CUM S IERTM ..

CUM S IERTM
biatrice30
Postat pe 16 Iulie 2009 23:29
ce??? ca a mancat pisica smantana sau ca am varsat oala de noapte in capul vecinului de la doi care fuma linistit o tigara pe geamul de la bucatarie????
tutankhamon
Postat pe 16 Iulie 2009 23:31
pe cine si de ce?
mia79x
Postat pe 16 Iulie 2009 23:31
Pe cine ,ce,de cite ori,la ce pret...detalii,avocata,far argumente se pierde procesul...
valentino
Postat pe 16 Iulie 2009 23:32
Cum sa iertam si sa uitam.
Aemulus
Postat pe 16 Iulie 2009 23:34
Eliberandu=ne de resentimente,doar asa putem ierta.
biatrice30
Postat pe 16 Iulie 2009 23:35
Iar cind ajungi pe la 80 de ani incepi sa uiti.
Aemulus
Postat pe 16 Iulie 2009 23:38
asta a fost ghici ghicitoarea mea?!...misto...dar nu ne-a luat mult, vad
mia79x
Postat pe 16 Iulie 2009 23:39
nu cred ca exista un ghid al iertarii. nici nu stiu daca are o definitie iertarea asta. un preot ti-ar spune ca numai dumnezeu iarta, si ce putem face noi e sa ne rugam sa ierte.
un psiholog ti-ar spune ca e o reactie fireasca, de autoprotejare, a constientului nostru.( in alti termeni, dar ideea cred e inteleasa). un judecator ar spune ca nu exista iertare, dupa fapta si rasplata. ar exista eventual circumstante atenuante, aspecte sociomorale si mai stiu eu cum ce ar atenua gravitatea unei fapte si i-ar diminua pedeapsa, dar iertare ioc.
a'ma, sufletul, fir-ar el al naibii, nu se supune niciuneia dintre legile omenesti. ai o educatie rezonabila, o fire mai blanda, esti mai indulgent, mai pita lu' dumnezeu, zici ca ierti multe. si totusi...cand ti-e lumea mai draga apare un graunte, un fir de nisip ce roade la baza credintelor tale, si te face sa-ti amintesti deloc confortabil de ceva ce credeai uitat, iertat.
te pacalesti spunand ca ierti din mai multe motive - probleme de familie, copii, proiecte comune, etc. astea sunt compromisuri, nu iertari. pentru ca niciodata iertarea nu merge mana in mana cu uitarea.
eu spun ca exista numai iertarea-compromis, nu iertarea iertare...
pik_nik
Postat pe 16 Iulie 2009 23:40
pikule.... pentru ca te-ai strofocat la asa un raspuns kilometric....
tutankhamon
Postat pe 16 Iulie 2009 23:43
nici io nu ma recunosc, da-mi miroase bine de la bucatarie, si-s gata sa iert orice
pik_nik
Postat pe 16 Iulie 2009 23:44
Mai Pikule,in public iti fac complimente...Dar sa stii ca idealul e acesta:iertare completa.
valentino
Postat pe 16 Iulie 2009 23:45
Nooo, hai ca Pic vrea sa o dea gata pe Biatrice!
Aemulus
Postat pe 16 Iulie 2009 23:45
ha ha ha....alta prospatura la rand........
tutankhamon
Postat pe 16 Iulie 2009 23:46
de acord, domnu valentin, da' mai fac si io o completare - idealul asta se respecta pe sine insusi, si o sa ramana vesnic un ideal.
pretioasa i-ar zice utopic.
pik_nik
Postat pe 16 Iulie 2009 23:47
Privind cu sinceritate in trecut,asta-i adevarul...cicatricile nu mai dor,dupa ani,dar semnul ramine...
valentino
Postat pe 16 Iulie 2009 23:50
Valentino, dar cine te-a ranit pe tine puisor, ia spune.
Aemulus
Postat pe 16 Iulie 2009 23:57
Orice situatie are multe unghiuri din care poate fi privita si interpretata.Eu nu reprosez,din amintirile mele,nimanui nimic,gindind cit bine mi-au prins si anumite comportamente,de mine interpretate atunci,injuste.Daca nu as fi luat partea pozitiva din ele,le vedeam si acum,ca atunci.Tocmai aceasta crestere,,cu fiecare sut in fund,un pas in fata",ma face pe mine sa nu am nimic cu nimeni.
valentino
Postat pe 17 Iulie 2009 00:05
e firesc sa accepti, in timp, o situatie care, la momentul producerii, ti-a facut rau. e normal sa scoti din tot raul, binele.
si e la fel de firesc sa nu traiesti incarcat de ura. dupa parerea mea insa, toate astea nu inseamna iertare, ci ce spuneam mai devreme, acceptare, compromis, ceva in genul "treaca de la mine, nu mai are importanta".
adevarata iertare poate sa apara atunci cand uiti definitiv, in cel mai profund si complet inteles al verbului "a uita", fapta sau situatia respectiva.
dam un exemplu? ai putea sa uiti, cat traiesti, ca ai fost casatorit odata si te-a inselat?
pik_nik
Postat pe 17 Iulie 2009 00:13
Ar trebui sa ii iertam pe cei care ne gresesc tot asa cum ne iertam copiii, adica si uitarea sa vina repede. In realitate, e mai greu sa uitam, dar asta nu inseamna ca iertarea nu este valabila.
O iertare completa presupune ca cel ce a gresit nu doar sa isi ceara iertare, ci sa si repare raul produs, in masura posibilului.
sora_ilsi
Postat pe 17 Iulie 2009 00:53
De la: pik_nik, la data 2009-07-17 00:13:35e firesc sa accepti, in timp, o situatie care, la momentul producerii, ti-a facut rau. e normal sa scoti din tot raul, binele.
si e la fel de firesc sa nu traiesti incarcat de ura. dupa parerea mea insa, toate astea nu inseamna iertare, ci ce spuneam mai devreme, acceptare, compromis, ceva in genul "treaca de la mine, nu mai are importanta".
adevarata iertare poate sa apara atunci cand uiti definitiv, in cel mai profund si complet inteles al verbului "a uita", fapta sau situatia respectiva.
dam un exemplu? ai putea sa uiti, cat traiesti, ca ai fost casatorit odata si te-a inselat?
raspuns la intrebarea ta...:NU,asa ceva nu se uita.oricat ar incerca unii sa se bata cu pumnii in piept ca ei au reusit,s-au ca ar fi in stare sa o faca...
roby_cado
Postat pe 17 Iulie 2009 01:05
De la: micabis, la data 2009-07-16 23:34:06Cum sa iertam si sa uitam.
Folosindu-ne de intelepciunea Sfantului Ioan Gura de Aur:
"Iertand altora,voua insiva va iertati".
Elly1
Postat pe 17 Iulie 2009 08:06
de multe ori nu e iertare....e uitare.....pentru ca pur si simplu nu poti ierta niste lucruri, dar, pentru ca ele sa nu te mai macine, alegi sa le uiti si sa rupi legatura cu cei ce au gresit....
tutankhamon
Postat pe 17 Iulie 2009 11:10
off, tuth, vezi ce face sfantul gura de aur din tine?
raspunzi serios
pik_nik
Postat pe 17 Iulie 2009 11:16
eh piculici...sa nu creada fetele ca sunt chiar faraonul cel rau si ii bantui pe toti.....
tutankhamon
Postat pe 17 Iulie 2009 11:22
lasa, stim noi ca nu sunt dese scaparile astea
si nu pentru ca mai vad cicatricile mele
pik_nik
Postat pe 17 Iulie 2009 11:24
adica ce vrei sa spui pikule?????nu ti-e un pic rusinica?si tu, brutus????...
tutankhamon
Postat pe 17 Iulie 2009 11:28
"ai putea sa uiti, cat traiesti, ca ai fost casatorit odata si te-a inselat? "

Picule, nici nevasta ta nu poate uita????
Aemulus
Postat pe 17 Iulie 2009 19:35
Eu iert dar nu pot uita.
Micass
Postat pe 17 Iulie 2009 20:11
Micass, ce faci fetitza? Ocupata?
Aemulus
Postat pe 17 Iulie 2009 20:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Putin din fiecare??? 2 De la: garbo026388 14 Iulie 2009 19:42
preotii ortodoxi si sectantii 5 De la: dancris 21 Iunie 2010 17:18
Implantul de gamba 6 De la: tutankhamon 15 Iulie 2009 02:33
Paste cu liqurizia 1 De la: LuxuryBoutique 11 Iunie 2012 16:01
Lotiune de dus cu extract de catina - Weleda 1 De la: valy87 17 Septembrie 2012 16:52
Setari Cookie-uri