Am nevoie de un sfat va rog urgent

Buna ...nici nu stiu cum sa incep sau cum sa va zic..numele meu este maria ..sunt casatorita de 5 ani am o fetita de 2 ani ..suntem plecati in strainatate de 1 an de zile sotul lucreaza iar eu stau acasa cu fata ..suntem bine sau eram bine pana cand sa apara tatal meu...tatal meu vrea sa incerce si el in strainatate si a venit la noi sta cu noi de 4 luni de zile sia gasit de munca lucreaza de 2 luni...in schimb are anumite obiceiuri care pe sotul meu il deranjeaza si am inceput sa ne certam zilnic pe ascuns mereu imi cere sai zic tatalui sa incerce sa caute sa plece cu chirie la fel ca noi sa stam iar singuri ca avem nevoie de intimitate...tin sa mentionez ca are dreptate stam intrun apartamnet cu 2 camere si nu este spatiu suficient stam greu caci avem si fata ...iar tatal face intradevar ff multe greseli ..nu contribuie la nimic deocamdata in casa nu iam luat bani la nimic...si mai nou are si amanta ...iar eu nam putut sai zic mamei ..ar trebui sa fie rusine la varsta care o are 45 de aani...iar eu am 26 ..imi este foarte greu nu stiu cum sa ies din situatia asta ajutatima va rog
garbo_440758
Postat pe 13 Mai 2016 19:31


Mmda... iar o chestie neplacuta care se intampla in unele familii. Ai dreptate, situatia nu e placuta, din contra, e chiar foarte neplacuta. Ma scuzi ca-ti spun, dar tata-l tau e cam nesimtit, daca avea bun simt din educatie, nu facea ce face. Eu i-as spune, poate omul in nesimtirea lui, nu-si da seama de ce va creaza, explica-i adevarul si insista. Eu nu-l cunosc pe tata-l tau, dar daca tot nu intelege cu vorba buna, plecati voi de acolo si inchiriati in alta parte. De zis mamei tale, nu stiu ce sa-ti spun, probabil ca se astepta de la el sa faca asta, doar il cunoaste. Eu i-as zice de amanta, daca voi platiti totul, sotul tau ar trebui sa interzica venirea ei in apartament, pe motiv ca acolo nu e casa de curve ! Pur si simplu. Voi il cunoasteti pe proprietarul care v-a inchiriat casa, puteti sa vorbiti si cu el si sa il oblige sa plece din apartamentul lui, cu curva lui cu tot. Altfel, va distruge voua viata si cred ca nu meritati asta. Succes !
barboneli
Postat pe 14 Mai 2016 09:15
Posibil sa iti fi rezolvat situatia pana azi, daca nu, parearea mea mai jos. Nu vreau sa jignesc, dar incerc sa imi argumentez opinia. Din ceea ce spui, inseamna ca el avea 19 ani atunci cand te-ai nascut. Coroborand cu plecatul in lume dupa "munca" la 45 de ani, concluzionez ca tatal tau nu este un om cu o instruire foarte inalta, posibil lipsindu-i chiar unele insusiri elementare, bunul-simt fiind unul dintre ele. De aceea, cred ca cea mai eficienta metoda este de a discuta deschis cu el. Explica-i problemele legate de spatiu, spune-i ca de acum are bani si ar putea sa plateasca chirie in alta parte. Sper ca nu sunteti in Londra, acolo intradevar chiriile sunt ucigatoare, dar deh. Vrem in strainatate platim preturi de strainatate. Cat despre amanta... eu nu m-as baga. Nu stii daca nu cumva mama ta nu are comportament de strutz si doar se face ce nu vede. Genul asta de persoane nu au nevoie sa li se strige in fata adevarul de care incearca sa se ascunda. Pe de alta parte este dificil si sa fi partasa la cardashia asta. De aceea, cred ca tot intr-o discutie onesta trebuie sa o rezolvi. Zi-i ca poate face ce vrea el, dar daca asta mai continua, vei fi obligata sa ii spui mamei tale. In felul asta nu il vei convinge sa renunte la amanta dar, probabil, va trage perdeaua. Adica fa-te si tu strutz de data asta, cateodata oamenii in dorinta de a lor de a fi corecti fac mai mult rau decat bine. Bafta
londonwalk
Postat pe 14 Mai 2016 17:22
Va multumesc pt raspunsuri...nam rezolvat situatie iar viata e mai complicata..este greu de explicat nam putut sa impartasesc nimanui...tatal meu in copilarie a fost mai agresiv...certuri scandaluri batai..si cred ca inca am ramas cu o teama nu pot sai zic nimic caci ma pierd ...iar de mica am problene cu tensiunea sunt mica de ani am o familie minunata o fetita minunata ..am ajuns intro situatie care pt mine este foarte greu ..trebui pt familia mea sa lupt sa ies din situatia mea trebui sami fac curaj si sai vorbesc tatalui...sotul imi cunoaste copiilaria tocmai de aceea nul accepta pt tatal meu...
garbo_440758
Postat pe 16 Mai 2016 02:03
Draga 758, asa cum ti s-a spus, gasiti momentul potrivit, discutati calm amandoi cu tatal tau si spuneti-i ca proprietarul nu este de acord ca el sa mai locuiasca acolo, ca riscati sa ramaneti toti pe drumuri si ajutati-l sa isi gaseasca o chirie unde sa stea. In problema cu amanta sotul tau ar trebui sa ii interzica tatalui tau sa o mai aduca la voi. Oricum n-ai sa rezolvi nimic daca ai sa ii spui mamei tale. Solutia este sa vina si ea si sa locuiasca amandoi separat de voi, mai ales ca acum are posibilitatea sa se intretina fara ajutorul vostru.
angel_forever
Postat pe 16 Mai 2016 18:03
...barbatii au disparut,....cei care exista acum sunt clone cu multe defecte,.....din fericire au ramas si un numar restrans, de barbati adevarati, insa acestia se ascund,......
edeniaf
Postat pe 28 Mai 2016 03:25
Buna. In privinta mutatului tatalui tau,incearca sa cauti pe fb, comunitati de romami fin tara in care esti.Acolo sigur vei găsi un anunt cu cv de inchiriat pt tatal tau,sau poate chear pe cineva care are nevoie de persoane in chirie. Cunosc cum e cu inchiriatul,caci si eu sunt plecata in străinătate... Iti cere fisa de salariu, garantia pe doua luni.....Asa cu romanii poate ai mai mult noroc.Daca esti in Belgia,cauta-ma in privat,,si te ajut eu.
AlinaCostin31
Postat pe 28 Mai 2016 09:14
Cred ca de la bun inceput nu trebuia sa il primiti in spatiul Dvs.Practic ideia cea mai simpola este aceasta:
O discutie sincera intre Dvs. si parinte si spuneti-i ca spatiul acela mic pe care-l impartiti cu totii, este insuficient ca relatiile de familie sa continue in mod normal. Sugeratii ca si el are nevoie de un spatiu intim, iar copilul Dvs. creste derutat nestiind cate bunici are in mod normal.In afara de asta trebuie sa contribuie la cheltuielile care se fac, legat de plata chiriei si alte cheltuieli legate de mancare.Puteti sa recurgeti la planul B adaugandu-l la planul A, . si sa-l informati ( puteti discuta asta serios intai cu mama Dvs.), ca mama Dvs. si-a propus sa vina la Dvs. si sunteti nevoita sa o primiti ca sa aiba grija de nepoata si de unele treburi din gospodarie.Plus de asta sa fie alaturi de sotul ei pe care il iubeste.
garbo_1713
Postat pe 28 Mai 2016 09:19
De la: edeniaf, la data 2016-05-28 03:25:52...barbatii au disparut,....cei care exista acum sunt clone cu multe defecte,.....din fericire au ramas si un numar restrans, de barbati adevarati, insa acestia se ascund,......



...Sau sunt deja insurati.
Poate ca vrei sa-l iei e tatal fetei la tine sa verifici cat de "adevarat" e, daca tot ai postat astfel de "probleme" la topicul asta. ?
Rotty
Postat pe 28 Mai 2016 09:38
Spune-i ca-i dai doua saptamani sa-si gasesca in alta parte chirie, ca se gaseste peste tot in afara .Urasc parintii care se folosesc de copii sa le fie lor bine.Copii si sotul tau sunt cei mai importanti. Scapa de el ,ca-ti distrugi familia.
stanescugean_ph
Postat pe 28 Mai 2016 09:48
Bună ! Cel care ar putea rezolva situaţia este sotul tau.... el este cel care munceste... deci plateste chiria casei , unde tatal tau nu contribuie cu nimic si pe deasupra se si distreaza. Cred ca ar trebui sa aiba o discutie ca intre barbati, iar sotul tau să-i "enumere" conditiile..... in caz ca nu este de accord... atunci, sa-l ia "amanta" cu chirie... stiu ca nu e simplu, dar sotul tau trebuie sa "puna piciorul in prag"... si cat mai grabnic !!!! Ai un copil mic , ai o casnicie (chiar daca sunteti "incepatori") frumoasa, ati reusit sa va faceti cat de cat un "rost" al vostru.... toate acestea ar trebui sa te faca sa fii mai "leoaica" , sa-ti aperi ce este al tau fara frica si rusine... aveti grija de voi!!
garbo170563
Postat pe 28 Mai 2016 10:16
Tu trebuie sa-ti tresti viata cufam. ta-sotul si fiica!!!!!!!!Dar tata sa-si caute de treburile lui si sa se descurce, cum poate!!!Si eu am lucrat peste hotare si m-am descurcat cu propriile forte!!!Da el barbat tanar vrea dadacit!!!!!!!!!!Rusine sa-i fie!!!!N-uti distruge fam. din cauza lui!!!!!! :
garbo215528
Postat pe 28 Mai 2016 10:21
Draga mea Maria..repede indeparteaza-l pe tatal tau..voi sinteti o familie..s8i v-a deranjeaza sa nu aveti de suferit din cauza lyui..sa-si vada de viata lui,sa nu va incurce pe voi..fiti mai categorici..nu v-a olasati asa sint unii parinti..ai grija de casnicia ta si de fetita..tatal e pe planul al treile.,.fetita sotul..si..tu..apoi tatal..cu mult drag Nelly
Nelica_Varodi_1
Postat pe 28 Mai 2016 10:31
Subscriu la ce a scris londonwalk.
Indiferent de temerile pe care ți le-a inspirat când erai copil, acum ești un adult, cu copil și familie la rândul tău. Și poti sa acționezi ca un adult. Este indicat chiar. Si ai niște drepturi, asa cum si soțul și copilul tău au. Unul dintre ele fiind acela de a spune NU, de a refuza. În acest caz de a refuza, de a nu fi de acord sa vi se mai încalce intimitatea. E tatăl tău, de acord, insa se pare ca e necesar sa se pună niște LIMITE asa cum se procedează în astfel de cazuri. Nu ajuta sa îl etichetam pe tatal tau, nici sa ii dați in cap, ori s țipați la el ori unii la alții. Însă se impune o discuție ca intre niște oameni maturi intre voi trei, în care voi familia sa va expuneti nevoile posibilitățile, sa va apărați fam , intimitatea, si toate astea cu multa fermitate (mai categorici, cum zicea cineva). Discuție in care sa ii explicați tatălui posibilitățile voastre reale de a-l ajuta, și sa ii amintiți de faptul ca și el este un adult și este responsabil de ceea ce face și de viata lui. E problema sa ca are amanta. E o prb de cuplu, prb intre el și mama ta. Carmen
garbo_405384
Postat pe 28 Mai 2016 10:43
NIMIC NU TE AJUTA IN ASTFEL DE SITUATIE DECAT SA VA PUNETI LA MASA DISCUTIILOR TOTI TREI SI SA SPUNETI LUCRURILOR PE NUME !... SOLUTIA...SA-SI IA AMANTA SI SA STEA CU EA , NU CU VOI GRAMADA !.. CAT DESPRE MORALITATEA FAPTELOR LUI, NU E MUSAI SA-TI JUDECI PARINTELE ,IAR GRESELILE SI LE VA PLATI OATA SI ODATA !
Ana_Andreina
Postat pe 28 Mai 2016 12:17
Scurt si fara menajamente, invitat in mod civilizat afara. Sotul tau are dreptate 100%. Risti un divort. Tatal tau are viata lui , tu pe a ta. Daca doamne fereste ar fi bolnav si ar avea nevoie de ajutor l-as intelge, dar el are chef de viata personala, proasta sta acasa.
garbo026372
Postat pe 28 Mai 2016 13:05
treaba cu amanta il priveste doar pe el. eu zic sa nu te bagi.....cat despre statul impreuna sotul tau are dreptate. fara suparare trebuie sa vb cu el si sa ii spui sa se mute. nu pt ca asa vrei tu ci pt ca asa este civilizat. Si......grija mare, felul in care i-o spui nu trebuie sa ii dea de inteles ca ar avea de ales. numai bine
pirania_1960
Postat pe 28 Mai 2016 14:20
O poți invita pe Mama ta pe la tine, cât poate sta, o săptămână, două, îi spui tatălui ca vrea sa locuiască și mama ta acolo, sa vezi reacții. Dacă nu îi spui ca vreți sa va mutați în alta parte sa stați singuri.
Bratu_Costel_1
Postat pe 28 Mai 2016 16:04
Neplacuta situatie. Imi pare rau pentru tine ca ai crescut intr-un camin ostil. Multi trec prin asta. Multumeste lui Dumnezeu ca ti-ai gasit un sot bun. Stiu ca e greu, pentru ca ai multe frustrari, dar trebuie sa constientizezi ca tu nu esti ( si nu ai fost) responsabila de faptele si viata tatalui tau. E om in toata firea, dar- cum spuneau si altii pe aici- ii cam lipseste bunul simt. Nici un parinte constient nu face asa ceva copilului sau. Da, un copil trebuie sa-si ajute parintii daca acestia nu sunt in stare din punct de vedere fizic sau psihic. Nu e cazul vostru. In schimb esti responsabila pentru copilul tau si noua ta familie. Asa ca, fie tu, fie sotul tau puneti piciorul in prag, fara frica. Daca e cat de cat simtit, va pleca, daca nu, se va supara dar tot trebuie sa plece! Si inca un sfat de la o femeie trecuta prin multe: cand iti mai creste copilul si il poti duce in comunitate, cauta-ti un servici. Nu imbatrini intretinuta. Ca niciodata nu sti ce iti aduce viata. Iti doresc mult succes si intelepciune!
garbo007433
Postat pe 29 Mai 2016 00:08
Draga Maria, situatia ingrata in care te afli cere o solutie urgenta.Nimeni nu-ti poate da un sfat perfect, dar ai putea alege esentialul din cele pe care le-ai primit. Parerea mea este ca ar trebui sa luati masuri rapid,tu impreuna cu sotul tau.
Stati de vorba deschis cu tatal si spuneti-i punctul vostru de vedere indiferent de consecinte ,iar daca in egoismul lui tot nu intelege, mama ta are dreptul sa stie si tu ai datoria morala sa ii spui ce se intampla. O poti chema deci pe mama in vizita sa puteti discuta fata in fata.Probabil ca nu va fi usor si ce va urma este decizia lor, dar pana la urma este in joc armonia si viitorul casniciei tale.Nimeni , nici chiar cei care ti-au dat viata nu au dreptul sa o tulbure, dimpotriva, asa ca ...fii puternica.Mult noroc!
gettyvo
Postat pe 29 Mai 2016 14:05
Dumnezeule Mare, ce plictiseala teribila pe toa(n)te topicurile astea idioate inventate in 'ritm' de unu' pe saptamina de catre persoane parca rezultate ele insele din experimentele de ... eprubeta ale vrunui Dr. Frankenstein local!


Scrise la modul ... abisal&absolut kretin si cam de aceeasi mina. Mult prea frustrata si, cel mai nashpa, extrem de anal-fabeta si agramata.


Ma si minunez, bre Tomitza, cum de-ai scapat-o p-asta din vedere cu...
...SACROSANCTELE TALE CRATIME ?!?
Parol!


Oricum, mai ... rasfirat dragelor, mai rasfirat!

Si nu uitati citusi de putzin:
Cititorii/cititoarele voastre n-au cum sa fie la fel de...
...timpitzi/e ca voi!

garbo101426
Postat pe 23 Iunie 2016 15:13
Mai are si amanta? Nu pot sa cred. Sincer cred ca stii si tu ce trebuie sa faci. II pui foarte clar in vedere faptul ca nici tu nici sotul tau nu mai puteti tolera ca situatia prezenta sa continue.
Ii spui foarte clar ca vrei sa isi caute chirie, si pana isi gaseste, sa contribuie la chiria pe care o platiti voi.
Daca nu reactioneaza, va trebui sa treci la amenintari, scurt si la obiect. La urma urmei, nu esti obligata prin lege sa il intretii. Stiu ca sunt multi barbati care au o atitudine de genul "trebuie sa ma intretina, ca doar eu am crescut-o" si incalca foarte usor legea bunului simt.

Crede-ma ca daca nu intelege e genul foarte egoist si nu merita sa iti bati capul cu problemele lui, mai bine intrerupi orice legatura cu el, daca se ajunge pana acolo.
Blutter
Postat pe 12 Iulie 2016 04:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nu ii inteleg familia 16 De la: ella4u_2004 26 Septembrie 2013 21:38
cum ati reactiona ?! 219 De la: garbo078762 21 Februarie 2013 13:42
ultima patanie a meaX( 8 De la: blondina_X 21 Septembrie 2011 19:43
Este suficient pt cineva a fi ceea ce esti???? 23 De la: cinezee 12 Iulie 2009 20:19
Sfarsitul unei relatii 49 De la: quasaria 2 Decembrie 2009 07:54
Setari Cookie-uri