HELP!

Buna,am 24 ani,am avut o relatie dificila si dureroasa care a durat un an si cind durerea imi era mai grea a aparut "printul salvator" si m-a ajutat sa uit povestea.Fac 1 an si 10 luni de cind sunt impreuna cu Alex(printul salvator),iar la inceputul relatiei el era pentru mine un erou si un Zeu,se comporta frumos,flori,cadouri,atentie,luna de pe cer.Cu timpul relatia a devenit mai pasiva,eu am ramas pentru el pe planul doi,dupa cariera,el nu mai este atit de dragostos cum era la inceput.Stiu ca ma iubeste dar simt ca relatia devine plictisitoare,fara pasiune.Eu mi-as dori sa retraiesc emotiile de la inceputul relatiei cind eram totul pentru el.
Nu stiu daca e vina mea (mereu il cicalesc ca nu mai e asa cum era la inceput ca nu imi mai ofera atita atentia cita am nevoie si el adesea fuge de aceste conversatii motivind ca imi ofera toata atentia posibila si atunci cind nu e la serviciu este cu mine dar nu poate pune serviciul pe planul 2 pentru ca are ambitii mari si planuri de viitor )Stiu si sunt 100% convinsa ca nu ma inseala ,ca ma iubeste si ma vrea doar pe mine pentru viitorul lui dar as vrea sa pot sa fiu in stare sa il fac sa ma iubeasca ca la inceput si mai cu seama sa imi demonstreze dragostea lui in fiecare zi!! De asta am nevoie!! Oare e posibil sau e problema in mine? Poate ar trebui sa ma consolez ca fiecare relatie isi are etapele ei iar noi am trecut deja de etapa romantismului si a dulcegarelilor? Ce ziceti?
garbo_475027
Postat pe 20 Septembrie 2017 21:40
"Poate ar trebui sa ma consolez ca fiecare relatie isi are etapele ei iar noi am trecut deja de etapa romantismului si a dulcegarelilor? Ce ziceti?" - asta zic, eu cel putin. Si mai zic ca, inca mai porti niste traume din relatia trecuta, de aici si manifestarile de nesiguranta in relatia actuala.
Schmetterling
Postat pe 21 Septembrie 2017 08:48
Orice relatie la inceput e poezie iar cu timpul devine proza.
Acum, daca partenerii sint inteligenti se iubesc si se respecta, proza e un roman interesant daca nu e o simpla maculatura.
Tu vrei sa fii tratata ca o printesa, ok, intrebarea este, pe el il tratezi ca pe un print?
Maturizeaza-te, asta daca vrei ca si relatia dintre voi sa evolueze.
Tommy_Boy
Postat pe 21 Septembrie 2017 09:56
De la: Tommy_Boy, la data 2017-09-21 09:56:30Orice relatie la inceput e poezie iar cu timpul devine proza.
Acum, daca partenerii sint inteligenti se iubesc si se respecta, proza e un roman interesant daca nu e o simpla maculatura.
Tu vrei sa fii tratata ca o printesa, ok, intrebarea este, pe el il tratezi ca pe un print?
Maturizeaza-te, asta daca vrei ca si relatia dintre voi sa evolueze.


Hai ca ai zis-o! Ce treaba are ca partenerii sunt inteligenti cu iubirea? Respectul tine de oarecare inteligenta, iubirea, nu. Orice om care poate iubi, nu face doar uz de verbul asta, care-i pe buzele si in faptele tuturor nerozilor are dreptul la iubire, nu la proza sau maculatura. Una si cu alta nu dau vreodata doi in iubire.Si intr-o relatie in care nu-i poezie, n-a fost nici la inceput, chiar daca parea...
Si acum nu stiu, nici deschizatoarea topicului nu mi se pare a fi vreo inteligenta, ca sa te arunci de la unul la altul, fara sa stii pe unde ti-e capul, pe unde ti-e inima, zau... e greu de dat vreun "sfat"...
Damiana_Sararu
Postat pe 21 Septembrie 2017 10:36
*
Respectul depinde de oarecare inteligenta, iubirea nu.
Damiana_Sararu
Postat pe 21 Septembrie 2017 11:06
Chiar sunt de acord cu tine doar ca uneori imi e foarte greu sa ma comport ca un om matur,asteptind mereu ca un copil sa fiu luata de mina in public,sa fiu sarutata,imbratisata ,lucruri ce se intimpla la noi mai des in privat
garbo_475027
Postat pe 21 Septembrie 2017 12:18
De la: Damiana_Sararu, la data 2017-09-21 10:36:30Hai ca ai zis-o! Ce treaba are ca partenerii sunt inteligenti cu iubirea? Respectul tine de oarecare inteligenta, iubirea, nu. Orice om care poate iubi, nu face doar uz de verbul asta, care-i pe buzele si in faptele tuturor nerozilor are dreptul la iubire, nu la proza sau maculatura. Una si cu alta nu dau vreodata doi in iubire.Si intr-o relatie in care nu-i poezie, n-a fost nici la inceput, chiar daca parea...
Si acum nu stiu, nici deschizatoarea topicului nu mi se pare a fi vreo inteligenta, ca sa te arunci de la unul la altul, fara sa stii pe unde ti-e capul, pe unde ti-e inima, zau... e greu de dat vreun "sfat"...


Asta e parerea mea, sint curioasa care e parerea ta , ca de dat cu barda in stinga si-n dreapta e in stare oricine indifferent de IQ.

PS
Si da, iubirea are de aface cu inteligenta, ca de aia o gramada de loaze confunda iubirea cu fornicarea si sar din pat in pat in numele iubirii.
Tommy_Boy
Postat pe 21 Septembrie 2017 15:38

Nici daca m-as impotrivi (sic!) n-as avea cum sa nu fiu mai mult de acord cu tine, @Tomitza!


Hai c-aici chiar mi-ai placut, zau asa!


Give me 5!...

garbo101426
Postat pe 21 Septembrie 2017 16:13
@Tommy: are intr-adevar de a face cu inteligenta, ma rog cu un IQ normal, sa poti distinge intre iubire si sex. Eu altceva am vrut sa subliniez, dar e grele...
In alta ordine de idei insa, e chiar amuzant ca intotdeauna cei mai putin inteligenti invoca importanta covarsitoare a inteligentei, care le ghideaza viata in orice aspect. In timp ce aia cu adevarat inteligenti, stiu ca viata e mai mult decat simpla inteligenta, la indemana oricarui individ decent scolarizat.
Damiana_Sararu
Postat pe 21 Septembrie 2017 16:16
De acord ca viata e complexa si complicata, dar, fara o minima inteligenta ajungi sa-i numeri toate gropile.
Exemplu e si fatuta asta care a confundat dragostea cu necesitatea unui umar pe care sa-si plinga esecul sentimental.


Tommy_Boy
Postat pe 21 Septembrie 2017 17:48

Mare si grava eroare, @Damiana, zau asa...


Niciodata si in nici o circumstantza ... simpla inteligentza (si cu atit mai putin cea 'complexa'!) n-are cum sa fie la indemina unui ... decent scolarizat!

Si asta fie si numai pt. unicul motiv ca inteligentza nu inseamna absolut deloc uzuale/obisnuite/scolare...

...DEPRINDERI COGNITIVE !


Parol!...

garbo101426
Postat pe 21 Septembrie 2017 17:48
Corect.
Multi oameni confunda inteligenta cu educatia.
Exista persoane cu un minim de scoala dar cu o inteligenta care sfideaza multi absolventi de facultate.
Inteligent te nasti, chiar si intr-un cort sau cocioaba.
Tommy_Boy
Postat pe 21 Septembrie 2017 18:19
De la: Tommy_Boy, la data 2017-09-21 17:48:11De acord ca viata e complexa si complicata, dar, fara o minima inteligenta ajungi sa-i numeri toate gropile.
Exemplu e si fatuta asta care a confundat dragostea cu necesitatea unui umar pe care sa-si plinga esecul sentimental.



Tommy fatuta asta nu a confundat asa cum zici tu doar ca asa au fost circumstantele vietii si situatia ca Alex a aparut intr-o perioada grea din viata mea si poate ca da,pentru inceput a fost doar un umar pe care sa pling,mai apoi insa m-am indragostit si chiar avem o relatie serioasa.El ma iubeste si eu il iubesc,iar problema care am expus-o si asupra caruia cer sfaturi si pareri este alta de fapt.
garbo_475027
Postat pe 21 Septembrie 2017 18:32
De la: garbo101426, la data 2017-09-21 17:48:58
Mare si grava eroare, @Damiana, zau asa...


Niciodata si in nici o circumstantza ... simpla inteligentza (si cu atit mai putin cea 'complexa'!) n-are cum sa fie la indemina unui ... decent scolarizat!

Si asta fie si numai pt. unicul motiv ca inteligentza nu inseamna absolut deloc uzuale/obisnuite/scolare...

...DEPRINDERI COGNITIVE !


Parol!...



Dar inteligenta iti permite deprinderile cognitive, nu-i asa? De asta mi-am permis sa deduc... Decent scolarizat e si unul cu studii post universitare, am gresit eu neprecizandu-mi ideea...
Damiana_Sararu
Postat pe 21 Septembrie 2017 20:02
De la: Tommy_Boy, la data 2017-09-21 17:48:11De acord ca viata e complexa si complicata, dar, fara o minima inteligenta ajungi sa-i numeri toate gropile.
Exemplu e si fatuta asta care a confundat dragostea cu necesitatea unui umar pe care sa-si plinga esecul sentimental.




Nu am lasat de inteles ca inteligenta nu-i necesara, deci concluzia ta e de niciunde. ; poate nu stie sa citeste bine si iarasi ajungem la scoala... pe care multi o absolva, dar o fac de ras.
Damiana_Sararu
Postat pe 21 Septembrie 2017 20:17
@Damiana (a propos, f. frumos nume, nici nu stiam ca exista!), tocmai ca inteligentza nu are in principiu nimic in comun cu deprinderile cognitive.
Ca de aia se si numesc deprinderi, pt. ca se invatza, iar procesul invatzarii nu are nici el prea mare legatura cu inteligentza, ci mai ales cu .... mama 'intzelepciunii' care stim toti f. bine ca este...

...REPETITIA !

Cum bine spune un amic inginer (baiat inteligent da' si cam filozof de felul lui),...

..."Inteligentza e tot ceea ce-ti ramine dupa ce ai acumulat toate cunostintzele posibile"...

Asa ca inteligentza obisnuita, pe baze pur cognitive, e un proces infinit mai complicat, complex si intricat decit asimilarea de cunostintze, oricit de multe si 'stufoase' ar fi ele.

Mai exista insa si un alt tip de inteligentza, cea nativa cu doua componente:

1. Inteligentza nativa simpla, care este acea intzelepciune chiar si a omului cu putzina stiinta de carte da' care are un 'instinct' inteligent urmare mai ales a experientzei de viatza.
Acest gen de inteligentza instinctuala se poate si 'mosteni' in circumstantze favorabile...

2. Inteligentza nativa 'asimptotica', adica mai pe romaneste ... GENIUL!
Iar aici nici cei mai destepti oameni nu prea se baga sa-si dea cu presupusul caci neurostiintzele au demonstrat stiintific ca deocamdata genialitatea nu poate fi determinata, predeterminata si nici evaluata in progresie.
Paradoxul absolut uluitor al geniului e ca nu are nevoie fundamentala de ... carti, adica de cunosterea repetitiva sau experientziala.

El ... exista pur si simplu!
Iar fundamentele lui biologice tin de mecanisme inca nedescifrate...

garbo101426
Postat pe 21 Septembrie 2017 21:06
Esti o alintatura totala.
Zici ca ai 24 de ani de ce nu te axezi si tu pe cariera?
Doi tineri indragostiti ce au acelasi scop vor avea seri pline de povesti, pline de dulcegarii, si vacante romantice.
Cococo
Postat pe 21 Septembrie 2017 22:28
"Inteligenta nativa simpla" despre care ai pomenit, nu-i inteligenta, e doar instinct.
Damiana_Sararu
Postat pe 21 Septembrie 2017 23:55
De la: Damiana_Sararu, la data 2017-09-21 23:55:26"Inteligenta nativa simpla" despre care ai pomenit, nu-i inteligenta, e doar instinct.


Instinctul e cu totul si cu altceva, @Damiana!...


Supravietuirea la om tine numai de hipotalamus si de medula oblongata!...
garbo101426
Postat pe 22 Septembrie 2017 01:56
Instinctul nu inseamna doar supravietuire bruta, desi mecanismele acestuia se indreapta preponderent catre aceasta, el cunoaste si forme mai subtile la om. De aici acea "intelepciune" ...
Damiana_Sararu
Postat pe 22 Septembrie 2017 08:00
Sa iti demonstreze in fiecare zi ca te iubeste??? De ce? Cu ce a gresit, parca e la proces si trebuie sa aduca dovezi. Esti foarte posesiva si in ritmul asta o sa il indepartezi, nu e normala atitudinea ta.
MARILENA_25
Postat pe 23 Septembrie 2017 08:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
timiditatea va poate da viata peste cap! 146 De la: office_salinasusesi_ro 13 Septembrie 2010 23:05
PT toti BARBATII din comunitate....am nevoie URGENTA de un sfat !!! 329 De la: DaMarkus09 25 Iunie 2009 00:03
incredibil... 43 De la: mia79x 10 Mai 2009 17:37
ce ascunde uneori cererea de prietenie!!! 31 De la: anaROBERT 6 Aprilie 2011 10:48
Buna,caut iubita? 63 De la: garbo_409202 11 Mai 2016 22:07
Setari Cookie-uri