aerobic sau fitness pentru slabire

acesta este intrebarea :P
AlexaGrigore
Postat pe 6 August 2008 11:51
AEROBIC !!! asta e clar...
Angelli
Postat pe 6 August 2008 13:02
Macar ai satisfactia ca dansezi si uiti de efort.
cristisz
Postat pe 6 August 2008 13:15
Eu fitness am facut la o sala care era langa mine timp de 3 luni (apoi s-a desfiintat!). De slabit e clar, nu slabesti insa iti tonifici musculatura. La fel si cu aerobicul. Probabil cu aerobicul daca tii si un regim pot reusi sa dai jos un kg, doua...
Gaby211081
Postat pe 9 August 2008 16:19
Buna,

Daca mergi la o sala unde exista un antrenor de fitness competent, atunci cu siguranta ajungi, ca in cel mult 3 luni, sa afisezi un corp bine lucrat. De slabit slabesti, insa nu ca la aerobic, tocmai de aceea fitness-ul este recomandat mai mult persoanelor care doresc sa-si imbunatateasca si sa-si mentina masa musculara.
De retinut faptul ca trebuie sa lucrezi toate grupele de muschi, fara sa soliciti una in mod deosebit, tocmai pentru a nu face febra. Stiu din proprie experienta ca la noi, din pacate, putine sali isi permit un antrenor de fitness, ce sa mai zic de un kinetoterapeut....la noi mai greu, pentru ei conteaza sa-ti ia banii nu conteaza daca tu stii sa-ti lucrezi corpul...

Numai bine,
Irina

P.S. Si inca un lucru important, daca te apuci sa faci fitness, asa cum ai spus tu, de 3 ori pe saptamana, dar doar pt o perioada relativ scurta de timp s stii ca nu-i tocmai bine...cand te apuci sa faci fitness, trebuie sa stii ca masa musculara, daca nu o lucrezi mereu, se lasa, iar aspectul fizic nu este tocmai unul placut ( cred ca ai vazut si tu prin reviste gen Arnold Z. Silvester S, etc... ) daca nu poti mentine ritmul, macar incearca sa alergi atunci cand timpul nu-ti permite sa ajungi la sala. Alergatul este, poate singurul sport, dupa parerea mea, care iti lucreaza toate grupele de muschi si te mentine intr-o forma fizica de invidiat, combinat cu un stil de viata si alimentatie sanatos ( destul de rar in zilele noastre, fie vorba intre noi )



alma_irys
Postat pe 29 August 2008 12:33
eu as zice sa mancati mai putin .
si_totusi
Postat pe 29 August 2008 13:14
eu as zice ca orice atata timp cat e facut cu regularitate si cu inima ( a se citi forta si ambitie si regularitate)
daca mai imbracam si un costum din ala cu efect de sauna sa transpiram bine bine eu cred ca efectele nu or sa intarzie sa apara . gasim costumul pe www.articolesportive.com
MIGABGO
Postat pe 8 Septembrie 2008 10:56
torasexy
Postat pe 21 Octombrie 2008 15:12
si una si alta, prin aerobic sigur slabesti, iar prin fitness i-ti tonifici musculatura, combinate iese o treaba super k
ayana
Postat pe 21 Noiembrie 2008 09:14
daca vrei sa slabesti mai rapid,aerobicul e cel mai bun,dar si eu sunt de acord cu alergatul(joggingul),aceste 2 iti ard grasimea din corp...iar apoi e bine sa continui cu fitness-ul dar nu in exces,numai sa iti tonifici corpul si sa lucrezi toate grupele de muschi,nu cum spun unele femei ca bratele si spatele nu se lucreaza la o femeie,total eronat,se lucreaza dar mai putin ca fesele sau coapsele,care sunt principala cauza de slabit a femeilor!
asha ca e bine sa le combini ca sa ai un rezultat nemaipomenit
love4vr
Postat pe 8 Decembrie 2008 15:33
amandoua ,plus dieta masaj ,reflexo ... www.deremavital-med.ro
mcornelia19
Postat pe 19 Februarie 2009 09:08
Si fitnees si aerobic,fitness pt. ca tonifici musculatura si poti face mult cardio care ajuta foarte mult la a slabi si aerobic pt ca modeleaza corpul,aici se face si cardio,combinate impreuna luand inainte de antrenament cu o jumatate de ora un L-carnitine,foarte bun pt un plus de energie si arderea mai rapida a grasimilor,dau rezultate foarte bune.
Asa eu am reusit sa dau jos 9 kg in 3 luni,cu muuuuuuuulta munca.
gina_nistor_79
Postat pe 24 Februarie 2009 02:23
Ambele au efect (cred eu) daca sunt practicate cu regularitate si asa cum trebuie...avantajul aerobicului este ca e cineva acolo care "trage de tine", faci ceea ce fac si ceilalti...la sala..te duci, faci ce vrei tu, daca obosesti te opresti...nu obtii mare lucru...pentru ca nu exista o persoana care sa te stimuleze...
ramo_ptk_2008
Postat pe 8 Aprilie 2009 11:12
dar de shaping ce parere aveti? am auzit cazri concrete ca slabesti foarte bine si iti modelezi corpul.merita de incercat..
garbo001241
Postat pe 22 Aprilie 2009 16:12
AEROBIC, slabesti si se intareste si musculatura, ca nu aspira careva sa devina halterofila.
acuario
Postat pe 8 Mai 2009 21:16
Ambele. Aerobicul nu intareste musculatura, dimpotriva, daca faci prea mult, o consuma. Fa aerobic pentru topit grasimea si fitness pentru pastrarea masei musculare. Intrebati sportivii.
catcos
Postat pe 11 Mai 2009 09:54
aerobicul este mai bun..dar eu ma apuc de bicicleta din cauza ca am gonartroza...cred ca de la sarcini ,greutate si nu in ultimul rand ...aerobic..facut intens si fara creier..
relu_eu2001
Postat pe 13 Mai 2009 14:48
important e sa facem sport....oricare ne face placere, dar sa-l facem regulat... si in plus sa avem grija cat punem in farfurie mancare. daca vrei sa ai rezultate relativ repede ai si varianta de ati plati un instructor personal care sa te insoteasca la sala de fitness si te ajuta, in felul asta nici nu se mai "holbeaza" alti barbati la tine (stiut fiind faptul ca in salile de fitness sunt mai mult barbati) si iti faci si un program personalizat. am dat un search si am gasit un antrenor personal... care nu e scump si ma face sa ies din casa, ma motiveaza si parca antrenamentul e mai usor. acesati si voi siteul si succes la slabit: www.instructor-fitness.ro
pop_alina_valeria
Postat pe 22 Mai 2009 12:53
mananca mai putin...asta-i raspunsul
oana_me2
Postat pe 22 Mai 2009 15:51
Dak vreti sa slabiti va trebui sa apelari la un instructor care sa aiba experienta in asa ceva.Eu personal fak sala de 5 ani si atunci cand vreau sa slabesc,pot sa dau in jur de 5-6 kg in 3-4 saptamani dar e nevoie de multa ambitie ptr.asta.Banda fak si o ora cu o viteza medie de 12 km/h.Ard in jur de 1000 de kcal.Repet aveti nevoie de ambitie si bineinteles de regim si nu unul drastic ci unul bazat pe calcule.
KINDERLAND
Postat pe 1 Iunie 2009 10:43
AEROBIC,SAUNA,DETOXIFIERE(DENOXINAL)=SLABIRE GARANTATA
garbo004381
Postat pe 2 Iunie 2009 22:41
eu folosesc o coarda electronica fitness pentru a slabi si mananc cu masura. coarda electronica o am de putin timp si este interesanta.nu am mai folosit asa ceva pana aku.
"electronicul"consta in faptul ca are un mecanism ce numara sariturile si calculeaza numarul de calorii consumate. v-o recomand si voua. eu mi-am cumparat-o de la un magazin online de tehnica medicala si mi-a fost adus acasa prin curier rapid. aici se gaseste:
http://www.tehnica-medicala.ro/products.php?product=Coarda-electronica-fitness
garbo001333
Postat pe 17 Iunie 2009 23:49
fitness nu te slabeste ci te tonifica,iti lucreaza si modeleaza musculatura,dar grasimea tot acolo ramane iar in plus iei in circumferinta.Intai da jos celulita si grasimea si apoi sala. Eu am dat jos cu impachetari si starvac si rezultatele sunt super,incearca si vei vedea.
garbo008976
Postat pe 29 Iunie 2009 12:29
Fitnessul e cea mai buna metoda de slabit....eu fac de un an de zile si am slabit 30 kg!!!!Sunt "lipicioasa" din fire si intru repede sub pielea oamenilor asa ca am doi instructori pe cinste cu care lucrez de la inceput...Alaturi de o dieta sanatoasa(fara prejeli,grasimi,dulciuri in exces,sucuri etc) o sa aveti un corp de vis...Garantat!!!V am pupat si....bafta fetelor
Liv_Von_T
Postat pe 16 Iulie 2009 22:26
cate ceva despre asta am spus aici:

http://sanasport.blogspot.com/2009/06/sportul-potrivit-3.html

in cadrul discutiei, nu ati clarificat ce e una si ce e cealalta.
anticenzura
Postat pe 24 Iulie 2009 02:42
EU SUNT ptr fitness ...nu am nevoie de slabire de loc si nu o sa am nevoie vreodata , dar am nevoie de tonefiere si bun tonus moral
cinezee
Postat pe 25 Iulie 2009 14:07
eu as zice ca sedintele de tae-bo sunt mai eficiente decta cele de aerobic si mai potrivite decat fitnesul pentru o slabire 'vizibila'
claudia88
Postat pe 12 August 2009 01:43
din proprie experienta pot spune ca se poate slabi f frumos asa : de 3 ori pe saptamana mergi la sala si faci jumatate de ora de fitness si jumate de aerobic la o ora dupa masa de dimineata .Combinat cu un regim alimentar , dar nu sever, se poate scadea pana la 10 kg intr-o luna.....asta daca ai pana in 30 ani. dupa prima luna se merge de 2 ori pe saptamana o luna , apoi se poate merge doar o zi/saptamana .
dar daca ai peste 35 ani e mult mai greu si de mai lunga durata.....
dar aprox tot in acelasi fel se poate slabi lejer....eu asa am facut....
Am 2 copii, iar dupa ce s-au nascut am luat si pana la 25 kg peste greutatea normala dupa ce s-au nascut,si mult mai tarziu, dar pe parcurs cu regimul de mai sus am reusit sa revin la greutatea normala....
anaida
Postat pe 12 August 2009 11:09
Buna, eu cred ca ambele te vor ajuta eu, folosesc si fitness-ul dar fac din cand in cand si arobic. Uite aici poti vedea la ce iti foloseste fitness-ul mai concret. http://www.sfatulmedicului.ro/Sanatate-prin-sport/fitness-exercitii-pentru-o-conditie-fizica-buna_1566
andreea_barbieru
Postat pe 7 Septembrie 2009 12:46
ambele dau rezultate daca ti si un regim
garbo029658
Postat pe 7 Septembrie 2009 21:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sporturi pentru slabit 26 De la: anonima20 12 Noiembrie 2018 17:24
Utilizarea preparatelor naturale CaliVita pentru stimularea activitatii fizice 8 De la: anamariatoma 25 Februarie 2013 14:45
codex alimentarius/ a-ti auzit de el? semnati petitia impotriva acestei aberatii! 2 De la: iasomia 6 Noiembrie 2009 14:25
Invitatie 177 De la: garbo_463179 25 Februarie 2017 22:24
Esti o persoana activa ? Faci sport de performanta sau de placere? Ajuta-te !!! 1 De la: fittnescoffe 17 Martie 2012 10:44
Setari Cookie-uri