de ce preotii critica doar femeile si nu critica si barbatii? pt ca barbatii iau atitudine pt ca nu permit sa fie jigniti si criticati de o adunatura de hoti

care mi in numele lui Dumnezeu..
si nu preotul te ajuta sa mergi pe Drumul Drept pt ca ei au interes sa faca bani de pe urma ta.
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 25 Mai 2014 21:56
de ce doar femeile cred in aberatiile preotilor,,dar nu si barbatii?

de aceea preotii zic ca barbate care sunt credinciosi sunt putini,,
de ce oare femeille sunt asa usor de manipulate de preoti?

ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 25 Mai 2014 22:05
de ce doar femeile cred in aberatiile preotilor,,dar nu si barbatii?

de aceea preotii zic ca barbate care sunt credinciosi sunt putini,,
de ce oare femeille sunt asa usor de manipulate de preoti?

ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 25 Mai 2014 22:05
De la: ingerasulcumintesiluptator, la data 2014-05-25 22:05:36de ce doar femeile cred in aberatiile preotilor,,dar nu si barbatii?

de aceea preotii zic ca barbate care sunt credinciosi sunt putini,,
de ce oare femeille sunt asa usor de manipulate de preoti?




Nu ma priveste tema...Eu cred in Dumnezeu , nu in preotzi. PUNCT.
Rotty
Postat pe 25 Mai 2014 22:20
De la: Rotty, la data 2014-05-25 22:20:18
De la: ingerasulcumintesiluptator, la data 2014-05-25 22:05:36de ce doar femeile cred in aberatiile preotilor,,dar nu si barbatii?

de aceea preotii zic ca barbate care sunt credinciosi sunt putini,,
de ce oare femeille sunt asa usor de manipulate de preoti?




Nu ma priveste tema...Eu cred in Dumnezeu , nu in preotzi. PUNCT.


pai de ce credincioasele care merg frecvent la slujba au o incredere oarba in preoti? si fete tinere dragute care cica sunt credincioase nu se mai culca cu barbati dar in schimb sunt foarte rautacioase si smechere ca sa te atraga la religia lor ca sa te faca liderii lor de bani..
credincioasele au o incredere oarba in preotii lor,,nu pot sa inteleg asta
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 26 Mai 2014 22:17
pai de ce credincioasele care merg frecvent la slujba au o incredere oarba in preoti? si fete tinere dragute care cica sunt credincioase nu se mai culca cu barbati dar in schimb sunt foarte rautacioase si smechere ca sa te atraga la religia lor ca sa te faca liderii lor de bani..
credincioasele au o incredere oarba in preotii lor,,nu pot sa inteleg asta

nu support de ce fetele alea dragute care cica zic ca nu se mai culca cu barbati ca cica sunt credincioase sunt asa rautacioase si ipocrite,,sau poate ca se si culca dar se ascund,,nu pot sa inteleg asta...de ce unele femei se dau asa credincioase daca de fapt ele sunt altfel?ce ar avea de castigat.

de fapt ele nu sunt fete cuminti...pt ca daca ar fii ar fii fost consecvente in lucruri constructive..ar fii perseverente dar sunt ipocrite de aceea cred ca si de aceea sufera atata asa zisele credincioase pt ca nu sunt corecte,,,sunt doar niste ipocrite
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 26 Mai 2014 22:26
DAR DE CE JUDECI TU OAMENII , BUNI SAU RAI ...? este treaba lor , pacatele lor si strict problema lor personala ....?Iar preotii sunt tot oameni , nu sunt simbolul credintei ... ! Credinta fiecaruia tine de felul cum a fost crescut si educat , de felul propriu de a fi ... nu cred ca trebuie judecat de nimeni !IN NICI-UN CAZ DE TINE !!!!!!!!!!!!!!!
garbo_19362
Postat pe 30 Mai 2014 13:58
De la: garbo_19362, la data 2014-05-30 13:58:19DAR DE CE JUDECI TU OAMENII , BUNI SAU RAI ...? este treaba lor , pacatele lor si strict problema lor personala ....?Iar preotii sunt tot oameni , nu sunt simbolul credintei ... ! Credinta fiecaruia tine de felul cum a fost crescut si educat , de felul propriu de a fi ... nu cred ca trebuie judecat de nimeni !IN NICI-UN CAZ DE TINE !!!!!!!!!!!!!!!


depinde ce intelegi tu prin faptul a fii judecator..Judecatorul nu atrage atentia,,ci judecatorul te judeca dupa fapte iti da dupa fapta si rasplata asa cum judeca Dumnezeu...Hotii sunt atrasi de hoti ca sa ii fure daca tot aleg sa fie hoti sa practice lucruri rele...Eu nu judec pe nimeni dupa fapte ci doar le atrag atentia daca fac lucruri care ma afecteaza..Doamne fereste ca eu nu judec pe nimeni dupa faptele lui rele si nu incerc sa il judec si sa il pedepsesc pt faptele lui rele pt ca eu nu sunt Dumnezeu ci din contra incerc sa il aduc pe drumul cel bun pt ca eu vreau sa ii mearga bine chiar daca este un om rau pt ca eu nu consider ca am dreptul eu sa il pedepsesc pt faptele lui rele pt ca si eu gresesc si vreau ca Dumnezeu sa ma ierte si sa ma ajute sa merg pe un drum mai bun care sa imi fie folositor si mie si la cei din jurul meu..
daca atragi atentia cuiva nu inseamna ca il judeci..
daca oamenii fac lucruri care ma afecteaza normal ca trebuie sa sun ce ma deraanzeaza asta nu inseamna ca ii judec...Eu spun ceea ce fac eu,,,si ei nu au dreptul sa imi spuna mie ce sa fac atata timp cat eu fac lucruri rele care nu afecteaza pe altii..
fiecare om are dreptul sa aleaga drumul care vrea atata timp cat nu face lucruri care ma afecteaza si nu incearca sa ma atraga si pe mine pe drumul sau rau..
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 30 Mai 2014 14:11
depinde ce intelegi tu prin faptul a fii judecator..Judecatorul nu atrage atentia,,ci judecatorul te judeca dupa fapte iti da dupa fapta si rasplata asa cum judeca Dumnezeu...Hotii sunt atrasi de hoti ca sa ii fure daca tot aleg sa fie hoti sa practice lucruri rele...Eu nu judec pe nimeni dupa fapte ci doar le atrag atentia daca fac lucruri care ma afecteaza..Doamne fereste ca eu nu judec pe nimeni dupa faptele lui rele si nu incerc sa il judec si sa il pedepsesc pt faptele lui rele pt ca eu nu sunt Dumnezeu ci din contra incerc sa il aduc pe drumul cel bun pt ca eu vreau sa ii mearga bine chiar daca este un om rau pt ca eu nu consider ca am dreptul eu sa il pedepsesc pt faptele lui rele pt ca si eu gresesc si vreau ca Dumnezeu sa ma ierte si sa ma ajute sa merg pe un drum mai bun care sa imi fie folositor si mie si la cei din jurul meu..
daca atragi atentia cuiva nu inseamna ca il judeci..
daca oamenii fac lucruri care ma afecteaza normal ca trebuie sa sun ce ma deraanzeaza asta nu inseamna ca ii judec...Eu spun ceea ce fac eu,,,si ei nu au dreptul sa imi spuna mie ce sa fac atata timp cat eu fac lucruri rele care nu afecteaza pe altii..
fiecare om are dreptul sa aleaga drumul care vrea atata timp cat nu face lucruri care ma afecteaza si nu incearca sa ma atraga si pe mine pe drumul sau rau..
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 30 Mai 2014 14:12
eu spun ca eu nu ma iau dupa mintea preotilor pt ca ei nu te ajuta sa iti formezi un character sa te ajute sa devii independent pt ca nici macar ei nu au un character ci din contra preotii te manipuleaza ca sa te faca te banii pe care tu ii castigi prin munca pt ca ei te judeca ca oamenii sunt rai si ei fac la randul lor rau prostesc oamenii in loc sa ii ajute sa mearga pe drumul cel bun..

un preot trebuie sa fie un instructor spiritual sa te ajute sa iti formezi un character cand ai o problema sa te incurajeze cu energie pozitiva pt ca daca te duci la oameni si la cat de negative sunt,,si daca le spui sa ai problem si esti amarat atunci profita si ei mai tare de pe tine pt ca esti slab si vulnerabil...

eu nu judec preotii pt ca eu le doresc binele sa devina oameni cinstiti si sa ii ajute si pe ceilalti oameni sa devina oameni cinstiti ..eu le doresc binele nici din contra nu judec si nu doresc raul nimanui nici chiar celui mai rau dintre oameni pt ca nici eu nu sunt perfecta si pt ca gresesc si vreau ca Dumnezeu sa nu ma judece dupa greselile mele ci vreau sa ma ajute sa imi dea putere si vointa si sa ma moiveze ca sa mi le pot indrepta...Pt ca ca si eu gresesc la fel ca toti ceilalti dar eu nu fac greseli prin proprie vointa ci eu le fac din nestiinta poate de aceea Dumnezeu nu este asa aspru cu mine la fel cum este cu altii..
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 30 Mai 2014 14:21
Mult zgomot pentru nimic. Preotii sunt barbati. Stiti,. . ^ Corb la corb nu scoate ochii^. Adunatura de hoti e putin spus ( ma refer la preoti)
Ionel_Petrisor_1
Postat pe 1 Iunie 2014 08:41
da hotii sunt atrasi de hoti,cine se aseamana se aduna..ei sunt interesati de bani nu de character dar nici pe femei nu le lasa apoi ele nasc copii si tot fara de character si uite asa s-au inmultit oamenii..

ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 1 Iunie 2014 21:20
Aha! Ne razboim cu preotasii aia? Pai ce au ei de castigat din asta? Spun si ei ce este, chipurile, scris in Biblie, desi nici unul n-a citit-o in intregime. Eu una nu am treaba cu ce ar spune preotii aia despre mine, dar nu imi place cand vad familiile ca se destrama si din cauza lor, a barbatilor si a fufelor care-i atrag in cursa, ca le plac, mai ales, banii lor. CA babalicii aia cred ca ei sunt cei mai cei, dar cand colo...
http://okaziitotulredusro.blogspot.ro/p/bijuterii-de-argint-si-gablonz.html
Ioana_Marin_3
Postat pe 2 Iunie 2014 01:03
Sa raspund la intrebare, in toate religiile femeia este vazuta ca o persoana inferioara barbatului, deci , atentie..IN TOATE RELIGIILE..pai de ce ? Barbatii sunt de regula conducatorii spirituali ai tuturor religiilor si cultelor, si sarmanii de ei cand se vad cu o asa putere se considera buricul pamantului..Puterea , oameni buni, ii corupe ,si considera ca pot sa dispuna dupa bunul lor plac de fiintele mai vulnerabile , cu precadere copiii si femeile.. Preoti si pastori pedofili, sau prin predicilile promoveaza misoginismul...Religia se face vinovata de violenta domestica, si de toata violenta din societate..Acesti conducatori spirituali Nu au reusit sa imbunatateasca cu nimik viata omenirii.si de aceea sfarsitul tuturor religiilor este aproape...
garbo_401523
Postat pe 2 Iunie 2014 09:50
pai in alte tari femeile lupta pt ca vor egalitate cu barbatii la locurile de munca sa aiba aceleasi drepturi cu barbatii..

dar femeile nu lupta pt corectitidine si chiar sunt impotriva corectitudinii si I chiar isi bat joc din tine daca tu dorecti sa devii o persoana corecta si serioasa..Poate si din cauza asta barbatii si-au batut joc de femei..Practic oamenii aleg a isi bata joc unii de altii.

si chiar si femeile din alte generatii au fost la fel si din contra babele sunt foarte rele..

asa ca totii oameni aleg sa devina excroci si barbatii si femeile..
hai ca poate fetel tinere nu sunt chiar asa rele..

dar babele si femeile mai in varsta sunt foarte inraite..
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 4 Iunie 2014 22:31
si femeile din alte tari sunt impotriva corectitudinii...ele vor doar egalitate cu barbatii din punct de vedere muncitoresc...Vor drepturi egale sa munceasca si sa fie platite...Dar femeile din alte tari nu lupta pt corectitidine si chiar femeile sunt impotriva corectitidinii...Daca tu ca persoana alegi sa devii un om correct si drept...chiar si femeile sunt impotriva corectitidinii pt ca nici ele nu sunt corecte dar nici nu vor sa fie..
nu vorbesc de femeile tinere,,
dar babele femeile de dupa 50 ani ele sunt impotriva corectitunii si chiar zic ca oamenii seriosi si corecti sunt prosti..Poate ca si de aceea barbatii si-au batut joc de femei pt ca si ele sunt excroace...dar au multe pretentii..
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 4 Iunie 2014 22:36
dar nu pot sa inteleg daca barbatii nu vor sa fie corecti? de ce nici femeile nu vor sa fie corecte si sunt chiar impotriva ei...

ele se impun poate ca sa nu profiti de ele,,,dar si ele fac rautati..Nu le place la femei ca nimeni sa isi bata joc de ele..Dar lor le place sa isi bata joc de altii.

eu vorbesc de generatia mai in varsta..Dar si de cei tineri pt ca stiu cat de rai sunt oamenii prin scoli si facultati..si isi bat joc unii de alti..poate si de aceea exista atata stress
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 4 Iunie 2014 22:42
@ingerasulcumintesiluptator nu poti scrie un mesaj doar o singura data!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! nu de 1 miliard de ori ca e tare enervant... pierd o multime de timp ca sa pot ajunge la urmatorul mesaj dar mai ales e enervant sa tot vezi acelasi lucru de ai zice ca vrei sa ocupi pagina aia numa cu mesajul tau .... chestia asta am observat-o mai demult .... dar acu chiar m-a enervat si e pt prima data cand scriu aici pe forum taman din cauza asta
garbo134556
Postat pe 7 Iunie 2014 04:07
Pana la urma nici Ingerasul sculptator, aceasta Xena cea Razboinica , sau Melisa care se lupta cu vampirii, fumeaza tabac si bea basamac in pauzele de publicitate, nu crede in prostiile care le debiteaza. Cred ca lucreaza sub acoperire, ceea ce a fost dezvaluit de urmatorul dialog dintre doi barbati care se inchinau la biserica din sat:
-Gheo, nevasta mea e un inger.
Iar Gheo care traia clandestin cu ingerasul, cunoscand-o de la buric in toate partile cardinale, i-a raspuns:
-Nici a mea nu este om.
-Cum asa Gheo? Nu mai vorbi , ca te bate taica popa cu busuiocul peste urechi si te alearga cu patrafirul prin biserica.
-Ei, ce stii tu mai Vasile...Seara cand se dezbraca, e plina toata de par si nu spun ca ma muncesc vreo doua ore bune, sa ii scot potcoavele sa nu se suie cu ele in pat.
garbo_1713
Postat pe 7 Iunie 2014 06:34
Rasfoind mesajele, bag seama ca subiectul e luat cam in raspar! Raspunsul la chestiune, insa are radacini in dogma crestin-ortodoxa si unele prejudecati preluate de la alte neamuri, si nu are fundament in ceea ce este adevarata simtire a acestor locuri, care pune semn de egalitate intre sexe, cu osebire la "sabie" nu la "teaca"! Numai ca dogmaticmul obscurantist arata cu degetul catre Eva si urmasele sale ca fiind radacina Rãului, uitând cã Adam si urmasii lui fiind mai intregi, dupa facerea lui de catre Dumnezeu, ar fi trebuit sa aiba mai multa minte, insa atunci când omuletzul se rãscoalã, singele din capul de sus pleaca in jos si nu mai rationazã, adicatelea ramine numai cu un pepene intre urechi. Dar, se zice ca este o povestioara despre IIsus, care ar fi zis>"Cel fără de păcat dintre voi să arunce cel dintâi piatra asupra ei"<
Si alt comentariu cred ca nu mai exista ori rezista!
http://www.doxologia.ro/calendar-ortodox/evanghelia-zilei/cel-fara-de-pacat-dintre-voi-sa-arunce-cel-dintai-piatra-asupra-ei
Mys_Saly_1
Postat pe 7 Iunie 2014 10:47
ACESTA este principiul lapidariii...
garbo_19362
Postat pe 7 Iunie 2014 11:09
Mys_Saly ai o perceptie buna a realitatii.....credeam ca s au pierdut toti
KIKI2933
Postat pe 7 Iunie 2014 15:36
dreptate ai ionel-petrisor
garbo242232
Postat pe 7 Iunie 2014 20:48
E un apropo la o pilda a lui IIsus, nu am adus vorba despre vreun principiu, intrucât lapidarea era in acele vremuri o pedeapsa data in urma unei judecati, sa cum era aceasta derulata in acele tipmuri.
Mys_Saly_1
Postat pe 7 Iunie 2014 22:20
De la: Mys_Saly_1, la data 2014-06-07 10:47:04Rasfoind mesajele, bag seama ca subiectul e luat cam in raspar! Raspunsul la chestiune, insa are radacini in dogma crestin-ortodoxa si unele prejudecati preluate de la alte neamuri, si nu are fundament in ceea ce este adevarata simtire a acestor locuri, care pune semn de egalitate intre sexe, cu osebire la "sabie" nu la "teaca"! Numai ca dogmaticmul obscurantist arata cu degetul catre Eva si urmasele sale ca fiind radacina Rãului, uitând cã Adam si urmasii lui fiind mai intregi, dupa facerea lui de catre Dumnezeu, ar fi trebuit sa aiba mai multa minte, insa atunci când omuletzul se rãscoalã, singele din capul de sus pleaca in jos si nu mai rationazã, adicatelea ramine numai cu un pepene intre urechi. Dar, se zice ca este o povestioara despre IIsus, care ar fi zis>"Cel fără de păcat dintre voi să arunce cel dintâi piatra asupra ei"<
Si alt comentariu cred ca nu mai exista ori rezista!
http://www.doxologia.ro/calendar-ortodox/evanghelia-zilei/cel-fara-de-pacat-dintre-voi-sa-arunce-cel-dintai-piatra-asupra-ei


eu cred ca barbatul este radacina raului.El nu vrea sa fie cinstit si sa mearga pe drumul drept si pe femeie sa o lase sa devina cinstita si sa faca copii cinstiti.si cu bun simt..

povestea cu biblia ca femeia este radacina raului sunt minciunile preotilor si adeptii lor...Pe cand barbatii si preotii sunt radacina raului pt ca ii invata pe oameni doar prostii.

barbatii vor multe femei si nu vor sa duca o viata ordonata si religiile sunt infiintate de barbati si duc oamenii in eroare..

un preot trebuie sa fie un instructor spiritual sa te ajute sa iti formeze un character,,dar de unde sa poata cand nici el nu are un character..pt ca instructorii spirituali cum ar fii preotii trebuie trebuie sa instruiasca oamenii prin exemplu propriu.
din cauza preotilor dau doar peste oameni inutile..si nu pot doar sa am doar un barbat in viata mea pt ca nu au character si nu fac doi banii si nu vreau sa ajung la 100 de barbati pt ca eu nu am de gand sa stau cu hoti.

ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 7 Iunie 2014 22:32
eu cred ca barbatul este radacina raului.El nu vrea sa fie cinstit si sa mearga pe drumul drept si pe femeie sa o lase sa devina cinstita si sa faca copii cinstiti.si cu bun simt..

povestea cu biblia ca femeia este radacina raului sunt minciunile preotilor si adeptii lor...Pe cand barbatii si preotii sunt radacina raului pt ca ii invata pe oameni doar prostii.

barbatii vor multe femei si nu vor sa duca o viata ordonata si religiile sunt infiintate de barbati si duc oamenii in eroare..

un preot trebuie sa fie un instructor spiritual sa te ajute sa iti formeze un character,,dar de unde sa poata cand nici el nu are un character..pt ca instructorii spirituali cum ar fii preotii trebuie trebuie sa instruiasca oamenii prin exemplu propriu.
din cauza preotilor dau doar peste oameni inutile..si nu pot doar sa am doar un barbat in viata mea pt ca nu au character si nu fac doi banii si nu vreau sa ajung la 100 de barbati pt ca eu nu am de gand sa stau cu hoti.

ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 7 Iunie 2014 22:33
eu cred ca barbatul este radacina raului.El nu vrea sa fie cinstit si sa mearga pe drumul drept si pe femeie sa o lase sa devina cinstita si sa faca copii cinstiti.si cu bun simt..

povestea cu biblia ca femeia este radacina raului sunt minciunile preotilor si adeptii lor...Pe cand barbatii si preotii sunt radacina raului pt ca ii invata pe oameni doar prostii.

barbatii vor multe femei si nu vor sa duca o viata ordonata si religiile sunt infiintate de barbati si duc oamenii in eroare..

un preot trebuie sa fie un instructor spiritual sa te ajute sa iti formeze un character,,dar de unde sa poata cand nici el nu are un character..pt ca instructorii spirituali cum ar fii preotii trebuie trebuie sa instruiasca oamenii prin exemplu propriu.
din cauza preotilor dau doar peste oameni inutile..si nu pot doar sa am doar un barbat in viata mea pt ca nu au character si nu fac doi banii si nu vreau sa ajung la 100 de barbati pt ca eu nu am de gand sa stau cu hoti.

ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 7 Iunie 2014 22:33
eu cred ca barbatul este radacina raului.El nu vrea sa fie cinstit si sa mearga pe drumul drept si pe femeie sa o lase sa devina cinstita si sa faca copii cinstiti.si cu bun simt..

povestea cu biblia ca femeia este radacina raului sunt minciunile preotilor si adeptii lor...Pe cand barbatii si preotii sunt radacina raului pt ca ii invata pe oameni doar prostii.

barbatii vor multe femei si nu vor sa duca o viata ordonata si religiile sunt infiintate de barbati si duc oamenii in eroare..

un preot trebuie sa fie un instructor spiritual sa te ajute sa iti formeze un character,,dar de unde sa poata cand nici el nu are un character..pt ca instructorii spirituali cum ar fii preotii trebuie trebuie sa instruiasca oamenii prin exemplu propriu.
din cauza preotilor dau doar peste oameni inutile..si nu pot doar sa am doar un barbat in viata mea pt ca nu au character si nu fac doi banii si nu vreau sa ajung la 100 de barbati pt ca eu nu am de gand sa stau cu hoti.

ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 7 Iunie 2014 22:33
eu cred ca barbatul este radacina raului.El nu vrea sa fie cinstit si sa mearga pe drumul drept si pe femeie sa o lase sa devina cinstita si sa faca copii cinstiti.si cu bun simt..

povestea cu biblia ca femeia este radacina raului sunt minciunile preotilor si adeptii lor...Pe cand barbatii si preotii sunt radacina raului pt ca ii invata pe oameni doar prostii.

barbatii vor multe femei si nu vor sa duca o viata ordonata si religiile sunt infiintate de barbati si duc oamenii in eroare..

un preot trebuie sa fie un instructor spiritual sa te ajute sa iti formeze un character,,dar de unde sa poata cand nici el nu are un character..pt ca instructorii spirituali cum ar fii preotii trebuie trebuie sa instruiasca oamenii prin exemplu propriu.
din cauza preotilor dau doar peste oameni inutile..si nu pot doar sa am doar un barbat in viata mea pt ca nu au character si nu fac doi banii si nu vreau sa ajung la 100 de barbati pt ca eu nu am de gand sa stau cu hoti.

ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 7 Iunie 2014 22:33
cata intelepciune intr-o singura persoana ...
garbo_19362
Postat pe 7 Iunie 2014 23:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
coleg da semnale mixte 13 De la: 24 Aprilie 2018 09:30
relatii de colaborare 45 De la: alfheim 8 Iunie 2011 01:23
Din 1944 nu mai exista patriotism la romani?Pt ca se mananca ca cainii prin garduri 97 De la: xenaluptatoareainimoasa 5 Octombrie 2010 11:11
amantA? 482 De la: neversaynever 25 August 2011 08:48
doar o vorba sa-ti mai spun 33 De la: elisabeta_boia 28 Octombrie 2011 20:20
Setari Cookie-uri