Ce e de facut cand iti vine copilul batut acasa?

Buna. Azi baiatul meu in varsta de 14 ani, a fost batut de un alt elev la scoala, pe motivul geloziei. Eu intotdeauna l-am sfatuit sa se apere daca se intampla vreodata sa se ia la harta cu alt baiat, dar sa nu loveasca. Asa ca al meu are contuzie la ochi, iar celalat nimic. Ce ar trebui sa fac mai departe? In prima faza am vorbit la telefon cu directoarea si maine ma duc la scoala, apoi m-am prezentat cu copilul la Departamentul Primiri Urgente. Cum ar trebui sa procedez in continuare? Ma poate sfatui cineva?
garbo276286
Postat pe 28 Mai 2012 18:13
spune-i dirigintei(lui), apoi directoarei, urmeaza a se analiza situatia pentru a se afla cine e vinovatul, odata stabilit vinovatul...sa i se scada nota la purtare pentru a nu mai face si a doua oara....daca vinovatul a recidivat se poate cere exmatricularea, in sedinta profesorilor.
caleidoscop
Postat pe 30 Mai 2012 09:19
toti copiii se bat si cearta intre ei,incepand de la camin,gradinita,si mai ales la pubertate.
totul e sa dea inapoi ce primeste.
si depinde ce inseamna batut.
daca e doar o palma,sau un pumn,eu nu ma amestec,ca ei se impaca iar a doua zi.
daca e ceva grav,doar atunci ma amestec.
trebuie invatat sa se apere,sa evite loviturile adica,si apoi,sa dea si el,ca altfel il iiau de moale,si il bat toti.
am patit si eu cu baiatul meu.
garbo201517
Postat pe 2 Iunie 2012 13:36
chiar l-a batut cit sa te duci cu el la urgenta?
Sau te-ai dus doar asa, sa marchezi momentul cu o adeverinta ca a fost batut?

Si nu stiu ce te astepti sa rezolvi mergind tu la scoala. Nu l-a batut "scoala", nici vreun reprezentant al scolii. L-a batut un alt baiat cu care maine se poate intilni pe strada: sau cu prietenii caruia sa poate intilni maine pe strada, si o poate incasa din nou. Rezolvi problema cu scoala, nu rezolvi conflictul: pe ala nu il poti rezolva tu. Trebuie sa il rezolve el, altfel nu faci decit sa ii confirmi imaginea de mimoza in fata celorlalti.

Partea cu "sa se apere dar sa nu loveasca" suna bine in teorie: in practica te-ai gindit daca e aplicabila? Cum te aperi la concret, fara sa lovesti?


Nu stiu ce as face daca ar incasa-o fie-mea, mai curind imi pun problema pina acum cum sa fac sa nu dea ea prima... Probabil as da-o la cursuri de conflict management.... si kickboxing, in caz ca primele dau rateuri.
quasaria
Postat pe 2 Iunie 2012 13:48
ar fi bine daca se da sa se si incaseze...legea compensatiei!...asta ca sa ma tina minte!...ca sunt rea si a dracului!
caleidoscop
Postat pe 2 Iunie 2012 16:09
1. daca ai ajuns la urgente iei a adeverinta din care sa reiesa ca a fost batutu.
2. mergi la scoala si faci plangere la directoare scolii (chiar daca ai vorbit la telefon cu directoare , poate ca ea nu-si aminteste...);
3. directoare cheama la scoala parintii batausului si anunta polititstul de proximitate
4. politistul face o ancheta si s-ar putea lasa cu amenda pentru parintii batausului
5. dacaai adeverinta ca a dost batutu poti sa faci plangere penala (evident ca ammenda penala estepentru parintii batausului)
............................
deci iti spun din experienta, am fost presedinta comitetului de parinti pe scoala (clasele I-VIII) si eram anuntati si noi parintii dein comitet plus ca participam la niste consilii administrative convocate special.
tot ce trebuie sa faci este sa nu dai inapoi
adeline
Postat pe 14 Iunie 2012 09:57
interesul care , de fapt? Sa escaladezi conflictul? Sa il amplifici sau sa il stingi?
Daca baiatul nu e capabil sa se apere, o sa si-o ia de la ALTII - carora nu le cunosti parintii. Sau nu o sa si-o ia la modul fizic, dar o sa il sicaneze si ar putea fi si mai rau.
Daca fie-mea ar veni cu o amenda acasa, bs, o platesc si mare brinza. Daca e "bullied", am o problema...
Comitetele astea fac si ele cite o furtuna intr-un pahar cu apa... mare drama un pumn intre baieti. Drama ar fi sa nu fie capabil sa gestioneze situatia in continuare.
quasaria
Postat pe 14 Iunie 2012 12:11
Cea mai buna varianta, dublu sau nimic..adica ori da doi pumni cand primeste unul, ori dispare in 3 secunde....si atentie se intampla din gelozie, e cazul ca prima oara sa nu te implici mai ales tu ca mama, lasa-l pe taica-su sau un prieten mai mare daca singur nu poate rezolva problema. daca mergi cu el de manutza la scoala s-ar putea sa fie trimis dupa grishuletz in secunda urmatoare si e frustrant pt el(a fost si pt mine ca fata, iar de atunci mi-am rezolvat singura problemele) poate fi o prima lectie de viata
jeje2011
Postat pe 15 Iunie 2012 01:45
ai mei nu se sinchiseau oricum, da' am vazut cit de rautaciosi pot fi copiii la faza ascunsului vreunuia dupa fusta mamei... Si cind iese de dupa fusta, ce face?!
quasaria
Postat pe 15 Iunie 2012 06:43
Nu stiu daca aici se poate pune problema ''fustei mamei''...
In ziua de azi adultii trebuie sa se familiarizeze cu termenul de ''inteligenta emotionala'', ca mai apoi sa isi educe copii in spiritul acestei idei.
Problemele de orice natura(incluzandu-le pe cele de natura emotionala ) nu se rezolva cu pumnul-dimpotriva, bataia agraveaza situatia, dupa cum se vede-certificate medicale din partea celuilalt,instiintari ale directiei etc.

In concluzie-copii trebuie invatati sa se apere dar invatati si ca agresiunea fizica nu rezolva niciodata problemele.
D-na , faceti bine daca mergeti la director si urmati procedura standard impusa.

Copilului ii explicati ca , comportamentul celuilat a fost dictat de instinct datorita educatiei ''slabute '' de acasa_mai bine zis a lipsei de educatie.Pe viitor , explicati copilul sa incerce sa evite batausul , daca nu are incotro sa fie politicos si rece pe cat posibil sa evite declansarea unui alt scandal.
De regula ne bazam pe cel ''puternic psihic '' si nu pe batausi....
cumsafie
Postat pe 16 Iunie 2012 10:03
Si baiatul meu a fost batut acum 2 saptamani (are 17 ani) de niste golani de 31 si 21 de ani pe motiv ca isi cheama ajutoare "de bataie" - dupa ce copilului meu ii furase bicicleta si era de 800 de lei.De fapt eu il sunasem si acei batausi au interpretat altceva si de aici bataia, cu contuzii la ochi si in cap numai cucuie si capul spart, plus nasul si buza sparta.Si nu era suficient tot el batut, furat si tot el vinovat, ca n8u avea ce cauta in acel cartier (asa ne-a spus politia).L-au interogat 4 ore pana i s-a facut rau si l-a luat salvarea, mi-a stat in spital 4 zile, acum are tratament si dupa o luna cu revenire la control.Dar el poate avea repercursiuni, nu stiu voi vedea.Ideea este ca politia la noi nu face nimic, indiferent ca bataia e in scoala sau pe strada, tot cel batut e vinovat se pare intotdeauna...este mult mai usor sa o gasesti pe victima-vinovat, decat sa mai cauti vinovatii....si de aceea in tyara aceasta nu se face nimic.
Credeti-ma ca am vrut sa il bat pe unul din faptasi si stiti ce a zis politia?...ca si el e copilul cuiva si ca nu avem de unde sti ca el a dat in el, desi copilul meu l-a recunoscut ca si agresor!
Traim in tara "nimanui".........e de rau si de noi parintii, dar si de tineretul asta care vine din urma.
yaanna
Postat pe 16 Iunie 2012 10:45
De la: cumsafie, la data 2012-06-16 10:03:58
Copilului ii explicati ca , comportamentul celuilat a fost dictat de instinct datorita educatiei ''slabute '' de acasa_mai bine zis a lipsei de educatie.Pe viitor , explicati copilul sa incerce sa evite batausul , daca nu are incotro sa fie politicos si rece pe cat posibil sa evite declansarea unui alt scandal.



desigur...
quasaria
Postat pe 16 Iunie 2012 10:54
De la: garbo276286, la data 2012-05-28 18:13:02Buna. Azi baiatul meu in varsta de 14 ani, a fost batut de un alt elev la scoala, pe motivul geloziei. Eu intotdeauna l-am sfatuit sa se apere daca se intampla vreodata sa se ia la harta cu alt baiat, dar sa nu loveasca. Asa ca al meu are contuzie la ochi, iar celalat nimic. Ce ar trebui sa fac mai departe? In prima faza am vorbit la telefon cu directoarea si maine ma duc la scoala, apoi m-am prezentat cu copilul la Departamentul Primiri Urgente.

"Cum ar trebui sa procedez in continuare? Ma poate sfatui cineva ?"



o multime te pot sfatui... dar sfat ca al meu, nu primesti de la nimeni... !!! deci.... il caftesti si tu cand vine acasa, sa-l inveti minte ca sa se apere alta data cand e atacat !!!! sa zgaraie, sa muste, sa de-a cu picioarele sau un genunchi la.... ousoarele adversarului... !!! omleta sa i le faca... eiiii dracia dracului !!! sa vezi tu cum nu-l mai ataca a doua oara !!! bataia, e rupta din Rai... asa ca la directoare, dai vine pe Dzeu. !!!!

next !

barboneli
Postat pe 16 Iunie 2012 11:27
De la: caleidoscop, la data 2012-06-02 16:09:57 ar fi bine daca se da sa se si incaseze...legea compensatiei!...asta ca sa ma tina minte!...ca sunt rea si a dracului!
garbo_385854
Postat pe 9 Octombrie 2013 15:30

Haidi mai ca o mintit, nu l-o batut, io dat branci numa' si el s-o tot dus de-o uitat sa se mai opreasca.

La 14 ani, au maini de mimoza, ca doar nu l-ai pus la spart cioate ?!

In caz ca se cafteste, sa dea si el, na ca are si el spitz..... ...sau nu?

Sara!
Fss_ssu
Postat pe 9 Octombrie 2013 22:10
hmmm...la 14 ani..m-am batut atat de rau cu un baiat...de am ajuns acasa... cu arcada sparta....amandoi ochii vineti si buza sparta.....de voia diriginta sa ma duca la protectia copilului ca nu credea ca m-am batut in fata blocului.....:))..ai mei..cel putin au ramas socati......mama s-a jelit o saptamana pt fata ei...iar tata voia sa ma duca la box...:))..in orice caz...forta ai la orice varsta.......mai ales cand e rost sa te aperi....mi-am cam luat-o atunci...da ce pumni si ce picioare i-am carat si eu.....acum nu stiu daca as mai avea curajul sa fac asta..desi acum vre-o 2 ani am sarit la ex partenerul meu......dar m-am potolit rapid cand am vazut ce forta are pe langa mine....personal daca mi-ar veni copilul asa acasa...l-as invata cate-va tehnici de aparare si l-as da la un sport asa mai de forta....:D
Eu1985
Postat pe 16 Octombrie 2013 22:18


Si mie mi-o spart arcada pi la 10 ani o "maimuta"
di 3 X o dat ca nu stia tabla 'nmultirii. :(

Mam a mea, tot pi mini m-o zgaltait cand o vazut cum curgea sange.....da o trecut si am
semnu' si acuma.....di asta ma feresc di ele
....cand le prind, moooooma ci le fac....!

Eu, am invatat BOX da am reflexe mai bune la picioare :)

NB!
Fss_ssu
Postat pe 16 Octombrie 2013 22:49
poi daca ai reflexe mai bune la picioare...de ce nu ai dat si tu cu piciorul.....ca sa vezi daca nu ii zburai peruca la maimuta...si o faceai si cu botox asa de mica..:)))...in schimb poti sa dai acum....ca orikm ai mai multa forta desi cred ca si maimuta s-a transformat in urangutan...ms la fel....
Eu1985
Postat pe 16 Octombrie 2013 23:12
Fara violentza ! ...Da` cu vigilentzaaa !!!
Rotty
Postat pe 17 Octombrie 2013 08:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Care e cea mai nesimit postac ? 81 De la: garbo_4558 24 Ianuarie 2013 16:12
Cum sa scapam de stres 78 De la: garbo134266 5 August 2010 13:03
hei 7 De la: hermosa20 16 Iulie 2012 02:16
Raylor Sole Golf Clubs 1 De la: servers9 15 Iulie 2010 10:47
Dar intr-adevar, s-a schimbat femeia? 43 De la: garbo_466560 21 Mai 2017 13:35
Setari Cookie-uri