sa iubesti ca o oarba iar intro zi se spulbera totul

buna am 30 de ani sunt casatorita de 13 ani cu un barbat mai invarsta cu 7 ani decat mine am doi copii frumosi de 9 si 11ani cand mam casatorit aveam doar 17 ani credeam k am gasit cel mai bun barbat din lume .intradevar can un an de zile a fost ok dupa aceea au inceput posesivitatile geloziile chiar uneori si cate o palma apoi au venit copii si el a continuat tot asa eu intodeauna asa am crezut ca este bine sa stau si sa suport orice pt copii ma conformasem in prostia mea eu nu realizam k este rau ceea ce fac desi toata lumea ma intreba cum mai rezist. in fine si poate nu ma r fi deranjat dak intr o zi nu ar fi aparut in viata lui prima lui iubire adik o femeie cu care el a stat un an de zile pana sa ne casatorim noi si el nu ar fi facut prostia sa ma dea la o parte pt ea adik in momentul cand vorbea cu ea eu nu existam si cu toate astea el incearca sa mi spuna k nu i mimic intre ei desi el ii rosteste numele in vis noapte si mai multe chestii
voi ce credeti k ar trebui sa fac?
?
garbo_9962
Postat pe 7 Ianuarie 2013 00:20
Greu sa ti se dea un sfat... Lucrezi?Te poti intretine pe tine si un copil singura?Un copil lui...ca doar sunt si ai lui... Si daca tot ti-ai dat seama ca suferi atat pt. ce??lasa-l,i-a unul din copii.lasa-i si lui unul{sa vada cat este de "usor"} si vezi-ti de viata ta..fii fericita..poate ca meriti dupa atatia ani de umiliri!!
elisabeta_boia
Postat pe 7 Ianuarie 2013 17:05
Bravo Betty Adica din cate am inteles, fata a indurat atatia ani supliciul de dragul copiilor,iar tu-i spui sa renunte la unul ? Ce mama ar face asta de bunavoie ?
Rotty
Postat pe 7 Ianuarie 2013 17:45
NICI o mama!! Dar taaare mi-ar placea sa se poara rupe de unul...numai ca sa-l "incurce" pe fostul...Sa vezi ce "succes" la ..alte "dame" ar avea..???!!! Nu cred ca vreo d=na ar alege un barbat cu un copil....
in rest,DA..nici eu nu mi-as da copii... dar de ce mamele tin cu "dintii" de copii-desi le este greu,nu mai pot gasi un alt partener-greu sa-ti iubeasca un strain propii copii....Iar "tatilor" nici nu le pasa-ei cred ca cu o pensie alimentara au rezolvat totul!!??
elisabeta_boia
Postat pe 7 Ianuarie 2013 19:53
" Dar taaare mi-ar placea sa se poara rupe de unul...numai ca sa-l "incurce" pe fostul..."

Ti-ar place asa...pentru satisfactia ta Ei nu cred ca i-ar place. Poate vine si ne spune.
Rotty
Postat pe 7 Ianuarie 2013 19:59
O viata traita in minciuna este o viata irosita.Exista dragoste si dupa "prima dragoste"
Angela_1
Postat pe 7 Ianuarie 2013 20:10
R. poate ca am parut un pic..rautacioasa...dar asa-mi vine{cateodata} sa pot pedepsi...in acest mod..pe toti asa-zis tati care dupa ce fac copii..ii lasa in grija mamelor,iar ei.."saracii" si "neintelesii" isi cauta .."alinarea" in bratele alteia care fac orice...pozitie...
Nimic nu e mai frumos pe lumea asta ca ....O GRAVIDA ca O MAMA CU COPILUL IN BRATE Dar de ce nu ar sta alaturi si tatal??
Binenteles ca NU TOTI tatii sunt asa...era vb doar de cazul din topic....
elisabeta_boia
Postat pe 7 Ianuarie 2013 20:20
draga mea, cred ca sotul tau deja a hotarat in momentul in care a inrodus persoana respectiva in viata voastra
cat despre a sta impreuna de dragul copiilor, vezi niste studii care confirma ca trauma emotionala pentru copii este mai mare intr-o familie in care exista certuri, neintelegeri, decat un divort
sfaturi nu poti primi de la nimeni, pentru ca e greu sa iti asumi o asa responsabilitate..........
totusi sfatul meu este sa pui in balanta avantaje si dezavantaje daca ramai cu el si avantaje si dezavantaje daca nu ramai
numai bine si mult noroc
dalia_moldovan
Postat pe 11 Ianuarie 2013 09:30
Fetito, recapata-ti calmul si fa-ti ordine in viata. Ia o foaie de hartie si scrie-ti ce variante ai si ce ai de facut, de exemplu:
1. Cauta-ti un servici, in cazul in care nu ai. Regula DE AUR nr. 1 este sa fii INDEPENDENTA FINANCIAR!
2. VEZI CE FACI CU COPIII: du-i la gradi, apeleaza la ajutorul unui parinte, bunic, vecine. Eu am crescut singura 3 si ma descurc ok in continuare.
3. Dragoste cu milogeala nu exista! Daca te-a inselat odata si-l ierti vei crea un precedent si te va mai insela ca stie ca-i merge. chiar daca suferi stapaneste-te si arata-te rece, indiferenta, fara certuri si reprosuri. Poarta-te de parca el nu ar exista.
4. Dragoste cu sila nu se poate. Nu nu-ti mai plange de mila. Trezeste-te. Du-te sa-ti faci o tunsoare noua, iesi cu prietenele, iesi cu copiii, stabileste-i atributiile in casa (lasa-l cu copiii ceva timp, ore si iesi sa te plimbi fara sa-i zici unde mergi!:) si daca nu le respecta treci la masuri radicale cum ar fi o discutie cu un avocat. Daca te mai culci cu el nu-i spune in pat tactica ta, poti pierde si mai mult.
5. RESPECTA-TE PE TINE INSATI SI IA-TI VIATA IN PROPRIILE MAINI!
Cu drag,
Beatrice
Beatrice_Mcartney_1
Postat pe 11 Ianuarie 2013 12:20
Buna ! Sfatul meu este sa nu disperi , sa iei partea buna a lucrurilor . Faptul ca el a gasit pe altcineva este un semn bun in viata ta , acela ca trebuie sa renunti. Lupta pt fericirea ta , Nimic pe aceasta lume nu te poate obliga sa suferi langa el. Fericirea te asteapta draga mea , trebuie doar sa crezi in asta . Fii puternica si mergi mai departe . Viata e scurta si trebuie sa crezi cameriti sa fii fericita.
Iti pot vb si eu din experienta mea. Eu am 36 de ani si am 3 copii.L-am parasit acum 3 ani dupa 15 ani de casnicie si toti copii sunt cu mine. Sunt linistita psihic, si fericita pe langa asta.Daca o mama de obicei spune ca sta sa sufere pt copii , ei bine , eu pt copii am plecat , pt ca , copilasii mei si nu numai ai mei ci si ai tai , trebuie sa traiasca intr-un mediu linistit , fericit , nu plin de traume.Aceste traume pot avea efgecte grave in viata copiilor, mult mai grave decat ne dam noi seama. Esti o femeie puternica , nu sta sa iti distrugi viata.Daca vrei sa mai stam de vb , oricand cu placere.
Crede-ma ca te pot intelege mai bine ca oricine.
Curaj, te asteapta o viata minunata.
garbo_10538
Postat pe 11 Ianuarie 2013 12:23
Bravo Beatrice! Cred ca ar trebui sa facem clubul femeilor divortate , fericite si puternice.
Felicitari pentru sfaturile tale.
garbo_10538
Postat pe 11 Ianuarie 2013 12:26
"Sa iubesti ca o oarba iar intro zi ..." sa incepi sa vezi ! Cam asa inteleg eu situatia ta, ti-ai dat si tu seama de adevarata "imagine" a relatiei voastre! Pune punct si...next!
LLisa
Postat pe 11 Ianuarie 2013 18:20
De la: garbo_9962, la data 2013-01-07 00:20:17buna am 30 de ani sunt casatorita de 13 ani cu un barbat mai invarsta cu 7 ani decat mine am doi copii frumosi de 9 si 11ani cand mam casatorit aveam doar 17 ani credeam k am gasit cel mai bun barbat din lume .intradevar can un an de zile a fost ok dupa aceea au inceput posesivitatile geloziile chiar uneori si cate o palma apoi au venit copii si el a continuat tot asa eu intodeauna asa am crezut ca este bine sa stau si sa suport orice pt copii ma conformasem in prostia mea eu nu realizam k este rau ceea ce fac desi toata lumea ma intreba cum mai rezist. in fine si poate nu ma r fi deranjat dak intr o zi nu ar fi aparut in viata lui prima lui iubire adik o femeie cu care el a stat un an de zile pana sa ne casatorim noi si el nu ar fi facut prostia sa ma dea la o parte pt ea adik in momentul cand vorbea cu ea eu nu existam si cu toate astea el incearca sa mi spuna k nu i mimic intre ei desi el ii rosteste numele in vis noapte si mai multe chestii
voi ce credeti k ar trebui sa fac?
?

De necrezut....
http://www.youtube.com/watch?v=Juom7k851_I
VOIAJOR
Postat pe 12 Ianuarie 2013 15:48
De la: garbo_10538, la data 2013-01-11 12:26:16Bravo Beatrice! Cred ca ar trebui sa facem clubul femeilor divortate , fericite si puternice.
Felicitari pentru sfaturile tale.


Motto: "feminismul este o forma de isterie in masa"


iar daca vreuna sa recasatoreste sa o excludeti din club! nu ar mai indeplini nici un criteriu: s-ar schimba starea civila, va fi dat dovada de slabiciune cand s-a lasat prostita de dobitoc si oricum nu are cum sa mai fie fericita.
burst4x
Postat pe 12 Ianuarie 2013 16:14
Daca cei din jurul tau se intreaba cum mai rezisti inseamna ca situatia nu este deloc roz.Daca ai un loc de munca asigurat si esti independenta financiar copii sunt destul de mari sa te sustina asa ca stai si cu ei de vorba si vezi ei ce ginduri au cum vad ei aceasta situatie Ei vad zi de zi ce se petrece si ce se intimpla intre voi ,ei pe cine sustin?Ai grija nu le vorbi urit de tatal lor este un mod care pe unii copii ii traumatizeaza. Sa te gindesti foarte bine tu poate ai sa-ti gasesti pe cineva dar tata pt copii mai greu.Nu este o idee buna sa desparti fratii asa s-ar putea ajunge la sentimente de ura intre ei si pe masura ce vor creste vor creste si problemele lor.Nu-ti spun sa ierti si sa tolerezi nici dispret si nici nepasare din partea lui cu ait mai putin palmele lui darnice...DOAR gindeste-te bine ! .
fengari
Postat pe 12 Ianuarie 2013 18:31
9962 eu spun divoteaza ia-ti copii cu tine , iti va fii greu dar merita o sansa mai buna , mai multa liniste pt ei si cauta un psiholog sau psihiatru cu care sa vorbesti despre depresile de a lungul anilor si suferinta ta si a copiilor , nu sta asa lupta pt tine sii copii tai mult succes !!!!!!!???????
Andreea_Diaconu_1
Postat pe 12 Ianuarie 2013 19:57
De la: garbo_9962, la data 2013-01-07 00:20:17.. .intradevar can un an de zile a fost ok dupa aceea au inceput posesivitatile chiar uneori si cate o palma ...


Detaliaza si tu, cam cum erau posesivitatile alea, banuiesc ca asa, mai kinky? ..adica, mai intai te poseda, apoi iti mai dadea o palma, nu?..

anakin
Postat pe 12 Ianuarie 2013 20:26
burst4x Eu pot fi de acord ca feminismul e o forma de isterie in masa, dar tu poti fi de acord ca voi barbatii sunteti niste dobitoci??? Cel mai probabil nu poti fi de acord... La fel ca si sotul doamnei, care cu siguranta este un dobitoc, mai sunt multi altii care considera ca femeia trebuie sa taca, sa stea la cratita si sa accepte orice pentru ca este inferioara barbatului. E, eu nu sunt de acord cu asta si nu o sa fiu vreodata, si sunt foarte bucuroasa cand vad femei care se descurca singure chiar daca au un copil sau doi sau chiar mai multi. De fapt barbatii nu sunt decat niste lasi, niste fiinte care atunci cand dau de o femeie puternica, ce se descurca singura mai bine decat ei, baga coada intre picioare si se gandesc cum sa ajunga mai repede acasa ca sa arate femeii, care inca mai sta cu ei, ca sunt mari si tari...Din punctul meu de vedere nu ai de ce sa mai stai pe ganduri pentru ca linistea ta si a copiilor tai este mai importanta iar solutii sa te descurci, daca vrei gasesti...Viata e prea scurta ca sa o irosesti degeaba langa un dobitoc
garbo033054
Postat pe 13 Ianuarie 2013 02:43
arsenic draga mea, arsenic
jagergirl
Postat pe 13 Ianuarie 2013 03:06
daca-ajung vreodata in parlament, am sa legalizez arsenicul, administrat barbatilor cand isi bat joc, cand uita ca au fost nascuti din femeie. cunosc cazuri asemanatoare cu al tau, din pacate nu esti singura
jagergirl
Postat pe 13 Ianuarie 2013 03:11
Delicata situatie..!!! Problema e clasica..!!! El face pe gelosul...posesivul..si tot el..umbla cu cioara vopsita...!!! Posibil..si in sufletul lui sa se petreaca e drama,altfel n-ar striga-o si-n vis...!!! Incearca sa-ti aduni..toate puterile si sa analizezi..la rece...ce e de facut,mai ales ca ai doi copii de crescut...si ca femeie singura,chiar si cu un venit...nu va fi usor...!!! Intrebarea este...ce statut are ..iubita..?? Este..casatorita,divortata..sau n-a fost..niciodata..??
Apoi..faptul ca el..nu recunoaste..denota ca nu vrea sa te lase..eventual..sa va tina pe amandoua,caci...cocosii..sunt tot cocosi..indiferent de...specie...!!! Eu cred ca trebuie sa ai cu el..un dialog civilizat..ca doi prieteni buni...care au ceva in comun...si nu vor pierde..niciodata...adica ..copiii..!!! In functie de rezultatul discutiei,de suportul tau material si moral..in cazul in care ai parinti si familie care sa-ti fie alaturi...vei vedea ce vei face..!!! Pana una alta..pune-ti nadejdea in Dumnezeu..ai grija de tine si de familie..in continuare...incercand sa daruiesti...dragoste si vorbe frumoase,fara injurii si jigniri,caci..nu duc la nimic bun..!!! Dupa un timp..s-ar putea sa-i treaca..focul..si sa-si revina,daca crezi ca-l mai iubesti..si merita sa lupti pentru el...si casnicia ta...!!! Eu iti doresc numai bine,,,sa ai mare grija de tine,caci tati pot fi multi,dar mame...numai una...!!! Singura avere reala..in viata..sunt copiii ..si pentru ei..trebuie sa lupti...ca sa-i faci oameni...si sa traiasca intr-un cadru cald,plin de iubire si civilizat..!!! Numai tu...poti cunoaste cu exactitate...datele problemei tale..si numai tu..poti hotari...ce este mai bine sa faci..!! Domnul fie cu tine,mereu..!!! Amin.!!!
garbo115329_camy
Postat pe 13 Ianuarie 2013 03:29
parerea mea personala este ca viata e prea scurta pt a trai in minciuna si nefericre! traieste-ti si cladeste-ti viata in asa fel incat la sf ei sa poti afirma cu tarie ca a meritat sa lupti pt a-ti gasi linistea sufleteasca! nu merita sa ne compromitem in minciuni. viata oricum e grea, deci judeca cu ratiunea mintii, si nu accepta viata asa cum ti-o propun altii, fi propria ta stapana, nu da voie nimanui sa-ti coordoneze destinul,in mainile tale sta totul. lupta pt dragoste, si nu regreta nimic din ceea ce tu ai trait, din suferinte, trebuia sa treci prin ele, pt a devenii o femeie puternica, gandeste ca anii nu se mai intorc din drum si ca dumnezeu iti ofera diverse strategii, deviza care-mi calauzeste viata e , un sut in fud, un pas inainte! cat despre iertare, ok, suntem datori sa iertam dar nu si sa uitam, iar ceea ce nu te darama, te face mai puternica! dragostea nu cunoaste varsta, bariere , deci merita sa iei viata de la inceput, egalde varsta, de nr copiilor, sau de valoarea banilor! iubeste, upta, iarta, intr-un cuvant traieste! esti o femeie puternica, nu lasa pe nimeni sa te doboare! drum bun in viata, incearca sa-ti pui ordine in ganduri, lucruri, sentimenete, fa-ti o curatenie sufleteasca si vei vedea caci, viata, egal din ce unghi o priveste, merita traita si e frumoasa doar pt simplu fapt ca te-ai nascut! mi-ar placea sa vb pe mes sau fb, sunt un bun psiholog, nu fac tragic nici un esec al vietii mele, ai reusit continua, nu ai reusit, continu...irinaghineti@yahoo.com adresa mea, dac vreodat te vei simtii simgura, sau vei simtii caci oameni dragi te parasesc, atunci nu ezita sa vb cu mine, esti un om bun si meriti doar lucruri care sa-ti aduca linistea sufleteasca! numai bine iti doresc , cu mult respect irina!
garbo167290
Postat pe 13 Ianuarie 2013 05:57
Draga mea ,barbatii sunt toti la fel ,nu le mai pasa de restul ca au facut copii sau ca trebuie sa fie responsabili pentru ce au facut in familie ,dar sa stai cu unul care te mai si bate ca el e barbat indiferent de situatie asta e prostie din partea ta ,indiferent ca sunt copii la mijloc ,si ei sunt traumatizati in afara de tine ,nu e viata asta si nu cred ca de asta te-ai casatorit ca doar nu ai facut un contract cu el sa suporti mizeriile lui ,dute si baga divort si termina cu tot ,si eu am trecut printr-un divort si am ramas cu un copil ,ca doar esti mama ,si el e bine mersi ca nu ii pasa daca ai sau nu sa poti sa-i oferi copilului cei trebuie dar ma descurc ,asa poti sa faci si tu ,si chiar daca esti mama cind iti face ancheta sociala acasa o sa ii intrebe pe copii adica pe cel mare cu cine vrea sa stea iar la tribunal sa ceri custodie comuna ca sa poti sa ii dai si tatalui copii si sa vada ce bine e sa te ocupi de ei nu doar sa-i faci ....asta e ca atunci cind ne casatorim nu stim ce inseamana familia si ce implica asta intrun cuplu ,iar noi femeile ne dorim copii ,pe ei nu ii intereseaza ,ca nu mai sunt ei pe primul loc ci copii unde e si normal ...si asa noi ne inchidem viata ,asa ii incurci si lui aventurile ,cind vei stabili ciind stau copii la el ,si nu o sa-i placa deloc asta ,asa ca gindestete ca ai o viata si tu si nu te-ai nascut ca sa suferi si sa nu te bucuri ca traiesti,asta e la femei ca le e frica ca ce fac ele cu copii si nu se descurca ,poti ca suntem mai tari ca ei si se poate orice pe lumea asta ,eu asa fac ...multa bafta ..si gindestete daca merita sa induri mizeriile lui ..
silvyc
Postat pe 13 Ianuarie 2013 07:54
De la: elisabeta_boia, la data 2013-01-07 19:53:28NICI o mama!! Dar taaare mi-ar placea sa se poara rupe de unul...numai ca sa-l "incurce" pe fostul...Sa vezi ce "succes" la ..alte "dame" ar avea..???!!! Nu cred ca vreo d=na ar alege un barbat cu un copil....
in rest,DA..nici eu nu mi-as da copii... dar de ce mamele tin cu "dintii" de copii-desi le este greu,nu mai pot gasi un alt partener-greu sa-ti iubeasca un strain propii copii....Iar "tatilor" nici nu le pasa-ei cred ca cu o pensie alimentara au rezolvat totul!!??

eii nu...daca mai e si bun..adica "bun" la toate, ca sa fiu mai concreta...de pat ati auzit? ..sa vezi ce ti-l ia...nu il mai vezi decat in vis.
garbo-mira
Postat pe 13 Ianuarie 2013 08:06
De la: jagergirl, la data 2013-01-13 03:11:30daca-ajung vreodata in parlament, am sa legalizez arsenicul, administrat barbatilor cand isi bat joc, cand uita ca au fost nascuti din femeie. cunosc cazuri asemanatoare cu al tau, din pacate nu esti singura


garbo-mira
Postat pe 13 Ianuarie 2013 08:08
De la: garbo163619, la data 2013-01-13 08:08:48
De la: jagergirl, la data 2013-01-13 03:11:30daca-ajung vreodata in parlament, am sa legalizez arsenicul, administrat barbatilor cand isi bat joc, cand uita ca au fost nascuti din femeie. cunosc cazuri asemanatoare cu al tau, din pacate nu esti singura


garbo264601
Postat pe 13 Ianuarie 2013 08:17
[Draga mea....lasa-l si "fugi "cu cei oi copii cat vezi cu ochii..astfel de situatii nu se rezolva niciodata! Nu renunta la nici un copil...nu te va ierta copilul niciodata..nu va inteege iar el ,Don Juanul va avea grija sa-i spuna povestea lui din care va reiesi ca tu esti ..cea rea!
Esti tanara...vei gasi solutii....ideea este sa fii hotarata ,puternica si mama buna...sa-ti tii copiiii nedespariti...! In dezvoltarea copiilor aceste evenimente triste au un impact puternic,cesc frustrati ,timizi si razbunatori...fereste-i de aceste sentimente...! Rolul mamei este sa dea societatii ,sa dea in lume copii sanatosi la trup si minte! Greul il vor suporta ei ..,dar tu ca mama vei fii reperul..! Ai incredere in tine ...si de ce nu ..stria si spune lumii ....se va gasi cineva care sa te ajute si altfel! Iti doresc noroc si tarie! Ai grija de micuti...eii sunt ingerii tai care te apara!
garbo264601
Postat pe 13 Ianuarie 2013 08:23
de ce oare un barbat se poate lega de o femeie cu un copil din alta relatie iar o alta sa nu accepte un barbat cu un copil dintr-o relatie anterioara
nesti2
Postat pe 13 Ianuarie 2013 08:47
Exista osingura cale si aceastsa cale trwebuie sa decizi singura ce vei face nu exista sfaturi sau doctorii ,ori divortezi ori suporti dar tu esti cea care decide ce este de facut
garbo033817
Postat pe 13 Ianuarie 2013 09:24
Si eu am trecut prin aceeasi situatie, dupa 15 ani de casnicie si un copil , sotul (fostul acuma) s-a gandit ca trebuie sa se intoarca la prima iubire, La inceput am acceptat foarte greu situatia dar cu timpul mi-am dat seama ca linistea fizica si psihica, a mea si a copilului este mai presus .Mi-am dat seama ca lumea nu incepe si nici nu se sfarseste cu el.De cand am divortat am intinerit cu 10 ani, toata lumea imi spune lucrul asta, fara stres,nervi,plans doar......liniste,e super.In privinta copilului , foarte rar il acuta desi nu i-am interzis niciodata sa il vada din contra am insistat sa sa vina mai des,dar.... .Acum creste copilul alteia, nu stiu cat de bine o face daca de al lui nu a fost,nu este si nu va fi capabil sa-l creasca.
I-ati viata in propriile maini , fii independenta si puternica pentru tine si copilasii tai !
garbo159221
Postat pe 13 Ianuarie 2013 09:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
IDEMNIZATIE DE CRESTERE A COPILULUI 9 De la: Adriana_Nutu_1 13 Martie 2013 17:14
Clarviziune, cartomantie 2 De la: reyya 21 Ianuarie 2010 02:24
Mai pot crede ca ma iubeste sau ca e doar un mare mincinos? 40 De la: eladaela 20 Decembrie 2009 09:44
este normal?? 57 De la: elisabeta_boia 12 Septembrie 2011 23:48
buna 21 De la: buna01 18 Ianuarie 2010 14:39
Setari Cookie-uri