Nesiguranta

Buna tuturor, ma numesc Ionelia si am 22 ani. M-am gandit ca sfaturile voastre m-ar putea ajuta sa imi gasesc echilibrul care imi lipseste in acest moment. Studiez limbi straine, am o relatie la distanta de aproape 3 ani cu un baiat minunat, problema cu care ma confrunt in acest moment este ca nu imi gasesc linistea si echilibrul mintal, am intrat intr-o stare sufleteasca foarte proasta, nu gasesc un loc de munca care sa ma multumeasca si care sa imi placa in primul rand si de aceea am devenit foarte suparacioasa chiar si fara motive in anumite situatii, locuiesc doar cu mama care la randul ei este foarte nemultumita de viata ei, munceste mult si fara spor, cu prietenele mele nu prea mai vorbesc pentru ca locuim in orase diverse si nu prea reusim sa ne intalnim. In concluzie ma simt singura, stresata si nu reusesc sa imi gasesc stabilitatea de care am nevoie. Astept gandurile si sfaturile voastre. Multumesc pentru atentie
garbo_487480
Postat pe 12 Aprilie 2018 17:29

Cumpara o bicicleta fitness, din aia ergonomica, de interior...

Pedaleaza pe cate 15-20' de 3 ori pe zi si iti garantez c-o sa-ti gasesti cu siguranta ... stabilitatea!

Sau macar n-o sa mai simti nevoia sa ceri sfaturi (wtf?) de genul asta.

O sa fii mult prea obosita.

Da' sigur si mai in forma...


garbo101426
Postat pe 14 Aprilie 2018 09:33
Trage ți căștile pe urechi și ieși seara la alergat ,daca simți ca te solicita mult,ia o la pas și încet încet încearcă sa mergi mai repede...nu ai idee cât de bine te vei simți. Ești tânără ,impune ți sa vezi jumătatea plina a paharului.
garbo_482004
Postat pe 14 Aprilie 2018 14:04
Și încă ceva nu te închide în casa...ieși. .socializează ,vorbește cu lumea ...Cine știe de unde sare iepurele,poate din vorba în vorba discuții banale auzi și de un job unde te vei simti împlinită. Întotdeauna gândește pozitiv.
garbo_482004
Postat pe 14 Aprilie 2018 14:13
Garbo 101426, daca nu esti capabila sa intelegi problema altei femei care nu este sarcastica, nu este o nesimtita ca "altii", ci o persoana care a indraznit sa ceara un sfat pentru problema ei, asa cum o traieste ea, atunci nu-ti bate joc... O persoana care, probabil nu are parinti "open mind" sau prietene versate (ca tine) cu care sa poata discuta, trebuie inteleasa si ajutata cu un sfat de bun simt sau... sa ignori postarea ei daca nu poti da un sfat bun. Sa iti arati aroganta, dispretul si, faptul ca esti versata, jignind-o stiind ca nu are "experienta" ta, este o mare rautate si nesimtire.
garbo340690
Postat pe 15 Aprilie 2018 11:37
Ionelia draga, nu pretind ca am raspunsul potrivit pentru situatia ta dar, incerc sa iti dau un sfat, asa cum simt eu.
In primul rand, trebuie sa rezolvi situatia cu "relatia la distanta" Dupa 3 ani cred ca ar trebui sa fie "ori alba, ori neagra" relatia la distanta. Poate fi frumoasa, de lunga durata dar, nu ajunge. Daca va iubiti cu adevarat, trebuie sa faceti orice, ca sa fiti impreuna acolo la el sau, aici la tine. Relatia asta nu poate dura o vesnicie si... stii tu cum sunt barbatii... eu nu cred ca pot trai fara iubita lor pra mult timp fara sa aiba nevoi firesti... Cred eu, ca in primul rand ar trebui sa oficializati relatia ori acolo la el, ori in localitatea ta si sa fiti impreuna. Cel mai probabil, la el, pentru ca are deja un loc de munca stabil. Cand veti fi impreuna, acolo unde el are deja un loc de munca, cand colegii lui, seful lui, va vedea ca ati intemeiat o familie, va vor ajuta, cel mai probabil, cu un loc de munca pentru tine. Daca nu, in timp vei gasi dar, veti fi impreuna si va veti construi relatii astfel incat sa "apara" un loc de munca; vei da concursuri pe posturi libere si cu siguranta veri reusi sa obtii un post.Doar impreuna veti reusi! Inca ceva, baiatul o fi bun, te iubeste dar...ochii care nu se vad, se uita (la altii) Barbatii nu pot sta mult singuri si fete care sa le suceasca mintile sunt, berechet. Luati-va de mana, casatoriti-va si apoi acolo la el, vei reusi sa gasesti un loc de munca. Ti-as scrie mai mult dar spatiul este mic. Asculta sfatul meu... ori va casatoriti si intemeind o familie, veti gasi parghiile pentru un loc de munca, ori ...uita-te in jur si vei vedea ca sunt si alti baieti care vor o familie, care de dragul tau vor lupta pentru ca sa fiti impreuna nu la distanta. In primul rand, iubitul tau ar trebui sa lupte pentru a te duce langa el... Gandeste-te draga mea... nu vreau sa iti induc niciun fel de idei care sa te tulbure, vreau doar sa te gandesti bine, ce vrei de la viata si cum lupti pentru viitorul tau!
garbo340690
Postat pe 15 Aprilie 2018 12:54
Iti multumesc mult pentru gandurile si sinceritatea ta. Cu siguranta relatia se va oficialiaza in viitorul apropiat, noi vorbim despre asta si stim ce avem de facut. Momentan nu se poate deoarece eu trebuie sa termin facultatea aici iar el la fel academia militara acolo iar dupa aceea ne vom muta impreuna. Am simtit nevoia sa aud pareri din extern pentru ca eu nu prea ma deschid in fata celor din preajma ma si chiar imi pare bine ca am facut asta aici si pot lua in considerare pareri sincere si detasate de situatia mea. Plictiseala si monotonia sunt cauza acestei stari mai proaste dar imi revin, perioadele acestea trec. Doamne ajuta tuturor.
garbo_487480
Postat pe 15 Aprilie 2018 15:45
Fac asta de foarte mult timp! Mersi de sfat, numai bine!
garbo_487480
Postat pe 15 Aprilie 2018 15:49
Va multumesc tuturor pentru gandurile bune!
garbo_487480
Postat pe 15 Aprilie 2018 15:52
"Draguto", probabil esti mult prea tanara, clar prea noua pe-aici si prea ne-educata (ceva pb. cu BAC-ul cumva?) daca inca nu te-ai prins ca postarea mea nu ti-era adresata!
Deci, pe linie de consecinta logica, trebuia sa-ti urmezi taman propriul sfat, adica ... SA IGNORI comentariul meu, "desteapta" forumului!
Pricepi singura, sa-ti fac o retro-versiune din ... romana in romana sau e nevoie si de-o schita?!?
Cam cat de self-suficienta, sferto-docta si auto-infatuata crezi ca-ti poti permite sa fii cu una care n-a facut ochi alaltaieri ca sa stie EXACT care sunt userii adevarati, cu postari reale, si care sunt "ipohondrii" sociali din Redactia Garbo sau aia de abia au facut ochi ieri?!?
Eu pot sa te trimit extrem de rapid si "nedelicat" acolo unde e de regula locul euglenelor bok-o-trofe de-alde tine - auto-intromisionate precum Caliphoridae Luciliini verde-metalizat fix in ... dosu' vacii! -, da' ma gindesc ca biata vaca n-are totusi nici o vina, nu crezi?
"Iubito", sfatul meu pt. tine e sa-ti vezi de lungul nasului (daca nu vrei sa ramai in mod public fara el), sa stai potolita in bancuta ta mica roz bonbon si, in general, sa mai iesi din casa la aer curat, ca observ o usoara depersonalizare, urmare probabil a plictisului, a statului prea mult in fata calculatorului si a unei evidente lipse a vietii sociale sau chiar personale.
Exerseaza-ti cu alte silfide invataturile si "tehnicile" deprinse pe la cursurile de dezvoltare personala sau cele de ... gandire pozitiva(wtf?)!
Si mare grija cu postarile de neam prost, ca nici nu stii in mediul online ce usor te poti ... auto-accidenta!
Intelegi, copilu'?!?...
garbo101426
Postat pe 15 Aprilie 2018 16:31
Garbo 101426 nu stiu cine esti si nici nu doresc sa stiu. Pot sa-ti spun insa, multe despre tine, doar citind ceea ce ai postat Ioneliei si mie. Intamplator :) nu sunt "draguto"... sunt o doamna in varsta, chiar bunica, a doi nepoti mari... am aproape 70 de ani.(peste 2 luni).
Iti multumesc pentru "lectia" pe care mi-ai dat-o... am mai invatat ceva... Sa ai o viata frumoasa, pe masura sufletului tau!
garbo340690
Postat pe 15 Aprilie 2018 21:22
Pe bune?
Doamnele de 70 de ani nu pot fi dragute si nici ... "dragute" in opinia ta?!?
In opinia mea insa a fi cu adevarat DOAMNA presupune si a nu te baga in comentariile altora neinvitata, neavenita, neprovocata plus alte 'ne'-uri...

Ma lamuresti si pe mine ce treaba are varsta cu ... auto-intromisionatul in postariile altora si cu adresa categoric ... lipsita de educatie si de consideratie?
Sau "nu esti capabila", "nu-ti bate joc", "iti arati aroganta/dispretul" si "este o mare rautate si nesimtire" o fi taman de la varsta?
Nu-i cam multa ... nesimtire tocmai pt. una de 70 de ani?!?
N-ar fi trebuit sa fie oarecum invers?!?
Ca ma gandesc ca poate te citesc si nepotii si s-ar putea sa fie nitel cam surprinsi de cat de "radicala" e bunicuta lor, nu crezi?
Si nu de alta, da' poate mai invatam si noi, astea mai 'tinerele', ce si cum cu bunul simt de net!
Chiar daca si noi suntem bunicute cu nepoti de liceu.
Sau nu se pune?...

P.S. "Nu stiu cine esti si nici nu doresc sa stiu" era normal si logic sa-ti fi venit in capsorul ala teribil de incongruent taman inainte de ati da drumul la gura la modul care-ai facut-o, nu crezi?
Acum la ce bun mai e?
Cat priveste pe astea de puteti spune voi mult mai multe decat va lasa obrazul sa spuneti (datorita educatiei si bunei cresteri, nu-i asa?) te asigur ca sunt ... profesionista in domeniu!
Ma ocup de o viata de ... neurostiinte, asa ca nici daca mai traiesti inca de 10 ori cate 70 de ani n-ai sa ai cum sa fii in stare sa stii mai multe despre o persoana doar citindu-i pe net randurile.
Din doua motive:
1. Nu ai capacitatea sa faci asa ceva pt. ca nu ai pregatirea si deprinderile stiintifice necesare;
2. Tocmai auto-intromisionatul de care-ti spuneam demonstreaza ca nu ai nici calitatile umane sa poti "detecta" via internet macar profilul psihologic al interlocutorului.
Pricepi sau sa-ti scriu mai bine o scurta lista bibliografica ca sa intelegi mai bine cum stau lucrurile?

Eu nu-ti urez absolut nimic.
Pur si simplu "urarea" ta de final este dovada unui om mic.
Extrem de mic si ignobil...
garbo101426
Postat pe 16 Aprilie 2018 16:35
Garbo 101426, discuția a degenerat. Ai o agresivitate verbală, îmbrăcată in cuvinte complicate, pe care ar trebui sa o folosesti in altă parte. Domnisoara care a cerut sfatul a facut-o cu sinceritate. Dacă nu esti capabilă sa înțelegi problema cuiva, abtine-te sa faci comentarii răutăcioase.
Te ajuta la ceva, dormi linistită atunci cand spui sau scrii răutăți?
N-ar fi rau sa urmezi tu sfaturile pe care i le-ai dat . O sa fii suficient de obosită ca sa nu mai debitezi răutăți. Asadar, linisteste-te draga garbo 101426!
garbo_485919
Postat pe 17 Aprilie 2018 19:45
Draguto, 101426 vezi-ti de viata ta si eu de a mea! Nu esti in masura sa-mi dai sfaturi. Aroganta ta ma socheaza, drept pentru care nu doresc sa continui! Doresc sa te uit!
garbo340690
Postat pe 17 Aprilie 2018 21:57
426 credeam ca ai crapat de nu ti-am mai vazut veninul pe forum.
Maria802
Postat pe 18 Aprilie 2018 11:57
Of, ce-a degenerat discutia...
Intotdeauna voi aprecia femeile care au acea finete din interior, manierele si politetea proprii unui suflet frumos si cald, simt al masurii, modestie, frumusete, gratie. Doar posesoarele acestor calitati se pot numi doamne.
Ionela21_Teodora
Postat pe 18 Aprilie 2018 15:57

Si eu care aveam garantia ca 'doamna' e doar apelativul pt. o femeie casatorita!

Restul co-notatiilor sunt doar rezultatul imaginatiei noastre care tine de subiectiv si care, de regula, n-are absolut nici o legatura cu realitatea.

Tare ne mai place sa edulcoram, literalizam sau sa parfumam o existenta deseori sordida si care supravietuieste doar prin ... fictionalism!

Aristotel saracu' a facut umbra pamantului absolut degeaba, zau asa...

garbo101426
Postat pe 18 Aprilie 2018 22:13
E exact cum spuneam, si nu-i nimic edulcorat.
Ionela21_Teodora
Postat pe 19 Aprilie 2018 12:58
Cursuri de salsa și bachata ...latino Dance sau Rio ....in spate la mag Cocor... funcționează....0726876714...Diana sunt...tot o mama singurica ..
Diana_Petrescu_1
Postat pe 13 Mai 2018 06:15
Doamna draga, ati dat peste singura fiinta care traieste numai pe forumurile Garbo , faimoasa 426, o telectuala de doi bani care umple de bale otravite pe oricine . Are si ea sarmana un vocabular limitat, expresiile pe care le-ati intalnit in emisiile ei baloase sunt aceleasi de cel putin 4-5ani, altele nu stie si nici nu am remarcat vreo urma de evolutie in nicio privinta . Neavand dumneaei nimic altceva de facut sta pe aici si isi da cu parerea in stilul obisnuit despre orice, de la potcoave de cai morti la clasificarea pe regnuri si specii, nicio grija, nici ea nu intelege ce scrie, important e sa para ca vine de la ultima fiinta vie care a luat BAC-ul. Ocoliti-o cat puteti, asa cum pe strada ocoliti un kk de caine...pute la fel de rau . Cu aprox 2 ani in urma am blocat-o intr-o situatie asemanatoare, am raspuns cuiva la postare si VAI , cum am indraznit sa iau cuvantul la ea in casa, si da-i si freaca-ma la ridiche vreo cateva zile de mi s-a luat asadar am blocat-o si am avut un an de liniste . Multa sanatate va doresc!
garbo039125
Postat pe 13 Mai 2018 15:56
Un pshiholog?...ajuta
adyna18
Postat pe 13 Mai 2018 20:02
Angajeaza-te undeva. Astfel at sansa sagasesti si alte locuri de munca .Practica meditatia.
Argentina_Malcea_1
Postat pe 16 Septembrie 2018 10:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Gemenii 1 De la: epopescu58 3 Februarie 2011 23:50
viata de zi cu zi 14 De la: cricat 20 Iunie 2011 21:00
annytinu 1 De la: garbo052220 17 Octombrie 2010 20:21
de ce este mai incitanta o relatie interzisa, mai ales cand ai luptat mult sa fii cu un om de nota zece??? 42 De la: garbo_19362 14 Noiembrie 2013 10:34
O problema intr-o relatie 31 De la: Yres 14 Mai 2010 10:41
Setari Cookie-uri