mai stim sa traim in realitate dupa mii de ore de trai virtual?!

Oameni buni, mai ales cei care postati perseverent aici...CUM VA DESCURCATI CU VIATA REALA? Nu ne parem - cumva - unii altora atat de dragalashi incat ne frustreaza realitatea?
Si, in general, cei care acorda mult timp intalnirilor virtuale de orice fel, nu cumva se indeparteaza de realitate?!
Ce simtiti si vedeti, bibicilor?! Hmm?!

gianiblue
Postat pe 14 Martie 2009 19:01
faina intrebare.
te referiri la dependenta de net sau la ceea ce suntem pe net?
geo32
Postat pe 14 Martie 2009 19:12
Geo, puiule, ma refer si la... si la... si la multe altele pe care le sesizati voi. nu-mi raspunde cu intrebari ,please. zii cinstit ce crezi! teeeee rrrrrrooooog
gianiblue
Postat pe 14 Martie 2009 19:16
Eu cind am spus pe un alt topic ca uitam sa traim din cauza net-ului am fost cam luata la intrebari cu subinteles ca sunt retrograda.
Binenteles ca lumea virtuala ia tot mai mult locul realului fapt pentru care se si intimpla atitea nenorociri in rindul tinerilor care nu mai fac diferenta intre real si fantezie.
Aemulus
Postat pe 14 Martie 2009 19:19
Micabis, sa-ti dea Dumnezeu sanatate. caci incet, incet, cu oameni cu capul pe umeri, facem treaba!
gianiblue
Postat pe 14 Martie 2009 19:21
albastra giani, sunt oarecum inciudat ca nu stiu ce sa spun.
statu' pe net e ca mersul cu masina. interactionezi cu ceilalti soferi, pe unii ii mai injuri , altora le multumesti ca ti-au dat prioritate.........
realul este real, nu amestec cele doua lumi decat foarte rar!
si apropo de statu' indelungat pe net, cred ca nu sunt singurul care sta cu pagina de net deschisa undeva anume si in timpul asta poti sa faci orice. mancare, barfa, baut cafea cu vecina. chiar si sex. daca stau sa ma gandesc , chiar am facuto
geo32
Postat pe 14 Martie 2009 19:24
De la: micabis, la data 2009-03-14 19:19:29Eu cind am spus pe un alt topic ca uitam sa traim din cauza net-ului am fost cam luata la intrebari cu subinteles ca sunt retrograda.
Binenteles ca lumea virtuala ia tot mai mult locul realului fapt pentru care se si intimpla atitea nenorociri in rindul tinerilor care nu mai fac diferenta intre real si fantezie.


exista oarecari motivatii pentru statul pe net.
daca te referi la jocurile cu violenta, iti dau dreptate, dar in rest, netul poate fii un loc din care sa inveti multe.
geo32
Postat pe 14 Martie 2009 19:25
da, la jocurile violente ma refer
Aemulus
Postat pe 14 Martie 2009 19:29
bebe, geo... departe de mine sa condamn net-ul! caci as fi absurda. doar postez pe aici, isn't it?!!
but... va intrebam daca nu va dezamageste viata reala dupa niste zile dedicate net-ului... nu-i asa ca suntem minunati pe aici?
gianiblue
Postat pe 14 Martie 2009 19:31
Poate bibilicile nu sesizeaza diferentele.Dar ele trebuie sa stie ca indiferent de mastile de carnaval pe care le poarta fiecare, sub aceste masti se ascunde o fata de om si un suflet.Virtual este doar mecanismul.Sufletul care il strabate ramane acelasi, daca poti sa intelegi.Pun o intrebare simpla:Daca citesti un roman sau vezi un film "bun",sufletul tau nu este ravasit?Nu ai emotii, nu le exprimi, desi stii ca totul este o conventie?Aceklasi lucru se intampla si in virtual, cu atat mai mult cu cast persoana care interactioneaza cu el, esti chiar tu.
Ioana007
Postat pe 14 Martie 2009 19:32
Nu ete chiar asa.Uneori partenerii de dialog nu sunt minunati.Asta seamana cu intentia de a fi alintata.Pai nu tu te ridici impotriva lumii virtuale?Si acum ce faci? Ii pupi picioarele?De fapt la unele persoane este o obisnuinta.Mai intai mainile, apoi.. si pe urma cine mai stie?
Ioana007
Postat pe 14 Martie 2009 19:35
De la: gianiblue, la data 2009-03-14 19:31:06bebe, geo... departe de mine sa condamn net-ul! caci as fi absurda. doar postez pe aici, isn't it?!!
but... va intrebam daca nu va dezamageste viata reala dupa niste zile dedicate net-ului... nu-i asa ca suntem minunati pe aici?



si viata reala isi are partile ei frumoase!
sa privesti un asfintit sau un rasarit de soare la mare, sa faci o plimbare toamna sau primavara printre copacii infrunziti sau lasandu-si frunzele pe umarul tau, sa primesti un sarut patimas, mareaa mangaindu-ti gleznele .....cred ca este incomparabi cu ceea ce simti stand in fata unui calculator.
insa daca vorbim de partea carnoasa a lucrurilor , aia care se simte cand dai piept cu oamenii, lucrurile se schimba.
geo32
Postat pe 14 Martie 2009 19:35
Ioano, tu vrei sa nu intelegi, desigur... DESIGUR!
Eu sunt eu oriunde. chiar si aici. dar pot garanta ca si voi sunteti voi insiva aici?! Hmm?
gianiblue
Postat pe 14 Martie 2009 19:38
geo, good point: cuvantul "sarut" scris pe aici nu inlocuieste in veci dulceatza sarutului! This is my point!!!!
gianiblue
Postat pe 14 Martie 2009 19:40
Stiu ce vrei sa spui.Ca unii dintre noi mint mai mult decat altii.Afirmatia mi se pare corecta.Si eu ma intreb despre unii colegi, cand spun adevarul?
Ioana007
Postat pe 14 Martie 2009 19:41
Cunosti dulceata cuvantului?Cunosti cum se face o declaratie de dragoste buna?Ai tremurat atunci cand cineva ti-a spus uitandu-se in ochii tai, ca te iubeste?Si mai zici ca esti sensibila.Si mai zici ca esti femeie..
Ioana007
Postat pe 14 Martie 2009 19:44
gianiblue exprimarea ta la acest subiect nu cred ca e buna , nu cred ca nimeni sa mii de ore in trai virtual


marea majoritate sigur sunt casatoriti , cu copii , deci clar nu are cum sa fie mii de ore , multe dintre femei stau pe un forum de la birou , in momentul cand ajung acasa , incep activitatile domestice , clar nu au timp de forum = lumea virtuala


dupa mine mii de ore stau tineri , generatia Hi5 sau generaria messenger sau mircul de acum vreo 10 ani , aia daaa stau cu orele pe net

cinezee
Postat pe 14 Martie 2009 19:46
Ioano, "frumoaso"... tu sa-mi acorzi un oarecare credit? Je remercie a toi!!!
vedeti...s-ar putea sa ne surprindem ca incercam sa modelam pe cei din viata reala dupa chpul si asemanarea ba a Ioanei, ba a nu stiu cui. Ioana scrie poezii. dar putem sti daca este poeta si in viata de zi cu zi?!! nu stim. si asta ne doare cand plecam la serviciu zi de zi...
poate ne punem speranta ca exista suflete care vibreaza inalt dar... cand este sa le intalnim in real life... ne ingheatza mercantilismul si ingustimea...
ehehee... aici suntem niste cuvinte care nu ne "costa".
eu sunt economist... stiu ca atunci cand incepe sa coste... SE SCHIMBA RADICAL PUNCTUL DE VEDERE SI APLICARE...
gianiblue
Postat pe 14 Martie 2009 19:47
cinezee, citeste cu atentie... m-am referit si la generatia "pro". miile de ore le erau dedicate. plus ca cine stie procedeul augmentarii pentru subliniere sau al caricaturizarii...
nu lua totul mot a mot caci aici nu suntem pentru demonstratii de forta ci pentru impartashire de idei.
eu nu am condamnat ceva anume in mod implicit sau explicit, nu am condamnat deloc. intrebam si eu ... CE SE INTAMPLA CU CEI CARE DUC SI VIETI VIRTUALE. m-am facut intzeleasa ori ba?
gianiblue
Postat pe 14 Martie 2009 19:51
Oh, Ioano... oful meu este ca desi sunt o femeie super-mega-ultra sensibila, nu am intalnit omul care sa-mi faca astfel de declaratii copleshitoare...
doar un corespondent spiritual mi-a spus ca a avut viziunea cuiva care m-a iubit foarte mult si imi pregatea o astfel de scena minunata dar a murit subit si neimpacat ca nu mi-a impartasit iubirea...
vezi tu, Ioano... IN VIATA NU PRIMIM INTOTDEAUNA PE MASURA SUFLETULUI NOSTRU... SAU NU CAND VREM CI ATUNCI CAND TREBUIE!
gianiblue
Postat pe 14 Martie 2009 19:55
Imi place, draga mea.Trebuie sa te corectez insa asupra cuvantului "Frumos".In realitate nu sunt o fiinta frumoasa.Poezii scriu in fiecare zi aproape.Dupa aceea le transpun in lumea virtuala pentru a va oferi tuturor, o clipa de frumos.La tine, cuvantul "frumos" seamana cu o lovitura de palma.Intr-adevar, sunt poet in fiecare zi.Dar tu nu ai de unde sa stii asta si intorci semnificatiile cuvintelor, numai pentru a te descarca de propriile tale frustatii asupra barbatilor.Aici tu esti un cuvant care nu costa.Noi nu suntem economisti ca tine si nu raportam banii si vorbele laolalta.
Ioana007
Postat pe 14 Martie 2009 19:58
nu stiu daca viata reala poate fi confundata cu viata virtuala. ar fi o greseala. netul e bun ca mijloc de informare dar este si un mijloc de divertisment

printre timp, mai poti sta la o discutie pe un forum, poti adauga pareri la un anume material de pe un blog, etc.

principalul e sa nu-i aloci aproape tot timpul tau liber
si ce e mai important, oriunde ai scrie, sa fii tu ; fara cosmetizari, fara minciuni, fara a incerca sa amagesti pe altii



si_totusi
Postat pe 14 Martie 2009 19:59
gresesti amarnic, Ioano.. "frumos", pentru mine, este ratiunea mea de trai. scuze ca nu sunt deloc frustrata in legatura cu barbatii. tocmai pentru ca nu am primit acele declaratii copleshitoare fara sa aiba fond... NU LE POT PURTA PICA. Scuze ca eu am un simt al dreptatii prea dezvoltat pentru a cadea in derizoriu si frustrare. Suplimentar ca dragoste cu fortza c'est ne pas possible.
eu nu pot fi frustrata din cauza LOR. caci nu am fost mintita nici macar o secunda.
capisci?
gianiblue
Postat pe 14 Martie 2009 20:04
Asta incerc sa fac.Bine inteles ca felul acesta nu provoaca pasiuni, ci numai replici acide din partea celor cu care discut.Sau se supara si pleaca injurand maruntel din buze.
Ioana007
Postat pe 14 Martie 2009 20:04
Iti primesc scuzele fetito.Imi pare rau, dar nu cunosc bine siniora limba italiana.Perdonami.
Ioana007
Postat pe 14 Martie 2009 20:06
si totusi esti, ca de obicei, egala cu tine insati: pertinenta, lucida.
de fapt... raspunsul acesta era previzibil caci noi chiar te-am putut cunoaste destul de bine din postarile tale.
Ioano, nu-mi mai face "zile fripte" gratuit... Cand am spus ca sunt economista, am spus-o FOARTE AMAR. in traducere libera: in viata reala frumosul este luat cu asalt de intrebarea obsesiva: EU CU CE MA ALEG?!
POTI SA MA PERCEPI CORECT, IOANO?!
gianiblue
Postat pe 14 Martie 2009 20:08
nu te supra pai din start tu ai scris la prima postare te citez ''cum va descurcati '' deci faci referire la cei din aceata comunitate , nu ai scris per general

de aici si interpretarea mea mot a mo a exprimarii tale tocmai ptr ca am citit BINE POSTUL TAU DIN DESCHIDEREA SUBIECTULUI

cinezee
Postat pe 14 Martie 2009 20:12
Probabil ca nu sunt eu receptiv in seara asta.Noi barbatii suntem prin definitie mai duri.Iar eu sunt mai virtual decat altii, asa ca nu lua in seama tioate cuvintele.
Ioana007
Postat pe 14 Martie 2009 20:14
sora cinezee, orice tema (care nu poate fi kilometrica, desigur...) este sprijinita de o postare. in prima mea postare am facut referire la o multime cuprinzatoare de "virtuali"
te astepti ca o tema sa exprime toate framantarile cuiva? nu, bebe. citeste postarile si incearca sa intelegi.
gianiblue
Postat pe 14 Martie 2009 20:17
te rog fara a ma ''apostrofa cu bebe '' limba acestui forum in final este romana si te mai invit sa imi vezi varsta , ca cu siguranta crezi ca sunt cam''nestiutoare ''


iar casa fiu totusi la subiect ...nimic nu se compara cu lumea reala , lumea virtuala ptr mine nu exista TOTUSI A EXPRIMAT FOARTE BINE citez ''nu stiu daca viata reala poate fi confundata cu viata virtuala. ar fi o greseala. netul e bun ca mijloc de informare dar este si un mijloc de divertisment

printre timp, mai poti sta la o discutie pe un forum, poti adauga pareri la un anume material de pe un blog, etc.''


ptr mine internetul este doar ce a scris el sau ea , restul ce am in lista de messenger sint prietenii mei realli tot ce am in lista cunosc in realitate sau au plecat in lume si m-ar consta prea mult factura telefonica cu ei
cinezee
Postat pe 14 Martie 2009 20:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
unde gasesc echilibru mamicile singure? 14 De la: Blue_Tattoo 23 Aprilie 2010 15:10
Cautam moderatori si redactori pentru un post de radio online 5 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:40
Sanatate si multi ani fericiti celor care astazi sarbatoresc "Mihail si Gavril " 5 De la: VOIAJOR 10 Ianuarie 2013 22:39
Cat de important este sa "stii sa te faci placut"? 67 De la: garbo_400133 22 Mai 2014 17:24
Rugaciune la Sf. Marta (novena) 11 De la: garbo159660 18 Ianuarie 2016 00:39
Setari Cookie-uri