RELATIA CU DUMNEZEU

"FIINDCA ATAT DE MULT A IUBIT DUMNEZEU LUMEA CA A DAT PE UNICUL SAU FIU ,PENTRU CA ORICINE CREDE IN EL SA NU PIARA SI SA AIBA VIATA VESNICA "(Ioan 3:16)
Iata ca, Dumnezeu vrea sa aiba cu fiecare dintre noi o relatie prin FIUL SAU ISUS HRISTOS ...SI DE CE ? Pentru ca te iubeste si ma iubeste si ne vrea pe toti salvati ,mantuiti in Imparatia Cerurilor.
Sa nu stam nepasatori fat de o asa mare dragoste 1
Va doresc multe binecuvintari !
ica2
Postat pe 24 Octombrie 2008 23:52
Buna,
...am vazut acest mesaj si m-a surprins sa vad ce "putini" sunt cei care au comentat acest text. Consider ca fara Dumnezeu si fara rugaciune suntem pierduti. Cred ca daca te rogi la Dumnezeu si iti pare rau pentru pacatele tale Dumnezeu te iarta si ar trebui sa ne rugam mai mult ca pacate avem destule!
Doamne Ajuta!
ANISINAXX
Postat pe 7 Noiembrie 2008 18:10
Bun venit pe acest bloc !
Foarte adevarat , rugaiunea este esentiala in viata crestinului !

Dumnezeu sa-ti implineasca dorintele !
ica2
Postat pe 10 Noiembrie 2008 22:28
Evolutia spirituala a majoritatii e precara ...majoritatea e confuza,neclara,vulnerabila la ispite de tot felu'...de aici si interesul scazut pt cele sfinte,pt spiritualitate in general!.."IARTA-I DOAMNE,CA NU STIU CE FAC"!...
luminita07
Postat pe 13 Noiembrie 2008 02:46
Din pacate cei mai multi dintre noi uitam ca mai inainte de toate trebuie sa pastram relatia si legatura cu Dumnezeu, pentru ca prin El si cu El totul e posibil...dar atrasi de ispitele si agitatia lumii in care traim uitam de Dumnezeu...si totusi cand suntem in necazuri ne aducem aminte de El si ne intrebam: "Doamne, de ce? De ce tocmai mie?" dar Dumnezeu ne atrage atentia in diverse moduri ca El exista si ca mereu e langa noi ...trebuie doar sa pastram legatura cu El, pt ca ne iubeste si ne arata asta zi de zi.
Fiti binecuvantati!
andda85
Postat pe 14 Noiembrie 2008 09:46
si ca tot am intrat in Postul Craciunului va doresc un Post usor, cu zambetul pe buze si cu sufletul curat!...
Sarbatori cu bine!
andda85
Postat pe 14 Noiembrie 2008 09:47
Multumim "Andda85"pentru urari !Si cu tine sa fie Domnul sa te calauzeasca si sa te intareasca in acest post .
Multe binecuvantari !
ica2
Postat pe 14 Noiembrie 2008 13:28
este foarte importanta;si ce mai este la fel de important este 'frica de Dumnezeu'
Eu sunt o persoana credincioasa,recunosc ca numerg des la biserica,dar in fiecare seara inainte de culcare imi spun rugaciunile si de fiecare data cand plec de acasa ma inchin si spun Doamne ajuta si cel mai important am frica de Dumnezeu pentru ca El vede si aude tot si nimic nu ramane nepedepsit.
ancuta83
Postat pe 20 Noiembrie 2008 15:32
Domnul sa fie cu voi ! Sa va binecuvanteze cu intelepciune si dragoste.
anytore
Postat pe 22 Noiembrie 2008 17:15
Felicitari, pentru ca ai deschis un astfel de subiect,, Relatia cu Dumnezeu"
..sa il rugam pe Dumnezeu sa sa ne ajute pentru a ne gasi calea, pacea si linistea sufletului, si sa ne amintim cat putem de des, sau chiar mereu sa il avem in gand si ne va fi foarte bine;
tamaramarinescu
Postat pe 23 Noiembrie 2008 15:31
"DACA AR STII OMUL CAT IL IUBESTE DUMNEZEU,AR MURI DE BUCURIE...DAR K NIMIC NU LASA NEPEDEPSIT!"(Arsenie Boca)
luminita07
Postat pe 23 Noiembrie 2008 18:30
mda...m-am gandit si eu zilele astea la relatia mea cu Dumnezeu si mi-am dat seama facandu-mi un examen de constiinta ca intr-adevar El ne iubeste enorm de mult .De multe ori noi credem ca Dumnezeu ne paraseste si ne lasa singuri in lupta noastra cu raul sau binele dar am ajuns la concluzia ca nu Dumnezeu este cel care ne intoarce spatele ci noi suntem cei care il tinem departe de noi.De fapt El are atata iubire de oferit insa noi nu avem timp sa vedem pt ca de multe ori relatia noastra cu El nu este chiar cea mai buna.
yzabela_03
Postat pe 23 Noiembrie 2008 23:10
Toti avem nevoie de Dumnezeu cum avem nevoie de aerul pe care il respiram. M-am nascut cu Dumnezeu in suflet, am deschis ochii intr-o casa plina de Dumnezeu si sunt binecuvantata pentru asta. As vrea sa cred ca le-am daruit copiilor mei macar o sutime din confortul sufletesc pe care ti-l da existenta Lui .



"Fr Dumnezeu omul rmne un biet animal rational si vorbitor, care vine de nicieri si merge spre nicieri" _ Petre Tutea
n_parlea
Postat pe 23 Noiembrie 2008 23:51
Buna ziua la toata lumea.
Ce inseamna relatia cu Dumnezeu ,buna intrebare si pentru mine ,relatia cu Dumnezeu este o binecuvantare pentru noi toti ,Dumnezeu spune cere si eu iti voi da ,asa este daca te increzi in Dumnezeu si ceri el iti da dar sa ai credinta ,spune-i lui totul ce te doare ce probleme ai si el le rezolva ,asa fac eu si vad ca Dumnezeu imi asculta rugaciunea .Dumnezeu sa fie cu voi toti
papusika_72
Postat pe 24 Noiembrie 2008 14:42
Anul acesta a fost de departe cel mai greu din viata mea! Sa dea Dumnezeu sa nu mai fie altii asa de grei.Dar ce nu te omoara te face mai puternic, asa ca iata-ma-s la capatul lui, mai trista, dar mai rezistenta (sper eu :D ).
Asta imi aduce aminte de o istorioara. Un om moare si in viata de apoi are ocazia sa isi revada cursul vietii...sub forma unor urme de pasi pe nisip. Erau urmele de la 2 persoane. Dumnezeu, alaturi de el ii explica faptul ca unele sunt ale omului si celelalte ale lui Dumnezeu. In cateva locuri insa, urmele unuia dintre ei dispareau.Omul, suparat il intreaba pe Domnul:
-Bine Doamne, dar m-ai lasat singur in cele mai grele momente din viata!!!
-Acelea nu sunt urmele tale! Acelea sunt urmele Mele! spune Domnul. Acolo te tineam in brate!

Mi-a placut povestioara...descoperi implicatii profunde.Anul acesta Dumnezeu m-a tinut in brate si Ii multumesc.

UN AN NOU CAT MAI BUN TUTUROR!
Emyna
Postat pe 29 Decembrie 2008 15:29
Frumos "Emyna" !
Asa este ,intotdeauna Dumnezeu ne poarta de grija ,ne tine pe bratul Sau ocrotitor in fiecare moment al vietii noastre ,dar mai ales atunci cand trecem prin incercari .Si cum spunea-i tu ,devenim mult mai puternici ,pentru ca Dumnezeu ne intareste cand trecem prin probleme ,El este cu noi daca il chemam.
Iti doresc un an nou mai bun si multe binecuvantari de la Domnul !
ica2
Postat pe 31 Decembrie 2008 12:23
Doresc tuturor de pe acest blog ,cu ocazia noului an ,multa sanatate ,fericire ,imlinirea dorintelor si LA MULTI ANI alaturi de DUMNEZEU !
ica2
Postat pe 31 Decembrie 2008 12:26

L-a facut perfect pe om, dupa chipul si asemanarea lui.Spuneti-mi voi ce relatie putem avea cu TATAL?
cercelmarilena
Postat pe 16 Ianuarie 2009 20:31
Cu Tatal Ceresc putem avea o relatie doar prin Fiul Sau Isus Hristos,cu rugaciune zi de zi :" i orice vei cere n Numele Meu, voi face, pentru ca Tatl s fie proslvit n Fiul.
[Ioan 14:13 ]
Amin
ica2
Postat pe 18 Ianuarie 2009 14:06
Este foarte adevarat tot ce s-a scris in acest topic si nu mai are rost sa le "citez" pe toate. Vreau doar sa adaug ca daca toti ne-am gandi macar doua minute la Dumnezeu, ne-am da seama ca intr-adevar exista si ne ajuta; am trai intr-o lume mult mai buna si am fi iertatori si buni cu semenii nostri. Trebuie sa avem credinta!

Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:03
Doar doua minute?Cam putin.
Ioana007
Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:06
Am spus doua minute pentru ca majoritatea dintre noi ne "indreptam" catre Dumnezeu doar atunci cand avem probleme sau suntem bolnavi. Este un timp relativ bineinteles. Dumnezeu este alaturi de noi si la bine si la rau. Depinde de credinta noastra.

Postat pe 27 Ianuarie 2009 13:48
Este o problema de credinta, sau de dragoste?
Ioana007
Postat pe 27 Ianuarie 2009 17:13
Doamne, cat e de adevarata povestioara asta! Imi pare bine si-ti multumesc ca ai scris-o , o sa-mi permit sa o copiez sa o spun si prietenilor mei chiar deaca ei stiu cat de mult m-a tinut pe mine Dumnezeu in anul 2008 si in special pe fiul meu. Multumesc!
yllony
Postat pe 28 Ianuarie 2009 15:16
astia mai fara dumnezeu, au voie pe topucu' asta?... ca e si asta un fel de relatie...
zambil
Postat pe 28 Ianuarie 2009 15:53
De la: Ioana007, la data 2009-01-27 17:13:27Este o problema de credinta, sau de dragoste?


In primul rand de credinta, zic eu. Cat despre dragoste... poate fi dragostea fata de aproapele nostru... Este un subiect despre care se poate spune foarte multe. Dragostea este de multe feluri: de bunici, de parinti, de copii, de Dumnezeu, de lucruri, de fiinte...etc...

Postat pe 29 Ianuarie 2009 10:54
De la: zambil, la data 2009-01-28 15:53:35astia mai fara dumnezeu, au voie pe topucu' asta?... ca e si asta un fel de relatie...


De ce nu? Fiecare e liber sa isi exprime sentimentele sau parerile. Noi suntem prea "mici" ca sa "judecam" oamenii in functie de credinta lor.

Postat pe 29 Ianuarie 2009 10:57
interesanta tema, cel putin!

eu intotdeauna am crezut ca exista cineva acolo sus care ne iubeste, ne invata si ne arata drumul....indiferent cum se numeste EL

si mai cred ca sunt multe invataturi bune si corecte, altele pe care mintea mea ingusta inca nu le intelege, iar altele pe care probabil n-am sa le inteleg vreodata, dar asta e alta problema, si mi se pare ca n-are nici o legatura cu Dumnezeu!
la fel tind sa cred si despre biserica, nu zic ca nu sunt oameni de mare valoare spirituala acolo, dar sunt si multi care lasa ded dorit...sa nu mai vorbesc de "piosii" credinciosi, care se calca in picioare in biserica pt un loc mai bun, sau merg sa mai stea la o barfa!!

fiecare crede in ce vrea, fiecare cu religia lui, nu ma deranjeaza si nici nu ma afecteaza pe mine...daor ca, mare parte din religie nu are legatura cu Dumnezeu, ci se utilizeaza in scopul de a manipula masele!! e un fel de politica mai subtila, si in care oamenii au f mare incredere!! pt ca daca ne uitam putin in trecut, la functiile pe care le exercita biserica, si deci religia, s-ar putea sa avem serioase dubii ded legatura cu Dumnezeu!!

si n-am inteles niciodata faza cu "frica de Dumnezeu"?!? de ce ar trebui sa-mi fie frica, atat timp cat el e bun si intelege, iarta, acorda a 2-a sansa?!!
toti gresim, dar prima noastra preocupare in ceea ce face, este sa nu-l lezam pe cel de langa noi cu nimic, sa ne desfasuram in limita bunului simt, si atunci totul o sa aiba alt sens!!

nici eu nu mai inteleg ce-am vrut sa zic de fapt...ideea e ca traim in lumea pe care o meritam....sau nu??!
zambila
Postat pe 29 Ianuarie 2009 13:09
Zambila, nu pot sa zic ca nu ai dreptate in ceea ce ai scris. In orice padure sunt si uscaturi. Dumnezeu ne ajuta si ne iarta dar, se spune ca toti platim pe pamant pentru greselile noastre.
Ca o paranteza pot sa spun ca am avut o perioada in care nu m-am mai rugat si am simtit ca sunt singura. Acum am inceput din nou sa ma rog si il simt pe Dumnezeu mai aproape, simt ca exista daca am incredere in El si ii cer ajutorul.

Postat pe 30 Ianuarie 2009 16:48
"Milioane de oameni tanjesc dupa nemurire, dar nu stiu cum sa-si petreaca timpul intr-o dupa amiaza ploioasa de duminica."
Suzan Ertz.
Ioana007
Postat pe 31 Ianuarie 2009 15:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buna, 1 De la: andre3a44 9 Februarie 2009 11:11
Fwd : Limbaj civilizat 190 De la: mielutza 30 Iunie 2009 23:02
Cine imi poate recomanda o croitoreasa buna? 20 De la: garbo_465557 2 Iunie 2019 21:58
Lentile de contact colorate 2 De la: cri_cat 9 Februarie 2012 10:03
vreau sa imi fac singura haine 47 De la: garboeva 30 Ianuarie 2010 13:02
Setari Cookie-uri