Muffins cu ciocolată

Muffins cu ciocolată. Când văd ciocolată, în gândul meu zic „Mmmmm”, dar când văd brioșe cu ciocolată, în gândul meu zic „Uaaaaaa” )))). Deci, sunt foarte simplu de realizat, merită să le încercați.

Ingrediente

+220 g ciocolată 72 %
+120 g unt+10 g
+100 g zahăr
+80 g făină
+4 ouă
+1/2 linguriță praf de copt
+un vârf de cuțit sare
+vanilie
Pas cu Pas

Pasul 1
Untul împreună cu ciocolata se topește la aburi la foc mediu. Eu am folosit și ciocolată cu lapte, dar pentru un gust mai intens puteți sa folosiți doar cea neagră.


Pasul 2
Ingredientele uscate, adică făina, zahărul, praful de copt și sarea se pun într-un vas și se amestecă.


Pasul 3
Apoi ingredientele uscate se răstoarnă peste ciocolata și untul topit și se amestecă.


Pasul 4
Așa arată amestecul. Dacă pe undeva a mai rămas niște ciocolată netopită nu vă deranjați)


Pasul 5
Ouăle se adaugă pe rând câte unul și se amestecă bine.

Pasul 6
La sfârșit se adaugă esența de vanilie și se amestecă.

Pasul 7
Apoi amestecul se toarnă în formele pentru brioșe care preventiv se ung cu unt. Se dă în rola preâncălzită la 180 grade C pe 9 minute-dacă doriți ca mijlocul sa fie un pic cremos și pe 12 minute dacă mijlocul sa fie copt integral. Eu de data asta am procedat altfel, din cantitatea de ciocolată a rețetei 20 g le-am mărunțit și le-am dat deoparte. Am turnat amestecul final pe jumătate în forme, apoi am adăugat ciocolata, după am umplut formele.

Pasul 8
După ce se scot din rolă, se mai lasă câteva minute, apoi se scot din forme și se pun pe un grătar să se răcească complet.

Pasul 9
Serviți-le pudrate cu zahăr fin cu o ceașcă de cafea sau ceai, sunt minunate!!! Poftă bună!!

https://www.bucatariadianei.com/reteta/muffins-cu-ciocolata/
BucatariaDianei
Postat pe 12 Martie 2017 00:54
La ora unu noaptea ? Muffins ?
Rotty
Postat pe 12 Martie 2017 08:09
Ideal pentru a doua zi de dimineata la ceai
BucatariaDianei
Postat pe 12 Martie 2017 17:14
Am prins ideea, doar ca eu dimineata beau cafea si nu pap dulciuri. Oricum, reteta pare interesanta, iar daca scoti si "https_ul" o sa se deschida si poza.
Rotty
Postat pe 13 Martie 2017 07:58
Mersi mult de sfat
Nu am observat aceasta eroare
BucatariaDianei
Postat pe 13 Martie 2017 10:27
Cu placere :) Asa-i pe Garbo.
Buna dimineata. Acum ca ne-am lamurit, astept si alte retete / idei, dar fara zahar ca nu-i sanatos.
Rotty
Postat pe 14 Martie 2017 07:17
Rotty tu nu consumi zahar deloc? Cu ce-l inlocuiesti?
iolanda_74
Postat pe 14 Martie 2017 10:59
Zaharul se inlocuieste perfect cu xylitol. Are indice glicemic f. mic, 7, si e recomandat si diabeticilor sau celor care trebuie sa reduca glucidele.

Din pacate e si f. scump, 35-40 si chiar si pina la ... 50lei/kg!
Da' cine are grija de sanatatea lui se obisnuieste repede...


Sau erythritol. Care are indice glicemic ... zero!


Din pacate xylitolul nu poate fi folosit la aluaturile dospite pt. ca ... omoara drojdiile!

Si trebuie avut grija sa nu ajunga catzelul familiei sa manince dulciuri facute cu acesta pt. ca ... il omoara si pe el!
garbo101426
Postat pe 14 Martie 2017 12:00
Merci 426. Siropul de agave o fi bun, tu ce stii?
iolanda_74
Postat pe 14 Martie 2017 12:16
De la: garbo_463471, la data 2017-03-14 12:16:37Merci 426. Siropul de agave o fi bun, tu ce stii?


In nici un caz pt. diabetici!
garbo101426
Postat pe 14 Martie 2017 12:36
"Rotty tu nu consumi zahar deloc? Cu ce-l inlocuiesti? "

`Neata 471 :)
Ca sa-ti raspund la intrebare, eu ma feresc cat pot de zahar si nu-l inlocuiesc cu nimic daca nu-i chiar musai. Xylitolul si alalalt de care zice 426 nu stiu ce sunt si nici nu ma intereseaza, ca-mi suna a chimie pura. Nu sunt diabetica, dimpotriva, dar stim cu totii (sper) cat de daunator e zaharul pentru organism. Cica un om matur are nevoie de 25 de grame de zahar zilnic ca sa functioneze bine. Din pacate, daca nu avem grija depasim cu mult cantitatea asta si asta nu pentru ca ne bagam in doza de zahar, ci au grija altii. Mai nou se baga zahar peste tot. Uite-te de curiozitate pe etichete si o sa-mi dai dreptate. Indiferent ca scrie zahar, dextroza, fructoza, sirop de porumb sau glucoza, tot dracul ala e si e peste tot. Asa ca, macar cat pot ma feresc. Pana si painea mi-o comand la un magazin BIo privat, fara zahar si fara drojdie. Asta nu inseamna ca nu mai pap si eu cate o prajiturica la sarbatori si aniversari....
Rotty
Postat pe 15 Martie 2017 07:54
"Din pacate xylitolul nu poate fi folosit la aluaturile dospite pt. ca ... omoara drojdiile!

Si trebuie avut grija sa nu ajunga catzelul familiei sa manince dulciuri facute cu acesta pt. ca ... il omoara si pe el!"

E clar cat de sanatos e.
`Neata 426 si o zi dulce sa ai.

http://68.media.tumblr.com/d690ac444c75d69f483aaf1c55f2937f/tumblr_ok0noeor0d1u9ooogo1_540.gif
Rotty
Postat pe 15 Martie 2017 07:57

Din pacate n-ai inteles absolut deloc esentza comentariului meu, Rotty!
N-ai baut inca cafeaua, probabil...


Daca nu te-ai fi grabit ca ... pofticioasa la muffins, si ai search-uit nitzel pe Goagal, ai fi reusit sa intelegi ca fiziologia si metabolismul ciinelui sint diferite de cele ale omului. Se pare deci ca nu e suficient sa fii proprietar de ciine...

Ideea e ca ce face bine sau e neutru pt. unu' poate fi daunator pt. celalalt!
Nimic anormal in asta, asa e si firesc.
Mama Natura dixit!...
Cauta si o sa te lamuresti.


Concluzia traditzionala romaneasca?
...Gura care bate *****!


garbo101426
Postat pe 15 Martie 2017 09:04
" fiziologia si metabolismul ciinelui sint diferite de cele ale omului. Se pare deci ca nu e suficient sa fii proprietar de ciine... "

Stiu maica, stiu....mai multe decat crezi tu. Iar concluziile le tragem mai tarziu, acum dam la gaini.
Rotty
Postat pe 15 Martie 2017 09:09
De la: Rotty, la data 2017-03-15 07:54:21"Rotty tu nu consumi zahar deloc? Cu ce-l inlocuiesti? "

`Neata 471 :)
Ca sa-ti raspund la intrebare, eu ma feresc cat pot de zahar si nu-l inlocuiesc cu nimic daca nu-i chiar musai. Xylitolul si alalalt de care zice 426 nu stiu ce sunt si nici nu ma intereseaza, ca-mi suna a chimie pura. Nu sunt diabetica, dimpotriva, dar stim cu totii (sper) cat de daunator e zaharul pentru organism. Cica un om matur are nevoie de 25 de grame de zahar zilnic ca sa functioneze bine. Din pacate, daca nu avem grija depasim cu mult cantitatea asta si asta nu pentru ca ne bagam in doza de zahar, ci au grija altii. Mai nou se baga zahar peste tot. Uite-te de curiozitate pe etichete si o sa-mi dai dreptate. Indiferent ca scrie zahar, dextroza, fructoza, sirop de porumb sau glucoza, tot dracul ala e si e peste tot. Asa ca, macar cat pot ma feresc. Pana si painea mi-o comand la un magazin BIo privat, fara zahar si fara drojdie. Asta nu inseamna ca nu mai pap si eu cate o prajiturica la sarbatori si aniversari....


Buna dimineata si multumesc, Rotty pt. un raspuns echilibrat. Te apreciez ca esti un om cu picioarele pe pamant, inteligent si cu acea doza de modestie, umor si de autoironie atat de necesara.
iolanda_74
Postat pe 15 Martie 2017 10:57
Da', mai Rotty, chiar asa, chimie PURA!
Daca spui tu.
Ca degeaba mi-am luat eu diploma aia de ing. in - Ooops! - inginerie chimica...


Si ca sa fii ... ingrozita teribil, te anuntz ca si cafeaua de-o bei in fiecare dimineatza si crezi tu ca-i naturala 100%, e de fapt conditionata CHIMIC cu citeva ... zeci de substantze de la culegerea boabelor si pina ajunge la tine-n ibric!


Sarea de-o pui in mincare e tot la fel conditionata chimic, ca aia naturala 100% deja nu mai e consumabila dupa 1-2 luni de la 'recoltare'!


Apa de la robinet, adica banala ... H2O, ai impresia c-o fi vreo substantza 100% naturala?
Sau te iei dupa reclame si iei doar de cea plata, din magazine?
Daca as avea adresa ta de e-mail ti-as trimite citeva copii dupa analizele chimice ale celor mai renumite ape plate pe care lumea mai si da multi bani.
Te asigur c-o sa te-apuce groaza!

Singura apa cu adevarat biologic pura pe planeta asta mai e de gasit doar in acviferele paleo geologice vechi de milioane de ani si aflate, din fericire, la f. mare adincime.
Iar cind apa va deveni extrem de scumpa in citeva zeci de ani, atunci aceste acvifere s-ar putea sa valoreze ... greutatea lor in aur!


Sa mai continui cu substantzele chimice?!?...

P.S. A propos de xylitol si erythritol:
Ambele sint substantze care se gasesc in mediul natural, de regula chiar in legume si fructe.
Si chiar in corpul omului!
Faptul ca sint de gasit ambalate in magazine nu inseamna ca neaparat ca sint ... 100% chimice.
Mai ales ca se extrag din scoartza de mesteacan si chiar coceni de porumb. Pe care ii maninca cu mare placere pina si ... 'proastele' alea de vaci!


Bref, nu mai exista aliment pe care sa-l consumam la oras si care sa nu aiba substantze chimice in el.
Orice aliment, oricit de natural, nu e decit o ... enciclopedie de substantze chimice!
Chiar daca sint de la Mama Natura...


Da' aud ca s-a ajuns deja la hranire direct din ... aer, lumina si ... energii telurice!
Asa ca, cu putin antrenament, e posibil sa scapam naibii de toate substantzele astea chimice.
Era si una, Jasmuheen, care ajunsese cica sa se hraneasca doar ... cu aer.
E-adevarat ca citiva dintre idiotzii care chiar au si crezut timpenia asta, s-au imbolnavit grav si unii chiar au decedat.
Sigur 100% e insa ca n-au murit de ... cancer de la substantzele chimice!


Doar pt. cei care vor sa-si ... upgradeze cultura generala; in special diabeticii:

en.wikipedia.org/wiki/Xylitol
en.wikipedia.org/wiki/Erythritol
garbo101426
Postat pe 15 Martie 2017 11:58
Multumesc 471.

426, am scris clar ca nu stiu ce sunt alea. Denumirea suna foarte chimica, asa ca o las balta. In rest, ce si cate chimicale mancam si bem am o oarescare idee, asa ca te rog nu ma mai speria si tu. Nu c-as fi obsedata (Doamne feri), dar incerc si eu sa ma mentin cat mai bine pe linia de plutire.
Rotty
Postat pe 15 Martie 2017 12:06

Chestia cu xylitolul era si pt. tine, ca stiu ca nu consumi zahar chiar daca n-ai diabet!


Ideea era sa informez auditoriul ca poate oricine sa-si faca 'hatirurile' de dulce la modul stiintzific, fara sa se chinuiasca, sa pofteasca din greu sau sa-si impuna restrictii dure.


Ca diabetica de ... performantza stiu ce spun mai bine decit orice nutritionist dau diabetolog!

Si care diabetologi romani sint asa de ... cultzi incit unii nici macar n-au auzit de xylitol!
garbo101426
Postat pe 15 Martie 2017 12:22

Rotty, ai mare grija ca si linia aia de plutire e plina deee...

...substantze chimice!

Parol!...
garbo101426
Postat pe 15 Martie 2017 12:24
De la: garbo101426, la data 2017-03-15 12:24:18
Rotty, ai mare grija ca si linia aia de plutire e plina deee...

...substantze chimice!

Parol!...


Asta e...suntem otraviti cu totul. .......Hiii !!! Acum inteleg eu de ce au unii chef de cearta: au mancat prea multe chimicale si-s otraviti.
Rotty
Postat pe 15 Martie 2017 19:16
426, m-ai facut curioasa cu Xylitolul tau si m-am informat cate putintel... Mda, e natural. Dar pentru mine tot dulce e, deci mediu propice pentru bacterii neprietenoase si alti paraziti. Si de fapt la ce sa-l folosesc ? Cafeaua o beau doar cu lapte, dulciuri nu prea mananc, in ceai pun miere si asta foarte rar, asa ca.....
Buna dimineata :)
Rotty
Postat pe 16 Martie 2017 07:10
Buna, Rotty!


Bai, soro, pai daca ai citit macar ce era in cele doua link-uri pe care le-am pus, atunci ai fi vazut ca primul lucru cu adevarat interesant si f. important e tocmai faptul ca xylitolul si erythritolul nu permit bacteriilor nu numai sa se dezvolte, da nici macar ... sa traiasca!
Practic cele doua substantze se interfereaza si suprima mecanismele vitale ale bacteriilor - tuturor bacteriilor de genul celor care se hranesc cu dulciuri si carbohidrati - si le omoara!
Asta e si motivul pt.care nu se pot face aluaturi dospite cu aceste substantze pt. ca drojdiile, colectii uriase de bacterii, vor ... deceda!
Si tot pe proprietatea asta exceptionala se bazeaza si folosirea xylitolului in ... preventia cariilor dentare. Care carii nu se pot dezvolta in gura decit tocmai datorita bacteriilor ce prolifereaza in prezentza dulciurilor!
Iar proprietatea asta exceptionala a xylitolului a fost descoperita de ... finlandezi care au si facut cele mai stiintifice cercetari asupra lui inca din anii 50'-60'.
Pina la nivelul la care in anii 70' au dezvoltat cel mai avansat program de combatere si preventie a cariilor dentare.
Program care si-a demonstrat eficientza prin faptul ca tuturor copiilor de citiva ani de-atunci - carora li s-a dat doar xylitol in loc de zaharuri - nu le-au mai aparut deloc carii dentare nici macar la 40 de ani!

Asa ca xylitolul vorbeste de la sine...

P.S. Eu il folosesc in principal pt. diabet pt. ca are indicele glicemic 7, adica f. mic. Iar in rest, guma de mestecat cu xylitol.
Din pacate n-am apucat sa incep s-o folosesc de-acum ... o mie de ani pt. ca nu exista in Romania.
Azi se gaseste chiar si pasta de dinti cu xylitol.
Nu mai vorbesc de alte dulciuri.
In Finlanda si acum e interzisa comercializarea dulciurilor cu zahar sau alti indulcitori naturali in preajma scolilor de ex.!

Incearca sa-ti imaginezi cum arata viatza unui om care nu numai ca la 30-40-50 de ani nu are nici o carie, da' nici macar nu cunoaste ce-i aia suferitza din cauza dintilor.
Ne mai vorbind de costurile uriase cu zecile sau sutele de manopere chinuitoare si costisitoare cu tot felul de reparatii, plombe, punti si implanturi de-a lungul intregii vietzi!...

garbo101426
Postat pe 16 Martie 2017 11:05
Chiar imi doresc de mult o reteta de muffins, multumesc pentru postare! Sigur o sa incerc weekendul sa fac prajitura asta,
Sanzy85
Postat pe 15 Septembrie 2017 13:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Muffins cu ciocolată 23 De la: BucatariaDianei 15 Septembrie 2017 13:19
Reteta prajitura simpla cu dovleac placintar 19 De la: garbo161610 2 Octombrie 2015 14:28
TORT MASCARPONE 1 De la: reteteleralucai 29 Aprilie 2012 22:45
Cum se prepara marmelada? 31 De la: garbo095373 22 Septembrie 2010 17:33
...putin ajutor? 3 De la: crys14 19 Decembrie 2009 19:42
Setari Cookie-uri