Împreună putem face minuni!

AJUTATI-L PE CRISTIAN SA MEARGA DIN NOU.
http://stiri.resursecrestine.ro/108299/impreuna-putem-face-minuni
garbo242980
Postat pe 19 Aprilie 2013 11:34

Duminică, 5 Mai 2013

Dar acum, Hristos a înviat din morţi, pârga celor adormiţi.
1 Corinteni 15.20
Victoria asupra morţii

Când Domnul Isus a exclamat triumfător la cruce: „S-a isprăvit!“, a păşit ca Învingătorul de pe Golgota. Prin lucrarea Sa de pe cruce a biruit păcatul, lumea şi pe diavolul. Nimeni nu a înţeles acest lucru, când Mântuitorul a murit, a fost luat de pe cruce şi a fost pus într-un mormânt. Se părea că diavolul şi oamenii obţinuseră victoria.

Domnul Isus a înviat însă a treia zi şi astfel a ieşit la iveală toată biruinţa câştigată de El pe cruce. El a fost înviat prin slava Tatălui. Prin învierea Fiului Său, Dumnezeu a exprimat deplina Sa satisfacţie în legătură cu lucrarea Domnului Isus. El, care n-a făcut niciodată păcat, care a împlinit în totul voia lui Dumnezeu şi care a suferit şi a murit pentru păcatele altora, nu putea rămâne în mormânt. Dumnezeu L-a înviat.

Acum, toţi oamenii credincioşi sunt părtaşi ai acestei victorii. Ei nu trebuie să se teamă de moarte, nici nu sunt fără mângâiere, când un om iubit lor este luat de la ei prin moarte. Ei ştiu că Domnul Isus a nimicit pe acela „ce are puterea morţii, adică pe diavolul, şi izbăveşte pe toţi aceia, care prin frica morţii erau supuşi robiei toată viaţa lor“. „Moartea a fost înghiţită de biruinţă. Unde îţi este biruinţa, moarte? Unde îţi este boldul, moarte?“
http://www.gbv.ro/meditatii-zilnice/samanta-buna/2013-05-05
garbo242980
Postat pe 5 Mai 2013 14:41
Perfect de acord ca putem ajuta acest tanar, dar eu iti pun cateva intrebari si sper sa raspunzi, nu doar sa dai citate, ca tot ai deschis acest topic laudabil de altfel.

Ce face biserica ortodoxa de nu il poate ajuta pe acest tanar enorais al sau?
Doar nu vreti sa spuneti ca nu are bani?
Cand banii nostri de contributie merg la aceasta biserica, indiferent daca suntem toti crestini sau nu?
De ce se ridica biserici la vreo doua - trei statii de tramvai, in loc sa ajute astfel de cazuri? Daca acest baietel nu poate mereg, poate el sa mearga in acea biserica plina de aur si icoane scumpe sa se roage? NU. Atunci acea cladire de biserica nu ii foloseste.
Ce face preotul din zona in care locuieste? De ce nu il poate ajuta, ca asa este crestineste?
İn loc sa se construiasca biserici la fiecare suta de metri , mai bine ar da banii pe operatiile enoriasilor si i-ar ajuta.
Poti sa raspunzi normal, fara citate?
Chiar este interesant topicul si as vrea sa vad cum ar putea fi ajutat, dar nu numai de noi, crestini si necrestini (pagani cum le spuneti voi), ci exact de biserica din care face parte.
Nu sa dam citate despre moarte ca ar fi biruinta. Va rog, nu cu citate se vindeca, ci cu bani si cu medici.
Sarikiz
Postat pe 5 Mai 2013 16:35
Bine ai zis Sarikiz !! Sustin !!Puup!
elisabeta_boia
Postat pe 6 Mai 2013 20:49
exact ca doar noi depindem unii de altii...
Cu totii avem interese sa ajutam si sa fim ajutati..important este ca interesele noastre sa nu fie egoiste si sa ne batem joc unii de altii...
ingerasulluptator
Postat pe 6 Mai 2013 20:59
preotii nici macar enoriasii care lucreaza in biserici nu ii platesc,,ca cica ii pacalesc ca daca muncesc mocca Dumnezeu le iarta pacatele ..Pe cand preotii au niste masini ultimul tip si proprietati pe cand enoriasii tre sa slujeasca mocca si sa munceasca mocca pt preoti si biserici
ingerasulluptator
Postat pe 6 Mai 2013 21:03
İngerasule luptator, bine ai revenit ! chiar mi-a fost dor de tine. Pe unde ai umblat?
Hai sa dansma ca ai revenit :)
Chiar mi-ai facut o mare bucurie revenind ! Tu nu ai suflet rau, tu nu jignesti, tu nu cauti greseli gramaticale si razi de altii.
Sa fii fericita iti doresc 1
Sarikiz
Postat pe 7 Mai 2013 17:05
İa uite nene sau tanti care ai deschis subiectul ce minuni poate face biserica ortıdoxa. Sa nu zici ca eu mint iti dau linkul sa vezi si matale ce se intampla cu banii. Si de ce nu sunt ajutati bolanavii si copiii orfani. Cine le vrea banii si ajutoarele.

http://ziarero.antena3.ro/article/view/id/60109
Sarikiz
Postat pe 8 Mai 2013 13:55
De la: Sarikiz, la data 2013-05-07 17:05:40İngerasule luptator, bine ai revenit ! chiar mi-a fost dor de tine. Pe unde ai umblat?
Hai sa dansma ca ai revenit :)
Chiar mi-ai facut o mare bucurie revenind ! Tu nu ai suflet rau, tu nu jignesti, tu nu cauti greseli gramaticale si razi de altii.
Sa fii fericita iti doresc 1
pai ma lupt si eu cu problemele mele ca sa pot supravetui si sa pot trece puntile...ca toata lumea...daca toata lumea sau majoritatea oamenilor ar fii seriosi atunci viata ar fii mai usoara...numai ca din pacate multi oameni aleg drum gresit de a face viata grea la altii dar trebuie sa le razbatem..Viata grea o aleg oamenii,,,nuimai ca cu ajutorul lui Dumnezeu gasesti putere si solutii..Dar greutatile si problemele ni le facem noi oamenii unii la altii pt ca alegem drumuri gresite si de aceea avem si gandire gresita.
ingerasulluptator
Postat pe 8 Mai 2013 21:53
pai ma lupt si eu cu problemele mele ca sa pot supravetui si sa pot trece puntile...ca toata lumea...daca toata lumea sau majoritatea oamenilor ar fii seriosi atunci viata ar fii mai usoara...numai ca din pacate multi oameni aleg drum gresit de a face viata grea la altii dar trebuie sa le razbatem..Viata grea o aleg oamenii,,,nuimai ca cu ajutorul lui Dumnezeu gasesti putere si solutii..Dar greutatile si problemele ni le facem noi oamenii unii la altii pt ca alegem drumuri gresite si de aceea avem si gandire gresita.
ingerasulluptator
Postat pe 8 Mai 2013 21:55
Sari, iti raspund eu...

nu are treaba cu Biserica Ortodoxa. e vorba de asa-zisi "pocaiti"! iar asta e un exponent de-al lor...si daca citesti povestea lui ... e luata dintr-un scenariu americanesc... cu niste descrieri balzaciene!!!

nenea asta cu citatele, nu e ortodox! ortodocsi nu cauta sa faca prozelitism de acest fel si de-o asemenea maniera si chiar ferocitate as putea spune!

ceea ce nu stie bietul de el, e ca o sa se duca linistit in iad cu citatele lui...! dar asta e o alta poveste, despre care nu o sa vorbesc acum!

el isi inchipuie ca daca tot copiaza citate si da cu ele pe internet, pe unde bantuie, isi asigura un loc mai in fata la mantuire! realitatea e ca fara CRUCE, nici unul din maimutoii astia, oricat prozelitism ar face, nu o sa ajunga la mantuire!
cred ca i-am mai spus o data... Iisus a spus... cine vrea sa ajunga la mantuire, sa-si ia crucea si sa ma urmeze! ei tocmai crucea au lepadat-o! dar sarmanii de ei ... si chiar mi-e mila de ratacitii astia, nu pot vedea, pentru ca ei merg dupa mintea lor, zicand ca sunt trimisii lui Dumnezeu!!!
heartbit
Postat pe 9 Mai 2013 00:20
De la: heartbit, la data 2013-05-09 00:20:19Sari, iti raspund eu...

nu are treaba cu Biserica Ortodoxa. e vorba de asa-zisi "pocaiti"! iar asta e un exponent de-al lor...si daca citesti povestea lui ... e luata dintr-un scenariu americanesc... cu niste descrieri balzaciene!!!

nenea asta cu citatele, nu e ortodox! ortodocsi nu cauta sa faca prozelitism de acest fel si de-o asemenea maniera si chiar ferocitate as putea spune!

ceea ce nu stie bietul de el, e ca o sa se duca linistit in iad cu citatele lui...! dar asta e o alta poveste, despre care nu o sa vorbesc acum!

el isi inchipuie ca daca tot copiaza citate si da cu ele pe internet, pe unde bantuie, isi asigura un loc mai in fata la mantuire! realitatea e ca fara CRUCE, nici unul din maimutoii astia, oricat prozelitism ar face, nu o sa ajunga la mantuire!
cred ca i-am mai spus o data... Iisus a spus... cine vrea sa ajunga la mantuire, sa-si ia crucea si sa ma urmeze! ei tocmai crucea au lepadat-o! dar sarmanii de ei ... si chiar mi-e mila de ratacitii astia, nu pot vedea, pentru ca ei merg dupa mintea lor, zicand ca sunt trimisii lui Dumnezeu!!!
Iisus a spus CINE VREA SA IMI URMEZE MIE SA SE LEPEDE de oameni,,adica sa se lepede de cuvintele oamenilor sa devbina un om emancipat independent.Numai ca si in biserici exista mentalitatea sa moara capra vecinului,,,si inca si mai si...oamenii sau facut calugari si s-au lasat calauziti de mai martii bisericii care sunt niste excroci si numai slujitorii lui Dumnezeu se numesc de aceea au avut o viata asa chinuita.

sectele,lideriji care au inventat sectele si manipuleaza bietii oameni care nu vor sa isi bata capul sa gandeasca singuri.
stii vorba aia atunci cand nu stii sa te conduci singur te conduc altii si profita si isi bat jpc din tine

religiile sunt niste organizatii care au interese egoiste numai evolutia spiritual urmareste biserica,,a omenirii

I-au chinuit pe bietii oameni care s-au pocait practice s-au chinuit unii pe altii in loc sa se lase in voia lui Hristos sa ii invete El..sa devina oameni independent.

numai ca sa poti avea o gamdire curate trebuie sa duci o viata ordonata...

sa te autoeduci

cu ajutorul lui Hristos

poate 5 la suta te ajuta preotii la evolutie,,pt ca practic trebuie sa te ajuti singur pt ca nu te ajuta nimeni sa citesti sa te informezi si sa te rogi la Dumnezeui sa iei ce este constructive...

si sa te obinuit sa fii contrazis pt ca gandesti independent dar ar trebui sa iti fie indifferent pt ca oamenii nu iti vor binele,,dar pt asta nu trebuie sa ii urasti ci sa ii tragi dupa tine prin perseverenta in principiile tale...


eu cred ca si cu incapatinarea este buna dar sa o folosesti in scopuri constructive sa fii incapatinat in lucruri bune,,,sa fii incapatinat sa inveti mai mult,,sa fii incapatinat sa evoluezi mai mult in bine...sa inveti mai mult

nu este bine sa fii incapatinat in lucruri rele
ingerasulluptator
Postat pe 9 Mai 2013 22:36
Iisus a spus CINE VREA SA IMI URMEZE MIE SA SE LEPEDE de oameni,,adica sa se lepede de cuvintele oamenilor sa devbina un om emancipat independent.Numai ca si in biserici exista mentalitatea sa moara capra vecinului,,,si inca si mai si...oamenii sau facut calugari si s-au lasat calauziti de mai martii bisericii care sunt niste excroci si numai slujitorii lui Dumnezeu se numesc de aceea au avut o viata asa chinuita.

sectele,lideriji care au inventat sectele si manipuleaza bietii oameni care nu vor sa isi bata capul sa gandeasca singuri.
stii vorba aia atunci cand nu stii sa te conduci singur te conduc altii si profita si isi bat jpc din tine

religiile sunt niste organizatii care au interese egoiste numai evolutia spiritual urmareste biserica,,a omenirii

I-au chinuit pe bietii oameni care s-au pocait practice s-au chinuit unii pe altii in loc sa se lase in voia lui Hristos sa ii invete El..sa devina oameni independent.

numai ca sa poti avea o gamdire curate trebuie sa duci o viata ordonata...

sa te autoeduci

cu ajutorul lui Hristos

poate 5 la suta te ajuta preotii la evolutie,,pt ca practic trebuie sa te ajuti singur pt ca nu te ajuta nimeni sa citesti sa te informezi si sa te rogi la Dumnezeui sa iei ce este constructive...

si sa te obinuit sa fii contrazis pt ca gandesti independent dar ar trebui sa iti fie indifferent pt ca oamenii nu iti vor binele,,dar pt asta nu trebuie sa ii urasti ci sa ii tragi dupa tine prin perseverenta in principiile tale...


eu cred ca si cu incapatinarea este buna dar sa o folosesti in scopuri constructive sa fii incapatinat in lucruri bune,,,sa fii incapatinat sa inveti mai mult,,sa fii incapatinat sa evoluezi mai mult in bine...sa inveti mai mult

nu este bine sa fii incapatinat in lucruri rele
ingerasulluptator
Postat pe 9 Mai 2013 22:38
Iisus a spus CINE VREA SA IMI URMEZE MIE SA SE LEPEDE de oameni,,adica sa se lepede de cuvintele oamenilor sa devbina un om emancipat independent.Numai ca si in biserici exista mentalitatea sa moara capra vecinului,,,si inca si mai si...oamenii sau facut calugari si s-au lasat calauziti de mai martii bisericii care sunt niste excroci si numai slujitorii lui Dumnezeu se numesc de aceea au avut o viata asa chinuita.

sectele,lideriji care au inventat sectele si manipuleaza bietii oameni care nu vor sa isi bata capul sa gandeasca singuri.
stii vorba aia atunci cand nu stii sa te conduci singur te conduc altii si profita si isi bat jpc din tine

religiile sunt niste organizatii care au interese egoiste numai evolutia spiritual urmareste biserica,,a omenirii

I-au chinuit pe bietii oameni care s-au pocait practice s-au chinuit unii pe altii in loc sa se lase in voia lui Hristos sa ii invete El..sa devina oameni independent.

numai ca sa poti avea o gamdire curate trebuie sa duci o viata ordonata...

sa te autoeduci

cu ajutorul lui Hristos

poate 5 la suta te ajuta preotii la evolutie,,pt ca practic trebuie sa te ajuti singur pt ca nu te ajuta nimeni sa citesti sa te informezi si sa te rogi la Dumnezeui sa iei ce este constructive...

si sa te obinuit sa fii contrazis pt ca gandesti independent dar ar trebui sa iti fie indifferent pt ca oamenii nu iti vor binele,,dar pt asta nu trebuie sa ii urasti ci sa ii tragi dupa tine prin perseverenta in principiile tale...


eu cred ca si cu incapatinarea este buna dar sa o folosesti in scopuri constructive sa fii incapatinat in lucruri bune,,,sa fii incapatinat sa inveti mai mult,,sa fii incapatinat sa evoluezi mai mult in bine...sa inveti mai mult

nu este bine sa fii incapatinat in lucruri rele
ingerasulluptator
Postat pe 9 Mai 2013 22:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
tuberoza parfumata -reactii si comentarii.i 3 De la: garbo265966 16 Aprilie 2012 19:17
buna 1 De la: garbo216773 6 August 2011 12:16
un mic sfat... 8 De la: quasaria 14 Februarie 2011 19:39
Ce parere aveti cu demostratiile...Oare daca va cadea guvernul? Oare ce hot va urca la conducere? 75 De la: ingerasulluptator 19 Ianuarie 2012 13:47
Invidia se trateaza...??? :) 46 De la: garbo271292 6 August 2017 11:21
Setari Cookie-uri