Unde v-ar place sa lucrati?....la privat sau la stat?

Investitorii straini sunt din ce in ce mai putini, cei autohtoni mai multi, insa unde sunt respectate conditiile de munca si respectiv, angajatii ...la stat sau la privat?....argumentati!....sa stie o tara intreaga precum ROMANIA cum sunt respectate clauzele din CIM.
caleidoscop
Postat pe 4 Octombrie 2013 18:25
Io n-am ce sa argumentez , ca.... stii tu Da` am intrat sa te tzuc ca nu te-am "intalnit" de multisor.
Rotty
Postat pe 4 Octombrie 2013 18:30
....Am inteles ca pe 28 a fost ziua Mihaelei, asa-i? atunci nu-mi ramane decat sa-i urez tot binele din lume alaturi de cei dragi, multa fericire,sanatate si tot ce-si mai doreste EA....scuze ca am aflat atat de tarziu, insa cei din urma vor fi cei dintai !.....si sa nu deraiem prea mult de la subiectul deschis recent, astept parerile voastre certe.
caleidoscop
Postat pe 4 Octombrie 2013 19:17
Pe 28-ul dinainte . Merci.
In ce priveste subiectul , nu prea sunt eu in tema , dar am auzit ca nu-i prea "roz" munca la patron. Mai exista intreprinderi ce apartin statului ? (nu statului degeaba )
Rotty
Postat pe 4 Octombrie 2013 19:27
Unde munciti dragi romani???.....la privat sau la stat, care sunt conditiile?....chiar va este frica sa ne relatati cateva mici detalii?....sau ati plecat toti peste hotare?....am auzit ca si pe acolo nu mai este asa de roz?....vreau mai multi participanti la dialog, cer prea mult?.....atunci scuze, pentru deranj!......observ ca ori traiti bine ori nu aveti curajul necesar sa participati la aceasta discutie initiata de mine!
caleidoscop
Postat pe 8 Octombrie 2013 18:23
Si la stat si la privat sunt unii "unsi cu toate alifiile "care o duc foarte bine ,bani mai multi la munca mai putina si altii care "indraznesc "sa zica ce nu le convine si..... unde-i greu hop si eu (adica asta patesc) Pina si aici unde sunt acum, sunt italieni care nu se prea omoara cu munca si se pling ca vin altii si le iau locurile de munca.Asta este lumea in care traim nu este corectitudine absoluta ,nu exista nimic perfect, totul este interpretabil in functie de....interese si astea nu sunt putine.Noi sa fim sanatosi ca in rest....
fengari
Postat pe 8 Octombrie 2013 19:34
imi place nespus de mult raspunsul tau, sunt si eu de aceeasi parere cu tine, insa despre colegi ,colege de munca ce poti spune?....sunt dragute, prietenoase,colegiale in adevaratul sens al cuvantului sau nu stiu cum sa se bucure mai bine atunci cand tie nu iti e???.....astept raspunsuri din partea voastra, a tuturor celor care doriti sa ne impartasiti micile voastre secrete din timpul petrecut la servici...
caleidoscop
Postat pe 9 Octombrie 2013 11:40
Cind am lucrat si eram tinara, la servici se muncea pe rupte, adica pe vremea raposatului am invatat sa tricotez si mi-am facut mileurile de prin casa...A venit si revolutia fiecare se uita in dreapta si-n stinga ,era frica locului de munca si pe unii acest lucru i-a schimbat dramatic.Au devenit mai informatori decit fostii si unii mai singuri decit cucii.Unii insa au ramas neschimbati si de acest lucru ma bucur acum pentru mi-am ajutat in continuare colegele care aveau nevoie si pot spune cu mina pe inima ca nu-mi pare rau.Apoi m-am mutat la stat si am avut colegi mai tineri dar pot spune ca toti au fost cu bun simt si m-au trata cu respect.Acum sunt la pensie ce scriam mai sus se referea la sotul meu care a lucrat in Italia o perioada si acum este in alta parte cu aceasi firma ...cu italieni majoritatea.Consider ca atunci cind mergi la servici nu trebuie sa te gindesti ca mergi la razboi ca pierzi din start bucuria clipelor cind poti glumi ,poti schimba o parere cu colegul sau colega de linga tine.Nu sunt de acord cu alte schimburi ...de ocheade ,de intimitati care duc pe un drum gresitsi implicit la nefericirea cuiva.Daca nu poti face bine ,rau de ce sa faci?Asa ca bucurati-va de ce aveti :tinerete,iubire,intelegere si ginduri bune !
fengari
Postat pe 11 Octombrie 2013 21:27
Daca ar gandi toti ca tine, ce bine ar fi!....poate am evolua mai mult ca natie!
caleidoscop
Postat pe 19 Octombrie 2013 20:07
greu raspuns... la privat sa zicem salariii mai mari ,dar nus sigure. la stat a fost o data ca niciodata , in timpurile stravechi. acum sunt taxe pe sanatate , batranete etc...mai mari k salariul.... si atunci ce decizie trebuie sa luam?
aysha29
Postat pe 20 Octombrie 2013 18:56
buna , si eu am avut onoarea sa lucrez la stat cativa ani buni, dar la momentul respectiv era singura optiune pe care o aveam si nu mi-a parut rau. am fost respecata de colegii mei si apreciata de sefi! La particular este intradevar un mare risc , la restaurantul unde am lucrat un timp , sa imi pot plati facturile..nu se respecta nimic din ce ne promisese la inceput , zilele libere , te trezeai ca te chema cand altcineva nu isi respecta tura sau se imbolnavea , iar de conditii nu mai vorbesc , in prima zi ne-a promis apa 2 litri de persoana , era august si super canicula in Bucuresti , pentru ca in final sa nu ne mai dea nimic si sa trebuiasca sa nu luam noi , iar daca venea seful si aveam cafea facuta , bea si el din cafeaua noastra! In ultimi 2 ani am lucrat la o familie si jos palaria , am fost tratata la superlativ , de la mancare si tot ce imi poftea inima , la cadouri de ziua mea sau cand sefa a fost plecata 2 saptamani la Londra si mi-a adus un cadou de circa 200 de euro! fara exagerare ! este adevarat ca nu mi-au dat concediu dar mi l-au platit !
garbo_19362
Postat pe 21 Octombrie 2013 09:19
eu nu stiu care e treaba "la stat" in RO dar dupa ocheadele inveninate pe care le arunca cucoanele de pe la ghiseuri bietului client, presupun ca nu e foarte roz. Au atita amabilitate in ele, incit daca am sta 8 ore pe zi in acelasi birou ar ramine singe pe pereti, probabil...
Schelalaieli ca nu-s platite bine, etc... daca nu le convine, ce e publicul larg vinovat?! Sa plece. Sa isi gaseasca altceva de facut, in alta parte. Doar nu vor toate babetele respective sa le ia clientii de mina sa le duca la interviuri. Si daca nu vor asta, de ce se ratoiesc la lume?! De nf... dar, din nou.... (si) problema asta ciner ar trebui sa o rezolve, tot clientul?

Iar gama "privat" e foarte larga... poti sa lucrezi in multinationala ca manager de exemplu sau poti sa lucrezi ca ospatar in dugheana vreunui loser turc sau arab, care vine cu toata cohorta de sclavagisme de la el din tara si o aplica pe sclavii romani. Ca n-are altii. Depinde foarte mult de firma si de pozitia pe care o ocupi... Si depinde si de demnitatea personala pina la urma. Pt ca demnitatea iti poate lipsi indiferent de functie.
quasaria
Postat pe 27 Octombrie 2013 13:39
.........,,la negru...........
ghelene_06
Postat pe 27 Octombrie 2013 20:38
Îţi place emoticonu' ?

Ce nu înţelegi?

Io vreu la Verde Împărat!
Axl_R
Postat pe 27 Octombrie 2013 20:53

ei, nici la "Rosu" nu mai au cautaRe

O trecut vremea cu "Statu' " o vinit aia cu cerutu'


....vad eu distul "verde" in fata ochilor ....

Zaua buna, na, s-o luminat pi Luna si ma mut acolo cu "lucratu' "! iau o -Re cu mine si o sa vedeti cu ce ma intorc.
Fss_ssu
Postat pe 28 Octombrie 2013 10:44

mai, m-o ochit un marti_an cu ghinion.....

oooo!azi ii luni abia
Fss_ssu
Postat pe 28 Octombrie 2013 10:53
Da, ii luni!
te-ai ratacit? ...sau ai inceput scoala fara abecedar?

Succes!
pitiTa_
Postat pe 15 Septembrie 2014 22:41
S-o angajat la stat_ul degeaba.
Neata :)
Rotty
Postat pe 16 Septembrie 2014 07:44
Aha! Inseamna ca va intalniti.....

ziua buna dimineata!
pitiTa_
Postat pe 16 Septembrie 2014 09:17
Poate ca o sa ne intalnim ...undeva , candva .... Deocamdata eu sunt in miscare.
Neata :)
Rotty
Postat pe 16 Septembrie 2014 09:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Chiar toti politaii de la examinare circulatie sunt coruptibili ? 8 De la: miorita 5 Octombrie 2010 17:02
Trainingul a devenit o necesitate 5 De la: quasaria 27 Septembrie 2009 21:09
Ce te faci cand ramai fara job dintr-o data? 37 De la: LILO 3 Octombrie 2009 18:47
Unde v-ar place sa lucrati?....la privat sau la stat? 20 De la: caleidoscop 16 Septembrie 2014 09:21
Ce parere aveti despre meseria de politist in Romania? 142 De la: KNIGHT_31 6 Octombrie 2010 18:26
Setari Cookie-uri