divort

Buna seara
Dupa o casnicie de aproximativ 15 ani din care au rezultat doi copii,sotia mea a parasit domiciliul la un alt barbat,cu tot cu copii.
Este adevarat ca in ultimul an nu ne am inteles foarte bine,dar nu am pus niciodata problema de divort,tocmai pentru copii.Aceasta a cautat motiv sa ma faca pe mine vinovat,sa ma gaseasca cu ceva,mi a luat telefonul si a sunat pe toata lumea ,aducand injurii si vorbe nefondate.Eu consider ca ,din moment ce a plecat la altcineva ,era treaba intre ei de mai mult timp ca nu e chiar asa usor sa pleci la un alt barbat si sa te accepte asa din prima cu doi copii.Pe copii ,inainte sa plece,i a trimis la tara la bunici.
Mentionez ca ,atunci cand a plecat ,a crezut ca este singura acasa,si a adus pe cineva cu un camion sa ia tot ,insa nu i a reusit,intre timp ajunsese si tatal meu acasa,si a reusit sa ia decat chestii minore,vesela,haine,hainele copiilor(in afara de tot ce le cumparasem eu),nu m a lasat sa iau legatura cu copiii,le a schimbat nr de telefon,facebook,tot
La aproximativ 3 luni dupa ce aceasta a plecat de acasa,am primit dosarul de divort,in acesta scrie ca
-a evaluat casa la 500milioane lei vechi si vrea jumatate din ea
-a evaluat mobila la 130miioane lei vechi
-masina de spalat luata de foarte multi ani(~13ani) a evaluat o la 18 milioane :))))
-vrea custodia ambilor copii
-spune ca in toti acesti ani,eu am fost lipsa din casa si ca ea a platit tot,ea a construit casa de la 0,cu tot ce implica acest lucru
-vrea sa si pastreze numele meu dupa divort
-mi a trimis acasa o comisie pt evaluare ca a declarat ca sunt nebun:))
-barbatul la care s a mutat i a facut contract de inchiriere fictiv,pentru ca ea nu sta cu chirie acolo,este cu el
In afara de astea,ei ,la adresa mea,ii vin in continuare facturile la vodafone ,pe care nu le a mai platit de cateva luni si deja au ajuns la 30 mil,rata de la banca,abonamentele copiilor la net,rds etc
Mentionez ca eu am pe numele meu doar autoturismul,restul fiind pe numele tatalui meu,urmand sa mostenesc tot dupa ce acesta moare.si asa ar avea si ea dreptul
Am angajat un avocat si cer custodia copiilor,sau macar a unuia si sa nu mi mai poarte numele dupa divort.
Ceva pareri?
Credeti ca as putea avea castig de cauza/.?
multumesc
garbo_455882
Postat pe 26 Octombrie 2016 19:47
.
garbo_455882
Postat pe 29 Octombrie 2016 17:37
garbo_455882
Postat pe 29 Octombrie 2016 17:42
Nu știu ce sa zic, și femeile sunt niște excroci, în fond bărbații nu vor femei corecte, care sa fie exigente cu ele și cu ei
ingerasulluptor1
Postat pe 29 Octombrie 2016 21:20
Excroace, am vrut sa spun, dar la bărbați nu le plac femeile exigente cu ele și cu ei, le plac femeile care tac și fac
ingerasulluptor1
Postat pe 29 Octombrie 2016 21:25
Sau bărbații vor femei ca babele ca sa fie doar buni cu ei, dar rai cu altii, eu nu vreau sa fiu ca babornitele care sunt doar bune cu bărbații, în fond bărbații au bani , dar și bărbații se vând, și ce minciuni mai baga pt bani,
Vor ca femeile sa se lase sedusa de ei fără sa îi cunoască, apoi sa le spele creierii, bărbații vor ca femeile sa vorbească doar despre sex, despre atracție, unii merita așa, culeg ce seamănă,
ingerasulluptor1
Postat pe 29 Octombrie 2016 21:32
Bărbații vor ca femeile sa fie Excroace, dar sa fie Excroace cu bărbații, sa fie Excroace cu cine le Învață să fie așa, părerea mea
ingerasulluptor1
Postat pe 29 Octombrie 2016 21:34
Și pe mine vor jjigodiile cacacioase de barbati, sa mă educe sa devin ca babornitele alea scârboase ca și ei, care ling bărbații în cur și intre degete și vor ca și noi femeile tinere sa facem la fel,
Pe mine barbatii mă învață să mint, o sa Îi mint doar pe ei, sa Îi înșel doar pe ei, sa jignesc doar pe ei, ei vor sa fiu rea, așa sunt doar cu ei,
ingerasulluptor1
Postat pe 29 Octombrie 2016 21:39
Știi eu vreau sa fiu corecta, sa nu Îmi bat joc de alții, dar nici alții de mine,
Dar bărbații spun ca vb prea mult, trebuie sa mă las sedusa de barbati pe care nu Îi cunosc, nu trebuie sa fiu deschisa sa vb ca sa văd dacă și barbatul vrea sa fie corect,, și ordonat, sau caută femei care sa fie doar corecta cu el și rele cu altii o, apoi sa le judece sa le facă rău, pt a așa fac, bărbații învață femeile sa fie rele
ingerasulluptor1
Postat pe 29 Octombrie 2016 21:46
Știi eu vreau sa fiu corecta, sa nu Îmi bat joc de alții, dar nici alții de mine,
Dar bărbații spun ca vb prea mult, trebuie sa mă las sedusa de barbati pe care nu Îi cunosc, nu trebuie sa fiu deschisa sa vb ca sa văd dacă și barbatul vrea sa fie corect,, și ordonat, sau caută femei care sa fie doar corecta cu el și rele cu altii o, apoi sa le judece sa le facă rău, pt a așa fac, bărbații învață femeile sa fie rele
ingerasulluptor1
Postat pe 29 Octombrie 2016 21:46
Eu nu îmi bat joc de barbati, numai ca eu nu mă las sedusa și manipulata, eu asimilez doar ce îmi este util
ingerasulluptor1
Postat pe 29 Octombrie 2016 22:00
Draga 882, lipsec cam multe informatii din expunerea ta. De ex: nu v-ati mai inteles, inseamna ca ai mai si batut-o, bruscat-o, i-ai vorbit urat Jigniri, injuraturi? Tu ai avut serviciu in perioada cand ati acumulat bunurile? Si banii ii aduceai acasa? Apoi, de ce tatal tau nu a lasat-o sa ia lucrurile copiilor? Ei ce vina au? Oricum astea sunt problemele voastre, nu sunt un soi de judecator, vreau sa-ti spun ca noi, oamenii trebuie sa ne gandim intai cu ce am gresit noi si apoi ce au gresit ceilalti. Poate nici tu nu esti un ingeras... Cum te-ai purtat? Mizai inteleg ca o sa stea pentru copii. Iar de copii, ce sa-ti spun, daca tu te gandesti bine, singur cu tine si recunosti (doar pentru tine, in sinea ta) ca ea este o mama buna pentru copii, are grija de ei, le este bine cu ea, cred ca nu ar trebui sa-i desparti. Am vazut ca nu prea ai ce sa-i reprosezi. Nu le rupe sufletul copiilor!Le ajunge ce se intampla intre voi, parintii lor. Oricum vor fi marcati pe viata. Arata ca iti pasa. Fii barbat, plateste-ti partea din intretinerea lor, invata lectia din viata ta si refa-ti viata frumos. Nu repeta greselile pe care le-ai facut. Sunt destule femei pe lume. Dar nu scuipa acolo unde este o particica din viata ta. Acorda dragoste,macar in aceasta perioada, cand sunt mici, copiilor tai.
Miafarow
Postat pe 30 Octombrie 2016 07:58
De regula bunurile dobindite in timpul casatoriei apartin ambilor soti in devalmasie (asa spune legea) aici intrind inclusiv veniturile.
Exceptie fac mostenirile, donatiile, creantele dinainte de casatorie, bunurile necesare exercitarii profesiei e.t.c.
Impartirea se face fifty fifty in principiu si daca partile sint de acord.
Pe urma intervin exceptiile adica daca unul dintre soti face dovada ca a avut venituri net superioare celuilalt impartirea se poate face si altfel.
Faptul ca sotia a evaluat bunurile nu are nici o relevanta. Evaluarea bunurilor se face de un evaluator calificat nu de sotie.
Masina iti apartine in exclusivitate fiind a tatalui si chiar daca tatal iti dadea mostenirea in timpul casatorieiei aceea iti apartinea in exclusivitate neintrind in masa bunurilor comune asa cum nu intra in masa bunurilor comune (partajabile) acele bunuri care au fost achizitionate de unul dintre soti din bani primiti ca mostenire, donatie sau din sumele obtinute prin vinzarea unui bun propriu.
Chiar daca unul dintre soti nu a lucrat dar dovedeste ca a achizitionat bunuri sau a contribuit la cheltuieli cu bani proveniti din donatii, mosteniri poate cere impartirea bunurilor comune.
Atentie, pt. toate aceste situatii trebuiesc dovezi solide.
De fapt cel mai bine ar fi sa consulti un avocat specializat in divorturi nu sa pui intrebari pe un forum generalist.
Aici nu vei obtine decit pareri personale de genul celor spuse de Ingerita luptatoare care in ciuda faptului ca toti oamenii sint cih ea este o exceptie binecuvintata si ar trebui sa-I multumim Creatorului ca exista.
Poti lupta si pt. custodia comuna a copiilor, separarea lor mi se pare totusi inacceptabila d.p.d.v. moral si uman.
Daca sotia aduce dovezi ca a parasit locuinta in urma scandalurilor si/sau a batailor atunci se schimba situatia, chiar si dreptul de vizita a copiilor poate fi limitat, exercitat sub supraveghere sau chiar interzis.
Tommy_Boy
Postat pe 30 Octombrie 2016 09:14
Nu,nu am batut o,doamne fereste.
Da,am avut servici in toata aceasta perioada si toti banii ii dadeam in casa.
Nu e vorba ca nu a lasat o tata sa ia lucrurile copiilor,ea nu a vrut sa le ia.Tata n a lasat o sa ia ce voia ea,mobila,aragaz,etc
Sunt problemele noastre ,intr adevar,dar ea i a influentat,mai ales pe cel mai mare(13 ani),nu ii lasa sa vorbeasca cu mine.I am sunat zilele trecute,si mi a raspuns cel mic....am apucat sa vorbim putin,si cand si a dat seama cel mare ca sunt eu la telefon i a smuls telefonul si mi a zis sa ma duc dracu(vorbele astea sunt clar impuse de ea,pentru ca un copil nu ar vorbi asa)
Eu as fi de acord sa ramana copiii la ea,pentru ca e totusi mama lor,dar sa imi ofere si mie dreptul sa i vad,sa stea la mine pe timpul vacantelor etc. nu sa i invete sa imi vorbeasca urat si sa ma renege complet...
garbo_455882
Postat pe 30 Octombrie 2016 13:54
Nu are dovezi ca ar fi plecat de acasa in urma scandalurilor/batailor..pentru ca nu au avut loc...ea pur si simplu a plecat la un alt barbat.
garbo_455882
Postat pe 30 Octombrie 2016 13:57
Daca a plecat pur si simplu la un alt barbat, poti deschide un proces pt. a ti se stabili dreptul de a vizita copii si a petrece cu ei un timp.
Aceast proces poate fi intentat chiar inaintea procesului de divort.
De aia ti-am spus ca e important sa consulti un avocat si nu forumul garbo.
Tommy_Boy
Postat pe 30 Octombrie 2016 16:27
Am angajat si un avocat. dar am vrut sa vad si alte pareri
garbo_455882
Postat pe 30 Octombrie 2016 18:25
garbo_455882
Postat pe 31 Octombrie 2016 18:50
Încercări medierea pentru partaj.Poate reuseste mediatorul s-o aduca la sentimente mai bune.
garbo215788
Postat pe 5 Noiembrie 2016 08:16
nicio sansa,acum mai nou zice ca vrea sa termine cu divortul ca sa se mute cat mai repede la Slanic Prahova,loc unde "acel" barbat mai are o casa.eu nu sunt de acord ca,copiii sa fie mutati din Bucuresti,in primul rand din cauza scolii.
garbo_455882
Postat pe 5 Noiembrie 2016 14:38
garbo_455882
Postat pe 5 Noiembrie 2016 14:55
De la: garbo_455882, la data 2016-10-26 19:47:57Buna seara
Dupa o casnicie de aproximativ 15 ani din care au rezultat doi copii,sotia mea a parasit domiciliul la un alt barbat,cu tot cu copii.
Este adevarat ca in ultimul an nu ne am inteles foarte bine,dar nu am pus niciodata problema de divort,tocmai pentru copii.Aceasta a cautat motiv sa ma faca pe mine vinovat,sa ma gaseasca cu ceva,mi a luat telefonul si a sunat pe toata lumea ,aducand injurii si vorbe nefondate.Eu consider ca ,din moment ce a plecat la altcineva ,era treaba intre ei de mai mult timp ca nu e chiar asa usor sa pleci la un alt barbat si sa te accepte asa din prima cu doi copii.Pe copii ,inainte sa plece,i a trimis la tara la bunici.
Mentionez ca ,atunci cand a plecat ,a crezut ca este singura acasa,si a adus pe cineva cu un camion sa ia tot ,insa nu i a reusit,intre timp ajunsese si tatal meu acasa,si a reusit sa ia decat chestii minore,vesela,haine,hainele copiilor(in afara de tot ce le cumparasem eu),nu m a lasat sa iau legatura cu copiii,le a schimbat nr de telefon,facebook,tot
La aproximativ 3 luni dupa ce aceasta a plecat de acasa,am primit dosarul de divort,in acesta scrie ca
-a evaluat casa la 500milioane lei vechi si vrea jumatate din ea
-a evaluat mobila la 130miioane lei vechi
-masina de spalat luata de foarte multi ani(~13ani) a evaluat o la 18 milioane :))))
-vrea custodia ambilor copii
-spune ca in toti acesti ani,eu am fost lipsa din casa si ca ea a platit tot,ea a construit casa de la 0,cu tot ce implica acest lucru
-vrea sa si pastreze numele meu dupa divort
-mi a trimis acasa o comisie pt evaluare ca a declarat ca sunt nebun:))
-barbatul la care s a mutat i a facut contract de inchiriere fictiv,pentru ca ea nu sta cu chirie acolo,este cu el
In afara de astea,ei ,la adresa mea,ii vin in continuare facturile la vodafone ,pe care nu le a mai platit de cateva luni si deja au ajuns la 30 mil,rata de la banca,abonamentele copiilor la net,rds etc
Mentionez ca eu am pe numele meu doar autoturismul,restul fiind pe numele tatalui meu,urmand sa mostenesc tot dupa ce acesta moare.si asa ar avea si ea dreptul
Am angajat un avocat si cer custodia copiilor,sau macar a unuia si sa nu mi mai poarte numele dupa divort.
Ceva pareri?
Credeti ca as putea avea castig de cauza/.?
multumesc


Sa înțeleg că în același proces faceți și divorțul si partajul? Cum poate sa ii accepte că bunuri în partaj, bunuri asupra cărora nu are act de proprietate nici ea și nici tu ? Nu ea stabilește prețul lor ci un evaluator. Cred că e mai mult circ din partea ei. Dacă a vrut să plece și are un iubit, las-o în pace. Nu cred că aceluia ii va conveni să vină cu mâna goală și cu doi copii.
În privința partajului nu îți face griji, o să le spui judecătorilor ca ii cedezi ei Masina de spălat și că vrei 650 lei partea ta, ca doar face 13 milioane
Maria802
Postat pe 6 Noiembrie 2016 07:21
pai se presupune ca dupa ce moare tata,eu le voi mosteni...de aceea ,tot vrea sa isi pastreze numele si dupa divort.
eu o las in pace,mi am angajat un avocat f bun...si mi a spus ca dosarul ei este facut aiurea si ca este exagerat tot ce scrie acolo,
garbo_455882
Postat pe 6 Noiembrie 2016 10:59
pai le a evaluat singura aproximativ pt ca cere bani in schimbul lor
garbo_455882
Postat pe 6 Noiembrie 2016 13:02
De la: garbo101426, la data 2016-11-06 09:17:28
Chiar ti-ai pus in cap sa 'raspunzi' la toate topicele?!?

Te plictisesti tare de tot singura, nu-i asa?





Care e problema ta? Trebuie să scriu doar unde vrei tu? Asta e un cont pe un forum si deci scriu unde vreau si ce vreau, att timp cât nu jignesc sau deranjez ceilalți forumisti
Maria802
Postat pe 6 Noiembrie 2016 14:23
De la: garbo_458802, la data 2016-11-06 14:23:02
De la: garbo101426, la data 2016-11-06 09:17:28
Chiar ti-ai pus in cap sa 'raspunzi' la toate topicele?!?

Te plictisesti tare de tot singura, nu-i asa?





Care e problema ta? Trebuie să scriu doar unde vrei tu? Asta e un cont pe un forum si deci scriu unde vreau si ce vreau, att timp cât nu jignesc sau deranjez ceilalți forumisti



Cumva notiunile deee ... masura si bun simtz iti spun ceva? Mai ales la virsta pe care presupunem c-o ai???...
Nu ti-a contestat nimeni 'drepturile' de net, bre tinara ... pensionara, ca sa sari de funduletz asa de tare si de stupid in sus!
Asa ca cine dracu te' crezi insa ca sa contesti tu drepturile mele? In virtutea chiar acelorasi principii pe care le invoci tu, nuuu?!? Fara sa ai habar ce inseamna macar logica celor spuse...
Sau tu ai vrea sa postezi singura, sa raspunzi numai tu altora indiferent de prostiile debitate si, eventual, sa-ti transformi Garbo in ... propriul parc de distractie, nu-i asa?
Ceva mai mare atentie la dat cu oistea in gard, dragutzo!
Sau pot sa trag concluzia ca e vorba doar de ceva cam multe frustrari adunate in ... ultimii 5 ani?!?

Sezi blind, postarea mea nu era deloc agresiva sau intruziva. Da' daca chiar vrei, putem schimba imediat macazul!
Si crede-ma, minunata faptura, ma pricep ca nimeni alta...

garbo101426
Postat pe 6 Noiembrie 2016 15:28
De la: garbo101426, la data 2016-11-06 15:28:30
De la: garbo_458802, la data 2016-11-06 14:23:02
De la: garbo101426, la data 2016-11-06 09:17:28
Chiar ti-ai pus in cap sa 'raspunzi' la toate topicele?!?

Te plictisesti tare de tot singura, nu-i asa?





Care e problema ta? Trebuie să scriu doar unde vrei tu? Asta e un cont pe un forum si deci scriu unde vreau si ce vreau, att timp cât nu jignesc sau deranjez ceilalți forumisti



Cumva notiunile deee ... masura si bun simtz iti spun ceva? Mai ales la virsta pe care presupunem c-o ai???...
Nu ti-a contestat nimeni 'drepturile' de net, bre tinara ... pensionara, ca sa sari de funduletz asa de tare si de stupid in sus!
Asa ca cine dracu te' crezi insa ca sa contesti tu drepturile mele? In virtutea chiar acelorasi principii pe care le invoci tu, nuuu?!? Fara sa ai habar ce inseamna macar logica celor spuse...
Sau tu ai vrea sa postezi singura, sa raspunzi numai tu altora indiferent de prostiile debitate si, eventual, sa-ti transformi Garbo in ... propriul parc de distractie, nu-i asa?
Ceva mai mare atentie la dat cu oistea in gard, dragutzo!
Sau pot sa trag concluzia ca e vorba doar de ceva cam multe frustrari adunate in ... ultimii 5 ani?!?

Sezi blind, postarea mea nu era deloc agresiva sau intruziva. Da' daca chiar vrei, putem schimba imediat macazul!
Si crede-ma, minunata faptura, ma pricep ca nimeni alta...



Se vede cu ochiul liber ce hram porți. Tot ce pot spune este că îți compătimesc părinții.
Maria802
Postat pe 6 Noiembrie 2016 16:57
Apoi daca casa e pe numele tatalui tau si o vei mosteni tu, nu conteaza daca tatal tau ti-ar fi lasat-o in timpul casniciei sau dupa divort o data ce va fi mostenita, ea nu are drept la nimic din ea.
In rest, ia legatura cu un avocat bun, specializat in divorturi, care va indruma, dar mai intai trebuie sa sti tu exact ce vrei. Succes!
garbo007433
Postat pe 6 Noiembrie 2016 22:52
Eu cred ca ai tulburare schizo-afectiva!
Rusu_Florentina_Cosmina_1
Postat pe 7 Noiembrie 2016 14:56
ultima "bomba". S a intalnit tatal meu pe drum cu profesoara copilului cel mic,si i a spus ca pe cel mic il aduce cineva dimineata cu mult inainte de inceperea orelor(orele incep la 8),el ajunge pe la 6.30 si sta cu femeia de servici,si nu pleaca pana nu vine sa il ia.Am ramas socat.i a mai spus profesoara ca daca vreau sa ma duc si eu sa vb cu dansa ,ma asteapta sa vorbim ca stie despre ce e vorba,dar nu ne poate spune pe strada.
Mi am sunat avocatul si a spus ca acest lucru este un abuz asupra copiilor.
garbo_455882
Postat pe 20 Noiembrie 2016 14:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce sa fac...? sunt intr-o mare incurcatura !!! 32 De la: bente 2 Octombrie 2009 18:00
divort 44 De la: garbo_455882 24 Decembrie 2016 18:11
de ce unele posturi de tv refuza postatorii vechi? 16 De la: elodia 8 Aprilie 2010 19:01
Cum sa imi fac curaj sa intentez divort? 84 De la: AriaAnna 10 Ianuarie 2016 18:30
De ce femeile isi schimba parerea despre barbatul lor, dupa un timp ? 571 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:11
Setari Cookie-uri