Cum slabim natural?

Vreau sa ma ajutati si pe mine sa aleg un produs bun si natural care sa ma ajute sa slabescam citit despre tot felul de produse, si pro si contrainsa nu stiu ce sa iau
garbo_11748
Postat pe 29 Martie 2013 14:19
Sunt foarte multe diete pe internet .
Fiecare isi alege dieta care crede ca i se potriveste .
Important cred ca este sa bem cel putim doi litri de apa pe zi .
De asemenea , sa facem miscare, exercitii fizice .
Importanta este si detoxifierea organismului .
Mult succes !
Argentina_Malcea_1
Postat pe 30 Martie 2013 04:47
Citeste dieta Dukan este foarte buna cu rezultate bune si dieta cu Banane.Mult succes!
garbo255960
Postat pe 30 Martie 2013 05:09
UNDE POT GASI RETETA DUNKAN?
garbo105873
Postat pe 30 Martie 2013 06:37
o gasesti pe internet!
Cristina_Enoiu_1
Postat pe 30 Martie 2013 07:03
Eu am urmat anul trecut un program care era bazat pe urmarirea indicelui glicemic al alimentelor. Am incercat inainte tot soiul de pastile si prafuri si nu au functionat. Pe scurt: am eliminat alimentele cu indice glicemic peste 55 (produsele cu faina, inclusiv painea, cartofii, mamaliga, zaharul si dulciurile in general, berea, orezul alb, pastele fainoase obisnuite). Am consumat carne cata am vrut, branzeturi, legume si fructe. Fructele le consumam dupa 2 ore de la ultima masa servita sau 2 ore inainte. Am baut cam 2 litri de apa pe zi, dar am folosit apa plata alcalina (Apa plata AZUGA cu pH=8,35 - se gaseste la Auchan, Kaufland sau Real). Orice apa plata cu pH peste 8 e buna. Daca pH-ul este sub 8 nu ajuta cu nimic apa.
Am mancat dimineata si masa "de pranz" o luam pe la orele 16.00-17.00. Doar 2 mese pe zi.
Peste zi aveam la mine alune, dara fara sa exagerez. Zilnic am mancat cam 10g de ciocolata cu minim 70% cacao, dar zilnic, altfel are efect de ingrasare.
Am folosi orez brun si paste fainoase fie din grau dur sau din faina intergrala. Se gasesc in magazine.
Astfel am slabit in perioada 15.04-15.12 19 kg, fara sa fac foamea. Miscare nu am facut prea multa si nici regulat, pentru ca nu am avut timp.
Daca vrei sa discutam mai in detaliu contacteaza-ma pe mail la adresa eugen.mathe@gmail.com.
garbo_11263
Postat pe 30 Martie 2013 07:59
Cand cumpar un aliment ce trebuie sa urmaresc pe el numarul de calori sau cata grasime are alimentul ? Am intalnit produse cu numar de calori redus dar cu grasime prea multa,,,de exemplu zacusca de ciuperci avea 100 de calori dar in schimb avea 35 % grasime vreau sa urmez o dieta calculata la 700 800 ce calori pe zi ,,,ce ziceti o sa mearga?
sandu67
Postat pe 30 Martie 2013 08:12
dieta dukan este foarte eficienta..am slabit 3 kg in prima saptamana..am tinut exact cum scrie doar ca inafara de tarate de ovaz am folosit fulgi de ovaz..
alina1985
Postat pe 30 Martie 2013 08:16
Pentru Sandu ! Cum sa consumi 700-800 calorii/zi ? Vrei sa cazi pe strada ? Asta este infometare ! Mananca putin si des si vei vedea ce bine este ! Dar...un baiat are nevoie de 1300-1500 cal./zi.Succes !
garbo_10371
Postat pe 30 Martie 2013 11:05
Se pare ca intr-adevar dieta Dukan este f.eficienta ( cineva cunoscut o tine de peste 3 luni si rezultatele se vad ) dar...daca nu ai pe cineva care sa-ti prepare zilnic toate meniurile,asa cum scrie la carte,e f.greu de tinut.Sa ai servici,copii ,evident barbat...e f.complicat.Totul se face cu masura ,cu urmarirea stricta a programului,care se desfasoara in etape.Cand va apucati ,e bine sa cititi de multe ori pentru o decizie finala. Ca o paranteza ,am auzit multe elogii despre ,,dieta cu grau si orez ".Exact asa scrieti pe net si o veti gasi ! Succes tuturor !
garbo_10371
Postat pe 30 Martie 2013 11:13
Salutare! ..contra cost pot sa va invat cum sa va hraniti sanatos daca sunteti bucuresteni;e o superficialitate in gandire sa credeti ca veti invata din sfaturi pe internet fara a fi hotarati sa investiti timp si energie(de-a lugul timpului) si sa va schimbati stilul de hranire, stilul de viata, pentru a invata si a mentine acest stil toata viata; adresa este de yahoo este andalexkor ;ma pricep la educatie fizica si alimentatie(instructor fitness si inginer industrie alimentara cu acte in regula plus altele); raspund mesajelor anterioare, celor interesati plus celor care seamana confuzie;
incep cu primul mesaj: produsele sunt toate bune dar unele sunt mai bune ca altele in functie de tipul de nutrienti continuti, ora la care sunt consumate, scopul urmarit, samd;al doile: e okay dar mai exact e vorba de apa continuta in alimentele la zi si variaza in plus sau in minus in functie de date antropometrice, de continutul alimentelor si cate "toxine" rezulta in urma procesarii sistemului digestiv, samd;
pentru 11263: nu ne spui datele antropometrice, varsta, sex.. ca sa apreciem cat reprezinta, procentual si nu numai, acele 19 kg; nu trebuie sa elimini ci sa te limitezi la cele care au indice glimecic ridicat si/sau sa le combini cu alte tipuri de alimente pentru a le "neutraliza" potentialul negativ; apa de pH scazut e rea?! esti priceput la chimie/biochimie ca sa ne explici de ce nu e buna apa cu pH scazut si de ce e asa buna apa cu pH ridicat? termenul de faina in industria alimentara poate fi tradus ca pulbere deci sa nu cream confuzie fiindca exista multe tipuri de pulberi si pulberile pot avea si alt indice glicemic(11263 se refera, foarte probabil, la faina de grau); miscare foarte multa nu face nimeni dar e bine de stiut ca educatia fizica ajuta mult la mentinerea/imbunatatirea sanatatii;
pentru sandu: conteaza tipul de nutrienti din produs, satietatea in momentul in care vrei sa reduci cantitatea/numarul de calorii in alimentatie(o poti face cu multe alimente cu mare continut de fibre);
alina1985: dieta dukan vad ca e o dieta cu continut ridicat de proteina(deci indicele glicemic scazut) si ar trebui sa dea rezultate (grija la excese!);
pentru 10371: teoretic se poate si cu 700-800 de Kcal/zi nu 700-800 calorii ! nu ne precizeaza date si nu putem sa ne dam cu parerea; foarte probabil nu are datele tale si deci.. pentru 150-160 cm inaltime si 40-45 kg la varsta de 40 ani (este un exemplu) poti sa consumi 700-800 Kcal fara "sa faci foamea"; nu ne spune nici ce activitate fizica zilnica are;

sper ca v-am lamurit si convins ca nu e o treaba usoara (dar poate fi placuta si e plina de satisfactii si va deveni o obisnuinta- ca orice obisnuinta mai tarziu ni se va parea usor sau nu mai o sa vrem sa renuntam, nise va parea greu sa renuntam la aceste obisnuinte ) sa ti o dieta, sa ai o viata sanatoasa;
La revedere!

andalexkor
Postat pe 30 Martie 2013 14:34
De la: garbo_11748, la data 2013-03-29 14:19:19Vreau sa ma ajutati si pe mine sa aleg un produs bun si natural care sa ma ajute sa slabescam citit despre tot felul de produse, si pro si contrainsa nu stiu ce sa iau


toate ajuta; depinde cum sti sa le folosesti
andalexkor
Postat pe 30 Martie 2013 15:07
Buna,eu am slabit cu dieta Dukan,la care mananci pe satuare.Pana la aceasta dieta am tinut tot felul de diete.Intr-o luna si 1sapt cu dieta Dukan am slabit 9kg.Miscare am facut putin.Adica doar ce mergeam pe jos vreo 20min.coboarm-urcam 5 etaje.si mai faceam cand si cand niste abdomen.Am plecat de la 73kg,la o inaltime de170cm
garbo160902
Postat pe 30 Martie 2013 15:29


"Cum slabim natural ?"

in primul rand, nu ne ingrasam natural... mancand "natural" prea mult... ! deci,,, slabim natural mancand mai putin, tot natural... fara sa trecem peste nevoia de energie care ne trebuie ! cum spune si marele medic... si filozof, Hipocrates ! masa de dimineata o mananci singur, pranzul il mananci cu un prieten si masa de seara, o dai la dusmani... ! (daca ai...) SIMPLU ! dietele, te slabesc ptr. un timp... dar daca nu iti schimbi felul de a te hrani... atunci pui la loc tot de ai dat jos !!! din osanza.... !

barboneli
Postat pe 30 Martie 2013 16:49
Pai daca fetele nu au dusmani si papa ele cina......atunci tre sa-l asculte pe nenea Dunkan Ce te pui tu cu nenea ?
Rotty
Postat pe 30 Martie 2013 17:34
De la: Rotty, la data 2013-03-30 17:34:31Pai daca fetele nu au dusmani si papa ele cina......atunci tre sa-l asculte pe nenea Dunkan Ce te pui tu cu nenea ?

Buna gluma ! eu mananc ultima masa la 00:30 si nu sunt gras ; asa ca...nu e nimic "batut in cuie" !
andalexkor
Postat pe 30 Martie 2013 18:34
Nu stiu cum se face,dar barbatii sunt in avantaj la faza asta... Noi suntem mai ....pufoase si se lipeste mai usor dupa anumite ore.
Rotty
Postat pe 30 Martie 2013 18:50
faptul ca sunteti "mai pufoase" e normal datorita hormonilor diferiti ca procentaj la fete fata de baieti dar principiul e acelasi in cazul ingrasarii/slabirii si consider un mit "mancatul dupa ora 18:00"; are un sambure de adevar dar doar atat ;
andalexkor
Postat pe 30 Martie 2013 21:10
Io tocmai am mancat....maine ma cantaresc
NB !
Rotty
Postat pe 30 Martie 2013 21:27
eu tocmai am slabit si...maine merg sa-mi reinnoiesc garderoba!....am inceput demult sa mananc ce-mi place, adica legume si fructe verzi, orange si rosii...in cantitati mici, apa plata cu lamaie,...folosesc mancare preparata la aburi, seminte uscate si fructe confiate, cereale,etc. Modul de a slabi natural tine de ambitia si portofelul fiecaruia dintre noi....restul sa o mai spuna si altii/altele.
caleidoscop
Postat pe 30 Martie 2013 22:20
Buna,....diete sunt multe si......sunt si multe de spus despre ele...sfaturii la fel...dar inainte de a pleca la drum orice dieta cere si sacrificii...trebuie sa te inarmezi in primul rand cu ambitie si rabdare. Asa cum a spus si Barboneli...daca ai rezultate..e mai greu sa le si pastrezi, ...pur si simplu trebuie sa adopti alt stil alimentar. Si eu am tinut si inca mai tin dieta Dukan...cu mici abateri am reusit sa scap de 14 kg...cam din septembrie 2012...din fericire ma mentin dar cu mare grija la ce mananc. Scap pe langa dieta ma costa in + nu mult dar, suficient cat sa-mi strice ziua cand vad cantarul si stiu ca am gresit. Asa ca imi fac mea culpa si merg mai departe.
Intradevar si Andalexkor are dreptate cand te-a sfatuit cum vrei tu sa afli de o dieta aici pe site/internet, e mult mai complicat si poate de ce nu, un nutritionist, si el te-ar putea ajuta.
Oricum succes
fortuna
Postat pe 30 Martie 2013 23:08
sex,sport ,fara mancare grea,dupa ora 19,fara sucuri cu zahar ,la mese doar iti potolesti foamea .....
IRENE47
Postat pe 1 Aprilie 2013 12:44
cel mai bun mod de a slabi "natural" e sa gasesti ceva care sa te preocupe mai mult decit mincarea.
quasaria
Postat pe 1 Aprilie 2013 14:59

...ioti o metoda: joaca hora'n doua parti, pana ti se face foame!
Fss_ssu
Postat pe 1 Aprilie 2013 15:05
si in trei, daca vrei o cura corespunzatoare!
quasaria
Postat pe 1 Aprilie 2013 15:24

....pi aia, ai testat-o sigur?!;))
Fss_ssu
Postat pe 1 Aprilie 2013 16:11
eu nu tb. sa slabesc. dar daca ar trebui... asta e! Arta cere sacrificii!
quasaria
Postat pe 1 Aprilie 2013 16:25
De la: IRENE47, la data 2013-04-01 12:44:44sex,sport ,fara mancare grea,dupa ora 19,fara sucuri cu zahar ,la mese doar iti potolesti foamea .....


deci...mergem la sexshop, apoi cumparam pufuleti dupa ora 19 si la mese "bagam" niste fibre puternice tip hartie igienica ca sa ne tina de foame; e o gluma cum se poate interpreta, nu?
andalexkor
Postat pe 1 Aprilie 2013 21:40
Regimul OSHAVA da rezultale in toate sensurile , adica detoxifica organismul, repara neajunsurile, elimina colesterolul si da usurinta si luminozitate organismului. Are la baza cereale: grau, orez mei, hrisca, fierte in apa cu sare sau turtite cu putina apa calda, coapte in cuptor pe hartie de copt, fara ulei sau alte adaosuri. Se mananca dupa preferinta, orez fiert cu putina sare, fie basmati, fie integral, fie bob ales sau hrisca - fierbe mai repede , dar necesita spalare atenta, dar e foarte consistenta sau mei fiert - are gust de ...orez sau arpacas fiert sau turtite, TIMP DE 10 ZILE cu 8 pahare de apa plata pe zi.
cercelmarilena
Postat pe 2 Aprilie 2013 05:37
De la: andalexkor, la data 2013-04-01 21:40:48
De la: IRENE47, la data 2013-04-01 12:44:44sex,sport ,fara mancare grea,dupa ora 19,fara sucuri cu zahar ,la mese doar iti potolesti foamea .....


deci...mergem la sexshop, apoi cumparam pufuleti dupa ora 19 si la mese "bagam" niste fibre puternice tip hartie igienica ca sa ne tina de foame; e o gluma cum se poate interpreta, nu?



Hartia igienica asta "moderna" e cam usoara.... Mai bine sa incerce cu ceva mai "fibros". Un picior de scaun,de exemplu ?
Rotty
Postat pe 2 Aprilie 2013 07:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Reteta orientala detoxifiere si reglare greutate corporala 31 De la: garbo000079 5 Martie 2014 12:01
Targ de produse naturiste&bio la Suceava 1 De la: fittnescoffe 25 Iunie 2012 16:50
cursuri eurocor 13 De la: garbo079399 3 Decembrie 2009 14:20
foame\pofta excesiva 18 De la: yza_my 21 Martie 2010 11:13
Relatia dintre o femeie -pesti si un barbat -fecioara 2 De la: garbo026388 14 Iulie 2009 19:50
Setari Cookie-uri