Gelozie fata de copilul lui facut cu alta femeie

Multe femei sunt tot mai moderne si deschise cand vine vorba de a avea o relatie/casatorie cu un barbat care are un copil/sau mai multi cu fosta, fie ca fosta a fost sotie candva sau iubita.
Chiar nu sunteti geloase pe acel copil, ca e "bucata" din fosta iar iubitul vostru vede prin copil, o parte din trecut, o parte din fosta iubita/sotie? Cum treceti peste asa ceva? Puteti indeparta/instraina acea relatie dintre el si copil? Sau pur si simplu va complaceti in relatie si "inghititi" trecutul de dragul lui? Dar cu ce pret? Al propriei voastre fericiri?
M-ar intresa sa stiu daca sunt femei care au avut de-a face cu un copil (in special fata, de varsta majora) al iubitului/sotului si cum au gestionat situatia? Dar mai ales parerea acelor femei care nu au copii din casatorii/relatii anterioare. De ce insist pe acest aspect: pt ca e diferenta intre a fi si a nu fi mama si de aici si punctul de vedere cum privesti un copil care nu e al tau. Daca as fi avut copil (cu altcineva din trecut), poate ca mi-ar fi fost mai usor sa accept copilul prietenului meu. Si cred ca nici macar un copil facut cu el, nu ar schimba acel sentiment de gelozie pe care-l am fata de fata lui...pt ca ea va ramane mereu primul copil, prima lui amintire a ceea ce inseamna a fi parinte......si ar mai fi si gelozia prin faptul ca fata seamna cu maica-sa in tinerete, la varsta cand a cunoscut-o el pe fosta sotie.....gandurile astea ma inebunesc, de multe ori nu am liniste, am chiar insomnii...dar nici de el nu ma voi desparti.

Femeie singura versus barbat cu copil dintr-o alta relatie, asta ma intereseaza si astept cu nerabdare sa citesc opinii, pareri.
garbo_385448
Postat pe 7 Octombrie 2013 14:09
Din toti membrii de pe forum nu e nimeni care sa-si dea cu parerea? Sau toate suportati tacit si faceti compromisuri de dragul barbatului de langa voi si de teama de a nu-l pierde? Sau sunteti prea destupate la minte sa acceptati un copil care e bucata dintr-o alta femeie cu care barbatul vostru s-a iubit, cu care a avut relatii sexuale? Chiar nu va deranjeaza si nu sunteti geloase?? Mi-e greu sa cred....
garbo_385448
Postat pe 11 Octombrie 2013 17:36
Fato, ai probleme!

Crezi ce vrei, tu deja te-ai prezentat.
Axl_R
Postat pe 11 Octombrie 2013 17:51
Esti bolnava dragutzo....
Rotty
Postat pe 11 Octombrie 2013 17:53
De la: garbo_385448, la data 2013-10-11 17:36:04Din toti membrii de pe forum nu e nimeni care sa-si dea cu parerea? Sau toate suportati tacit si faceti compromisuri de dragul barbatului de langa voi si de teama de a nu-l pierde? Sau sunteti prea destupate la minte sa acceptati un copil care e bucata dintr-o alta femeie cu care barbatul vostru s-a iubit, cu care a avut relatii sexuale? Chiar nu va deranjeaza si nu sunteti geloase?? Mi-e greu sa cred....



ei hai ca-ti explic eu ca gresesti... !!! in primul rand si chiar in ultimul... copilul nu are nici o vina !!! si copilul nu e numai "bucata" din ma-sa ci si din tat-su... cel pe care il iubesti si cu care traiesti acuma... !!! si mai e ceva care ma enerveaza la tine.... ! (scuze...) barbatul drag de langa tine, chiar si fara sa fi facut un copil, tot a avut relatii sexuale cu fosta ! ca doar nu l-ai luat virgin ! (vezi topicul respectiv.... ! ) dar chestia cu copilul, intrece masura... !!! pai bine fato... un copil il numesti "bucata dintr-o alta femeie ??? dar "bucata" aia pe care o mangai tu zilnic... si care intra in corpul tau pe unde poate... si care a fost si in corpul altei femei... nu te deranjeaza ???? cunosc un psihiatru bun... daca crezi ca te poate ajuta, ti-l recomand !!! pacat sa traiesti asa in loc sa formezi o familie fericita ! apropo.... tu de ce nu "scoti" o bucata de copil din tine cu actualul barbat cu care traiesti ? esti periculoasa... sti ? eu in locul lui, te-as parasi... ! ca tu o sa-i faci pana la urma un rau, copilului barbatului cu care traiesti... !!! asta mi-e frica.....
barboneli
Postat pe 11 Octombrie 2013 19:07
Barbo ...
Rotty
Postat pe 11 Octombrie 2013 19:12
Eu cred ca gelozia ta fata de fata lui cu alta femeie este nejustificata si provine din propria ta nesiguranta in legatura cu relatia voastra ! El este acum cu tine nu cu fosta! NU ?Faptul ca fata seamana cu fosta este in avantajul tau nu intelegi pentru ca vede in copil defectele de caracter ale celei cu care nu a suportat sa mai fie impreuna nici de dragul copilului macar! dragostea unui tata fata de copil este diferita si nu provine din aceeasi sursa daca vrei sa iti explic asa cu dragostea fata de femeia pe care o iubeste , cu care prefera sa traiasca si cu care face dragoste in fiecare seara !IN NICI-UN FEL NU TREBUIE SA TE SIMTI FRUSTRATA , FATA CRESTE SI ISI VA LUA ZBORUL IN VIATA , NU VA TRAI TOATA VIATA CU VOI ! nu ???Daca nu gasesti in tine puterea de a trece peste micile inconveniente puteti apela la un psihoterapeut , iti va explica cum sa gestionezi aceasta situatie ! TU CU EL AI AVUT O DISCUTIE DESCHISA ? AI INCERCAT SA TE IMPRIETENESTI CU FETITA ???pune mana si citeste carti despre adolescenti si problemele lor incearca sa o intelegi , sa o apropii si tatal te va iubi si mai mult ! nu o trata ca pe o rivala la inima lui ca nu este ,! cu sinceritate G
garbo_19362
Postat pe 11 Octombrie 2013 19:12

Rotty... daca si tu esti de acord, m-am linistit !!!
barboneli
Postat pe 11 Octombrie 2013 19:15
"Faptul ca fata seamana cu fosta este in avantajul tau nu intelegi pentru ca vede in copil defectele de caracter ale celei cu care nu a suportat sa mai fie impreuna nici de dragul copilului macar! "

Bravo G ....Acum saracul copil tre sa sufere ca seamana cu mama...

" ale celei cu care nu a suportat sa mai fie impreuna "

Stii tu din vina cui ?
Rotty
Postat pe 11 Octombrie 2013 19:21
De la: barboneli, la data 2013-10-11 19:15:57
Rotty... daca si tu esti de acord, m-am linistit !!!


Barbo , fara filozofii inutile , asta e bolnava .....cred ca e aia cu problema cu casa....
Rotty
Postat pe 11 Octombrie 2013 19:24
"pune mana si citeste carti despre adolescenti si problemele lor incearca sa o intelegi , sa o apropii si tatal te va iubi si mai mult ! nu o trata ca pe o rivala la inima lui ca nu este ,! cu sinceritate G "

Alooo...!"!! Cobori din steleeee...!!! ........Cu sinceritate , M .
Rotty
Postat pe 11 Octombrie 2013 19:26
probabil , asa este , daca a fost asa de sincera aici se poate sa fie aceeasi persoana !
garbo_19362
Postat pe 11 Octombrie 2013 19:27
Pacat ca nu este un emoticon pentru ......dar lasa.....
Rotty
Postat pe 11 Octombrie 2013 19:30

Inca una careia-i lipseste o doaga si cauta o bucata.
Mare mirare sa n-o capete, dar dupa aia sa nu mai vina sa se planga ca n-a fost avertizata.
Daca te deranjeaza barbatul cu copil, lasa-l in pace si cauta-ti unul fara obligatii; se vede ca nu il iubesti indeajuns sau nu te simti in stare sa accepti existenta unui copil facut cu altcineva.
Tu ce fel de bucata esti? Ca vad ca iti lipseste si creierul si inima!
charmelen
Postat pe 11 Octombrie 2013 23:32
448, in proportie de 50% sa zicem ca inteleg ce simti - nu sint de acord, doar inteleg. Eu m-am despartit cu citiva ani in urma pentru un subiect similar DAR - si retine diferenta! - noi discutam de o dorinta ACTUALA. Nu de una din trecut. Discutam de intentie, de un copil care nu era nascut, nu era nici macar conceput, nu de unul care deja a devenit adult. Pt mine intentia era problema, nu copilul in sine. Iar la tine intentia asta a fost cu 20 de ani in urma... cu 20 de ani in urma probabil doream sa devin astronaut?? Tu cite mii de lucruri ti-ai dorit de atunci - si nu ti le mai doresti?
Si da, cind iti doresti acel copil e (si) dorinta de a te contopi cu celalalt si de a crea o fiinta noua cu cineva anume. Dupa ce "fiinta noua" apare, si ajungi sa o cunosti suficient de bine si sa o vezi evoluind, realizezi ca e total diferita de ambii parinti. Pentru ca n-ai copii iti imaginezi probabil ca de fapt creezi o copie. Gresit. Creezi un "altcineva" cind faci un copil: cineva care nu e ea si nu e el, e pur si simplu o alta persoana. Nu stiu daca ai ajuns sa ii cunosti suficient atit fata cit si fosta sotie sa le individualizezi: sa sesizezi ca, de fapt, n-are a face baba cu prefectura. Si ca ele la rindul lor nu numai ca nu sint identice, dar au sau ar fi avut incompatibilitati si conflicte de interese in mod inevitabil. Si iti spun asta ca mama de fata.

Iar in ultimul rind, da, fata respectiva va avea tot timpul o relatie cu taica-sau, in care tu nu esti inclusa. Stii in cite particele din sufletului unui om nu esti inclusa, indiferenta ca ii esti iubita sau nevasta? In prea multe ca sa te obsedeze vreunul dintre ele, crede-ma... Relatia pe care un copil o are cu un parinte e pe aceeasi treapta de "amenintare" pentru tine cu relatiile profesionale, cu hobbiurile, cu prietenii, cu uitatul la meciuri, pescuitul, vinatoarea sau ce alte preocupari mai are bietul om - si care da, nu te includ.

Si acum, sincer vorbind... daca ea nu i-ar fi adus experienta de a fi parinte, i-ai fi adus-o tu? Sau ai fi preferat sa traiasca fara sa aiba experienta asta deloc, din moment ce nici tu nu ai avut-o? E o parte esentiala a vietii pe care ar fi omis-o astfel... iar daca intr-adevar l-ai iubi, ai accepta cu seninatate faptul ca a fost fericit in diverse etape ale vietii, fara ca acea fericire sa ti se datoreze neaparat.
De curiozitate, daca ai afla maine ca a muri cu 10, 20 de ani inaintea lui, ce l-ai sfatui sa faca in diferenta de timp? Sa zaca pe mormintul tau? "A iubi"...
quasaria
Postat pe 12 Octombrie 2013 06:05
garbo_11374
Postat pe 12 Octombrie 2013 07:23
De la: garbo_385448, la data 2013-10-11 17:36:04Din toti membrii de pe forum nu e nimeni care sa-si dea cu parerea? Sau toate suportati tacit si faceti compromisuri de dragul barbatului de langa voi si de teama de a nu-l pierde? Sau sunteti prea destupate la minte sa acceptati un copil care e bucata dintr-o alta femeie cu care barbatul vostru s-a iubit, cu care a avut relatii sexuale? Chiar nu va deranjeaza si nu sunteti geloase?? Mi-e greu sa cred....


ai probleme..ala cu te suporta in halul asta?
MARILENA_25
Postat pe 12 Octombrie 2013 09:17
"Buna! Sunt noua pe acest forum si am postat in ideea ca voi primi niste sfaturi utile. Locuiesc cu prietenul meu, in casa lui. El a mai fost casatorit iar din acel mariaj a rezultat o fata, acum in varsta de 18 ani. Prietenul meu are o casa si i-am zis (asta prin prisma faptului ca nu suport ideea ca are un copil, dar macar asa poate ca nu m-as simti ca o "roata de rezerva" in aceasta relatie) ca inainte de casatorie sa fiu trecuta in actele casei, sa am jumatatea mea dinainte pt ca nu am incredere in el ca va face acest lucru dupa ce ne vom casatori. Mi-e teama ca la o cearta ar aduce in discutie divortul si fereasca Dumnezeu sa mai am si un copil sa nu am unde ma duce."

aceasta este o alta postare de-a dumneavoastra. sunteti foarte posesiva, urati fata si va doriti casa. v-am mai spus: cautati-va pe altcineva care nu are atatea probleme.

(cred ca e greu de acceptat copilul dintr-o relatie anterioara- de aceea si sunt atatea povesti cu mame vitrege ticaloase. dar dv. aici cred ca incercati sa va linistiti constiinta ca e corect sa aveti aceste sentimente.) cautati-va si un psiholog bun.
garbo_3567
Postat pe 12 Octombrie 2013 20:30
3567.....esti mult prea politicoasa.....
Rotty
Postat pe 12 Octombrie 2013 20:42
In general am observat aceasta gelozie la barbati, tu ca femeie prin natura ta esti facuta sa faci copii . ti-ai pus vreodata problema daca tu ai fi avut un copil cu acest barbat, ai fi divortat si o alta cum esti tu ar fii geloasa pe copilul tau cum te-ai simti???Intotdeauna dragostea pentru copii e una iar dragostea pentru o femeie sau un barbat e alta .Prin felul acesta nu faci decat sa-l indepartezi de tine nu sa-l apropii, daca nu poti trece peste acest inconvenient este mai bine sa va vedeti fiecare de drumul lui , ptr ca mereu si mereu ai avea comentarii la adresa ficei lui.Daca nu ai inca un copil este poate normal sa nu stii ce inseamna un copil pentru mama sau pentru tata.Ne intrebam mereu de ce se intampla atatea rele ??Cum altfel daca si prezenta unui copil deranjeaza,nu a cerut el sa se nasca , apoi orice copil ar dori ca parintii lui sa fie impreuna ? Nu te gandesti ca parintii tai puteau sa nu fie impreuna si tu sa treci prin situatia expusa mai sus??De ce nu ne punem in locul celor care cu motiv sau fara motiv nu -i putem suporta ??Eu una am avut si eu o expereinta urata cu un asemenea barbat si dupa 5 ani de relatie in sfarsit am realizat ca ma lupt cu morile de vant .El un copil de 6 ani eu unul trecut de 20 El statea in casa cu mama copilului .eu cu copilul meu ,mereu aveam probleme cu el din cauza copilului meu pe care el il facea nesimtit . Normal un copil de cativa ani nu iti creeaza probleme pe cand unul la varsta adolescentei nici nu iti vine sa crezi ca treci prin asa ceva .M-a cerut de multe ori in casatorie dar nu am acceptat ptr ca mereu ne certam din cauza fiului meu.Ne-am cunoscut in octombrie si in decembrie m-a cerut in casatorie dar
garbo208828
Postat pe 13 Octombrie 2013 10:46
828, tu ai avut o experienta proasta cu un barbat - dar foarte multi barbati sint mai buni prieteni cu un copil care nu e al lor decit pot fi femeile... De ex. la noi in casa eu par aia vitrega de cele mai multe ori, pentru ca eu ma mai si iau de fie-mea, lucru pe care el nu il face, evident. Si nu il face din principiu, alta educatie: a crescut intr-o zona in care odraslele cam pot sa faca tot ce le tuna, si sint "cute".
In concluzie, cind face cite o boacana copilul meu nu vine sa imi spuna mie, ii spune lui.
Deci... e un exemplu evident ca pina la urma conteaza mentalitatea si sufletul fiecaruia, nu ce scrie pe certificat.
quasaria
Postat pe 13 Octombrie 2013 11:14
Eu avand un baiat trecut de 20 de ani si el unul de 6 ani acum nu am fost geloasa pe copilul lui ,dar el pe copilul meu da..normal ca nu am vrut sa ma casatoresc cu el ptr ca el traind in casa cu mama copilului si la propriu si la figurat el imi gasea mereu motive cu fiul meu..Apoi nu mi se pare corect in timp tu stai cu mama copilului tau sa-i ceri alteia vinde apartamentul tau si eu vin cu jumatatea mea sa ne luam ceva impreuna .Adica eu sa-mi vand apartamentul sa-i dau partea fiului meu ptr ca sotul meu este mort si sa se duca naibii iar eu sa ma mut cu el in alta casa dar el sa-l lase pe fiul lui in casa care este tot asa jumate jumate cu mama copilului.Ptr ca el nu se poate rupe de acolo eu mereu eram vinovata.Il iubeam si il iubesc si acum dar nu se poate copilul meu e bun iar al tau un nesimtit. drogat , betiv.Recunosc a avut niste iesiri..dar nici decum betiv , drogat ,ca mergea seara in club , ca fuma recunosc dar niciodata nu a venit beat , drogat ..ca a mers la o facultate un an si apoi s-a mutat la alta ..ca a fost obraznic ..dar cate a spus iubitul meu despre el ..uneori m-a mai auzit certandu-ma cu el nu i-a spus niciodata nimic .Mai mult sa-ti spuna iunbitul tsu cs esti cea mai nefericita mama ca nu stii ce inseamna sa fii iubita de copilul tau e foarte dureros..eu nu cred ca exista copil care sa nu -si iubeasca mama ..mai mult acele iesiri cred ca au avut loc datorita faptului ca l-a vazut pe el cum reactioneaza.Daca eu am vrut sa-i cumpar un laptop am zis hai sa ne uitam el s-a uitat si a spus sa se duca fiul meu care era in alta localitate sa vada ce vrea , fiul meu a spus mama ce vrei tu..ptr asta s-a enervat iubitul meu spunand ca il dureau picioarele pe fiul meu sa vada laptopul ce-l vrea dar la carciumi nu..apoi a doaua reactie a fost inainte de a cumpara laptopul i-am sp da-ti si tu cu parearea spunand nu ma pricep , cand am asteptat garantia el imi spune acum pot sa spun celalalt era mai bun ..Apoi cand fiul meu a avut un musafir din Germania fiind in anul iv de liceu au fost plecati prin Romania cu autocarul si seara sa-i astept sa-i aduc acasa , vorbind cu iubitul ii spun trebuie sa merg sa -i iau de la autocar si el imi raspunde ... sa nu il doara coaiele ca vine pe jos,Apoi cand trebuia sa-l scriu la facultate s-a inscris in 2 locatii .una unde a vrut el si a doua unde vroiam eu ca era mai aproape de casa , la a doua a venit iubitul meu la mine si a sp sa stau cu el acasa sa se duca fiul meu singur sa se inscrie .cand fiul meu a fost plecat in Germania i-am luat cheia sa i-o dau iubitului, dupa o saptamana se intorcea acasa si noi plecand de acasa el nu mai avea cheie si i-am sp mamei sa se duca sa-l astepte ..a fost tragedie cum el poate sa bata carciumile si pun o femeie in varsta sa se duca sa-l astepete , mama sta la 10 minute de mine.Eu nu am spus niciodata ca din cauza fiului meu nu ma casatoresc cu el ..mereu imi punea vorbele mele sucite . nu mai spun ca el la orice suparare pe langa faptul ca traia si cu mama copilului cand era nervos se ducea si la altele..Ar fii multe de spus si cred ca nu as termina pana maine ..dar in esenta este foarte dureros cum un barbat sau o femeie nu poate sa discearna dragostea ...sau mai mult sa te deranjeze un copil, adolecent mai mult sa-ti spuna cand eu ii spuneam" copilul meu "el sa spuna al naibii copil care f...e bea si fumeaza, fiul meu lucreaza , este si student sta cu chirie si primeste si pensie de urmas..nu trebuie sa-l intretin ...draga mea inca odata spun nu te obliga nimeni sa-i iubesti copilul dar sa dai dovada de respect si sa incerci sa o intelegi si chiar si pe tatal ei ..Cand iubesti esti gelos pe un rival dar un copil niciodata nu poate fi un rival...gandest-te la clipele cand erai cu mama ta cu tatal tau cum procedau cu tine...este normal ca si tatal acestei fete sa o iubesca , chiar daca uneori face lucruri care tu din afara le vezi altfel..si tu poate daca ai avea un copil de varsta ei ai face la fel..Intotdeauna ar trebui sa ne punem in locul celui pe care-l judecam...
garbo208828
Postat pe 13 Octombrie 2013 11:36

Aha! si tu iti da seama si dupa cum isi ia perna si pleaca in camera ei!
:D
Fss_ssu
Postat pe 13 Octombrie 2013 15:43
parerea mea sincera...si oleak din suflet si cap e cam asa....in momentul in care ai decis sa ai o relatie cu un partener care are unul sau mai multi copii..trebuie sa intelegi ca ei sunt parte din viata lui orice s-ar intampla...copii nu sunt vinovati de ceea ce se intampla intre parteneri..nu este nimeni in masura sa distruga....sau sa indparteze un parinte de copilul sau.....daca il iubesti..asa cum spui tu...iubesti si respecti tot ce face parte din viata lui...iar daca el te iubeste pe tine..vei simti si vei vedea acest lucru..fara sa fie nevoie sa se indeparteze de copii lui
Eu1985
Postat pe 15 Octombrie 2013 09:01
[quote name='barboneli' barbatul drag de langa tine, chiar si fara sa fi facut un copil, tot a avut relatii sexuale cu fosta ! ca doar nu l-ai luat virgin ! (vezi topicul respectiv.... ! ) dar chestia cu copilul, intrece masura... !!! pai bine fato... un copil il numesti "bucata dintr-o alta femeie ??? dar "bucata" aia pe care o mangai tu zilnic... si care intra in corpul tau pe unde poate... si care a fost si in corpul altei femei... nu te deranjeaza ????

Total gresita logica ta! Fiecare avem un fost sau o fosta in istoricul nostru amoros INSA E DIFERENTA IN A MAI EXISTA SI ALTCINEVA PE LANGA ACEA FOSTA, SI ANUME FII-SA.
Ce a fost, a fost....relatia n-a mers, te-ai despartit, fiecare o ia pe carari diferite DAR atunci cand EXISTA UN COPIL care leaga pe cei 2, nu mai e deloc simplu asa cum zici. Si fosta prin prisma copilului, ramane oarecum o "actuala" pt ca prin copil ORICAND poti afla informatii despre ea, te poti reimpaca chiar, revedea, etc. Acum intelegi logica???

apropo.... tu de ce nu "scoti" o bucata de copil din tine cu actualul barbat cu care traiesti ?

El isi doreste foarte mult sa avem copii dar nu sunt inca convinsa ca el e omul care sa ma merite si pe care ma pot baza. Si in plus, daca fac copii cu el fii-sa nu dispare din peisaj, nu compenseaza cu nimic prezenta unoi noi copii in viata lui.
garbo_385448
Postat pe 15 Octombrie 2013 14:28
[quote name='garbo_19362'

Faptul ca fata seamana cu fosta este in avantajul tau nu intelegi pentru ca vede in copil defectele de caracter ale celei cu care nu a suportat sa mai fie impreuna nici de dragul copilului macar! dragostea unui tata fata de copil este diferita si nu provine din aceeasi sursa daca vrei sa iti explic asa cu dragostea fata de femeia pe care o iubeste , cu care prefera sa traiasca si cu care face dragoste in fiecare seara !IN NICI-UN FEL NU TREBUIE SA TE SIMTI FRUSTRATA , FATA CRESTE SI ISI VA LUA ZBORUL IN VIATA , NU VA TRAI TOATA VIATA CU VOI ! nu ???


Nu cred....ba dimpotriva daca el ar vedea in copil defectele de caracter ale fostei, ar incerca sa stea departe de fii-sa, nu s-o apropie! Mai ales ca ea a depasit demult pragul copilariei...maica-sa la varsta ei era deja maritata cu prietenul meu. Nu mai e copil ,e deja adult....intr-adevar e diferita dragostea dar eu NU VAD asta concret, mai ales ca fii-sa nici nu-si da silinta sa vada ce mai face el sau daca il poate ajuta cu ceva (sa-i gateasca, sa-i calce o camasa, etc) in schimb are pretentii sa-i dea bani si diverse alte chestii. Mie imi zice ca "stai in casa lu fii-mea si pot sa renunt la tine pt ea" iar eu crezi ca pot sa inghit asa ceva?? Tocmai de aia am scris si topicul "Cum sa fac?" in care ceream niste sfaturi legate de impartirea casei.

TU CU EL AI AVUT O DISCUTIE DESCHISA ? AI INCERCAT SA TE IMPRIETENESTI CU FETITA ??? incearca sa o intelegi , sa o apropii si tatal te va iubi si mai mult ! nu o trata ca pe o rivala la inima lui ca nu este.


Am vb de multe ori insa punctele noastre de vedere nu coincid....sunt multe lucruri legate de fata lui, la care nu cadem de comun acord.....daca eu nu vreau ceva legat de ea, nu vreau si asa sa fie! Nu cum vrea o parvenita si el sa-i faca pe plac! Daca am fi casatoriti cred ca ar putea sa-mi faca si in ciuda ceva chiar daca i-as zice ca divortez tot nu cred ca i-ar pasa......vreau ca parerea mea sa contezem, ceea ce-mi doresc eu sa primeze, nu fii-sa....pt mine ea nu reprezinta decat rezultatul unei aventuri sexuale din tineretea lui, o greseala.....cu fata am iesit de cateva ori, pare ok numai ca nu ma pot imprieteni cu ea....nu cred in astfel de "prietenii", sunt false, superficiale....nu ai cum sa fii prietena cu cineva care apartine cuiva din trecut....daca ea n-ar avea mama poate as fi acceptat dar atata timp cat exista si fosta in peisaj, niciodata n-o sa fim prietene, o urasc pt ca toate discutiile incep din cauza ei si sunt convinsa ce ea o informeaza pe maica-sa despre relatia noastra, chiar daca fosta are si ea o relatie......nu pot sa fac ceva doar de dragul de a face sau ca asa e cursul normal al vietii.....nu pot accepta ca ea exista in viata noastra dar nici noi nu renuntam unul la celalalt dar nici nu ne e prea bine....deci, cale de iesire la liman?!
garbo_385448
Postat pe 15 Octombrie 2013 14:43
[quote name='quasaria'
Iar in ultimul rind, da, fata respectiva va avea tot timpul o relatie cu taica-sau, in care tu nu esti inclusa. Stii in cite particele din sufletului unui om nu esti inclusa, indiferenta ca ii esti iubita sau nevasta? In prea multe ca sa te obsedeze vreunul dintre ele, crede-ma... Relatia pe care un copil o are cu un parinte e pe aceeasi treapta de "amenintare" pentru tine cu relatiile profesionale, cu hobbiurile, cu prietenii, cu uitatul la meciuri, pescuitul, vinatoarea sau ce alte preocupari mai are bietul om - si care da, nu te includ.

Nu ma deranjeaza acele "neincluderi" care tin de prieteni, viata profesionala, hobbyuri, etc....chiar nu am nici un fel de problema cu asemenea diferente....ma deranjeaza STRICT CEVA LEGAT DE TRECUTUL LUI AMOROS, adica existenta ei ca si copil al lui CU ALTA FEMEIE, alta decat eu CHIAR DACA am aparut la 20 de ani distanta de atunci.....putea sa nu fi avut copil, ci doar sa fi fost casatorit ca nu m-ar fi deranjat atat de tare. Si da, VREAU SA FIU INCLUSA pt ca nu sunt obligata sa-i inghit rahatul din trecut fara sa stiu ce se petrece intre ei, poate fi ceva legat si de fosta.....daca prin fii-sa ii cere ceva, un ajutor material sau in bani sau pur si simplu vrea sa se vad cu el....eu de ce sa-mi asum asemenea riscuri, ca are el un .... cu o panarama care ia- distrus viata???

Si acum, sincer vorbind... daca ea nu i-ar fi adus experienta de a fi parinte, i-ai fi adus-o tu? Sau ai fi preferat sa traiasca fara sa aiba experienta asta deloc, din moment ce nici tu nu ai avut-o? E o parte esentiala a vietii pe care ar fi omis-o astfel... iar daca intr-adevar l-ai iubi, ai accepta cu seninatate faptul ca a fost fericit in diverse etape ale vietii, fara ca acea fericire sa ti se datoreze neaparat.

Trebuia neaparat sa devina parinte la 19 ani??? Atunci numai de dragoste si experienta de viata nu putea fi vorba, doar de mancarime in pantaloni, hormoni infierbantati din care a iesit o parvenita care distruge vietile altora ca poarta numele de fii-sa. Nimeni nu e obligat sa inghita greselile trecutului omului de langa tine!!! Vrei sa-ti refaci viata? Lasa trecutul dat uitarii ! Dar ce? Cand sunt cu el, cand ma mangaie cand facem totul impreuna e si fii-sa cu noi ca s-o iubesc, s-o accept??? De unde atata bunavointa si toleranta in vorbele "daca l-ai iubi, l-ai accepta cu tot cu copil"...ei nu zau?? toti bastarzii trebuie acceptati pt ca au existat panarame care au stiut sa minta barbatii frumos incat sa ii lege de ele....si n-a mers, ca n-a fost o legatura binecuvantata, D-zeu n-a dormit si i-a despartit chit ca aveau copil.....s-a gandit javra "ii fac un copil, si-l leg de mine pe viata"...uite ca n-a fost asa! Si pt ce noua partenera sa-i accepte rahatul din trecut, cu ce pret, cu ce sacrificii la propria-i fericire??
garbo_385448
Postat pe 15 Octombrie 2013 15:00
[quote name='garbo208828'
Cum altfel daca si prezenta unui copil deranjeaza,nu a cerut el sa se nasca , apoi orice copil ar dori ca parintii lui sa fie impreuna ?

Vai ce nevinovat e sarmanul copil iar unele niste scorpii insensibile! Problema e simpla: atata timp cat fii-sa locuieste cu maica-sa e si normal ca ea sa-i vrea mai mult binele maica-sii decat al tatalui care are o prezenta sporadica in viata ei. Si de aici si teama mea, ca orice intalnire cu ea e un motiv de schimb de informatii ce ma privesc sau ce o priveste pe fosta si alte chestii care ar putea deriva de aici. El a incercat la vreo 2 ani de la divort sa se impace, dar n-a mers si s-au despartit definitiv de atunci.Probabil ca fii-sa ma vede ca o rivala cum o vad si eu pe ea...si e vinovata de tot ce se intampla in relatia noastra. Iar la tine, situatia e cu mult diferita de a mea, pt ca in primul si cel mai important lucru, esti mama iar in al doilea rand partenerul tau iti este oarecum egal in privinta asta, ca si el are un copil deci nu vad de unde ar exista asemenea gelozii, invidii....probabil si din diferenta care o percepe la nivelul copilului sau, pt ca el este mai mic iar al tau e deja adolescent si are alte nevoi, nevoi cu care partenerul tau nu s-a confruntat inca datorita varstei copilului lui.....dar candva va intelege si el.
garbo_385448
Postat pe 15 Octombrie 2013 15:10
"panarama" i-a "distrus" viata cu voia lui. El a foutut-o pe panarama aia - nu s-a foutut singura. Si probabil a si iubit-o. Si isi iubeste copilul - adica "distrugerea" de care vorbesti - mai mult decit va iubi vreo femeie in viata lui. Inclusiv pe tine. Sint certitudini - asa cum e o certitudine ca trecutul lui e o parte din el, si sau il accepti cu tot cu trecut, sau iti iei catrafusele si pleci si iti cauti un nou nascut.
N-ai alta solutie, concret.
quasaria
Postat pe 16 Octombrie 2013 13:09
De la: quasaria, la data 2013-10-16 13:09:47"panarama" i-a "distrus" viata cu voia lui. El a foutut-o pe panarama aia - nu s-a foutut singura. Si probabil a si iubit-o. Si isi iubeste copilul - adica "distrugerea" de care vorbesti - mai mult decit va iubi vreo femeie in viata lui. Inclusiv pe tine. Sint certitudini - asa cum e o certitudine ca trecutul lui e o parte din el, si sau il accepti cu tot cu trecut, sau iti iei catrafusele si pleci si iti cauti un nou nascut.
N-ai alta solutie, concret.


Nu fi atat de sigura ca o iubeste asa de mult doar pt ca e copilul lui....se simte obligat si ii pasa dar nici pe departe de cum zici tu....mi-a demonstrat de multe ori ca ma iubeste mai mult decat ar iubi-o pe ea, chiar daca e fata lui.....la varsta lui de adolescent probabil ca au existat si niste sentimente....dar a trecut si nici macar copilul (care era mic la vremea cand a divortat) pe care presupui tu ca-l iubeste mai mult decat o femeie, n-a mai contat......asa ca, stiu eu mai bine. De acceptat nu am ce sa accept legat de copilul lui, chiar n-o suport iar el stie asta, dar nici nu renuntam unul la altul....candva poate se va ivi o cale de iesire.
garbo_385448
Postat pe 16 Octombrie 2013 15:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum te razbuni pe un varsator? 57 De la: pik_nik 22 August 2009 10:37
oare ce numar de sutien am nevoie ? 50 De la: dor72 13 Martie 2011 13:59
Afemeiat? 4 De la: garbo099510 8 Martie 2010 00:26
Silicoane 3 De la: b727ana 19 Iulie 2012 17:42
da il doresc in viata mea pe adi constantin 11 De la: garbo391110 2 Februarie 2017 22:46
Setari Cookie-uri