lovita de Cupidon...tinta e seful:(

Salut.Vreau sa va descriu o problema tragi-comica pe care o am de cateva satamani la birou si care incepe sa ma afecteze din ce in ce mai mult. Niste sfaturi de la persoane aflate in aceeasi situatie nu ar strica. Problema este ca m-am indragostit brusc de unul dintre sefii mei...nu este sefulmeu direct ci seful sefului meu. de atunci nu mai pot sa ma concentrez cand este el prin birou si ma gandesc mereu la el. inconstient incerc sa ii atrag atentia si uneori la sfarsitul zilei ma simt prost pentru ca trec involuntar prin fata lui si ma uit la el ca hipnotizata cand e prin preajma...asa subtil dar tot ma uit insistent...nu ma pot abtine. ce este mai grav este ca simt penrtu el ceva ce nu am mai simtit nici macar pentru fostul meu iubit. il respect foarte mult si il admir desi nu stiu prea multe despre el dar tot ce face si spune e roz in mintea mea. faza e ca intr-un meeting privat, stiti genul acela de sedinte in care aleg sefii persoane pentru performante si vor sa aiba un small talk, m-am dat la el fara sa imi dau seama. l-am privit direct in ochi hipnotizata ( el e strain si stiam ca in cultura lor barbatii si femeile nu se privesc direct in ochi) si m-am jucat cu parul si mi-am tot umezit buzele si am tot zambit. plus cand am intrat in birou mi-a batut inima de am crezut ca imi sare din piept la propriu. de atunci sunt foarte rusinata de comportamentul meu si nu mai pot da ochii cu el ca ma intimidez si ma emotionez. el dupa faza aia se tot uita insistent dupa mine si eu ma mai uitam dupa el. dar am hotarat sa ma stapanesc si am incetat sa ma mai uit dupa el, nici nu il mai salut uneori si ma tem sa nu fie interpretat gresit ca si lipsa de respect. eu nu stiu ce crede el despre mine, eu fiind foarte tanara nu prea am experienta cu barbatii, am avut un singur iubit.dar am o stare de nervozitate maxima si intru in depresie cand nu il vad. si sunt irascibila si stresata la birou dar imi place firma si nu as vrea sa plec doar din acest motiv. uneori insa simt ca imi vine sa ma urc pe pereti de tristete cand nu il vad si cand il vad ma pierd cu totul si nu mai stiu ce sa fac. simt ca o sa ma ard destul de rau daca nu imi trece indragosteala asta. o colega cu care ma inteleg bine imi spunea ca tipul i se pare un fustangiu si cam are asa aere de maco dar si momente cand este timid. el e foarte apropiat de oamenii cu care lucreaza si e prietenos. oricum la cat sunt eu de transparenta cred ca stie ca il plac fiindca eu nu sunt buna la a-mi ascunde pasiunile in general fiind foarte open. oricum faza e ca ma cert cu colegii si sunt mereu iritata din cauza starii de tensiune pe care o simt. si vreau sa fiu again stapana pe mine si super professional cum eram inainte sa vina pasiunea asta nebuna pe capul meu
garbo_3902
Postat pe 23 Martie 2013 21:18
naspa...o femeie adevarata asteapta sa fie cucerita..daca te oferi pe tava, o sa ai de suferit, chiar daca ti s-ar implini visul si ai fi cu el. incearca sa te respecti si o sa ai ce iti doresti.
MARILENA_25
Postat pe 2 Aprilie 2013 08:41
:-)
Daca dl expat este din tarile unde se considera indecent/lipsa de respect sa te holbezi in ochii omului... well, exista si lupi mincati de oaie dar in principiu femeile din tara respectiva au coduri de conduita mult mai stricta. Si el e nascut acolo - indiferent cit de "europenizat" e, ramine ceva...
Ca parere sincera, daca e un barbat tipic ar putea sa te foloseasca si sa te arunce.
Daca e un gentleman ar putea sa te lase in duda ta, sa pretinda ca n-a inteles. Depinde de structura lui.

ps: si stai tu linistia, chestiile astea se vad/se simt de la o posta, chiar daca nu te lingi tu pe bot cind il vezi....
quasaria
Postat pe 4 Aprilie 2013 09:03
pai cand te uiti la portofelul lui... normal sa fii lovita
jeje2011
Postat pe 4 Aprilie 2013 10:01


"N-ai experienta cu barbatii", dar mai ai putin si-l mananci pe nea' sefutu'
Ia si fa cate un dus rece inainte de a merge la birou. Eu mi-am autoimpus si-n timpul facultatii si mai tarziu, la job, fara incurcaturi cu colegii..ca-i mult mai bine...si da, se poate sa maschezi perfect, oricat de mult ti-ar placea cineva.

Gandeste-te ca nu esti deloc in avantaj, daca-ti dai frau liber imaginatiei. Nu-i decat atractie(din partea ta) si admiratie. Eu zic ca le poti stapani si sa-ti faci treaba astfel incat tu sa fii mandra si nimeni sa nu aiba sa-ti reproseze ceva, daca tot nu ai de gand sa pleci de-acolo, fii macar fata desteapta si nu-ti crea singura neplaceri.
magdabeauty
Postat pe 5 Aprilie 2013 21:48
Citind cele scrise de tine...parca vizionam un "Basic Instinct" autohton !
Sincer, esti prea mult!
LLisa
Postat pe 5 Aprilie 2013 22:00
Hmmm... cred ca daca avea alte interese nu se punea sa mai intrebe pe forum.. trece direct la treaba
Oricum si eu te sfatuiesc sa ai grija si sa incerci stapanesti in fata lui. Stiu ca e greu si ca uneori fara sa iti dai seama faci gesturi pe care le regreti...dar fii mai constienta si nu te lasa dusa de val.
Daca el va vrea ceva de la tine..si s-a "prins" ca il placi atunci lasa-l pe el sa te aboredeze, tu poarta-te normal.

Iti doresc numai bine.
garbo_370
Postat pe 5 Aprilie 2013 22:04
Cine sa se stapaneasca...nu vezi ca arde-n flacari, mai ceva ca Lesko?! I-ar trebui un extinctor, ceva...
Cred ca si un nou loc de munca !
LLisa
Postat pe 5 Aprilie 2013 22:06
De la: LLisa, la data 2013-04-05 22:06:37Cine sa se stapaneasca...nu vezi ca arde-n flacari, mai ceva ca Lesko?! I-ar trebui un extinctor, ceva...
Cred ca si un nou loc de munca !


Cand te ia cu "calduri" in fata unui mascul... e greu
garbo_370
Postat pe 5 Aprilie 2013 22:10
Mai lipsea sa faca "figura" asta.....si cadea rapus sefu' sefului....
http://hollywooddame.com/wp-content/uploads/2011/12/Sharon-Stone.jpg
/
LLisa
Postat pe 5 Aprilie 2013 22:15
http://andreeawella.files.wordpress.com/2011/06/cuburi-de-gheata1.jpg?w=300&h=200

Oare asta merge ?
Rotty
Postat pe 5 Aprilie 2013 22:18
In locul extinctorului?!
LLisa
Postat pe 5 Aprilie 2013 22:20
In locul sefului
Rotty
Postat pe 5 Aprilie 2013 22:21
LLisa
Postat pe 5 Aprilie 2013 22:22
cand vorbesti de trecut, cand vorbesti de prezent! totul nu pare decat o poveste de clasa a 7-a... cand ti-au crescut putin sanii si te-ai trezit ca incepi sa devii femeie.... si oare nu cumva profu de mate, sau de istorie... sau de geogra... ar fi unul din admiratoii mei... pentru ca nu stiu cum se face, dar ma fascineaza si nu mai pot invata la limba muzica! cum faceam inainte la limba sport si la limba desen!
poate cand o sa termini de citit cartea aia de pe noptiera a sandrei brown... sau macar sa apuci sa citesti jumate din ea, fara sa te ia somnul... abia atunci o sa intelegi adevaratul sens al cuvintelor din titlul carii lui Coelho - Diavolul și domnișoara Prym
heartbit
Postat pe 5 Aprilie 2013 23:51
Heartbit....eu am spus de la inceput ca nu am foarte multa experineta cu barbatii deci nu inteleg remarca ta..nu faci decat sa spui ceea ce eu deja am afirmat..in legatura cu Sandra Brown nu am citit nici o carte de-a ei si nici nu am de gand pentru ca e literatura de masa si mult prea comuna. daca tot citesc ceva prefer Marquez sau Morrison sau Ian McEwan in nici un caz Coelho sau Brown...daca vrei facem topic pe tema asta ...literatura de calitate vs de buzunar....in fine. Stiu ca sunt imatura dar asta se trateaza in timp.
In rest fetelor...mi-ati facut ziua. Am ras de comentariile voastre care refletca de altfel realitatea. Am inceput sa il ignor si nu ma mai uit deloc la el si evit orice fel de discutii pe tema asta. Oricum de placut tot imi place dar asta stiu doar eu. Am inceput deja sa tatonez terenul pentru a ma muta intr-o alta echipa ca sa nu il mai vad zilnic si asa sa imi treaca de tot "admiratia" pentru el. E totusi o bariera culturala intre noi si aveti dreptate la faza cu folositul si aruncatul. La faza cu o femeie adevarata se lasa cucerita..hmmm..depinde. pana la urma traim intr-o societate in care daca vrei ceva faci si prin urmare daca ai chef si faci ceva nu inseamna ca nu esti femeie adevarata. Insemana ca esti o femeie care stii ce vrei si nu te lasi condusa de prejudecati. Nu cred ca in secolul nostru un barbat cauta la tot pasul posibile neveste. Multi chiar prefera sa stea singuri si sa munceasca si sa aiba cateva posibile iubite. ori in acest caz sau faci si tu ca ei sau ramai, mandra. adevarata, nevrotica si Nefututa...scuze limbajul dar cam asa este. Acum e adevarat ca in societatea lui poate lucrurile sunt altfel si raporturile dintre oameni sunt altele dar asta cred ca este deja problema lui nu a mea. El a venit in Europa sa faca bine sa se acomodeze cu aceasta cultura. Eu nu am avut pana acum aventuri in sensul ca de curand am incheiat o relatie ce dura de cativa ani si nici nu cred ca m-i s-ar potrivi one-night stand-urile dar sa fim seriosi. fiecare avem nevoi care uneori trebuie satisfacute si da uneori se intampla sa o iei razna si sa arzi in flacari:))))) Oricum nu cred ca ai de ce sa desconsideri o persoana care te place indiferent daca esti barbat sau femeie...eu ma simt bine cand sunt admirata si placuta si se da x la mine si mi se pare normal ca si barbatii sa se simta la fel in aceasta ipostaza. Doar nu l-am invitat in oras si nici nu l-am prins de turul pantalonilor asa ca....din contra am avut o iesire de un weekend cu echipa la munte si m-am purtat ca si cu oricare alt coleg. Oricum fazele astea la birou sunt urate rau de tot si trebuie sa fie tinute cat mai la distanta. Doar ca uneori shit happens oricat de mult incerci sa il controlezi. Se intampla ca lucrurile sa iti scape de sub control.
garbo_3902
Postat pe 7 Aprilie 2013 12:13
3902, shit happens, e adevarat... In ce priveste bariera culturala, se acomodeaza pina la un punct. Realitatea e ca niciodata nu va gindi 100% ca un barbat european, desi probabil aparentele inseala. Am multe cunostinte cupluri "mixte" si patternul e evident de fiecare data.... Nu spun nici ca e bine, nici ca e mai rau: e doar o cultura diferita, cu capcanele ei cu tot.
Sigur, daca te intereseaza pt un one night stand, poti sa ignori orice fel de bariere si sa marsezi inainte cu avint.... - doar ca niciodata nu stii ce iese dupa one-night-standul respectiv. Eu am petrecut un one night stand din asta vreo 12 ani. Si tot cu un fost manager, si tot "strain" (mie atunci). Nu atit de strain - strain, totusi.


quasaria
Postat pe 7 Aprilie 2013 12:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ajutor!!!!!!!!!!!! 88 De la: 2929 24 Februarie 2010 01:33
Sora mea lucreaza in invatamant. 55 De la: Maria_22 26 Iunie 2016 11:08
am nevoie de niste pareri.. 10 De la: Aalinna_Kent_1 23 Februarie 2017 00:17
atmosfera la birou 10 De la: garbo109106 18 Septembrie 2013 12:01
lovita de Cupidon...tinta e seful:( 17 De la: garbo_3902 7 Aprilie 2013 12:27
Setari Cookie-uri