E posibil ca dupa primul avort femeia sa nu mai poata face copii?

Am o prietena..care e insarcinata in 2 luni jumatate din pacate chiar daca isi doreste copilul nu cred ca`l poate aduce pe lume deoarece nu isi permite sa creasca si intretina un copil deoarece nici nu e maritata,nici nu sta cu respectivul si nici nu are venituri.Asa ca s`a gandit la avort..stie cineva riscurile?Stiti pe cineva care a facut avort? astept pareri cat de repede se poate va rog
Ralu_Garbo
Postat pe 29 Iulie 2009 23:42
si da si nu. depinde. la prima sarcina exista si pericolul acesta ca in urma unui avort ,sa nu mai poti face copii. oricum, trebuie discutat cu un medic ginecolog. el e in masura a da sfatul cel mai bun.ce zice unul sau altul, nu prezinta siguranta.
si_totusi
Postat pe 30 Iulie 2009 00:01
da, e posibil, insa cu multa grija si tratament, se poate rezolva! cine a fost fertila o data mai poate fi daca nu a facut histerectomie
lady_corina
Postat pe 30 Iulie 2009 00:06
se poate intampla, dar nu am auzit ca toate femeile sa ramana sterile dupa primul avort....bunica mea saraca a facut o gramada de avorturi(era razboiul....) pana sa o lase pe mama...si dupa ce a nascut-o, nu a mai ramas insarcinata.....
la un avort exista riscuri, daca medicul nu face cum trebuie intreruperea de sarcina - fara sa lase fragmente in urma sau sa ciupeasca si din mucoasa uterina....
tutankhamon
Postat pe 30 Iulie 2009 02:07
cea mai buna solutie sa mearga la un consult sa intrebe un doctor.sa nu asculte de nimeni .daca totusi vrea sa pastreze copilul,sa il pastreze .mai ales ca e in 2 luni jumate si nu sint multi doctori care se leaga la cap.si doamne feri poate pati si ea ceva.
anca2622255684
Postat pe 28 Octombrie 2009 10:16
Acum vii si tu cu sfatul asta? Tocmai mai are putin si naste. Crezi ca se mai poate face avort?
Tiffany
Postat pe 28 Octombrie 2009 18:49
tiff....o fi facut ea ceva daca din iulie nu a mai intrat pe aici...
tutankhamon
Postat pe 28 Octombrie 2009 18:51
Nu cred. Eu cred ca inca mai asteapta sfaturi.
Tiffany
Postat pe 28 Octombrie 2009 18:53
ralu..ce fain zboara purcelasii
LILO
Postat pe 28 Octombrie 2009 18:59
Astazi eu cu minile mele mi-am schimbat viata .....vineri dimineata m-am trezit cu sufletul tremurind dupa o noapte practik nedormita intelegeam ca cu mine ceva nui asa cum a fost pin acum nu aveam ciclul la timp,ma durea pieptul etc.simbata dimineata m-am trezit in stare de oboseala miera greu pe stomac.nu ma somteam bine deloc pil la orele 13...seara mi-am lut un test,l-am facut shi cu lacrimi in ochi am dat de realitate eram insarcinata...am avut o reactie nebuna,m-am speriat la nebunie,cum acum copil,nici nu sunt in pereche cu tatal copilului shi multe alte circumstante....duminica earashi ma simteam rau dar undeva in suflet speram ca testul m-a mintit dar/////luni am fost la medic am trecut uziul.7 saptamini aveam shi pin in ziua de vineri organizmul meu nu a dat de stire ce e cu el,,,am hotarit sa fac avort medicamental.caci e primul copii nu am.am 19 ani,luni pe la 14 am baut prima pastila,in ziuA CEEAU NU AM SIMTIT NIMIK,dar anume in ziua ceea eu mi-am omorit copilul,astazi le la 14 dupa 12 ore am primit sub limba 2 pastile shi 2 in vagin pentru delatare,fetelor eu deabiea acum mi-am revenit dupa dureri oribile oriblieeee,nu le pot reda ,de durere imi mushkam degetul pin la singe shi nu simteam ca-l mushk deabiea acum vad ca am rana.unica ce ma ajutat au fost 6 pastile de Noshpa baute shi o injectie care mi-am facut-o,,,,din mine incet s-a eliminat in bucati de singe ccee ce avem in mine,ma doare corpul,ma doARE SUFLETUL DAR VA TRECE..TOUL ESTE TRECATOR,,,,cine spune ca nu doare sa stiti cai fals,chear daca nui intervenie chirurgicala oricum e foarte dureros foarte fetelor unic CE MA ROG LA DUMNEZEU SA POT AVEA COPII CIND VOI FI IN FAMILIE SHI VOI AVEA POSIBILITATE sa-i ofer o viata fericita...Am faCUT MARE PACAT DAR NU AVEAM INCOTRO
garbo110640
Postat pe 30 Martie 2010 21:01
De la: Ralu_Garbo, la data 2009-07-29 23:42:37Am o prietena..care e insarcinata in 2 luni jumatate din pacate chiar daca isi doreste copilul nu cred ca`l poate aduce pe lume deoarece nu isi permite sa creasca si intretina un copil deoarece nici nu e maritata,nici nu sta cu respectivul si nici nu are venituri.Asa ca s`a gandit la avort..stie cineva riscurile?Stiti pe cineva care a facut avort? astept pareri cat de repede se poate va rog
Pai este foarte urat ca prietena ta vrea sa isi omoare copilul...Avortul este un pacat foarte mare si te poate marca pe viata....Pt ca omori o viata de copil....Si asta poatye marca omul pe viata,ori ca nu poate face copii niciodata,ori prin boli...Ori prin probleme mari..Eu consider ca din moment ce ia placut sa faca dragoste.Si sa conceapa copilul,,trebuie sa incerce sa isi rezolve problemele..Sa vorbeasca su tatal copilului,cu parintii si sa isi asume responsabilitatile....Si sa se roage la Dumnezeu sa o tina tare si sa o indrume...Te poti ruga la Dumnezeu cu smerenie sa te ajute,sa iti dea putere sa iti rezolvi probleme..Multa bafta si sa isi ajute Dumnezeu
xenaprintesarazboinica
Postat pe 30 Martie 2010 22:22
De la: garbo110640, la data 2010-03-30 21:01:39Astazi eu cu minile mele mi-am schimbat viata .....vineri dimineata m-am trezit cu sufletul tremurind dupa o noapte practik nedormita intelegeam ca cu mine ceva nui asa cum a fost pin acum nu aveam ciclul la timp,ma durea pieptul etc.simbata dimineata m-am trezit in stare de oboseala miera greu pe stomac.nu ma somteam bine deloc pil la orele 13...seara mi-am lut un test,l-am facut shi cu lacrimi in ochi am dat de realitate eram insarcinata...am avut o reactie nebuna,m-am speriat la nebunie,cum acum copil,nici nu sunt in pereche cu tatal copilului shi multe alte circumstante....duminica earashi ma simteam rau dar undeva in suflet speram ca testul m-a mintit dar/////luni am fost la medic am trecut uziul.7 saptamini aveam shi pin in ziua de vineri organizmul meu nu a dat de stire ce e cu el,,,am hotarit sa fac avort medicamental.caci e primul copii nu am.am 19 ani,luni pe la 14 am baut prima pastila,in ziuA CEEAU NU AM SIMTIT NIMIK,dar anume in ziua ceea eu mi-am omorit copilul,astazi le la 14 dupa 12 ore am primit sub limba 2 pastile shi 2 in vagin pentru delatare,fetelor eu deabiea acum mi-am revenit dupa dureri oribile oriblieeee,nu le pot reda ,de durere imi mushkam degetul pin la singe shi nu simteam ca-l mushk deabiea acum vad ca am rana.unica ce ma ajutat au fost 6 pastile de Noshpa baute shi o injectie care mi-am facut-o,,,,din mine incet s-a eliminat in bucati de singe ccee ce avem in mine,ma doare corpul,ma doARE SUFLETUL DAR VA TRECE..TOUL ESTE TRECATOR,,,,cine spune ca nu doare sa stiti cai fals,chear daca nui intervenie chirurgicala oricum e foarte dureros foarte fetelor unic CE MA ROG LA DUMNEZEU SA POT AVEA COPII CIND VOI FI IN FAMILIE SHI VOI AVEA POSIBILITATE sa-i ofer o viata fericita...Am faCUT MARE PACAT DAR NU AVEAM INCOTRO

...stai draga linistita...ca nu ti/ai omorat nici un copil!!...copil e ala care e nascut cu acte in regula si tot tacamul...de il tii in brate...pe ala daca l/ai fi omorat...te/ar fi judecat lumea!!!
...io una sunt de acord..ca decat sa il aduci pe lume si sa nu ai ce ii oferi mai bine renunti cat inca mai poti!!!
...asha ca nu iti mai face nici un proces de constiinta!!..durerile astea trec ...si ramai cu ...starea de fapte!!
andreea_n_c
Postat pe 2 Aprilie 2010 09:10
De la: garbo110640, la data 2010-03-30 21:01:39Astazi eu cu minile mele mi-am schimbat viata .....vineri dimineata m-am trezit cu sufletul tremurind dupa o noapte practik nedormita intelegeam ca cu mine ceva nui asa cum a fost pin acum nu aveam ciclul la timp,ma durea pieptul etc.simbata dimineata m-am trezit in stare de oboseala miera greu pe stomac.nu ma somteam bine deloc pil la orele 13...seara mi-am lut un test,l-am facut shi cu lacrimi in ochi am dat de realitate eram insarcinata...am avut o reactie nebuna,m-am speriat la nebunie,cum acum copil,nici nu sunt in pereche cu tatal copilului shi multe alte circumstante....duminica earashi ma simteam rau dar undeva in suflet speram ca testul m-a mintit dar/////luni am fost la medic am trecut uziul.7 saptamini aveam shi pin in ziua de vineri organizmul meu nu a dat de stire ce e cu el,,,am hotarit sa fac avort medicamental.caci e primul copii nu am.am 19 ani,luni pe la 14 am baut prima pastila,in ziuA CEEAU NU AM SIMTIT NIMIK,dar anume in ziua ceea eu mi-am omorit copilul,astazi le la 14 dupa 12 ore am primit sub limba 2 pastile shi 2 in vagin pentru delatare,fetelor eu deabiea acum mi-am revenit dupa dureri oribile oriblieeee,nu le pot reda ,de durere imi mushkam degetul pin la singe shi nu simteam ca-l mushk deabiea acum vad ca am rana.unica ce ma ajutat au fost 6 pastile de Noshpa baute shi o injectie care mi-am facut-o,,,,din mine incet s-a eliminat in bucati de singe ccee ce avem in mine,ma doare corpul,ma doARE SUFLETUL DAR VA TRECE..TOUL ESTE TRECATOR,,,,cine spune ca nu doare sa stiti cai fals,chear daca nui intervenie chirurgicala oricum e foarte dureros foarte fetelor unic CE MA ROG LA DUMNEZEU SA POT AVEA COPII CIND VOI FI IN FAMILIE SHI VOI AVEA POSIBILITATE sa-i ofer o viata fericita...Am faCUT MARE PACAT DAR NU AVEAM INCOTRO

Sa stii ca ai facut CEL MAI MARE PACAT , nu am nimic cu nimeni fiecare isi cunoaste situatia de acasa, dar puteai sa mai astepti putin sa treaca saptamana mare a pastelui,nu te-ai gandit la toate chinurile pe care le-ai avut?
MIKY_16
Postat pe 20 Aprilie 2010 22:28
Hello! Ma inscriu si eu la cuvant! Vreau un bebe enorm de mult dar el inca nu se simte pregatit, cum sa reusesc sa raman gravida si sa il pun in fata faptului implinit?
garbo055674
Postat pe 6 Mai 2010 10:46
mai, voi sunteti inconstiente! cum sa faci asta? apoi te plangi ca nu-i asa cum credeai, ca el nu s-a schimbat sau, mai rau, se poarta mai urat decat inainte!

tie ti-ar placea sa-ti aduca cineva un copil acasa si sa zica: surpriza! e al tau...nu cred

daca tu vrei un copil, e ok, discuti cu omu si ii spui ca e treaba ta cum te descurci cu el, dar nu poti sa-l pui in fata faptului implinit
zambila
Postat pe 6 Mai 2010 10:51
De la: garbo055674, la data 2010-05-06 10:46:50Hello! Ma inscriu si eu la cuvant! Vreau un bebe enorm de mult dar el inca nu se simte pregatit, cum sa reusesc sa raman gravida si sa il pun in fata faptului implinit?


nu te-as sfatui.....daca se sperie si fuge??????????ce faci???????

mai gandeste-te...
jeanette40
Postat pe 6 Mai 2010 10:51
M-am gandit la asta. Nu o sa se sperie si nici nu o sa fuga, este suficient de responsabil si ma iubeste enorm. Deci mai ramane partea mai grea, conceperea...
garbo055674
Postat pe 6 Mai 2010 11:03
daca aia-i partea cea mai grea...
zambila
Postat pe 6 Mai 2010 11:05
De la: zambila, la data 2010-05-06 11:05:26daca aia-i partea cea mai grea...

Pai cam este ca se protejeaza omul...ma rog eu asa zic ca e mai grea! ai vreo varianta?
garbo055674
Postat pe 6 Mai 2010 11:08
cum crezi tu........., numai sa nu-ti para rau. sa auzim de bine
jeanette40
Postat pe 6 Mai 2010 11:10
ioi, viataaaa!!!
pai daca omu se protejeaza asa de bine, din proprie intiativa, inseamna ca nu vrea copil.
zambila
Postat pe 6 Mai 2010 11:16
De la: garbo055674, la data 2010-05-06 11:03:05M-am gandit la asta. Nu o sa se sperie si nici nu o sa fuga, este suficient de responsabil si ma iubeste enorm. Deci mai ramane partea mai grea, conceperea...


Poate ca te iubeste, dar daca se protejeaza, inseamna ca nu-si doreste un copil, nu inca...
Un copil nu-i un capriciu, fetita, si nici un instrument de manipulare.
Sa nu te miri daca te va lasa balta cand va auzi ca ai trecut peste vointa lui, si l-ai pus in fata faptului implinit. S-ar putea sa-ti iei un mare sut in fund si sa vii apoi sa plangi aici, povestindu-ne cat de porci "e" barbatii.

Sau poate ca nu te iubeste...

Tylly
Postat pe 6 Mai 2010 11:21
Vrea dar mai incolo. Merge pe principiu ca un copil trebuie sa fie intretinut in primul rand de tatal lui iar pe moment eu castig mai mult decat el
garbo055674
Postat pe 6 Mai 2010 11:22
exact..mai rar barbatii care ajung sa se protejeze snguri de frica unei eventuale sarcini..are el motivele lui.
un copil se face si se creste in doi ,nu doar asa ca iti vei tie acuma sa faci un copil si gata
vorbiti ca doi oameni maturi si vezi care sunt motivele pt care nu isi doreste acest lucru acum ..ce atata graba ?
flordavis
Postat pe 6 Mai 2010 11:22
A nu se intelege gresit. Nu am de gand sa fac un copil ca sa il tin langa mine, in niciun caz. Si nici iubirea lui nu o pun la indoiala
garbo055674
Postat pe 6 Mai 2010 11:24
De la: garbo055674, la data 2010-05-06 11:22:20Vrea dar mai incolo. Merge pe principiu ca un copil trebuie sa fie intretinut in primul rand de tatal lui iar pe moment eu castig mai mult decat el


si tu vrei sa-i pui orgoliu la incercare ?nu te-as sfatui..
flordavis
Postat pe 6 Mai 2010 11:26
atunci de ce vrei un copil fara acordul lui?
anmari
Postat pe 6 Mai 2010 11:27
pentru ca simte ca vrea un copil.care-i faza? el hotaraste?
sa astepte sa i se micsoreze lui orgoliul sau sa-i creasca salariul?
daca astepti sa ai de toate ,atunci nu mai faci niciodata copil

bineinteles,daca doar asta-i motivul
erika1
Postat pe 6 Mai 2010 11:33
Nu vreau sa ii pun orgoliul la incercare. Cine spune ca trebuie el sa afle ca am facut eu pe dracu in patru sa raman gravida? S-a intamplat si cu asta basta, si daca e sa gaseasca un vinovat o sa considere ca el este ca nu a fost suficient de prudent
garbo055674
Postat pe 6 Mai 2010 11:35
mda, si apoi, vorba fetelor, vine pe aici si se plage ca berbantii e porci...mai bine ii spune ca doreste foarte mult, vede daca se inteleg, nu asa tam-nesam, eu vreau, nu tu vrei, nu conteaza...
anmari
Postat pe 6 Mai 2010 11:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
antibiotic in sarcina? 10 De la: RamonaPopescu 26 Martie 2020 10:35
ce posibilitate e sa fii ramas insarcinata? 33 De la: quasaria 7 Februarie 2012 01:23
Preconceptie 21 De la: Stoicovici_Iulia 28 Ianuarie 2013 11:40
sarcina si exercitii fizice 9 De la: garbo_1474 29 Mai 2012 15:15
Mi-a intarziat ciclul 12 zile 14 De la: Mirela_Nitu 8 Decembrie 2017 20:43
Setari Cookie-uri