"Prietenele" mele incearca sa ma desparta de sotul meu..care este atitudinea potrivita fata de ele?

Abia m-am inregistrat pe acest forum..sunt romanca dar locuiesc in Anglia.Acum doi ani de zile am inceput o relatie cu un barbat mai mare cu 27 de ani decat mine,iar acum cateva luni ne-am si casatorit.Eu sunt foarte fericita dar am in jurul meu prietene care imi spun ca nu sunt"normala"..ca nu este bine ca am intrat intr-o relatie cu un barbat mai in varsta.Ce atitudine ar trebui sa am fata de ele?Cu toate ca relatia mea poate parea oarecum"ciudata"..de doi ani de cand suntem impreuna..lucrurile au mers din ce in ce mai bine intre mine si el.Intre noi exista pasiune,iubire,respect..el ma trateaza ca pe o printesa.Copiii lui dintr-o casatorie anterioara ma iubesc..intodeauna sunt bineveniti in casa noastra iar comportamentul lui fata de mine este ireprosabil.

Am discutat despre diferenta de varsta foarte deschis cu sotul meu..si stiu ca sunt pregatita sa ii fiu alaturi in orice situatie..poate in felul asta o sa il rasplatesc pentru toata grija si iubirea pe care mi-a dat-o

Familia mea l-a acceptat..nu am avut parte de probleme cu ei pt ca am facut situatia clara inca de la inceput"il iubesc,o sa fie sotul meu indiferent de ce credeti" .Il tin pe strada de mana si sunt foarte mandra cu el..orice zice lumea..daca ar fi sa dau timpul inapoi si sa aleg inca o data tot pe el l-as alege.Si totusi..cum trebuie sa reactionez fata de cei care desi nu stiu foarte bine care imi este situatia cu el acasa..incearca sa imi arate ca relatia mea nu e buna si ca ar trebui sa renunt...

malak123
Postat pe 21 Ianuarie 2009 15:43
Intotdeauna lucrurile se vad diferit din exterior.Poate,prietenele tale vad ceea ce tu nu vezi sau poate nu-ti sunt prietene adevarate ci doar niste "cunostinte"pline de invidie.Parerea mea e ca tu esti singura care poate sa decida.Simplu:ti-e bine unde esti,ramai acolo.Cand nu-ti mai e,ia singura decizii.E bine sa primesti un sfat,insa sfaturile care vin cu prea multa insistenta ar putea avea si alte substraturi...
liviu_k
Postat pe 23 Ianuarie 2009 10:08
Sunt de acord cu Liviu.
Prietenii adevarati sunt aceia care iti accepta si iti respecta deciziile, chiar daca acestea nu sunt tocmai pe placul lor.
Ella34
Postat pe 23 Ianuarie 2009 12:15
Prieteniile oricare ar fi ele se opresc la usa dormitorului,singura analizezi situatia ,iei hotariri,daca odata se iveste o problema de cuplu ea trebuie discutata in interiorul lui,solutionata intodeauna.
scrichy
Postat pe 10 Februarie 2009 11:12
Tu decizi singura. Nu te lasa influentata de nimeni. Daca tu simti ca ceva nu e in ordine e altceva. In rest toate cele bune.
PS> Si sotul meu e cu 16 ani mai mare si toata lumea a fost impotriva. Suntem casatoriti de 21 de ani si ne e foarte bine.
Delo
Postat pe 10 Februarie 2009 14:44
Pot spune ca stiu prin ce treci, deoarece si eu sunt intr-o situatie similara, singura diferenta consta in faptul ca prietenele mele (asta pentru ca sunt adevarate prietene si imi vor binele), ma sprijina in alegerile mele, si nu judeca niciodata. E drept ca nu toti reusesc sa priveasca cu optica noastra diferentele mari de vàrsta intre parteneri, pe care noi nici nu le sesizam, dar pentru ceilalti sunt afara din comun. Deja in titlu, tu ai pus intre ghilimele cuvàntul prietene, deci ai pus la indoiala statusul lor in viata ta. E primul pas spre un raspuns pe care il poti gasi usor si singura. In tot cazul, cànd tii la o persoana si prentinzi ca ii vrei binele si ca-ti este prietena, faci tot posibilul pentru fericirea acesteia, nicidecum sa i-o ruinezi .
Fericire
O zi minunata!
susidallyama
Postat pe 10 Februarie 2009 14:49
Intr-o montare a Teatrului Odeon, dupa "La tiganci", actorii spuneau ratacitului, cand batea la usile vecinilor, dupa anii petrecuti intre fustele tigancilor: "cetatene, intreci masura. palma. palma; cetatene intreci masura. palma. sut in c..". Asta-i atitudinea potrivita pentru binevoitoarele care-si baga nasul.
Marisa
Postat pe 18 Februarie 2009 15:35
Marisa,

hai mai iubire ce draq?

ne complexezi...
iasomia
Postat pe 18 Februarie 2009 15:36
prea "intelecta" pentru noi, iaso...

marisu...ce-mi placi...
wife_de_zmeu
Postat pe 18 Februarie 2009 19:48
Fiecare lucru la timpul si locul potrivit. Prietenia e una , familia alta. Prietenele nu au ce cauta in problemele de familie , ce sa faca? sa o distruga?. Prietenele pot da sfaturi.....daca li se cere acest lucru, altfel e bine sa se abtina. S-ar putea sa faca mai mult rau decat bine, hmmmmmm sau poate asta vor.......?
cornelia_leia
Postat pe 19 Februarie 2009 10:41
Eu personal nu prea sunt d acord cu acest fel d relatii, dar daca voi sunteti atat de fericiti impreuna, nu vad d c ai renunuta mai ales ca v-ati si casatorit! Sa fiti fericiti in continuare! Si nu te lua dupa gura lumii k intotdeauna o sa aiba cv d comentat.
lucia_i
Postat pe 19 Februarie 2009 13:57
familia ta il accepta, copii lui nu au nimc impotriva si te intelegi ok cu ei, tu esti fericita...... de ce iti cauti singura probleme? cu cine dormi in pat? cu sotul sau cu "prietenele"?

Postat pe 22 Februarie 2009 12:29
Buna ,sunt din jud ph ,si as vrea sati dau sfaturi ,acest sfat ial de bun agur te rog nu mai apleca urechea la prietene pentru ca prietenii te despart eu am trecut prin aceasta faza eu iti pun o intrebare IL IUBESTI,EL TE IUBESTE ,CE DAKA E IN VIRSTA SA STI CA DRAGOSTEA NU ARE LIMITE ,nu te mai lua dupa prieteni MERGI INAINTE nu te uita inapoi multumestei lui dumnezeu ca el te iubeste si e alaturi de tine daca vrei sa vb acesta e id meu pe mess mara_simpatika4u si dac vrei safim prietene eu sunt cea care iti intinde o mina am trecut prin asa ceva din experienta iti vb astept sa vb dar nu pe acest forum .cu stima si respect
dafyta
Postat pe 18 Martie 2009 12:10
la catolici e un obicei bun . inainte de a trece la definitivarea casatoriei, popa decreteaza " cine are ceva sa zica, sa spuna acum sau sa taca pe vecie'
cam asa si cu binevoitorii. daca aveau ceva de comentat si de sfatuit, trebuiau sa o faca inainte de a se legaliza relatia voastra

ce rost are sa vii si sa amarasti un om , spunandu-i ca nu e bine ce a facut? de unde stiu ele ca e o greseala? au capacitati paranormale?

si apoi, cel in cauza ar trebui sa le puna la punct. nu poti permite ,chiar si unei prietene, sa-ti dirijeze viata . e lipsa de bun simt sa apari si sa pui bete in roate unei casnicii. o prietena te sustine in hotararile luate si nicidecum nu aprinde fitile
si_totusi
Postat pe 18 Martie 2009 14:38
Fii atenta.Iei un cutit, si cand vine una dintre prietenele tale poe la tine si incepe sa vorbeasca, iei cutitul si il arunci in tablia usii, sa se infiga acolo.Si zici asa:
"In casa asta, eu tai si spanzur".
Daca in minutul urmator prietena nu ese pe usa, sa-mi spui mie.Mai poti sa faci ceva ca sa nu fii asa de taioasa:
Spune-i ca sotul tau a pus ochii pe ea si vrea sa o puna pe spate.Sa mai stea putin, pentru ca sotul vine dintr-o clipa intr-alta.(Nu de la alta).
Ioana007
Postat pe 19 Martie 2009 07:55
Draga malak123...
Sunt noua intr-ale forumului ...insa in ceea ce priveste prietenia...mai stiu si eu cate ceva.
In primul rand stiu sigur ca un prieten adevarat iti va spune ce gandeste no metter what.
daca iti place sau ba...e ok ...insa datoria prietenului este sa spuna. DACA I SE CERE PAREREA.
Daca in schimb bate apa'n piua (cum se spune pe la noi) ...pune-i un lacatel pe gura. :)...ca doar ai.
Daca ti-e bine cu omul de langa tine...nu lasa gurile rele sa te desparta de el. Ca doar cu el iti cladesti fericirea nu cu prietenele. El este cel care te strange noaptea-n brate ...si pe umarul lui plangi cand ti-e greu. Poa' sa fie cu 50 de ani mai in varsta decat tine...so what?? esti fericita? iti ofera tot ce iti doresti? ( spiritual vb.)Iar trupesc??...tu stii cel mai bine ce te face fericita :).

Go for it girl ...si nu asculta pt toata lumea.
Fa CE E BINE PENTRU TINE :)

Numai bine

A.
azaleebiju
Postat pe 20 Martie 2009 09:26
Asculta Radio Everan.Se aude mai greu, dar in lipsa de altceva, nu o sa zica lumea ca esti misogina.Banuiesc ca ai trecut de 18 ani.(Pe care picior?)
Ioana007
Postat pe 20 Martie 2009 15:37
De la: Ioana007, la data 2009-03-19 07:55:05Fii atenta.Iei un cutit, si cand vine una dintre prietenele tale poe la tine si incepe sa vorbeasca, iei cutitul si il arunci in tablia usii, sa se infiga acolo.Si zici asa:
"In casa asta, eu tai si spanzur".
Daca in minutul urmator prietena nu ese pe usa, sa-mi spui mie.Mai poti sa faci ceva ca sa nu fii asa de taioasa:
Spune-i ca sotul tau a pus ochii pe ea si vrea sa o puna pe spate.Sa mai stea putin, pentru ca sotul vine dintr-o clipa intr-alta.(Nu de la alta).

Si daca prietena ia de bun si se "trezeste"omu' cu mimoza in carca?

Prietena-prietena dar cine se afla in cuplu pana la urma?
Mai bine le pui la punc acum.....pe "prietene".
diavolul_roz
Postat pe 27 Martie 2009 02:07
de cele care zici tu ca iti sint prietene,cu siguranta nu sint.nu le baga in seama.eu cred ca sint invidioase pe tine si pe ce ai.nu vad nimic rau in faptul ca esti casatorita cu un barbat mai in varsta ca tine.daca voi sinteti fericiti,restul nu conteaza.
ana_fleur72
Postat pe 27 Martie 2009 17:46
Ba da.Si restul conteaza.Suzuki intotdeauna era intrebat de Suzuka cand venea de la piata:
-Dar restul unde e?
-Doar nu-ti inchipui ca te insel cu maruntisul..
-Poate nu stii tu, pentru ca esti mai naiv.Dar femeile sunt in stare de orice.Si cand nu au parte de milioane(Nu mai zic de milionari) se multumesc cu te miri ce.
Ioana007
Postat pe 28 Martie 2009 11:04
De la: dafyta, la data 2009-03-18 12:10:09Buna ,sunt din jud ph ,si as vrea sati dau sfaturi ,acest sfat ial de bun agur te rog nu mai apleca urechea la prietene pentru ca prietenii te despart eu am trecut prin aceasta faza eu iti pun o intrebare IL IUBESTI,EL TE IUBESTE ,CE DAKA E IN VIRSTA SA STI CA DRAGOSTEA NU ARE LIMITE ,nu te mai lua dupa prieteni MERGI INAINTE nu te uita inapoi multumestei lui dumnezeu ca el te iubeste si e alaturi de tine daca vrei sa vb acesta e id meu pe mess mara_simpatika4u si dac vrei safim prietene eu sunt cea care iti intinde o mina am trecut prin asa ceva din experienta iti vb astept sa vb dar nu pe acest forum .cu stima si respect



Eu spun ca mai bine te ai duce sa iei niste lectii de gramatica, decat s o faci pe mama Dolores pe aici! Ar fi in folosul tau, mai ales ca ai copii si doamne fereste sa te puna vreodata sa le scrii un bilet de invoire sau o cerere ...
pisi08
Postat pe 13 Aprilie 2009 14:12
Ca sa ramanem in topic:Depinde de motivul pentru care incearca sa te desparta:ca sa te ajute pe tine, sau sa se ajute pe ele.
Ioana007
Postat pe 13 Aprilie 2009 15:21
Asa cum singurica singurea ai decis sa-l iei in fata altarului este mai mult decat evident ca nu ai tinut cont de parerea nimanui!!!
De ce ai tine acum????????
Daca prietenia lor inseamna atat de mult pentru tine, pur si simplu le explici cele 2 variante pe sleau: dezbatem orice alt subiect in afara de relatia cu sotul meu ori mi-a facut placere sa va am prietene insa punem punct aici!!!
Ar mai fi a treia varianta optionala sa le gasesti pretendenti in cercurile sotului tau

enjoy your love
FULGUTA
Postat pe 8 Mai 2009 07:23
Doar fericirea conteaza
Maya45
Postat pe 11 Mai 2009 19:15
Draga mea
Nu cred ca prieteele tale sunt prietene bune,daca tu esti fericita ,familia ta te sustin si a lui te plac ce mai vrei,adevarata prietena este doar mama si inima ta asa ca....eu una nici nu le-as baga in seama sunt geloase ....
paulast
Postat pe 12 Mai 2009 20:55
De la: malak123, la data 2009-01-21 15:43:51Abia m-am inregistrat pe acest forum..sunt romanca dar locuiesc in Anglia.Acum doi ani de zile am inceput o relatie cu un barbat mai mare cu 27 de ani decat mine,iar acum cateva luni ne-am si casatorit.Eu sunt foarte fericita dar am in jurul meu prietene care imi spun ca nu sunt"normala"..ca nu este bine ca am intrat intr-o relatie cu un barbat mai in varsta.Ce atitudine ar trebui sa am fata de ele?Cu toate ca relatia mea poate parea oarecum"ciudata"..de doi ani de cand suntem impreuna..lucrurile au mers din ce in ce mai bine intre mine si el.Intre noi exista pasiune,iubire,respect..el ma trateaza ca pe o printesa.Copiii lui dintr-o casatorie anterioara ma iubesc..intodeauna sunt bineveniti in casa noastra iar comportamentul lui fata de mine este ireprosabil.

Am discutat despre diferenta de varsta foarte deschis cu sotul meu..si stiu ca sunt pregatita sa ii fiu alaturi in orice situatie..poate in felul asta o sa il rasplatesc pentru toata grija si iubirea pe care mi-a dat-o

Familia mea l-a acceptat..nu am avut parte de probleme cu ei pt ca am facut situatia clara inca de la inceput"il iubesc,o sa fie sotul meu indiferent de ce credeti" .Il tin pe strada de mana si sunt foarte mandra cu el..orice zice lumea..daca ar fi sa dau timpul inapoi si sa aleg inca o data tot pe el l-as alege.Si totusi..cum trebuie sa reactionez fata de cei care desi nu stiu foarte bine care imi este situatia cu el acasa..incearca sa imi arate ca relatia mea nu e buna si ca ar trebui sa renunt...


pai din moment ce ai fost f transanta si cu familia ta si i-ai facut sa inteleaga...mai mult,totu-i bine si frumos intre voi,spune-le domnisoarelor ca atunci cand vei avea nevoie de ceva sfaturi la ele vei apela prima data...
pana atunci putin respect si ciocu'mic...cine,ce considera a fi ciudat?suntem unici,so cu totii suntem ciudati...unii in ochii celorlalti...
nu-ti mai fa sange rau cu fetele si bucura-te de ce ai.pupi.
mia79x
Postat pe 13 Mai 2009 00:58
schimba "prietenele"
cornelia_leia
Postat pe 13 Mai 2009 17:06
Cei mai periculosi dusmani provin din randul prietenilor, care stiu toate alea, alea despre tine si nu le trebuie decat un flip of the switch sa se intoarca impotriva ta.


sursa : experientsa personala
maria1
Postat pe 9 Iunie 2009 02:19
cred ca nu stii ce vrei. Daca ti-e bine, fii fericita fato! Lasa prietenele, gelozie, invidie, etc. Who cares? o viata ai, traieste-o si lasa lumea sa vorbeasca, asta-i rostul ei, be happy!
garbo008206
Postat pe 27 Iunie 2009 16:22
corect si eo am sa mi iau pe unu din amerika e mai mare ca mine cu 20 de ani care i problema pretenele imi dau sa mananc=))))))
politzista
Postat pe 8 Iulie 2009 02:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ale mele probleme 21 De la: bluelight 24 Octombrie 2009 09:13
dati-mi si mie un sfat fetelor 7 De la: fleurdelis 3 Mai 2010 21:03
Amniocenteza 75 De la: garbo174723 4 Noiembrie 2010 12:46
cum sa-mi pastrez familia 181 De la: garbo177037 22 Noiembrie 2010 15:48
Rugaciune puternica 37 De la: garbo_477838 11 Ianuarie 2018 17:37
Setari Cookie-uri