Viata mea o telenovela

L-am cunoscut acum sase luni, el e mai mare cu 15 ani. Totul a inceput ca o joaca, fara promisiunii, fara sa ne gandim la un viitor comun, mai pe scurt o relatie deschisa. Momentan locuiesc in Anglia, iar el este turc. Ne-am inteles din primul moment extraordinar. Dupa doua luni am aflat ca el are o relatie de trei ani, dar iubita lui este in Turcia, se vad o data la cateva luni. Problema e ca deja ne-am mutat impreuna, avem o afacere impreuna. Incerc sa nu ma leg prea tare sentimental de el, sunt o tipa foarte calculata, pentru ca stiu ca in viitorul apropiat vrea sa se intoarca in Turcia. Trebuie sa precizez ca iubita lui e bolnava, are stari de depresie foarte des plus alte bolii fizice. El imi tot spune ca tine enorm de mult la mine si nu vrea sa ma piarda, dar ea e foarte importanta pentru el. Acum dilema mea e sa raman pana va pleca, daca va pleca, sau sa renunt?
Beatris_Damoc_1
Postat pe 17 August 2014 00:09
Io zic sa ramai.
Rotty
Postat pe 17 August 2014 09:01
Eu cred ca nu esti foarte "calculata" daca ai aceasta dilema. Si te-ai mai si mutat cu el dupa 3, 4 luni ( calculez si eu, tinand cont ca acum aveti 6 luni de relatie...), plus ai mai si investit si intr-o afacere alaturi de un om pe care nu se poate spune ca il cunosti dupa cateva luni. De unde stii tu ca iubita lui este intr-adevar bolnava? De la el ? Daca l-ai crezut din prima, iar nu ai dat dovada de acuratete la calcule. In fine, parerea mea ca indiferent ce iti vom spune noi, tu tot ce vei vrea vei face. Dar, ca sa iti lamuresc "dilema", eu iti sugerez sa iesi din aceasta relatie, inainte de a fi data afara cu forta. Te va durea mai mult atunci. Succes si mai multe atentie la "calcule"!
garbo_396135
Postat pe 24 August 2014 03:32
tu te-ai pus in locul prietenei lui ? sa fie adevarat tot ce iti zice el , ti-ar conveni sa te desparta alt cineva ? gindestete un pic ca nu poti sa fii roata de rezerva a lui , i-ati gindul de la o relatie cu el si ramai la distanta . v-a veni vremea cind el se v-a intoarce la ai lui . tu in turcia nu te duci e o tara in care traditiile musulmane sunt sfinte pt ei . daca e turc sansele tale sunt de 50% sa ramai cu el , dar daca e curd ai 0% sanse .tu vezi de afacerea ta sa iti mearga bine ...succes .
johnson_35
Postat pe 24 August 2014 07:36
Draga stelutza, din constelatia femeilor care stiu sa iubeasca, este adevarat ca tu vei face ceea ce iti va dicta constiimta... Eu, la varsta ta am incercat sa schimb ceva in lumea asta mare...si m-a costat mult...Apoi am incercat sa schimb doar o persoana sacrificand totul...Acum, cand tineretea a trecut, incerc din rasputeri si imi iese...sa ma remodelez pe mine in toate sensurile posibile...Concluzia este ca nu trebuie sa te agati de nimeni si sa nu cumva sa devii dependenta de cineva...Vei mai intalni barbati frumosi si destepti mai aproape de cultura ta, vei mai iubi de multe ori in cele mai diverse nuante...dar, pentru Dumnezeu, fugi de pacatul de a grabi(fara sa vrei...) sfarsitul unei relatii importante, in care tu nu ai ce sa cauti...doar daca ti-ar place sa te stii mereu in colpa ed ogni caso la terzza...per sempre !
Cu multa afectiune si saluti da Venezia, Co....
corneliacusa
Postat pe 24 August 2014 08:23
LA ORICE TEMELIE NU TREBUIE SA FIE VICTIME .IN TIMP SE VOR INTOARCE IMPOTRIVA TA.,,IUBITA BOLNAVA ,,ESTE MAI MULT CA SIGUR O VRAJEALA DIN PARTEA LUI. TE AI LASAT PREA USOR CUCERITA.FUGI CAND LUCRURILE NU SE COMPLICA . VEI SUFERI MAI PUTIN SI TI VEI REVENI .
Maria_Ioneala_1
Postat pe 24 August 2014 08:41
Mai exact, cind AI aflat de relatia lui, inainte Sau dupa CE v.ati mutat impreuna?
CA v.ATI mutat impreuna, nu inseamna CA a.TI semnat vreun contract
Doar cel de afaceri.
vivacedonna
Postat pe 24 August 2014 10:33
Johnson_!

Barbatii de "aceasta" origine au crezul spiritual propriu bine infipt in creier si isi "fac de cap" numai cand sunt pe meleaguri straine recurgand la diverse tertipuri. Caracteristic vb.
au o latura a sensibilitatii umane fata de alte femei "iesita din comun" exprimativ dar cu propriile lor femei isi respecta strict stilul de
educatie/cultura/spiritualitate cu care au fost crescuti/educati si asa v-or muri!

Beatris_, nu amesteca afacerea cu sentimentele si nu te atasa de el atat cat sa-i fii "sub talpa"! Este foarte probabil sa iti arate cat de curand stilul dominator al "turcului" din el si sa se faca ca nu intelege nimic din cate ii oferi tu pe "tava"
Astea's obisnuiti cu gramajul/ karate...iti spun mai degraba carate! decat ...K & ARATE, pretuieste bine "aurul"! Retrage-te elegant si....jos cu palaria!ok?
pitiTa_
Postat pe 24 August 2014 11:05
Buna ziua,
Daca ai putere sa renunti ar fi cel mai bine,daca nuuu atunci trebuie sa-ti asumi pe propria raspundere consecintele acestei relatii si mai tarziu sa nu-ti reprosezi nici tie nici lui problemele ivite. Nu sunt in masura sa dau sfaturi ,e o simpla parere a mea vizavi de aceasta situatie. Gandeste-te la un singur lucru si apoi sa te intrebi si sa-ti raspunzi la intrebari; de ce domnul s-a combinat cu "cealalta" daca stia ca e bolnava si ca din aceasta cauza relatia era deja sortita esecului????nu cumva EA s-a imbolnavit pe parcursul legaturii lor din cauza comportamentului LUI? Daca este un barbat stabil,de ce nu ramane cu EA chiar daca s-a imbolnavit? fuge de raspundere??? si multe alte intrebari al caror raspunsuri ar trebui sa-ti dea de gandit,dar tu ca femeie trebuie sa-ti raspunzi nu sa-l pui pe el pt ca...cu siguranta se va eschiva de la adevar si va gasi ceva plauzibil si in favoarea sa in asa fel incat sa te faca sa crezi. Ca asa suntem noi,femeile cand tinem la cineva, FOARTE CREDULE" si vrem sa credem in ei ca sa nu ramanem singure.
alimacri49
Postat pe 24 August 2014 11:13
Ce sa spun....viata mea este tot o telenovelă....un singur bărbat am avut in viata mea care a vrut sa fie doar cu mine dar nu am stiut sa il apreciez....ca era prea taranus...ba ca nu stia sa Vb....imi era rusine sa ies cu el..etc...toate defectele posibile le avea doar el,asta dupa capul meu.In rest am avut doar relatii in care eram doar pe locul 2, insurati,logoditi...etc,toti aceeasi poveste.. .nu o iubeste,nu e fericit,sta pt copil ..etc.Chiar zilele astea ies dintr-o astfel de relatie....(sotia ne bănuia ca ar fi ceva intre noi si stătea cu ochii pe el)....eram tot tot timpul pe telefon sa ne scriem cat de mult ne lipsim,cat de mult ne iubim...etc....dar tinand cont ca doamna ne bănuia i-am propus sa luam i mica pauza. .si ce sa vezi. . .el a acceptat... dar a spus ca pt putin timp.....in zilele urmatoare intra doar 2 minute sa ma întrebe cum stau si ce fac....acum de 2 zile ma intreaba ce face mama lui(eu lucrez pt mama lui)....cum se mai simte ...ce am mai fct...si chestii de genul....la care eu m-am hotarat sa pun puct si la astfel de discutii pt ca mi-am dat seama ca imi face doar rau....Dar eu zic.....cine naiba va pune sa stati cu neveste,prietene daca nu stati bine,daca nu va simtiti iubiti....astea sant doar scuze pe are doar la vârsta de 35 de ani am reusit sa realizez ca asta e realitatea din pacate.Acum revenind la cazul tau parerea mea e sa te indepartezi cat mai repede de el pana nu va fi mai greu pt tine...stiu ca nu iei in considerare sfatul meu,nostru dar o sa vina ziua sa ne dai dreptate ( sper pt tine sa nu fie asa).Sper sa iti fie de ajutor si povestea mea,sa iti dea forta sa închei relatia asta,si crede-ma ca daca ar fi vrut sa fi doar a lui si singura femeie din viata lui ar fi facut-o,scuza cu ...e bolnavă.....e fumata de mult.Te pup ,ai grija de tine si chiar daca nu te cunosc iti doresc tot binele din lume.Geo....
geo_lory
Postat pe 24 August 2014 11:46
Gresit 49. Tocmai de Asta nu poti intelege. Turcul e turc
Daca starea financiara II permite sa aiba Mai multe femei, le VA avea. Neveste, amante... si fiecare din ele e constienta de celelalte.
Daca femeia europeana nu e in stare sa suporte asta, atunci nu AR trebui sa se lege de UN turc.
Vrei sa.TI povestesc Mai mult???
vivacedonna
Postat pe 24 August 2014 11:47
Beatris, "Incerc sa nu ma leg prea tare sentimental de el, sunt o tipa foarte calculata" - si atunci de ce ne intrebi ce sa faci? Asta n-ai calculat?

Stiai ca e cu ea, nu te-a mintit deci... nimic de reprosat aici. Te-ai bagat in relatia asta in cunostinta de cauza - probabil pentru afacere si "mutatul impreuna" - deci, daca nu te legi sentimental si din calculele tale a reiesit pozitiv mutatul asta, care e dilema?!
quasaria
Postat pe 24 August 2014 11:59
Probl e aparitia sentimentelor PE care nu le.a luat in calcul,
Plus... CE spuneam Mai sus
vivacedonna
Postat pe 24 August 2014 12:04
De la: Beatris_Damoc_1, la data 2014-08-17 00:09:55L-am cunoscut acum sase luni, el e mai mare cu 15 ani. Totul a inceput ca o joaca, fara promisiunii, fara sa ne gandim la un viitor comun, mai pe scurt o relatie deschisa. Momentan locuiesc in Anglia, iar el este turc. Ne-am inteles din primul moment extraordinar. Dupa doua luni am aflat ca el are o relatie de trei ani, dar iubita lui este in Turcia, se vad o data la cateva luni. Problema e ca deja ne-am mutat impreuna, avem o afacere impreuna. Incerc sa nu ma leg prea tare sentimental de el, sunt o tipa foarte calculata, pentru ca stiu ca in viitorul apropiat vrea sa se intoarca in Turcia. Trebuie sa precizez ca iubita lui e bolnava, are stari de depresie foarte des plus alte bolii fizice. El imi tot spune ca tine enorm de mult la mine si nu vrea sa ma piarda, dar ea e foarte importanta pentru el. Acum dilema mea e sa raman pana va pleca, daca va pleca, sau sa renunt?
garbo285367
Postat pe 24 August 2014 12:42
Aștept continuarea! După episodul 3472, mai vb!
Axl_R
Postat pe 24 August 2014 13:36
: nici a lu' suleyman n-o tinut atat, si ala are harem declarat.....=))
pitiTa_
Postat pe 24 August 2014 13:40
Și plătește la Finanțe și CAS?
Axl_R
Postat pe 24 August 2014 13:52
Ce calaculata ???????????? :(
garbo032261
Postat pe 24 August 2014 13:57
CE de bani AR face statul CU taxa PE cadina...
vivacedonna
Postat pe 24 August 2014 14:05
Poate citesc Garbo și...
Axl_R
Postat pe 24 August 2014 14:06
sssssssssstt! se trezeste "fpliscul"=))!

261, tine-i tu contabilitatea! esti blonda?
pitiTa_
Postat pe 24 August 2014 14:10

Dam idei...
AR face si statul roman bani CU taxa PE amanta
vivacedonna
Postat pe 24 August 2014 14:32
Draga mea,
Ei sunt casatorita de 6 ani cu un turc cu care am un copil... Daca nu as fi avut copilul as fi divortat demult. Crede-ma al meu e cotat ca fiind modern si educat, cu toate acestea este f greu sa fac fata. Din povestile altor prietene si cunostinte de aici iti recomand sa stai departe. Sunt foarte sarmanti, dar sunt si foarte prefacuti. Ori sa zic mai bine, iubesc pasional pe o scurta perioada:)) si mint extraordinar demult. Verifica tu cat de bolnava e prietena:)))
Doamne ajuta!
mmireille1977
Postat pe 24 August 2014 15:30
vivacedonna
Postat pe 24 August 2014 15:55
mmireille1977, tu ai descris barbatii in general... : sau, ma rog, sint multi "turci" peste tot prin lume....

Beatris,
"Sa stau sau sa plec" e o intrebare la care numai tu poti sa iti raspunzi, comparind cu sinceritate ce obtii daca stai, ce obtii daca pleci. Sau, in cazurile mai nefericite, ce PIERZI daca stai, ce pierzi daca pleci.
In locul tau, eu as pleca. Si am si plecat. Am plecat de fiecare data cind n-am fost no. 1. Si am plecat si atunci cind am fost no. 1 pentru ca n-am acceptat no.2, 3 samd. E o chestiune de respect fata de mine peste care nu trec. The last mistake he can make e sa includa o alta in orice rol in relatia noastra. In secunda aia am plecat. Chiar daca e sa plec sa dorm in strada.
Dar, asa cum spuneam, nu sint in locul tau. Tu esti in locul tau, si tu esti singura care poate decide pentru cit timp vrei sa joci rolul de menajera pina revine la iubita lui. Si cit te motiveaza lucrul asta: emotional, financiar, etc.
quasaria
Postat pe 25 August 2014 01:20
Asculta sfatul lui Q. Cred ca e singura reactie calculata acceptabila.
Sa stai intr-o astfel de relatie e boala curata, indiferent ca este turc, grec american.
Mai devreme sau mai tirziu iti vei dori o famile si poate copii si atunci ce te faci? Asa ca mai bine refa calculele acum nu dupa ca e mai greu.

Si chiar daca va intelegeti perfect ia in consedarare ca dupa casatorie, daca va fi, va trebui sa renunti la toate crezurile tale crestine si la stilul de viata european.
Toti musulmanii sint draguti, simpatici si liberali in gindire numai cind nu e vorba de sotia lor, dupa, se schimba placa.
Tommy_Boy
Postat pe 25 August 2014 08:11
Asculta ti inima. Intreaba te. Eeste bine pt mine sa mai astept?raspunsul il vei primi sigur,daca esti atenta si nu ignori anumite situatii care iti vor aparea sau oportunitati etc. Pt ca raspunsul nu ti vine doar prin dialog interior , ci si prin oameni,situatii etc. Rabdare.
garbo117539
Postat pe 26 August 2014 09:14
539 se vede CA nu AI inteles nimic din CE am scris noi aici.
Situatia ei nu e de Asteptam si rabdare,
CI de acceptare.
E o mare diferenta
vivacedonna
Postat pe 26 August 2014 10:31
eu cred ca nu-i numa' el "turc" esti si tu turcoaica...

ziua buna dimineata!
pitiTa_
Postat pe 26 August 2014 10:32
Buna dimineata piti
vivacedonna
Postat pe 26 August 2014 10:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Eu cred ca o femeie care are langa ea un barbat egoist nu poate sa ramana o femeie cumsecade.... 28 De la: ameno 28 Septembrie 2010 12:56
sa va povestesc acum din experienta mea! 18 De la: buna01 28 Ianuarie 2010 15:08
Drage garbate, dragi garbati! 20 De la: Luna_in_capricorn 21 Ianuarie 2012 13:21
Sa traiesti in cusca altuia. 174 De la: michelle_ 21 Iunie 2011 21:08
Sfaturi pt bebe! 10 De la: Rotty 18 Iulie 2012 15:37
Setari Cookie-uri