Ce ati alege intre iubire si cariera ?,Motivati alegerea facuta !

Buna ziua !
Acest subiect este delicat si se pare ca nici o persoana nu este preocupata de el.As da exemplul Micai Niculescu de la Abracadabra ,poate daca ar fi avut mai multa grija de ea,ar fi trait sanatos ,s-ar fi hidratat corespunzator ,ar fi trait si astazi si ar fi avut multe sanse de a se bucura de familie ,de reusita si de multa iubire !Cred ca este complicat sa alegi pentru ca acestea doua : iubirea si cariera sunt intr-o balanta care se inclina si parerea mea este ca Nu poti sa le ai pe amandoua , iar daca se intampla la un moment dat le ai ,te poti bucura doar o clipa si doar atat ,pentru ca exista un echilibru in toate : Cine are bani nu are dragoste si inversa ! Este Opinia mea si concluziile trase de mine pana in momentul de fata si astept opiniile dumneavoastra daca impartasiti acelasi idei sau poate ca nu !


Va transmit sanatate si ganduri bune,

Mihaela http://img.garbo.ro/comunitate/img/topic_icons/icon1.gif
Mihaela_Tudora_1
Postat pe 30 Martie 2013 18:32
Cariera iti asigura traiul in ziua de maine... siguranta si linistea unei vieti fara griji !
Iubirea daca nu are o baza se naruie intr-o buna zi, inutil sa mai parafrazez ca "iubirea trece tot prin stomac" !
Cu riscul de a fi criticata, asta este parerea mea si o sustin!
LLisa
Postat pe 30 Martie 2013 18:42
"Acest subiect este delicat si se pare ca nici o persoana nu este preocupata de el."

Pe ce te bazezi cand faci afirmatia asta ? Eu cred ca foarte multe sunt preocupate ,dar nu urla pe la toate colturile.
Rotty
Postat pe 30 Martie 2013 18:45

Salut Tudora!
Ba eu, iti raspund, na
Am ales cariera, am tot tras linii si am constatat ca am reusit sa fac multi oameni fericiti si sa iubeasca:D.....cred ca asta ii motivatia mea, cea mai plauzibila in vremurile astea "triste"
Nu intru in amanunte cum reusesc, findca numai cei care fac ca mine m-ar intelege....fine.
Dar exista si iubire si o simt exact cum este ea(fara FARD) .
stii ce?...ii putina(iubirea) dar poate daca ar fi mai multa, m-ar orbi si n-as mai simti-o.
Ma multumesc in egala masura si cu iubirea si cu cariera.
Merci! te :*

mai, la 18,30 ii deja Sara!
Fss_ssu
Postat pe 30 Martie 2013 21:22
Inainte de a alege intre iubire si cariera, trebuie sa te alegi pe tine. Ce-nseamna asta? Inseamna ca trebuie sa fii atenta la tine si sa te focusezi cu toata fiinta ta pe ce este mai important pentru tine, in viata, intr-un anume moment. Sunt femei care se simt implinite doar daca-si gasesc vocatia si-si construiesc o cariera si sunt femei care se simt implinite doar in cadrul unei familii, alaturi de un sot si inconjurati de copii.
In cele mai fericite cazuri, daca nu, mai intelepte, sunt femeile care le impaca oarecum pe amandoua, dar intr-un sens mai lejer, in ideea ca isi fac o familie si aleg o profesie(a nu se confunda cu cariera) care sa le tina ocupate, sa le aduca niste banuti si sa le permita socializarea...

Poate fi si chestie de destin, cateodata...se mai intampla sa te mai aleaga si una din cele doua optiuni pe tine, indiferent de "planurile" tale, bine puse la punct...
Viata-i neprevazuta, iar cea mai buna alegere a noastra e sa ramanem deschisi oportunitatilor care mai rasar in drumul nostru.
magdabeauty
Postat pe 30 Martie 2013 21:58
Am ales Iubirea i nu regret.
Axl_R
Postat pe 30 Martie 2013 22:19
nu are sens sa alegi intre iubire sau cariera.
trebuie sa fie doua aspecte distincte ale vietii!
poti foarte bine sa le imbini pe amandoua cum poti la fel de bine sa te dedici foarte prost numai unui dintre ele!
iubirea nu trebuie sa te puna sa alegi intre ea si altceva... iubirea ori este ori nu!
cariera ti-o poti face foarte bine si avand parte de iubire, ba as putea spune ca o poti face mai bine avand parte de iubire!
incearca sa definesti iubirea si cand ajungi la capitolul intelegere, atunci ai sa iti dai seama ca iubirea este si intelegerea partenerului. atunci cand iti iubesti partenerul care lupta pentru o cariera mai buna, iar in urma carierei rezulta un trai mai bun, il ajuti si te manifesti cu iubire fata de el. iar pentru ca si el te iubeste atunci iti raspunde la iubirea ta cu iubire.

cand lucrurile nu stau asa, de fapt nu este iubire, cel putin in una dintre parti!
asa ca nu poti alege decat iubirea! cariera e ceva care se fabrica!
heartbit
Postat pe 30 Martie 2013 23:35
sint complementare, nu opuse. "Cariera", daca discutam de a face ceea ce te pasioneaza - pentru ca altceva e doar munca silnica si nu ma preocupa - te incarca energetic, practic "construiesti" ceva, e puiul tau si te dezvolti impreuna cu el. Contribuie la modul in cate te percepi tu pe tine, intri intr-un mediu si printre niste oameni care te determina sa evoluezi - cel putin in primii ani. Devine parte din respectul tau fata de tine, din independenta ta, din dreptul si libertatea ta de a alege. Devine parte din tine, iti redefineste orizontul. Iti slefuieste calitati umane fara de care " iubirea" nu e iubire, e un contract jalnic de dependenta neconditionata de altul - iar a avea nevoie de cineva nu inseamna iubire...
Nimeni aflat la baza piramidei lui Maslow nu e capabil sa iubeasca. Nu e capabil. Asa sintem noi construiti. Nevoile primare primeaza.
In aceeasi masura, un om care iubeste este un om mai bun, mai echilibrat, mai pregatit pentru succes in orice alt domeniu. Cind ne prabusim, ne prabusim din interior, oricit de solida pare fundatia pe care ne tinem cele doua picioare.
quasaria
Postat pe 31 Martie 2013 05:38
Motivare/argumente/explicaii...Vb de dragostea de mam. O perioad am fost numai mmic. Probleme la nateri. Trebuia s aleg.
Nu scriu un roman.
Axl_R
Postat pe 31 Martie 2013 09:52

...da di ce nuuu?..... acu' ai prilejul sa-ti exerciti motivatia pt. cariera care ai last-o pi ultimu' loc....hai, ti rog fr.!
:-w na!

Fss_ssu
Postat pe 31 Martie 2013 10:08
Salut, va si

Zi fr. si Paste Fericit tutuor celor care il sarbatoresc!;)

cei pt. -se.!
Fss_ssu
Postat pe 31 Martie 2013 10:12
Mc. Supi! :*

Cnd apare romanu', i trimit un ex. Traduci cu Gogu'! ;)
Axl_R
Postat pe 31 Martie 2013 10:34
Poveste terapeutic...
Axl_R
Postat pe 31 Martie 2013 10:56
Amundoua
garbo_12426
Postat pe 31 Martie 2013 11:09
amandoua
garbo_12426
Postat pe 31 Martie 2013 11:09
De la: Mihaela_Tudora_1, la data 2013-03-30 18:32:27Buna ziua !
Acest subiect este delicat si se pare ca nici o persoana nu este preocupata de el.As da exemplul Micai Niculescu de la Abracadabra ,poate daca ar fi avut mai multa grija de ea,ar fi trait sanatos ,s-ar fi hidratat corespunzator ,ar fi trait si astazi si ar fi avut multe sanse de a se bucura de familie ,de reusita si de multa iubire !Cred ca este complicat sa alegi pentru ca acestea doua : iubirea si cariera sunt intr-o balanta care se inclina si parerea mea este ca Nu poti sa le ai pe amandoua , iar daca se intampla la un moment dat le ai ,te poti bucura doar o clipa si doar atat ,pentru ca exista un echilibru in toate : Cine are bani nu are dragoste si inversa ! Este Opinia mea si concluziile trase de mine pana in momentul de fata si astept opiniile dumneavoastra daca impartasiti acelasi idei sau poate ca nu !


Va transmit sanatate si ganduri bune,

Mihaela http://img.garbo.ro/comunitate/img/topic_icons/icon1.gif



da, e o intrebare nu simpla.... si cred ca ai si dreptate ca, nu chiar toata lumea se preocupa de asta. chiar daca poza postata nu reusesc s-o deschid... ! in principiu, sunt de acord cu Bit, la ce a raspuns. el a vorbit in general. eu spun ce am patit eu. eu am ales iubirea ptr. ca a venit fara sa umblu dupa ea. cariera ? asta e un cuvant complicat. am invatat ceva, sa citesc... sa cunosc capitalele lumii si inca cateva prostii. si nu mi-am ales o meserie ptr. ca am vrut sa fac cariera, ci ca sa nu ma ia la armata... ! am
"cariat "cu ea 7 ani in Romania si cativa ani aici, dar m-am lasat de ea si am ales altceva... si asa am schimbat cateva. asta ca sa ma intretin nu rau. iubirea insa a fost cu mine permanent si inca mai e... ! deci nu prea pot sa raspund la intrebarea ta. pentru ca nu m-a preocupat. pentru ca nu am avut ce sa aleg... ! erau....
barboneli
Postat pe 31 Martie 2013 11:52
De la: garbo_12426, la data 2013-03-31 11:09:57amandoua


ajungea o data sa spui... ca intelegeam si asa cu una... ! nu eu intelegeam, altii... ! si cum zici ca ai facut sa le alegi pe amandoua... intai trebuia sa alegi una din ele.... si pe urma pe cealalta ! asa cred eu....
barboneli
Postat pe 31 Martie 2013 11:55
Buna ziua !

Va multumesc pentru atentie si mesaje ,iar eu am ales iubirea ,pentru ca este singura care le poate "rezolva " pe toate !
O saptamana excelenta !
Mihaela_Tudora_1
Postat pe 10 Aprilie 2013 18:12
Cineva avea o vorba "minciuni si fraze este totul"...Orice ai face iubirea se termina mai devreme sau mai tarziu iar cine nu recunoaste asta se minte singur. Exista niste studii serioase facute de psihologi celebri in ceea ce priveste iubirea, studii care spun ca iubirea dureaza maxim 5 ani iar dupa asta in cel mai fericit caz se transforma in atasament, respect, obisnuinta si alte cele, dar iubire nu mai e...
garbo033054
Postat pe 13 Aprilie 2013 02:50
garbo 033054. iubirea nu se termina. te minti singur k se termina. sau n-ai iubit.studiile alea....sa faci ceva cu ele. eu am stat 3 ani cu o fata, dupa aia ne-am casatorit, am mai stat 7 ani, am divortat de vreo 5 ani, ea e recasatorita(avem impreuna un copil de 11 ani), am stat de atunci cu cateva femei, dar dragostea ce i-o port, nu se compara. inca o iubesc. asa k bagat-i undeva studiile psihologilor tai.
garbo_8352
Postat pe 13 Aprilie 2013 03:58
De la: garbo_8352, la data 2013-04-13 03:58:36garbo 033054. iubirea nu se termina. te minti singur k se termina. sau n-ai iubit.studiile alea....sa faci ceva cu ele. eu am stat 3 ani cu o fata, dupa aia ne-am casatorit, am mai stat 7 ani, am divortat de vreo 5 ani, ea e recasatorita(avem impreuna un copil de 11 ani), am stat de atunci cu cateva femei, dar dragostea ce i-o port, nu se compara. inca o iubesc. asa k bagat-i undeva studiile psihologilor tai.


bla bla bla...ma faci sa rad copios probabil sexul impreuna era foarte bun si nici una dintre femeile cu care ai mai stat nu s-a ridicat la nivelul sotiei tale si din cauza asta spui ce spui in plus te contrazici singur, din moment ce ai divortat este clar ca iubire nu a mai fost asa ca explicatiile tale sunt de prisos
garbo033054
Postat pe 13 Aprilie 2013 18:43
sunt capabila sa le sustin pe amandoua,insa nu le combin.
garbo_8672
Postat pe 13 Aprilie 2013 19:22
Daca ar fi sa iau viata de la capat as alege cariera. Idealul meu e Rita Levi Montalcini ...:)...
Luna_in_capricorn
Postat pe 13 Aprilie 2013 22:35
nu poti face o astfel de alegere; cariera nu impiedica iubirea si invers;
adeline
Postat pe 13 Aprilie 2013 22:40
corect!
Fss_ssu
Postat pe 13 Aprilie 2013 22:44
Am incercat sa le inbin dar nu am izbutit.
M-am casatorit tirziu la 33 eram deja sef proiect ea a venit prin repartitie si pe durata casniciei a fost subalterna mea eu find analist IT sef proiect iar ea programatoare.
Visul ei era si eu am ajutat-o sa devina PROFESOR UNIVERSITAR.
Eu am avansat in cariera devenind analist pr. II sef proiect SNIEP, PDIR, etc.
Voi cita citeva proverbe;
DAUA SABII NU INCAP IN ACEASI TEACA eu find o KATANA ea o sabie de Toledo;
MESERIA E BRATARA DE AUR.
Georgescu_Jorj_Ioan_1
Postat pe 14 Aprilie 2013 04:15
Dragostea e mai importanta din punctul meu de vedere. La ce folosesc banii daca stai in fiecare seara singur in fata televizorului/calculatorului etc. Singuratatea e mult mai dureroasa decat lipsurile materiale.
sierra_ig
Postat pe 14 Aprilie 2013 06:59
De la: Georgescu_Jorj_Ioan_1, la data 2013-04-14 04:15:19Am incercat sa le inbin dar nu am izbutit.
M-am casatorit tirziu la 33 eram deja sef proiect ea a venit prin repartitie si pe durata casniciei a fost subalterna mea eu find analist IT sef proiect iar ea programatoare.
Visul ei era si eu am ajutat-o sa devina PROFESOR UNIVERSITAR.
Eu am avansat in cariera devenind analist pr. II sef proiect SNIEP, PDIR, etc.
Voi cita citeva proverbe;
DAUA SABII NU INCAP IN ACEASI TEACA eu find o KATANA ea o sabie de Toledo;
MESERIA E BRATARA DE AUR.


In afara de proverbe care sunt total idioate (ala cu katana si toledo e chiar ceea ce ar spune un schizofrenic), tin sa imi exprim indoiala ca esti mare analist... normal se scrie "imbin" si "tarziu"

sierra_ig
Postat pe 14 Aprilie 2013 07:11
Sierra , inca nu-l cunosti pe Jorjelul....asa bate el campii de obicei .
Rotty
Postat pe 14 Aprilie 2013 08:00
IUBIREA BINEÎNȚELES,CU TOATE CĂ NU EXISTĂ NICIO LEGĂTURĂ ÎNTRE ELE.
garbo203525
Postat pe 15 Aprilie 2013 19:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Relatia dintre o femeie -pesti si un barbat -fecioara 2 De la: garbo026388 14 Iulie 2009 19:50
luxul i confortul beneficiilor spa de ntinerire chiar la dumneavoastr acas 1 De la: garbo_8530 16 Octombrie 2012 09:55
Targ de produse naturiste&bio la Suceava 1 De la: fittnescoffe 25 Iunie 2012 16:50
Slabeste cu o simpla cura de detoxifiere 1 De la: sunshinelila 21 Octombrie 2012 13:49
solutie alternativa de slabire cu succes 4 De la: Carmen_09 3 Octombrie 2013 11:18
Setari Cookie-uri