UN SFAT VA ROG!!!!

Buna seara, am mare nevoie de un sfat in legatura cu o relatie "to be" cu un barbat, pe care nu prea o pot numi relatie insa nu stiu cum ar trebui sa procedez.

Povestea mea a inceput acum o luna, la inceputul lunii decembrie o prietena a venit sa ma viziteze din Romania in Malta (mentionez ca locuiesc in Malta din iunie anul trecut). In acelasi zbor cu a mea prietena era si eu ghid turistic ce ea a considerat ca ar fi potrivit pentru mine si l-a invitat sa iesim impreuna. El a acceptat si a venit si cu fratele lui ce venise si el din Roma intr-o scurta vacanta pt a se intalni. Intamplarea a facut ca nu ghidul turistic sa fie interesat de mine ci fratele lui, eu nu am dat prea mare importanta, am glumit, am baut, am petrecut cateva ore impreuna si totul a fost foarte frumos, ne-am cunoscut cat de cat, eu fiind mai mare cu 4 ani decat el. Ne-au condus acasa, iar pe drum m-a sarutat, eu nu prea am fost convinsa ca vreau dar a fost ok pana la urma.

Am mai vb putin seara pe internet si am stabilit ca ne vedem a doua seara la ei la hotel. Am mers cu o prietena a mea, eram 4, eu, el, fratele lui si prietena mea. A facut cumva sa ramanem singuri si am facut dragoste, totul fara nicio obligatie, am iesit apoi in club iar urmatoarea dimineata el a plecat in Roma. Nu ma asteptam sa ma mai caute, nici nu cred ca imi doream ce-i drept.

Insa a inceput sa-mi trimita inimioare, melodii de dragoste sa ma sune si asa am tot tinut legatura pentru o saptamana totul a fost frumos.

Apoi eu am plecat in vacanta de Craciun, si am continuat insa nu cu aceeasi intensitate.

Mi-a spus adevarul despre viata lui sau cel putin asa cred eu, locuieste in acceasi casa cu fosta sotie a tatalui sau, care este mai mare cu 18 ani decat el si cu care a avut o relatie de 10 ani. El mi-a spus ca s-a terminat de 1 an si nu mai au nimic de-a face unul cu celalalt. Ca sa intelegeti mai bine, tatal sau a divortat de mama lui si s-a recasatorit cu aceasta femeie, au fost vreo 15 ani impreuna si de 10 ani el are relatie cu ea (el are 29 de ani acum).

In plus mi-a spus ca are si mari probleme cu banii, imprumuturi ce nu le poate face fata in Italia. Eu m-am oferit sa-l ajut, mi-am aratat interesul fata de el si i-am oferit sa ne mutam in UK unde am familia si am locuit 7 ani. Desi la inceput parea foarte hotarat sa plece din Italia acum nu mi se pare atat de sigur, nu pare interesat iar mesajele si telefoanele lui s-au rarit considerabil din perioada sarbatorilor.

Nu stiu cum ar trebui sa procedez, el mi-a zis ca vine doar sa am un pic de rabdare sa-si aranjeze treburile in Italia. Spre exemplu m-a sunat azi dimineata la ora 6, am vorbit cam 1 ora si apoi pe la pranz i-am trimis cateva "pupicuri" mi-a raspuns si atat. Probabil ma va contacta maine cu inimioare si sa imi spuna "buna dimineata dragoste" (asta cu "dragostea" nu se intampla prea des )

Acum cateva zile i-am trimis un mesaj spunandu-i ca "a fost o placere sa-l cunosc si sa aiba o viata frumoasa" si imediat m-a sunat si mi-a trimis mesaje sa ii explic cum adica "a fost".

Nu vreau sa fac presiuni asupra lui, dar nici nu vreau sa fiu "roata de rezerva" eu eram foarte incantata si ma gandeam ca am putea avea o relatie, insa acum nu mai sunt asa sigura, cred ca merit mai mult, nu cineva care ma ignora si nu ma face sa simt ca sunt important.

Eu nu ma simt in masura sa ii cer explicatii dar nici nu vreau sa imi petrec zilele asteptand un semn de la el. Si cand ma contacteaza ca si cum nimic nu s-a intamplat nu il pot trage la raspundere. Cum sa fac sa-i trezesc interesul? Oare relatia lui nu s-a terminat cum spune si nu isi aminteste de mine mereu?

Multumesc din suflet
Garbo2705
Postat pe 11 Ianuarie 2017 01:30
In primul rind nu ati facut dragoste ci sex.
In locul tau m-as fi multumit cu one night stand si mi-as fi vazut de drum dar constat ca tu vrei sa te legi la cap fara sa te doara si iti bati singura cuie in talpa.
Ce sa spun?!?! ...distractie placuta in continuare si précis vom vedea un alt topic cu titlu ceva de genu' "m-a mintit ca ma iubeste, mi-a luat banii si s-a dus cu alta, ce sa fac?".
Tommy_Boy
Postat pe 11 Ianuarie 2017 08:56
Ai avut rabdare sa citesti tot "romanul" , Tommy ? Eu rezerv lecturarea pentru vreo seara cand nu mai pot de plictiseala.
Rotty
Postat pe 11 Ianuarie 2017 09:01
Da, dar nu vreau sa mai repet experienta.
E uimitor cum toate femeile astea (cred ca are 33 tinind cont ca a zis ca e cu 4 ani mai mare ca el care are 29) cred ca a ajunge in pat cu un barbat pe care l-ai cunoscut de 24 h se cheama a face dragoste?!?!?!?

Tommy_Boy
Postat pe 11 Ianuarie 2017 09:09
Astea trec prin viata ca gasca prin apa... Nu se "leaga" nimic de ele...
Rotty
Postat pe 11 Ianuarie 2017 09:13

Motanash, mare grija cu sfaturile...


Nu de alta, da' fatuca asta la cit de 'telijenta e o sa inteleaga ca cel mai bine e sa se rezume la ... one stand night eventual ... forever!

Iar pe unele meleaguri chestia asta chiar e ... o meserie nomenclatoriata, cu taxe si impozite platite la stat!


Nu-i da 'idei' periculoase...
garbo101426
Postat pe 11 Ianuarie 2017 10:01
De la: Garbo2705, la data 2017-01-11 01:30:27Buna seara, am mare nevoie de un sfat in legatura cu o relatie "to be" cu un barbat, pe care nu prea o pot numi relatie insa nu stiu cum ar trebui sa procedez.

Povestea mea a inceput acum o luna, la inceputul lunii decembrie o prietena a venit sa ma viziteze din Romania in Malta (mentionez ca locuiesc in Malta din iunie anul trecut). In acelasi zbor cu a mea prietena era si eu ghid turistic ce ea a considerat ca ar fi potrivit pentru mine si l-a invitat sa iesim impreuna. El a acceptat si a venit si cu fratele lui ce venise si el din Roma intr-o scurta vacanta pt a se intalni. Intamplarea a facut ca nu ghidul turistic sa fie interesat de mine ci fratele lui, eu nu am dat prea mare importanta, am glumit, am baut, am petrecut cateva ore impreuna si totul a fost foarte frumos, ne-am cunoscut cat de cat, eu fiind mai mare cu 4 ani decat el. Ne-au condus acasa, iar pe drum m-a sarutat, eu nu prea am fost convinsa ca vreau dar a fost ok pana la urma.

Am mai vb putin seara pe internet si am stabilit ca ne vedem a doua seara la ei la hotel. Am mers cu o prietena a mea, eram 4, eu, el, fratele lui si prietena mea. A facut cumva sa ramanem singuri si am facut dragoste, totul fara nicio obligatie, am iesit apoi in club iar urmatoarea dimineata el a plecat in Roma. Nu ma asteptam sa ma mai caute, nici nu cred ca imi doream ce-i drept.

Insa a inceput sa-mi trimita inimioare, melodii de dragoste sa ma sune si asa am tot tinut legatura pentru o saptamana totul a fost frumos.

Apoi eu am plecat in vacanta de Craciun, si am continuat insa nu cu aceeasi intensitate.

Mi-a spus adevarul despre viata lui sau cel putin asa cred eu, locuieste in acceasi casa cu fosta sotie a tatalui sau, care este mai mare cu 18 ani decat el si cu care a avut o relatie de 10 ani. El mi-a spus ca s-a terminat de 1 an si nu mai au nimic de-a face unul cu celalalt. Ca sa intelegeti mai bine, tatal sau a divortat de mama lui si s-a recasatorit cu aceasta femeie, au fost vreo 15 ani impreuna si de 10 ani el are relatie cu ea (el are 29 de ani acum).

In plus mi-a spus ca are si mari probleme cu banii, imprumuturi ce nu le poate face fata in Italia. Eu m-am oferit sa-l ajut, mi-am aratat interesul fata de el si i-am oferit sa ne mutam in UK unde am familia si am locuit 7 ani. Desi la inceput parea foarte hotarat sa plece din Italia acum nu mi se pare atat de sigur, nu pare interesat iar mesajele si telefoanele lui s-au rarit considerabil din perioada sarbatorilor.

Nu stiu cum ar trebui sa procedez, el mi-a zis ca vine doar sa am un pic de rabdare sa-si aranjeze treburile in Italia. Spre exemplu m-a sunat azi dimineata la ora 6, am vorbit cam 1 ora si apoi pe la pranz i-am trimis cateva "pupicuri" mi-a raspuns si atat. Probabil ma va contacta maine cu inimioare si sa imi spuna "buna dimineata dragoste" (asta cu "dragostea" nu se intampla prea des )

Acum cateva zile i-am trimis un mesaj spunandu-i ca "a fost o placere sa-l cunosc si sa aiba o viata frumoasa" si imediat m-a sunat si mi-a trimis mesaje sa ii explic cum adica "a fost".

Nu vreau sa fac presiuni asupra lui, dar nici nu vreau sa fiu "roata de rezerva" eu eram foarte incantata si ma gandeam ca am putea avea o relatie, insa acum nu mai sunt asa sigura, cred ca merit mai mult, nu cineva care ma ignora si nu ma face sa simt ca sunt important.

Eu nu ma simt in masura sa ii cer explicatii dar nici nu vreau sa imi petrec zilele asteptand un semn de la el. Si cand ma contacteaza ca si cum nimic nu s-a intamplat nu il pot trage la raspundere. Cum sa fac sa-i trezesc interesul? Oare relatia lui nu s-a terminat cum spune si nu isi aminteste de mine mereu?

Multumesc din suflet


E mai ceva ca in telenovelele la care ma uit.Baiatul a incercat sa stoarca ceva bani de pe tine si tu i-ai propus sa vina sa munceasca.
Maria802
Postat pe 11 Ianuarie 2017 10:27
......"dar nici nu vreau sa fiu "roata de rezerva" eu eram foarte incantata si ma gandeam ca am putea avea o relatie, insa acum nu mai sunt asa sigura, cred ca merit mai mult, nu cineva care ma ignora si nu ma face sa simt ca sunt important".
Cred, eu, ti-ai dat raspunsul.Ce inimioare, pupicei, labareli (scuze expresia), la varsta voastra? Vezi-ti de treaba, ia intamplarea ca atare si nu iti pierede timpul si increderea in tine asteptand ca pulifrici sa isi dea seama ce vrea, daca vrea ceva serios. Fii mai matura si realista, cineva care te vrea, chiar daca mai are probleme, isi aminteste mereu de tine.Mult succes!
Schmetterling
Postat pe 11 Ianuarie 2017 14:01
De la: garbo101426, la data 2017-01-11 10:01:17
Motanash, mare grija cu sfaturile...


Nu de alta, da' fatuca asta la cit de 'telijenta e o sa inteleaga ca cel mai bine e sa se rezume la ... one stand night eventual ... forever!

Iar pe unele meleaguri chestia asta chiar e ... o meserie nomenclatoriata, cu taxe si impozite platite la stat!


Nu-i da 'idei' periculoase...


Nu cred ca e in pericol. Trecerea direct la sex la citeva ore dupa ce l-a cunoscut spune multe despre persoana in cauza.
Sa mai si numesti asta "dragoste" inseamna clar ca ai o idee eronata despre ce inseamna sa faci dragoste cu adevarat.
In rest vorba Mariei, baiatul voia sa o tapeze de niste bani si ea a crezut ca are sentimente si vrea sa construiasca o relatie.
La 30 si ceva de ani parca ai pretentii mai mari de la o femeie.
Tommy_Boy
Postat pe 11 Ianuarie 2017 14:55
Tomitza, la 30 de ani aveam deja ... doua bucati copii (fata deja in clasa intii), peste o suta de oameni in subordine (dintre care 40 erau ingineri), uriasa responsabilitate a vietii si integritatii lor fizice cit si a unor instalatii si utilaje de ... zeci de milioane de dolari la vremea aia!
Eram in mijlocul unui ... hub industrial de cercetare, proiectare si productie de nivel imposibil macar de imaginat acum, in 2017!
Si nu stiu cum se face da' parca chiar aveam timp de toate:

...Participam la facutul temelor copiilor atunci cind erau mici (noroc ca am avut parte de copii exceptionali!), citeam carti cite nu-mi mai permit acum, mergeam la film, teatru, opera, cinemateca sau filarmonica, ne spalam si ne calcam singuri rufele fara ajutorul parintilor, mergeam in toate weekend-urile sau concediile insotiti in permanentza de copii (fiecare dintre ei a fost ... intzarcat la virsta de un an in cite o statiune balneo-climaterica diferita: fata la Herculane, baiatul la Baile Govora!), stateam ca toti oamenii la cozi la lapte, carne, oua, portocale sau si cite 3 zile la butelie de aragaz (sotul!) si ne faceam singuri toate conservele de legume si zarzavaturi, compoturile, dulceturile, zacusca, muraturile si salata de vinete sau de gogosari.
Singuri-singurei, fara nici cel mai mic ajutor din partea parintilor, bunicilor, matusilor sau oricui altcuiva!
Si nu pt. ca n-am fi avut disperata nevoie uneori, ci pt. ca...

...ASA AM ALES NOI SA INTELEGEM VIATA SI REPONSABILITATILE DE FAMILIE !!!

Iar papushicile astea sensibiloase din zilele noastre habar n-au nici macar cind ramin insarcinate!

Dumnezeule Mare!...
garbo101426
Postat pe 11 Ianuarie 2017 15:40
426 de data asta, sunt de acord cu tine.

Tinerii acum primesc totul ''pe tavă''.
Oare cine-i de vină?

Un ex. Fata colegei a născut, ea imediat și-a luat CO, pt că fata cum să se descurce singură?
Axl_R
Postat pe 11 Ianuarie 2017 16:12
Pai treburile gospodaresti si le face toata lumea si in ziua de azi. Nu stiu ce "sensibiloase" de nu-si fac zacustile singure cunosti, nu-i deloc o treaba grea si nici nu merita vreo lauda. Iar femeile care chiar muncesc, de la 9 la 19 si nu plimba cateva hartii intre cafele nu prea au timp sa faca pe Veta gospodina.
Si in afara de cele gravide fara de voie, de pe topicuri, nu stiu daca, chiar toata populatia nu stie unde-i himenul.
Dar o trebui sa fii inginer de hub industrial de cercetare, proiectare si productie ... in Romania, ante '89?!?!?! ca sa participi "cum se cuvine" la toate aspectele vietii...

Camil5y8
Postat pe 11 Ianuarie 2017 16:21
De la: Tommy_Boy, la data 2017-01-11 09:09:15Da, dar nu vreau sa mai repet experienta.
E uimitor cum toate femeile astea (cred ca are 33 tinind cont ca a zis ca e cu 4 ani mai mare ca el care are 29) cred ca a ajunge in pat cu un barbat pe care l-ai cunoscut de 24 h se cheama a face dragoste?!?!?!?



Camil5y8
Postat pe 11 Ianuarie 2017 16:31
F bine, de mâine nu mai gătesc, că lucrez 12 cu 24.
De la 9 la 19...

Camil, tu faci zacuscă?
Când ai apărut pe forum, erai umbra lui 426...acum se pare că-i ceață.
Axl_R
Postat pe 11 Ianuarie 2017 16:40
In mintea ta. Ca umbra lui 426, sunt altii si-s f. vizibili.
Camil5y8
Postat pe 11 Ianuarie 2017 16:47
M-ai lăsat fără cuvinte i grec, sau cameleon, sau...

Asta e, ori Gică Contra, ori
Tipic.
Axl_R
Postat pe 11 Ianuarie 2017 17:03
Nu stiu ce-am scris, de ti se pare "gica contra". Ce am spus sunt lucruri reale, verificabile, parte din realitatea zilnica.
Camil5y8
Postat pe 11 Ianuarie 2017 17:24

Da, fetelor, vorba bunica-mii:


..."Ce pui in bulion si ce-ntelege 'nea Ion!"...


Si cica barbatii-s partea ... rationala a Umanitatii!


Hai, bre, ma lasi?!?...

garbo101426
Postat pe 11 Ianuarie 2017 22:18
N-or fi barbatii 'partea rationala' dar compenseaza prin atentia si fata de noi, femeile, nu-i asa?


In rest, fiecare cum intelege sa-si faca viata. Poate ca si cei care au facut totul singuri, ar fi trebuit sa mai ceara cateodata ajutorul familiei, nu-i ceva gresit.
roxana1deac
Postat pe 11 Ianuarie 2017 22:30
Fata cu topicul e

Topicuri ,cum spunea cineva aici, de-a caciula... parca se face selectie printre "naivi" si de -care nu-s putini in viata reala- sa intrebe forumistii despre probleme f.f. intime si de sanatate.
roxana1deac
Postat pe 11 Ianuarie 2017 22:57
De la: garbo101426, la data 2017-01-11 22:18:43
Da, fetelor, vorba bunica-mii:


..."Ce pui in bulion si ce-ntelege 'nea Ion!"...


Si cica barbatii-s partea ... rationala a Umanitatii!


Hai, bre, ma lasi?!?...



"Nea Ion" a inteles bine. Nu cumva voi, generatiile care ati facut totul singure, ati alintat in pruncie si cocolositi, in continuare, odraslele care la randul lor, au copii si responsabilitati?! Si va mai plangeti de rezultat.....
Camil5y8
Postat pe 11 Ianuarie 2017 23:11
Asta-i "razbel" intre generatii ?
Rotty
Postat pe 12 Ianuarie 2017 08:29
Nu, e nepotrivire de caracter, ca in orice mariaj modern.
Pina la urma fiecare isi traieste viata asa cum considera. Principalul e sa fim fericiti si impacati cu noi insine si cu restul lumii.
Tommy_Boy
Postat pe 12 Ianuarie 2017 08:41
De acord Tommy. `Neata.
Rotty
Postat pe 12 Ianuarie 2017 08:44
Nu-i nici un "razbel". Doar un gand de-al meu... daca parintii au crezut atat de mult in importanta responsabilitatii, in importanta andurantei in viata de familie si in cea profesionala, daca s-au luat din iubire, neconcepand altfel, si nu pt. ca s-au placut la o "prima vedere" si el/ea castiga bine, de ce n-au transmis aceste valori si copiilor?

... Cati dau importanta lecturii si artei, unei simple plimbari in aer curat, unui lucru marunt care-ti face ziua frumoasa? Stiu, pare ridicol in dinamismul vietii actuale... dar nu-i doar atat. Si e adevarat ca timpurile s-au schimbat in rau, ca omul modern e ca un pomisor fara radacini, dar totusi atunci cand ai baze bine construite, chiar influentabil si putin inteligent sa fii, nu te dai dupa vremuri chiar asa usor.
Camil5y8
Postat pe 12 Ianuarie 2017 09:03
Unii le-au transmis.
`Neata Camil :) Ma duc sa ma plimb...si savurez asta la maxim, crede-ma.
Rotty
Postat pe 12 Ianuarie 2017 09:14
'Neata.
Camil5y8
Postat pe 12 Ianuarie 2017 09:18
Déjà vu.

A mai fost aici, un ''bărbat'', care se pricepea la tot și toate.
Sfaturi cum să naști, să faci răcitură, ce să faci când ai crampe la ciclu...etc.

Nihil sub sole novum.

Nu fumez, doar aici. De fluierat, însă da.

E bine să fie și un bărbat, pt trafic.
Vb din experiență. Pe secție au apărut doi rezidenți, să vezi zâmbete, pe fețe.
Axl_R
Postat pe 12 Ianuarie 2017 09:35
Ca tot se pomenise de Gica Contra..

Nu-ti place, nu citi.
Camil5y8
Postat pe 12 Ianuarie 2017 09:45
E valabil și pt tine!
Atâta timp cât nu-i site-ul ''vărului tău'', scriu. OK?

Imperativ și semnul !
Axl_R
Postat pe 12 Ianuarie 2017 09:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De ce acum? 22 De la: garbo_5586 24 August 2012 22:05
asemanari-deosebiri........sotie-amanta 30 De la: garbo011917 8 August 2012 21:10
La noi in familie barbatii se nasc din 33 ani in 33 6 De la: VOIAJOR 26 Septembrie 2012 20:19
gelozia si iubirea 44 De la: florinradu80 8 Iulie 2010 16:06
Ajutor! "Soacra mea e o scorpie". 199 De la: teodor_el 9 Iulie 2010 22:38
Setari Cookie-uri