Credeti ca diferenta de 10 ani intr-o relatie poate reprezenta o problema?

Am 19 ani si recunosc, e prima data cand simt nevoia de a cere sfaturi in astfel de situatii..nu am mai avut tangente cu barbati atat de maturi si mi-e greu sa inteleg ce vrea de la mine..Are 29 de ani, propria afacere, bani, masini si o reputatie de Don Juan al orasului..Ma urmareste de prin februarie si s-a oferit de n ori sa ma duca acasa, insa l-am refuzat politicos mereu, nu as vrea sa creada ca banii sau masina lui au vreo relevanta, pentru ca in cazul meu chiar nu au. Mi-ar fi mult mai usor daca ar avea o situatie financiara mai modesta, as evita interpretarile de genul:,, esti cu el pentru bani,, pentru ca mie chiar nu imi e indiferent si m-ar tenta sa accept macar o data o invitatie de-a lui.

De ce credeti ca dupa atatea luni nu renunta si ma tot urmareste? nu stie sa piarda si nu vrea sa accepte un refuz, chiar isi doreste ceva serios de la mine sau vrea ca el sa fie cel care ma face sa cedez, tinand cont de faptul ca mai multi prieteni din anturajul lui m-au abordat, insa i-am evitat mereu.

Cam complicat, stiu...
garbo_6115
Postat pe 30 Iulie 2012 00:40
Dac banii i maina n-au nicio relevan, nu te mai mpiedica de ''finane''.
Don Juan a fost respins. E posibil aa ceva?
De asta insist. Nu-i complicat...
Axl_R
Postat pe 30 Iulie 2012 08:23
Barbatii sunt ca...UMBRA!! Daca "fugi" dupa ea-fuge de tine;Daca "fugi" de ea-fuge dupa tine!!
Plus..tineretea ta...sigur ca ..umbla dupa tine!! Si Da ..are dreptate Axl...nu suporta ..orgoliul lui de om de mare succes si financiar si sentimental...un asa ..REFUZ!!
Poate ..se indragosteste cu adevarat de tine..
elisabeta_boia
Postat pe 30 Iulie 2012 21:57
cel mai bine era sa-l intrebi pe el... nu pe noi ! noi nici nu stim cum arati... dar daca arati destul de bine pentru un tip care are de toate si mai e si Don Juan... e clar ca vrea sa te treaca la "colectie"... ! si tu, ce motiv obiectiv ai sa nu ti fie "indiferent" ? asa cum scrii: "pentru ca mie chiar nu imi e indiferent si m-ar tenta sa accept macar o data o invitatie de-a lui." nu, nu-mi pari stabila de loc. nici tu nu stii ce vrei, el insa, da ! si tu banuiesti ceva... vad ca ai experienta la "curtezani"... si din motivele pe care i-ai refuzat si pe altii, poti sa-l refuzi si pe el. daca vrei... in fond, e aventura ta... !!! si inca o intrebare, "sa te invite la ce" ? sa te conduca IAR acasa ??? acasa zici ca l-ai refuzat... poate vrei in padure... ??? e mai romantic... ???

aaa... ! era sa uit ! nu, diferenta de zece ani nu reprezinta nici o problema... depinde doar la ce problema... !!!! dar unde e relatia.... ?????
barboneli
Postat pe 30 Iulie 2012 22:46
De la: barboneli, la data 2012-07-30 22:46:20cel mai bine era sa-l intrebi pe el... nu pe noi ! noi nici nu stim cum arati... dar daca arati destul de bine pentru un tip care are de toate si mai e si Don Juan... e clar ca vrea sa te treaca la "colectie"... ! si tu, ce motiv obiectiv ai sa nu ti fie "indiferent" ? asa cum scrii: "pentru ca mie chiar nu imi e indiferent si m-ar tenta sa accept macar o data o invitatie de-a lui." nu, nu-mi pari stabila de loc. nici tu nu stii ce vrei, el insa, da ! si tu banuiesti ceva... vad ca ai experienta la "curtezani"... si din motivele pe care i-ai refuzat si pe altii, poti sa-l refuzi si pe el. daca vrei... in fond, e aventura ta... !!! si inca o intrebare, "sa te invite la ce" ? sa te conduca IAR acasa ??? acasa zici ca l-ai refuzat... poate vrei in padure... ??? e mai romantic... ???

aaa... ! era sa uit ! nu, diferenta de zece ani nu reprezinta nici o problema... depinde doar la ce problema... !!!! dar unde e relatia.... ?????




Deci, in primul rand nu am cum sa-l intreb in mod direct pe el..nu vreau sa para ca am dat foarte mare importanta acestor mici atentii din partea lui fara sa am siguranta ca nu vrea sa se joace cu mine..in al doilea rand, aici nu e vorba de stabilitate...evident ca momentan nu sunt sigura de ceea ce vreau, pentru asta ar trebui sa stiu ce e si in capul lui...daca ti-as fi zis ca sunt indragostita de el si ma visez maritata si cu doi copii ti-as fi parut stabila? cam ridicol...Si da, am o banuiala..ma tem sa nu fiu subiectul unui pariu, pentru ca am mai patit-o si a fost un eveniment care m-a marcat cu toate ca nu eu am fost cea care a picat prost pana la urma..dar m-a facut sa devin paranoica si sa refuz toate ofertele de genul asta..aveam nevoie de niste sfaturi / pareri a unor oameni care privesc povestea dintr-o alta perspectiva..nu de raspunsuri ironizate ca cel de fata... apreciez totusi timpul acordat;)
garbo_6115
Postat pe 31 Iulie 2012 00:05
lucrurile sint foarte simple: el nu e vinator, tu nu esti prada. Sinteti doi oameni - egali, dotati cu creier, doua maini, doua picioare si discernamint. Vrei sa te intilnesti cu el, vrea sa se intilneasca cu tine? Perfect.
Restul sint telenovelisme inutile...
quasaria
Postat pe 31 Iulie 2012 03:51
stai linistita scumpa , dupa ce va obtine de la tine ceea ce doreste nu te va mai urmari , garantat!
probabail ca nici nu te va mai cunoaste....
adeline
Postat pe 5 August 2012 15:13
Esti o prada care il tenteaza si va insista pana cand vei ceda, intr-un fel sau altul.Fiind un tip cu multe "cuceriri", nu are nici o graba, te poate astepta pana cand te vei decide si o vei face rapid.Axeasta abordare este mai mult un balsam pentru constiinta ta,iti place sa crezi ca este vorba despre o relatie sincera, bazata pe sentimente ,dar nu este....Barbatii maturi cu situatii materiale bune ,doresc"trfofee" de genul tau (care probabil ca arati bine) ca sa se simta impliniti in viata si sa isi dovedeasca potenta financiara si nu numai.Nu este nici o nenorocire sa ai o relatie pasagera ,cu un astfel de tip, care poate fi amuzant si distractiv ,cat despre restul ...nici o sansa ,sa nu ne mintim singuri.......Oricum succes....
garbo265966
Postat pe 5 August 2012 17:39
eu cred ca poti spune ca testezi prietenie,cu el,nu cred ca diferenta are vreo importanta,de varsta.
e posibil sa iasa o relatie foarte frumoasa,si e atras de tine chiar pentru ca nu i-ai picat in brate din prima,asa cum fac in general multe femei.
e atras de cineva dezinteresat,lucru pe care nu il intalnesti la tot pasul.
daniilia
Postat pe 6 August 2012 10:09
Ca sa afli ce e in capul lui, musai sa intri in relatie cu el! Riscant, stiu, dar alta cale nu-i. Diferenta de 10 ani nu reprezinta nici o problema, problema e ca tu esti foarte tanara si ca ti-e greu sa intelegi cu adevarat ce vor ceilalti de la tine si tu de la ei. Nu te grabi !
Luna_in_capricorn
Postat pe 6 August 2012 13:47
varsta nu reprezinta nici un impediment!...tinand cont de "unele aspecte"ale tale, adica...sa fii desteapta, sa nu cedezi la orice avans din partea lui...mai vezi tu...daca se merita!...traiesti o viata cu un om si nici atunci nu prea reusesti sa-l cunosti!...incearca si descopera-i caracterul si personalitatea...si mai ales PARINTII, cercul lui de prieteni...vezi in ce ape se scalda tipul!...vezi daca nu-ti inseala asteptarile si ia o decizie corecta.
caleidoscop
Postat pe 6 August 2012 22:16
sper sa nu fie cu prea multa intarziere postarea mea.....eu zic asa :nu te lua dupa ce spune unul si altul,"oameni de bine"...multi sunt invidiosi si scot vorbe. iti place tipul ,accepta sa te conduca acasa dar in plimbare,pe jos nu cu masina....tot e cald si frumos.intre timp,acum depinde si de distanta traseului, aveti timp sa schimbati cateva cuvinte,gesturi ale lui din care poti sa iti faci o prima impresie...mai departe sper sa te descurci...succes...!
thex26
Postat pe 11 August 2012 17:04
nu dar conteaza ce fel de om este ce concepti are si eu am orelatie la fel adica eu mai mare cu 10 ani si dureaza de 3ani dar??????????????daca merita incearca
garbo175965
Postat pe 12 August 2012 07:40
Regret sa iti spun ca da ai dreptate vrea doar sa te faca sa cedezi,esti doar o copila fara experienta si crede-ma ca stiu ce vorbesc eu am 44 ani si tot ma las pacalita de intentiile oamenilor de orice sex.Ca sunt rude,"prieteni"(ca asa ceva nu exista decat in povesti)fiecare mi-au inselat rand pe rand asteptarile.Te rog fii omul destept si invata din greselile altora iar daca tot ai sa faci greseli trebuie sa ti le asumi sa nu acuzi pe nimeni sa nu intri in depresie ptr ca totul e trecator chiar si un rau.Cu drag Camelia.PS am si eu 0 fetita de 18 ani dar si un baiat de 20 si unul de 14.
Camelia_Cami_2
Postat pe 12 August 2012 09:28
Stiu ca postare mea e cu doi ani mai tarziu dar am considerat ca si dupa atata timp daca citeste cine care are aceeasi intrebare iar prinde bine un raspuns.
Camelia_Cami_2
Postat pe 12 August 2012 09:31
Crezi ca un baiat cu o situatie modesta nu te va insela niciodata?!
garbo259720
Postat pe 13 August 2012 08:04
ai mare grija. e ciudat ca mai multi prieteni din anturajul lui au vrut sa te cunoasca. cam mult, indiferent cum arati. sa nu fie o capcana.
MARILENA_25
Postat pe 17 August 2012 22:24
De la: MARILENA_25, la data 2012-08-17 22:24:22ai mare grija. e ciudat ca mai multi prieteni din anturajul lui au vrut sa te cunoasca. cam mult, indiferent cum arati. sa nu fie o capcana.
cainele moare de drum lung iar prostul de grija altuia....ti se potriveste manusa acest proverb romanesc....dupa spusele tale stai inchisa in casa, si nu mai iesi fiindca cu siguranta ti se va intampla ceva rau!...esti pesimista!...nici nu as sta la discutie cu o asa persoana!
caleidoscop
Postat pe 17 August 2012 23:08
draga , capul sus , ochii in nainte si analizeaza . mult succes
Andreea_Diaconu_1
Postat pe 18 August 2012 17:50
Nici eu nu am o problema cu diferenta de varsta....oricum in ziua de azi, un batbat mi se pare "copt" cam dupa 35-40 ani.Si mie mi-a strafulgerat in minte ideea de pariu pus pe tine, poate de aceea si ceilalti prieteni au incercat sa te agate.
Dar daca tot iti place de el, ai putea macar sa iesi cu el la o cafea, suc sau o plimbare in parc ceva de genul si sa incerci sa vezi si ce are in capsor, lasand la o parte fizicul, situatia materiala,etc......posibil sa iti provoace repulsie numai prin ce scoate pe gura si ai sa rezolvi problema imediat. Iar dc e sa iti placa de ce nu incerci sa il cunosti inainte cat de cat, pana a ajunge cu el prea departe, iar dc e sa se intample sa si o faci cu el, macar sa nu iti para rau ca ai facut-o pt ca iti placea TIE de el si deci nu va mai conta cine ce zice. Eu una asa as face.
Greu de crezut pentru timpurile care sunt, dar au mai existat si situatii cand el,marele sex simbol al orasului sa fie fermecat de tine si sa isi doreasca cu adevarat o relatie de viitor si sa se"cuminteasca"....nu se stie niciodata. Oricum toata viata e o loterie in ceea ce alegi.E bine ca mai ceri si parerile altora, asa ai sa sti spre ce sa inclini , dar orice ai alege fa-o pentru ca asa iti zice inima, ca mai tarziu sa nu iti para rau, si sa iti zici ca indiferent de ce am ales, macar m-am simtit bine sau ceva de genul.......sa nu ai pareri de rau si sa iti asumi alegerea facuta :)
Multa bafta !!!
enamagda
Postat pe 19 August 2012 09:46
Eii, Voiajor, nu estem noi ae ifonate.
Dorina...ieeeee. Da' numa' dorina dup o vreme...
Axl_R
Postat pe 19 August 2012 09:58
draga mea, l-am cunoscut pe viitorul meu sot cand aveam 19 ani...eram fascinata de inteligenta, atentia, protectia,dragostea pe care m-i le oferea...i-mi sorbea fiecare cuvant,se oglindea in tineretea mea...era cu 13 ani mai mare ca mine.ne-am casatorit, am facut un copil. si apoi au inceput sa se adanceasca diferentele dintre noi...eu devenisem "prea"copilaroasa, "prea "nestiutoare, "prea neadecvat"de prietenoasa si apropiata de familie,etc...am divortat dupa 13 ani.inca ma mai iubeste dar credema ca nici prin gand nu i-mi trece sa i-i permit sa ma sufoce iar...asa ca sincer, sfatul meu este sa i-ti gasesti pe cineva cu care sa cresti impreuna, nu cu un vampir energetic...asta sunt don juanii!
milena_77
Postat pe 19 August 2012 15:37
De la: Axl_R, la data 2012-08-19 09:58:31Eii, Voiajor, nu estem noi ae ifonate.
Dorina...ieeeee. Da' numa' dorina dup o vreme...

http://www.youtube.com/watch?v=tCBJLFZ5uHI&feature=related
VOIAJOR
Postat pe 20 August 2012 01:25
nu fi proasta fa.
manca-i banii si gata. poatetz fashi cadou si fo mashina da vez sa nu fie furata.
ca la noi fetili sho trag di mici. la 19 ani hahaha, dija ieste cam batrine.
aha ca nul erta pi ciumeg fa-l di malai si dupe aia cautatz unu pi gustu lu matalie.
adi27
Postat pe 20 August 2012 09:14
Rotty
Postat pe 20 August 2012 09:18
De la: adeline, la data 2012-08-05 15:13:05stai linistita scumpa , dupa ce va obtine de la tine ceea ce doreste nu te va mai urmari , garantat!
probabail ca nici nu te va mai cunoaste....


adica ci sa obtine???????????
zii lu fata mai derect adica ca ciumegu vrea sa io traga. na, si cei cu asta. s-al face fata pi ciumeg la bani daca tot ii are si dupe aia sai zice pa.
da' iam zis si iei cai cam batrana dija. la noi (la dubasari) fetili sho trag di mici di pi la 13-14 ani asa ca itz dai matale sama ca la 19 ani dija ieshti tricuta.
da matali catz ani ai ca ti vad in poza gigia si cu niscai inaintari tot sa pui gura pi iele. sa mor io.
adi27
Postat pe 20 August 2012 09:21
Aha....de aia arata ca bunica colo pe la 40 ??? Ca se "consuma" de pe la 13- 14 ?
Rotty
Postat pe 20 August 2012 09:25
- daca amandoi partenerii sunt maturi din punct de vedere emotional nu este nici o problema ,e chiar de folos ca barbatul sa fie mai in varsta decat partenera !
- in cazul tau ai grija sa nu fi doar un trofeu pentru palmaresul lui , depinde si de tine ,cat esti de coapta emotional ,oricum un sfat ..ai grija de tine si vorbeste cu mama ta !
altora
Postat pe 20 August 2012 10:06
nu cred ca banii tear putea atrage poate chiar vrea sa te cunoasca!
maria_64
Postat pe 20 August 2012 22:31
Cred c 10 ani nu este o astfel de diferenț teribil. Cunosc un cuplu care este de 20 de ani ...
garbo_7904
Postat pe 27 Septembrie 2012 10:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
BARBATI INTRETINUTI DIN DRAGOSTE 262 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:51
Femeile un ajutor in viata pentru barbati! 1 De la: VOIAJOR 11 Ianuarie 2013 01:43
SIMPLU 6 De la: mia79x 22 Mai 2009 13:46
Amic/Iubit 63 De la: garbo_472576 23 August 2017 09:24
vreau sa ma impac cu fostul meu prieten .help me 8 De la: garbo26121996 23 Martie 2012 18:09
Setari Cookie-uri