Hepatita C

Buna..am si eu o problema,fac judo de performanta de vreo cativa ani,iar de vreo 2 ani am descoperit ca am hepatita C.am contiuat sa fac sport dar acum medicii spun ca nu mai am voie,puteti sa ma ajutati,sami spuneti daca pot sa mai practic acest sport,daca nu atunci ce alt sport pot face(lupte)?
garbo_10948
Postat pe 27 Ianuarie 2013 20:07
Mda, noi tim mai bine ca medicu'.
Axl_R
Postat pe 27 Ianuarie 2013 20:21
Se zice ca efortul fizic intens,distruge ficatul. Nu stiu sa dau o explicatie Iti dau doar un exemplu al unui om care afland ca are leucemie, s-a luat de gat cu soarta. EL a castigat.

http://fc02.deviantart.net/fs70/f/2012/206/1/7/dennis_newman_by_lazlong-d58myw7.jpg

Te rog sa nu o iei ca pe un sfat .Mergi la un medic.
Rotty
Postat pe 27 Ianuarie 2013 20:26
Efortul fizic nu-i indicat. A zis i medicu'. Dar dac vrea s primeasc sfaturi...
Axl_R
Postat pe 27 Ianuarie 2013 20:29
Trebuie sa respecti ce spune medicul!
Eventual poti sa mai intrebi inca unul si poti sa te informezi , pune mana si citeste despre boala asta si ai sa vezi ca medicul nu te-a pacalit.
adeline
Postat pe 1 Februarie 2013 22:02
Daca medicii s-au pronuntat cum ca nu mai ai voie sa faci sport, pai, nu-l mai fa, ca stiu ei ce spun, presupun, nu?

Si intreaba-i, totodata, de alternative. Este destul de enervant sa-ti redirectioneze traiectoria starea de sanatate, dar, din pacate, se intampla si nu ai ce sa faci decat sa asculti sfaturile specializate, pentru a-ti fi bine.
magdabeauty
Postat pe 1 Februarie 2013 22:32
garbo188221
Postat pe 2 Februarie 2013 08:17
Fa-ti o lista de prioritati. Ce este mai important pentru tine si in ce masura ; cat esti de horarit_a sa -ti urmezi deciziile _viata e mult prea scurta ca sa faci tot ceea ce ti se spune,iar provocarile nu sunt intotdeauna cele mai fericite cazuri.

Traieste din plin, traieste frumos , plin de armonie si culoare - stabileste-ti limitele si accepta-le_doar cei cu adevarat puternici reusesc acest lucru

eu iti doresc putere sa-ti cuceresti temerile si sa auzim numai de bine
bogdana180
Postat pe 13 Februarie 2013 15:23
Buna, Hepatita C nu este o boala usoara, deseori este netratabila , medicamentele actuale neavand deseori eficienta.
Nu stiu daca te-a informatat doctorul dar daca nu ai o viata echilibrata poti ajunge la hepatitia cronica si in cele din urma la ciroza....
Ce-ti pot spune este ca orice neglijenta de azi iti poate aduce peste cativa ani un sfarsit extrem de ...sa zic ''neplacut''.
Nu e vb numai de sport ...e voorba de viata alerta , de orele de somn de alimentatie ce o implica statutul tau de sportiv ..etc...
Te sfatuiesc sa-ti tratezi problema cu foarte mare precautie ...iar daca nu ma crezi...intr-o zi in care esti cu nervii buni viziteaza salonul de Gastointereologie Fundeni....
Sunt o groaza acolo care iti vor spune ca nu au ascultat medicul...
Bafta!...
brindusel
Postat pe 17 Februarie 2013 15:12
HEPATITA E O BOALA FOARTE PERVERSA SI CU SIMPTOME COMUNE. INDIFERENT DE VIRUS (A,B,C SAU ALTELE) CERE O VIATA CIT MAI NESTRESANTA ,FARA EFORTURI EXAGERATE SI CU CIT MAI MULTA,MULTA ,MULTA ODIHNA. NU CRED CA E CAZUL SA MAI PRACTICI SPORTUL TAU FAVORIT DAR TOTUSI SA NU RENUNTI LA EL, SA FIE CEVA RELAXANT SI MAI MULT PLACUT DECIT OBOSITOR, IN REST REGIMUL DE VIATA SI DIETA TI-O VA PRESCRIE MEDICUL. AM INTELES CA VIRUSUL B E MAI AGRESIV DAR POATE FI VINDECAT DACA RASPUNDE LA TRATAMENT(INTERFERON) ; PE CIND CEL CU VIRUS C NU POATE FI TRATAT DAR POATE FI PRELUNGIT IN FUNCTIE DE REGIMUL DE VIATA -FARA STRES ,FARA OBOSEALA SI MINIM14 ORE DE REPAUS LA PAT,STIU CA NU-TI VINE A CREDE DAR NUMAI ASA TE MENAJEZI SI POTI MERGE MAI DEPARTE !!!
Silvia_Ciobanu_1
Postat pe 23 Februarie 2013 00:22
brandusel ti-a dat o suma de sfaturi bune.
medicul ti-a spus ca nu mai ai voie sa faci sport.
tu vrei inca sa faci sport... dar prin sport tu intelegi doar ceva care sa se lase cu "bataie"... ceva care sa implice tehnici de dominarea adversarilor prin forta fizica!
judo este un sport mai putin solicitant decat luptele, chiar daca sunt foarte asemanatoare ca stil! desi la prima vedere lucrurile pot parea invers ca judo ar fi mai solicitant...! in soprturile de arte martiale, este deosebit de importanta tehnica... pe cand la lupte tehnica trece pe un loc secund.

dupa acest preambul, prin care am vrut sa-ti spun ca nu trebuie prin sport sa intelegi doar ce implica efort fizic sustinut... iti spun ca te poti apuca de sporturi linistite ... sah, tir, popice...chestii din astea domestice... sau darts, biliard, snooker... ceva care sa nu-ti implice efort fizic!

o alta idee, daca reusesti cumva sa scapi de hepatita C, desi e foarte greu, (iti trebuie si timp si regim special de viata si mai ales alimentatie) ... poti continua cu judo-ul... insa cu foarte mare atentie la alimentatie. pentru sportivii de performanta asta este de cele mai multe ori cheia succesului sau esecului lor! pentru ca la efortul fizic sustinut, ficatul este foarte sensibil si cu o alimentatie necorespunzatoare, este foarte usor de distrus!


heartbit
Postat pe 23 Februarie 2013 01:03
Ce spun medicii conteaza....
Sportul nu-si are loc pentru ca solicita ficatul.
Un regim de viata adecvat, cu multa odihna si regim alimentar.
Nu e de joaca...
Multa sanatate!
garbo_10018
Postat pe 26 Februarie 2013 15:32
Buna ziua,
un tratament fitoterapeutic adjuvant in hepatite ce a fost abordat cu succes, de catre unii pacienti, consta in administrarea de Rumex carbo care este o pulbere carbonizata din: samburi de maslin (Olea europea), seminte de struguri (Vitis viniferae semen), crengue de vita de vie (Vitis viniferae lignum cum cortex), rostopasca (Chelidonii herba), rizomi de stevia stanelor (Rumex alpinus), Ficat sanatos (complex de plante si extracte de plante cu tropism hepatic), Imunitate cu 7 ciuperci(un amestec de 7 ciuperci sub forma de pulbere sau extracte) si complexul de plante Curatarea ficatului care se administreaza concomitent sau alternativ,integrate intr-o schema e tratament adaptata pacientului si patologiei asociate.
Medic_Fares
Postat pe 8 Martie 2013 16:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vand vitamina D3 injectabila/orala 200 000 UI 3 De la: garbo253616 9 Decembrie 2011 12:57
anticonceptionalele PRO sau CONTRA? 3 De la: garbo_3902 9 Iulie 2012 08:26
Copilas cu probleme de vorbire :( 5 De la: DianaMO 27 Mai 2015 16:01
Histerectomia 29 De la: RamonaPopescu 28 Iulie 2020 12:10
Fibromul uterin 1 De la: garbo272347 30 Martie 2012 15:30
Setari Cookie-uri