ce faceti pentru a va salva casnicia ?


divortul....
Am ajuns acasa intr-o seara, sotia mea imi pregatea masa si am luat-o de mana si i-am spus: “Am ceva sa iti spun”. S-a asezat si a inceput sa manance in liniste. Am observat durerea din ochii ei.
Nu stiam ce sa ii spun, dar trebuia sa ii impartasesc gandurile mele. “Vreau sa divortam!”. Am deschis subiectul cu calm. Nu parea a fi enervata de cuvintele mele. Din contra, m-a intrebat linistita “de ce?”.
Am evitat sa ii raspund si asta a enervat-o. A aruncat tacamurile si a inceput sa tipe la mine: “nu esti barbat!”.

In acea seara nu am mai discutat. Ea plangea si vroia sa stie ce s-a intamplat cu casnicia noastra. Insa nu puteam sa ii ofer un raspuns satisfacator; ma castigase o alta femeie, Jane. Nu o mai iubeam. Imi era mila de ea!

Ma simteam vinovat, asa ca m-am apucat sa redactez un contract de divort in care renuntam la casa, la masina si la 30% din actiunile companiei mele. S-a uitat la contract si l-a rupt in bucatele. Femeia cu care petrecusem 10 ani devenise un strain pentru mine. Ma simteam prost ca ii irosisem timpul, resursele si energia, dar nu puteam sa imi retrag cuvintele de dragoste pentru Jane. A inceput sa planga in fata mea, fapt care m-a linistit. Ideea divortului ma obseda de cateva saptamani si acum devenise mai clara si mai bine conturata.

A doua zi am ajuns acasa foarte tarziu si am gasit-o scriind ceva. Nu am mancat, m-am dus direct la culcare si am adormit rapid pentru ca petrecusem o dupa-amiaza obositoare cu Jane. Cand m-am trezit ea inca scria. Nu mi-a pasat asa ca m-am intors si m-am culcat la loc.

Dimineata mi-a prezentat conditiile ei de divort: nu vroia nimic de la mine, dar imi cerea o luna de zile inainte sa depunem actele. In aceasta luna trebuia sa ne straduim sa ducem o viata cat mai normala. Motivul ei era simplu: fiul nostru avea niste examene dificile peste o luna si nu vroia sa il stresam cu vestea divortului.

Mi s-a parut rezonabil ceea ce ea imi cerea, dar a mai inclus o conditie. Mi-a cerut sa imi amintesc momentul cand am dus-o in brate peste prag in noaptea nuntii noastre. Vroia ca in fiecare dimineata din timpul acelei luni sa o duc in brate din dormitor pana la usa de la intrare. Am crezut initial ca e nebuna. Ca sa putem sa traim civilizat in ultimele noastre zile impreuna, am acceptat cererea ei ciudata.

I-am spus si lui Jane despre conditiile ciudate ale sotiei mele… A inceput sa rada zgomotos si mi-a zis ca e absurd. “Indiferent la ce trucuri va apela, trebuie sa accepte divortul”, mi-a spus dispretuitor.
Eu si sotia mea nu mai avusesem niciun fel de contact fizic de cand anuntasem divortul. Asa ca atunci cand am dus-o in brate in prima zi, eram amandoi destul de stangaci. Fiul nostru aplauda in spatele nostru, “Tati o duce pe mami in brate!”. Cuvintele lui m-au durut amarnic. Am mers aproape 10 metri cu ea in brate. Si-a inchis ochii si mi-a soptit: “Nu ii spune fiului nostru despre divort.”

A doua zi, ne-a fost mai usor amandurora. Ea s-a asezat cu capul pe pieptul meu. Puteam sa ii simt parfumul bluzei. Mi-am dat seama ca nu ma mai uitasem la femeia asta atent de foarte mult timp. Am observat ca nu mai era tanara. Avea riduri fine pe fata, iar parul ei incepuse sa albeasca. Casatoria noastra isi pusese amprenta asupra ei. Pentru un minut, m-am gandit la ceea ce am putut sa ii fac.
In a patra zi, cand am ridicat-o, am simtit un sentiment de intimitate. Aceasta era femeia care imi daruise 10 ani din viata ei. In a cincea si a sasea zi, am realizat ca incepusem sa ma apropii din nou de ea. Nu i-am spus acest lucru lui Jane. Devenise mai usor sa o ridic pe masura ce treceau zilele. Poate ca acest antrenament ma facuse mai puternic.

Intr-o dimineata, incerca sa aleaga cu ce sa se imbrace. A incercat cateva rochii, dar nu a gasit niciuna care sa ii vina. A suspinat :”toate rochiile mi-au ramas mari”. Atunci am realizat ca slabise atat de mult incat acesta era motivul pentru care o ridicam mai usor.

Apoi mi-am dat seama… adunase atat de multa durere in inima ei. Fara sa imi dau seama, am intins mana si i-am mangait capul.

Atunci a intrat pe usa fiul nostru si mi-a spus ca este momentul sa o iau in brate pe mami. Momentul in care o luam in brate pe mami devenise o parte importanta a vietii sale. Sotia mea i-a facut semn sa se apropie si l-a luat in brate. Am luat-o in brate si am dus-o pana in hol. Mana ei era asezata pe gatul meu usor si natural. Eu am tinut-o strans in brate. Exact ca in ziua nuntii noastre.

Ma intrista ca slabise atat de mult. In ultima zi, cand am ridicat-o in brate nu am putut sa fac niciun pas. Fiul nostru plecase deja la scoala. Am tinut-o strans si i-am zis ca nu observasem pana acum ca viata noastra ducea lipsa de momente de intimitate. Am plecat spre birou, am iesit din masina fara sa o incui. Imi era teama ca daca mai intarzii un minut o sa ma razgandesc. Am urcat scarile. Jane mi-a deschis usa si i-am spus: “imi pare rau, nu mai vreau sa divortez”.

S-a uitat la mine nedumerita si mi-a atins fruntea. “Ai febra?” I-am dat mana la o parte si i-am repetat ca nu mai vreau sa divortez. Casnicia mea era plictisitoare pentru ca nu mai puneam pret pe micile detalii ale vietii noastre, nu pentru ca nu ne mai iubeam. Mi-am dat seama ca vreau sa o duc in brate in fiecare dimineata pana cand moartea ne va desparti. Jane mi-a tras o palma zdravana, mi-a inchis usa in nas si a inceput sa planga. Am plecat si m-am oprit la o florarie ca sa ii comand un buchet de flori.

Vanzatoarea m-a intrebat ce sa scrie pe biletel. I-am zis sa scrie: “te voi purta in brate in fiecare zi pana cand moartea ne va desparti”.

Cand am ajuns seara acasa mi-am gasit sotia moarta tinand buchetul de flori in maini si cu un zambet pe buze. Sotia mea se lupta cu cancerul de cateva luni si fusesem atat de ocupat cu Jane incat nici n-am observat. Stia ca o sa moara curand si vroia sa ma salveze de la o reactie negativa a fiului meu in cazul in care ma decideam sa bag divort. Cel putin in ochii fiului meu… sunt un sot iubitor.

Micile detalii ale vietii noastre sunt cele cu adevarat importante intr-o relatie. Nu conteaza casa, masina, proprietatile, banii. Acestea creeaza un mediu propice pentru a ne face fericiti, dar nu sunt motivul fericirii.

Gaseste timp pentru a fi prietenul sotiei sau sotului tau si fa acele mici lucruri care creeaza intimitate. Fa astfel incat sa ai o casnicie fericita

garbo_392853
Postat pe 8 Ianuarie 2014 03:32
stiam povestea ... impresionanta totusi si cu un mesaj clar , fiti prieteni buni cu partenerul de viata!
garbo_19362
Postat pe 8 Ianuarie 2014 13:00
Si pe mine m-a impresionat . Am postat-o pentru cine nu a citit-o si poate se mai schimba si perceptia ca partenerul de viata este asa o prezenta care doar trebuie sa te suporte. Ma refer desigur la casatoriile de multi ani durata! Rutina nu ar trebui sa inlocuiasca prietenia si devotamentul! Cand i-ati spus un cuvant frumos sincer din inima ...?Cand l-ati intrebat ce mai faci dragul meu ?, sau draga mea ...?Cand ati venit ultima oara fara sa fie ziua ei cu flori, sau cu bomboane ...?Faceti acest exercitiu de iubire fata de tovarasul de viata , spuneti-i vorbe bune, sincere si adevarate , faceti o mica surpriza placuta! VETI FI MAI MULTUMIT DE D-VOASTRA SI ZAMBETUL PRIMIT VA FI O RASPLATA FRUMOASA , MERITE SA FIM MAI BUNI !
garbo_392853
Postat pe 11 Ianuarie 2014 01:23
M-ati facut sa plang! O alta este ceva de notorietate! La moda in randul barbatilor si nu numai. Pacat ca ati observat ca aveti totusi sentimente pentru sotie !Prea tarziu poate! Dar a murit impacata ca o iubiti ! Imi pare rau pentru Dvs. si pentru sotie.
akarki
Postat pe 11 Ianuarie 2014 09:48
Se vede clar ca habar nu avea ce se petrecea cu partenera lui de viata,asa era de orb incat nu a putut vedea ca este bolnava?
Si-a dat seama prea tirziu canu i-a acordat atentia cuvenita.
Un insensibil si un egoist,a umblat dupa doua si nu s-a ales cu niciuna,macar a ramas cu copilul lui,
garbo162553
Postat pe 11 Ianuarie 2014 11:46
Ora de critica literara ?
Rotty
Postat pe 11 Ianuarie 2014 12:53
Foarte trist! Dar nu e singurul sot care a neglijat viata celei ce ia dedicat,intreaga viata.
Paula-Manuela
Postat pe 11 Ianuarie 2014 13:05
da, e foarte adevarat si foarte trist. chiar astazi dezbateam oarecum pe aceeasi tema cu cineva drag mie - de ce majoritatea cuplurilor aleg rutina si uita momentele de la inceputul relatiei, acele momente datorita carora au decis sa ramana impreuna?
ce faci insa cand depui eforturi zilnice de a arata afectiune, de a-i fi aproape acelui partener care e mai "stangaci" si pare la inceput ca nu stie sa ofere in schimb mare lucru, iar tu iti spui ca, daca ii arati cum se face, cum poti imapartasi in diferite moduri ceea ce simti pentru el/ea, cu timpul, se va ajunge pe acelasi drum, un drum frumos care duce la impliniri sufletesti care ne dau putere?
cand incerci variante diverse, chiar extreme, si totul pare sa se intoarca impotriva ta?
cand alegi sa faci compromisuri pentru confortul partenerului sperand ca intr-o buna zi sa vada, sa simta si sa realizeze ce se intampla in relatie si primesti raspunsuri de genul: mie mi-e bine, dar, nu inteleg, ce eforturi ai facut in relatia noastra?
nu e neaparat vorba de o "terta" persoana, este pur si simplu neglijenta, nepasare, comoditate, "nu am chef sa-mi bat capul, oricum asta e" si alte scuze ieftine.
va doresc multa sanatate si sa aveti parte de acele bucurii marunte care va innaripeaza.
sierra
Postat pe 11 Ianuarie 2014 17:46
Si pe m-ai facut sa pling! Eu sunt intr-o situatie similara (relatia cu sotul meu exceptind boala-) Si eu am o problema de sanatate dar sper ca nu atit de grava insa,din pacate,nu am descoperit o amanta a sotului meu insa,...m-a uitat. A devenit dependent de internet,vorbeste cu femei,nu vrea sa iesim nicaieri,nu -i plac musafirii si-l simt ca e tare nefericit.
am incercat totul si sunt ajunsa ca capatul puterilor,pling,ma simt extrem de singura si-i simt extrem de mult lipsa chiar daca este linga mine.
sunt disperata de fiecare zi care urmeaza si mi-este frica de despartire.Nu vad viata fara el si nu mai am nici-o putere!
Ma simt slabita,sunt stresata,nervoasa,agotata si nu mai pot sa muncesc asa cum eram obsinuita adica mult si bine.Toata lumea din jurul meu a observat ca nu mai sunt eu !
Fetita mea este insa mare si nu mai locuieste cu noi iar tala ei nu este sotul meu actual.Am divortat de el cind fetita avea virsta de 14 ani.Nu eu am dorit acest lucru;fostul meu sot a ales intre mine si o angajata pe care tot eu o angajasem.E tris iar viata mea este un roman.
Sper ca exista inca cupluri cu adevarat fericite!
Sa aveti cu totii un an cit mai buna,asa cum vi-l doriti!
miky65
Postat pe 11 Ianuarie 2014 18:30
Tolai Doamne Miky..... Bine ca esti sanatoasa in rest.....traieste !
Rotty
Postat pe 11 Ianuarie 2014 18:50
Trist,draga mea...dar..nu dispera..!!! Fiecare om trebuie sa-L iubeasca intai pe Dumnezeu,care este generatorul nostru de energie..si apoi pe noi insene/insine...si numai dupa aceea ..pe restul..!!! Incearca ..sa gasesti legatura cu Dumnezeu,iubeste-te mai mult pe tine insati,acorda-ti..cat mai multa atentie....si..incearca sa-l lasi..pe domnul...sa faca ce vrea..!! La un moment dat...se va trezi,va vedea schimbarea ta...si ori se va indrepta,ori...vei avea puterea...sa-l lasi...in lumea lui..pentru totdeauna.!! Sanatatea ta...e prima vizata.....ca sa poti sa-i fi in continuate suport afectiv..copilului pe care-l ai,chiar daca e departe..! Copiii nostri..indiferent de varsta lor..au nevoie la fel ca noi...de intelegere,afectiune si suport moral..!!! Daca-ti face placere..poti sa-mi scrii...si vom mai discuta.!!! Prietenia e floarea care hraneste sufletele si le invioreaza...asa cum ploaia...invioreaza natura..in miezul..verii.! Domnul fie cu tine,mereu.! Amin.!!!
garbo115329_camy
Postat pe 11 Ianuarie 2014 22:32
in cazul acestui gen de indiferenta e mai rau decat daca ar fi o alta persoana la mijloc pentru ca respectivul partener te iubeste in felul lui,si nu intelege care este problema...pacat ca in acelasi timp te si indeparteaza si te face sa te inchizi sau sa explodezi in alte moduri.atunci cand dai tot,incerci,faci eforturi si totusi te izbesti de un zid de indiferenta,gen" nu stiu ce problema ai si de ce nu iti convine,eu asa am fost mereu si oricum mie imi e bine asa,e o problema a TA daca tie nu iti convine" te gasesti cam dezarmat.ce eforturi se mai pot face?ce cai mai poti apuca?
ralu06
Postat pe 11 Ianuarie 2014 23:13
De la: sierra, la data 2014-01-11 17:46:29da, e foarte adevarat si foarte trist. chiar astazi dezbateam oarecum pe aceeasi tema cu cineva drag mie - de ce majoritatea cuplurilor aleg rutina si uita momentele de la inceputul relatiei, acele momente datorita carora au decis sa ramana impreuna?
ce faci insa cand depui eforturi zilnice de a arata afectiune, de a-i fi aproape acelui partener care e mai "stangaci" si pare la inceput ca nu stie sa ofere in schimb mare lucru, iar tu iti spui ca, daca ii arati cum se face, cum poti imapartasi in diferite moduri ceea ce simti pentru el/ea, cu timpul, se va ajunge pe acelasi drum, un drum frumos care duce la impliniri sufletesti care ne dau putere?
cand incerci variante diverse, chiar extreme, si totul pare sa se intoarca impotriva ta?
cand alegi sa faci compromisuri pentru confortul partenerului sperand ca intr-o buna zi sa vada, sa simta si sa realizeze ce se intampla in relatie si primesti raspunsuri de genul: mie mi-e bine, dar, nu inteleg, ce eforturi ai facut in relatia noastra?
nu e neaparat vorba de o "terta" persoana, este pur si simplu neglijenta, nepasare, comoditate, "nu am chef sa-mi bat capul, oricum asta e" si alte scuze ieftine.
va doresc multa sanatate si sa aveti parte de acele bucurii marunte care va innaripeaza.



Si tie SIERRA, sa ai parte de bucurii, se gresete este adevarat asta deoarece multi oameni , fie ei femei sau barbati cred ca dragostea oferita li se cuvine si nu mai fac nimic altceva pentru a veni in relatie cu ceva placut , un cuvant bun , o atentie sporita cand partenerul are nevoie!
garbo_392853
Postat pe 11 Ianuarie 2014 23:26
De la: miky65, la data 2014-01-11 18:30:38Si pe m-ai facut sa pling! Eu sunt intr-o situatie similara (relatia cu sotul meu exceptind boala-) Si eu am o problema de sanatate dar sper ca nu atit de grava insa,din pacate,nu am descoperit o amanta a sotului meu insa,...m-a uitat. A devenit dependent de internet,vorbeste cu femei,nu vrea sa iesim nicaieri,nu -i plac musafirii si-l simt ca e tare nefericit.
am incercat totul si sunt ajunsa ca capatul puterilor,pling,ma simt extrem de singura si-i simt extrem de mult lipsa chiar daca este linga mine.
sunt disperata de fiecare zi care urmeaza si mi-este frica de despartire.Nu vad viata fara el si nu mai am nici-o putere!
Ma simt slabita,sunt stresata,nervoasa,agotata si nu mai pot sa muncesc asa cum eram obsinuita adica mult si bine.Toata lumea din jurul meu a observat ca nu mai sunt eu !
Fetita mea este insa mare si nu mai locuieste cu noi iar tala ei nu este sotul meu actual.Am divortat de el cind fetita avea virsta de 14 ani.Nu eu am dorit acest lucru;fostul meu sot a ales intre mine si o angajata pe care tot eu o angajasem.E tris iar viata mea este un roman.
Sper ca exista inca cupluri cu adevarat fericite!
Sa aveti cu totii un an cit mai buna,asa cum vi-l doriti!





Poate gasesti putin ajutor :
"Stiti ce inseamna sa iubesti pe cineva? Sa-l aduci in tine. Sa nu-l lasi langa tine. Sa nu-l lasi departe de tine. Sa-l aduci aproape de tine. Sa-l imbratisezi. Sa-l transferi din afara inlauntru. Sa-l aduci in suflet. Sa poti zice: 'Te port in mine, te port in suflet, te port in visuri, te port in brate'. Si daca nu spui lucrul acesta si daca nu poti spune lucrul acesta, sa stii ca nu iubesti. Nu-i iubesti nici pe cei despre care crezi ca-i iubesti. Nu-i iubesti pe aceia de care vrei sa scapi. Nu-i iubesti pe aceia pe care nu-i apropii. Nu-i iubesti pe aceia pe care nu-i ajuti. Nu-i iubesti pe aceia pe care nu-i mangai. Nu-i iubesti pe aceia pe care-i bruschezi. Sa luam aminte la toate lucrurile acestea si sa stim ca iubirea


aduce si durere cand nu poti face ceva pentru omul pe care-l iubesti.”

Extras din cartea „Ganditi frumos” (cuvantari la ocazii speciale), Arhimandritul Teofil Paraian, edit. Teognost, Cluj-Napoca

Mult succes si sa fiti iubita !
garbo_392853
Postat pe 11 Ianuarie 2014 23:32
De la: ralu06, la data 2014-01-11 23:13:49in cazul acestui gen de indiferenta e mai rau decat daca ar fi o alta persoana la mijloc pentru ca respectivul partener te iubeste in felul lui,si nu intelege care este problema...pacat ca in acelasi timp te si indeparteaza si te face sa te inchizi sau sa explodezi in alte moduri.atunci cand dai tot,incerci,faci eforturi si totusi te izbesti de un zid de indiferenta,gen" nu stiu ce problema ai si de ce nu iti convine,eu asa am fost mereu si oricum mie imi e bine asa,e o problema a TA daca tie nu iti convine" te gasesti cam dezarmat.ce eforturi se mai pot face?ce cai mai poti apuca?


iubirea - o stiinta necesara !
10 reguli dupa care sa iubesti in cuplu
"1. Cand cineva pe care il iubesti te raneste, nu il rani niciodata inapoi. In loc sa faci acest lucru, arata-i ca sentimentele tale au fost ranite si ca trebuie sa isi ceara scuze. Astfel, viata ta sentimentala se va imbunatati.

2. Minimalizeaza drama in viata ta. A invata cum sa fii intr-o relatie isi poate avea provocarile sale. Nu merita sa te superi pentru orice lucru marunt. Cand iti investesti toata energia emotionala in alte lucruri, nu o sa-ti mai ramana energie pentru cel pe care il iubesti. Pastreaza lucrurile marunte in locul lor corect.
3. Daca ai facut o greseala, asuma-ti vina. Cu totii spunem si facem lucruri prostesti; este doar o parte din a fi om. Accepta ca nici tu, nici partenerul tau nu sunteti perfecti. Neluand greselile celuilalt la modul personal, puteti scadea simtitor tensiunea in relatia voastra de iubire.

4. Daca viata ta amoroasa trece printr-un ritm mai lent, vorbeste despre acest lucru si vezi cum si ce simte fiecare din voi. Este ok daca sunteti amandoi de acord cu acest lucru, insa daca unul din voi are nevoie de mai multa atentie fizica, ar trebui sa incerci sa rezolvi acest lucru. Partenerul tau s-ar putea simti singur si plin de resentimente, ceea ce te va impiedica sa-i fii aproape

.5. Petreceti o seara pe canapea imbratisandu-va. Nu stati si nici nu va uitati la niciun film, ci puneti muzica pe fundal. Stati pur si simplu unul in bratele celuilalt si bucurati-va de apropiere. Pentru unii oameni, a se cuibari la pieptul celuilalt este la fel de intim ca a face dragoste


6. Pretuiti vremurile bune si unul pe altul. Cand faceti asta, este mult mai greu ca momentele dificile si micile probleme zilnice sa va doboare. Cand exista o legatura puternica intre voi, in loc sa ‘fierbeti” din cauza blocajelor, puteti rade pe seama lor.

7. Acceptand ca incercati amandoi tot ce va sta in putinta, indiferent de sarcina, creste de fapt dragostea unuia pentru celalalt. A te simti acceptat de partener creste calitatea vietii si iti da taria sa abordezi probleme noi si dificile.

8. Niciodata sa nu-ti excluzi partenerul sau sa-l dobori. Cand te retragi sau spui ceva denigrant persoanei cu care iti imparti viata, acest lucru ia cu sine o parte din legatura voastra. Nu exista niciun motiv pentru care doi oameni care se iubesc unul pe altul sa nu rezolve supararile normale ale vietii intr-un mod pozitiv.


9. Ai incredere in partenerul tau de viata. Da, poate ca ai fost dezamagita o data sau de doua ori, insa respectul si cunoasterea unuia pentru celalalt probabil ca au crescut. Daca nu ai incredere 100%, este timpul sa incepi sa ai incredere 100%.

10. Niciodata nu este prea tarziu pentru a avea o relatie fericita, puternica si iubitoare. Indiferent de lucrurile prin care ai trecut, inca exista pentru tine optiunea de a lua totul de la inceput !

incercati nu aveti ce pierde



garbo_392853
Postat pe 11 Ianuarie 2014 23:34
As vrea sa adaug ceva: Iubirea, sau viata in doi este o lectie de viata care se invata. In clipa cand ai ajuns la raspantie, armonia care ar trebui sa existe intre cei doi este pe undeva grav avariata.Aceasta inseamna ca unul dintre cei doi, (sau chiar impreuna,)uita sa isi faca temele sau chiuleste de la ore.
garbo_1713
Postat pe 11 Ianuarie 2014 23:58

mda, lipseste motivatia......
Fss_ssu
Postat pe 12 Ianuarie 2014 00:17
Nu doresc nimanui sa ajunga la o raspintie si sa nu stie pe ce drum s-o ia pentru ca cel de linga tine nu mai e ...linga tine este pur si simplu absent ,cu trupul si sufletul.In viata sunt destule ispite la servici ,prietenii prietenele ,ar fi bine sa realizezi cind incepe aceasta instrainare pentru a lua masuri din timp sa nu ajungi sa-ti para rau.Comunicarea este primul semn care te averizeaza, daca lasi nepasarea sa se instaleze inseamna ca tacit esti de acord cu aceasta instrainare si ajungi la momentul x cind ai vrea sa faci ceva dar deja e prea tirziu.Mereu se gasesc lucruri de facut impreuna ,mers la pescuit ,jucat iams .vizionat piese si filme etc.Cind esti tinar insa ar fi bine ...sa nu te doara prea mult timp capul pentru ca el ,sotul, plictisit si suparat va cauta in alta parte.Sa nu crezi ca-l poti tine sub papuc cu asa ceva....Daca-l iubesti arata-i aceasta iubire prin intelegerea ta ,prin daruirea ta si va ramine linga tine.Dar stiu la fel de bine ca asta nu functioneaza in cazul tuturor asa incit nu pot decit sa va urez noroc si fericire.
fengari
Postat pe 12 Ianuarie 2014 10:12
De la: garbo115329_camy, la data 2014-01-11 22:32:37Trist,draga mea...dar..nu dispera..!!! Fiecare om trebuie sa-L iubeasca intai pe Dumnezeu,care este generatorul nostru de energie..si apoi pe noi insene/insine...si numai dupa aceea ..pe restul..!!! Incearca ..sa gasesti legatura cu Dumnezeu,iubeste-te mai mult pe tine insati,acorda-ti..cat mai multa atentie....si..incearca sa-l lasi..pe domnul...sa faca ce vrea..!! La un moment dat...se va trezi,va vedea schimbarea ta...si ori se va indrepta,ori...vei avea puterea...sa-l lasi...in lumea lui..pentru totdeauna.!! Sanatatea ta...e prima vizata.....ca sa poti sa-i fi in continuate suport afectiv..copilului pe care-l ai,chiar daca e departe..! Copiii nostri..indiferent de varsta lor..au nevoie la fel ca noi...de intelegere,afectiune si suport moral..!!! Daca-ti face placere..poti sa-mi scrii...si vom mai discuta.!!! Prietenia e floarea care hraneste sufletele si le invioreaza...asa cum ploaia...invioreaza natura..in miezul..verii.! Domnul fie cu tine,mereu.! Amin.!!!


multumesc,am nevoie de prieteni,am nevoie sa discut cu persoane care poate au trecut prin asemenasituatii!Am ajuns la disperare.
miky65
Postat pe 12 Ianuarie 2014 18:12
De la: garbo_392853, la data 2014-01-11 23:34:42
iubirea - o stiinta necesara !
10 reguli dupa care sa iubesti in cuplu



10 CE?
quasaria
Postat pe 13 Ianuarie 2014 09:08
asta e o poveste trista, intr-adevar. E o poveste trista despre ce NU e iubirea. E o poveste trista despre o fiinta egoista care a preferat propriile iluzii realitatii - si, mai rau, le-a preferat omului cu care a impartit viata. Pentru ce ar fi trebuit sa il tina aproape? Ca sa se asigure ca sufere?
Iubirea asta inseamna?
Sau inseamna sa le spui copiilor tai adulti povesti despre Mos Craciun?


Cred ca, daca asta ar insemna, multumesc, m-as lipsi. Mi-as dori tare mult sa nu iubesc si sa nu ma iubeasca nimeni vreodata, pentru ca sincer n-am nevoie de orgoliile si egoismul nimanui - asa cum n-am nevoie nici sa sufoc pe nimeni, si sa ma impun prin mila, lacrimi si santaj ca prioritate in viata nimanui.
quasaria
Postat pe 13 Ianuarie 2014 09:18
este o poveste despre renuntare Q. despre complacere in propria suferinta, si de aici au derivat si altele....
facem o analiza pe text?
vivacedonna
Postat pe 13 Ianuarie 2014 12:42
eu nu vad renuntarea, donna. Si nu vad iubirea aici. Vad constringerea de a se conforma unei realitati fabricate. Sau, si mai rau, de a o crede.
Stii ce ar fi facut o femeie care l-ar fi iubit, stiind ca e pe moarte?
I-ar fi spus ca l-a inselat tot timpul.... L-ar fi convins ca nu merita sa se uite inapoi cind pleaca. L-ar fi impins sa fie fericit cu cealalta. Si sa nu afle. Iar daca afla sa nu regrete. Asta ar fi insemnat, de fapt, sa iubeasca.
quasaria
Postat pe 13 Ianuarie 2014 12:56
complacindu-se in propria suferinta a renuntat la iubire. a devenit orgolioasa si l-a vrut pt ea pina in momentul in care a inchis ochii.
vivacedonna
Postat pe 13 Ianuarie 2014 13:52
Fiecare iubeste in felul lui si reactioneaza diferit in fata tradarii. Doamne , ce bine ca suntem atat de diferiti si nu niste copii la indigò. Ar fi al naibii de plictisitor .
Rotty
Postat pe 13 Ianuarie 2014 14:29
corect... tot felul de sadici "iubesc" in felul lor, saracii... Ce bine!
quasaria
Postat pe 13 Ianuarie 2014 14:38
Q , azi sunt plina de intzelegere....sper ca n-am mancat nimic stricat
Rotty
Postat pe 13 Ianuarie 2014 15:08
de-a dreptul zen!
quasaria
Postat pe 13 Ianuarie 2014 15:10
Rotty
Postat pe 13 Ianuarie 2014 15:16
ca face bine la ten

mài, m-am dilit eu, sau restul lumii?
vivacedonna
Postat pe 13 Ianuarie 2014 15:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
imi este greu sa-mi vad mama 10 De la: garbo_1474 13 Mai 2012 18:02
parerea voastra.... 38 De la: garbo262855 8 Iunie 2012 08:11
Alegere 86 De la: roby_cado 26 Mai 2011 20:39
iarna asta ... 12 De la: garbo263192 15 Martie 2012 11:28
"Prietenele" mele incearca sa ma desparta de sotul meu..care este atitudinea potrivita fata de ele? 65 De la: blaa 15 Aprilie 2010 02:17
Setari Cookie-uri