care sunt elementele care tin o casnicie?

eu am ajuns la concluzia ca respectul, prietenia, dragostea si scopurile comune.....
garbo_1690
Postat pe 11 Mai 2012 16:41
aceleasi care stau la baza relatiei de cuplu.
Asta inseamna "casnicie": imperechere oficializata.
quasaria
Postat pe 11 Mai 2012 17:42
e.....elementele care tin o casnicie?

....cum s-o tina?trebuie tinuta neaparat?....nu consumata?

Iote! ....GARANTIA...ii buna?....no' ca tot necunoscuta ii....
Dar ca burlac.....imi pun si eu intrebarile : cate/care elemente; merita/nu merita efortul;
ii necesara,la ce ajuta,cat de eficienta este....casnicia?....si lista de intrebari poate continua....
Fss_ssu
Postat pe 12 Mai 2012 14:38
Elementele principale care tin o casatorie sunt urmatoarele;
Sinceritatea,,,dar nu inseamna ca trebuie sa iti spuna si sa iti povesteazsca despre trecut,,pt ca nici un om nu are dreptul sa intrebe despre trecut,,,,ci conteaza prezentul si viitorul...
seriozitatea,,,comunicarea.....ca amandoi sa se comporte frumos unul cu altul....
respectul,,recunostinta....numai ca trebuie sa fie reciproca...ca o relatie sa dureze...pt ca compromisurile nu se pot duce la infiinit.
de aceea eu cred ca trebuie comunicare si lucrurile sa fie facute ca sa fie amandoi multumiti.
ingerasulluptator
Postat pe 12 Mai 2012 14:49
De la: garbo_1690, la data 2012-05-11 16:41:22eu am ajuns la concluzia ca respectul, prietenia, dragostea si scopurile comune.....


ai dreptate... desteapta concluzie !!! asta in cazul ca sunt ! la elemente ma refer... ! problemele incep cand elementele nu mai sunt, se uzeaza, dispar incet incet, din varia motive... mai ales ala important, dragostea !!! si asta se intampla foarte des. ai aici pe forum destule exemple... ! si... ce ai de gand sa faci cu concluzia asta ? s-o publici... ????
barboneli
Postat pe 12 Mai 2012 15:03
Neeeee....Provoaca doar asa...sa isi dea lumea cu presupusul
Daca vrea sa publice,i zic io...:apa,foc pamant si aer ...ce...astea nu sunt tot elemente ??
Rotty
Postat pe 12 Mai 2012 16:28
Eu una nu cred in iubirea aia oarba de a te lasa sedusa de vorbele unui barbat in loc sa te gandesti ca poate este mincinos si nu stie ce sa mai indruge ca sa ii pici in pat..
iubirea cred ca vine atunci cand vezi ca barbatul este bun cu tine,,,si tu stii sa fii recunoascatoare si sa apreciezi asta.
Dar de obicei oamenii,barbatii sau femeile vad un barbat bun ca fiind prost si risca sa il ia de fraier in loc sa il incurajeze si sa il aprecieze ca specia lui sa se inmulteasca
ingerasulluptator
Postat pe 12 Mai 2012 20:11
De la: ingerasulluptator, la data 2012-05-12 20:11:29Eu una nu cred in iubirea aia oarba de a te lasa sedusa de vorbele unui barbat in loc sa te gandesti ca poate este mincinos si nu stie ce sa mai indruge ca sa ii pici in pat..
iubirea cred ca vine atunci cand vezi ca barbatul este bun cu tine,,,si tu stii sa fii recunoascatoare si sa apreciezi asta.
Dar de obicei oamenii,barbatii sau femeile vad un barbat bun ca fiind prost si risca sa il ia de fraier in loc sa il incurajeze si sa il aprecieze ca specia lui sa se inmulteasca
ingerasulluptator
Postat pe 12 Mai 2012 20:15
Zic si eu cum a zis altul mai istet, cu mult timp in urma: daca dragoste nu e...

As fi vrut sa spun ca respectul e pe primul loc, dar respectul acela despre care credem noi ca vorbim, apare, zic tot eu, cand iubirea nu mai exista ci doar obisnuinta.

Eu cred ca un barbat care iubeste cu adevarat, isi respecta sotia / partenera de viata. Idealuri comune, pasiuni comune, averi comune, alea - alea, nu sunt suficiente pentru a mentine o casnicie decat, cel mult, pe hartie.
Anubis
Postat pe 12 Mai 2012 20:18
De la: ingerasulluptator, la data 2012-05-12 20:11:29Eu una nu cred in iubirea aia oarba de a te lasa sedusa de vorbele unui barbat in loc sa te gandesti ca poate este mincinos si nu stie ce sa mai indruge ca sa ii pici in pat..
iubirea cred ca vine atunci cand vezi ca barbatul este bun cu tine,,,si tu stii sa fii recunoascatoare si sa apreciezi asta.
Dar de obicei oamenii,barbatii sau femeile vad un barbat bun ca fiind prost si risca sa il ia de fraier in loc sa il incurajeze si sa il aprecieze ca specia lui sa se inmulteasca


Un barbat bun cu tine e tatal tau, bunicul, neamurile de a sapte spita, vecinul sau cizmarul. Barbatul pe care il vei iubi si langa care vei dori sa-ti petreci toata viata trebuie sa aiba mai mult decat bunatate.
Nu degeaba se pune egal intre bunatate si prostie. Nicio femeie nu-si doreste un molau langa ea, genul de barbat care o spala pe picioare cand vine de la amant.
Anubis
Postat pe 12 Mai 2012 20:21
De la: Anubis, la data 2012-05-12 20:21:55
De la: ingerasulluptator, la data 2012-05-12 20:11:29Eu una nu cred in iubirea aia oarba de a te lasa sedusa de vorbele unui barbat in loc sa te gandesti ca poate este mincinos si nu stie ce sa mai indruge ca sa ii pici in pat..
iubirea cred ca vine atunci cand vezi ca barbatul este bun cu tine,,,si tu stii sa fii recunoascatoare si sa apreciezi asta.
Dar de obicei oamenii,barbatii sau femeile vad un barbat bun ca fiind prost si risca sa il ia de fraier in loc sa il incurajeze si sa il aprecieze ca specia lui sa se inmulteasca


Un barbat bun cu tine e tatal tau, bunicul, neamurile de a sapte spita, vecinul sau cizmarul. Barbatul pe care il vei iubi si langa care vei dori sa-ti petreci toata viata trebuie sa aiba mai mult decat bunatate.
Nu degeaba se pune egal intre bunatate si prostie. Nicio femeie nu-si doreste un molau langa ea, genul de barbat care o spala pe picioare cand vine de la amant.


Pai un barbat bun nu inseamna sa fie un molau si un papagal....Ci sa fie corect sa stie cand sa vorbeasca si cand sa taca,sa nu agaseze femeia sa faca ce vrea el.pt ca femeia nu este cainele lui,femeia are si ea o gandire si barbatul ar trebui sa tina cont...
Un om bun nu inseamna sa fii prost,sau fraier....
Ci pur si simplu,sa fie un om corect,,,sa fie corect cu toti oamenii si sa aiba principii....un crestin adevarat....
a fii barbat bun nu inseamna sa iti lasi femeia de capul tau....sa mearga la amanti,sa faca ce vrea din tine.
a fii barbat bun inseamna sa fii corect,sa vorbesti frumos,sa stii cand sa vorbesti si cand sa taci si sa nu agasezi femeia...ci ideile tale pt ca femeia nu este caine
ingerasulluptator
Postat pe 12 Mai 2012 20:28
iubirea adevarata este atunci cand oamenii stiu sa aprecieze sentimentele celuilalt...
nu stiu daca te poti indragosti de un barbat de care nu iti place un barbat fizic pt ca arata ca dracul....
apoi nici barbatul sa fie prostanac nu este bine...
sa fie un barbat destept care stie cand sa vorbeasca si cand sa taca
numai ca barbatii nu tac niciodata,,ei considera femeia proasta si ei trebuie sa gandeasca pt ea la fel ca pt un caine...si o agaseaza de cap,,,pana o inebuneste si o prosteste
de aceea sunt si femeile proaste pt ca le-au inebunt barbatii de cap si nu le lasa sa gandeasca ca sa le poate ei manipula mai bine
ingerasulluptator
Postat pe 12 Mai 2012 20:33
de ceea cred ca un barbat se poate comporta cu o femeie cat de frumos dar daca femeia nu il place,,,,degeaba se chinuie bietul de el..poate nu coincide gandirea,,,cum arata fizic,,,
de aceea cred ca daca doi se plac,,,si simt atractie unii pt altii si iubirea vine cu timpul
ingerasulluptator
Postat pe 12 Mai 2012 20:36
iooooo il persecut .....si il profitez si il lesin cu sexul ........aseeeee ca sa nu mai poata la altele .....sa ii vina cu greata cand le vede
floare_cu_colti
Postat pe 12 Mai 2012 20:41
Sa nu uiti sa-l respecti pe cel de langa tine , sa-i aduci aminte frecvent si nu obligatoriu prin vorbe , de afectiunea pe care i-o porti ...gesturile , chiar si marunte spun atat de mult ...delicatetea vorbelor si comportamentului , o foarte buna comunicare , participarea comuna la diverse activitati
seriousgirl
Postat pe 12 Mai 2012 20:55
corecta comunicare,adica iubirea si respectul.
pentru ca daca iti exprimi nervii,ceva ce te-a deranjat,cu acuzari,tipete,ton,jigniri,etc,deteriorezi relatia in loc sa o consolidezi.
daca strangi din dinti si spui frumos exprimi calm,se rezolva problemele care oricum nu se termina in casnicie,si totul e la un echilibru.
daniilia
Postat pe 12 Mai 2012 22:42
"daca strangi din dinti si spui frumos exprimi calm,se rezolva problemele care oricum nu se termina in casnicie,si totul e la un echilibru."

nasol... ! tocmai de asta imi era frica..... ! dintzii mei sunt in pahar, pe noptiera.... acum inteleg de ce nu rezolv problemele... !!!! cred ca pana la urma... nu ma mai insor si gata.... ! ce-mi trebuie mie probleme.... ! zau !!!
barboneli
Postat pe 12 Mai 2012 23:21
"Eu una nu cred in iubirea aia oarba de a te lasa sedusa de vorbele unui barbat"....


irinuca ingeras..... dar tu crezi numai in iubirea unui singur barbat totusi ! si crezi orbeste in El ! deci... ? si ca tot vorbim de asta.... oare cum s-a lasat Maria sedusa de Dzeu. ? altfel, nu se nastea iubitul tau.... nu ? la Iisus ma refer.... !
barboneli
Postat pe 12 Mai 2012 23:35
De la: garbo_1690, la data 2012-05-11 16:41:22eu am ajuns la concluzia ca respectul, prietenia, dragostea si scopurile comune.....
si comunicarea intre cei doi .conteaza foarte mult .
garbo276991
Postat pe 12 Mai 2012 23:41
binenteles... doar daca nu sunt amandoi mutzi.... !
barboneli
Postat pe 13 Mai 2012 00:01
De la: barboneli, la data 2012-05-13 00:01:43binenteles... doar daca nu sunt amandoi mutzi.... !

Cateodata, e preferabil ca femeia sa fie un picut "muta" adica sa mai invete sa asculte, mai mult cu sufletul, cu urechile e mai greu!!!....Dar speranta...moare ultima....Nu?
garbogabim
Postat pe 13 Mai 2012 08:12
s-ar putea sa-i vina greata ..de tine
mihaik2
Postat pe 13 Mai 2012 08:15
De la: floare_cu_colti, la data 2012-05-12 20:41:57iooooo il persecut .....si il profitez si il lesin cu sexul ........aseeeee ca sa nu mai poata la altele .....sa ii vina cu greata cand le vede


eu cred ca asta ar tine barbatii acasa...si le-ar si place...
de ce sa mai caute prin alte parti?cand totul este
ACASA...Bafta!
Mr_Li
Postat pe 13 Mai 2012 08:23
Am citit ce s-a scris pe aici,referitor la acest subiect si sunt de acord. Sa tii o casnicie ai nevoie de tot ce s-a enumerat,dar unde este puterea de a ierta? Iertarea este apanajul oamenilor inteligenti.
Hathor
Postat pe 13 Mai 2012 08:26
Sa nu fie nevoie sa apelezi la iertare...
Rotty
Postat pe 13 Mai 2012 08:37
Compromisul.
carco
Postat pe 13 Mai 2012 09:17
De la: Hathor, la data 2012-05-13 08:26:58Am citit ce s-a scris pe aici,referitor la acest subiect si sunt de acord. Sa tii o casnicie ai nevoie de tot ce s-a enumerat,dar unde este puterea de a ierta? Iertarea este apanajul oamenilor inteligenti.

Csnicia este frumoas, dar este prea lung...........ns dac vrei s o ii depinde de cte compromisuri vrei s faci..
garbo161764
Postat pe 13 Mai 2012 09:24
iubirea, respectul unul fata de altul,cateva, nu multe compromisuri!....multa comunicare!
caleidoscop
Postat pe 13 Mai 2012 10:05
De la: Hathor, la data 2012-05-13 08:26:58Am citit ce s-a scris pe aici,referitor la acest subiect si sunt de acord. Sa tii o casnicie ai nevoie de tot ce s-a enumerat,dar unde este puterea de a ierta? Iertarea este apanajul oamenilor inteligenti.
...hai, ma lasi domnita!...daca nu iert asta inseamna ca nu-s inteligenta?...iertam o data, de doua, de trei ori....pana cand?!...fac si compromisuri de dragul lui....sa salvam o casnicie,etc,etc.....uite ca sunt inteligenta si daca nu vreau sa iert...sa-l ierte dumnezeu!....sorry!
caleidoscop
Postat pe 13 Mai 2012 10:10
De la: suparatu_, la data 2012-05-12 14:38:04e.....elementele care tin o casnicie?

....cum s-o tina?trebuie tinuta neaparat?....nu consumata?

Iote! ....GARANTIA...ii buna?....no' ca tot necunoscuta ii....
Dar ca burlac.....imi pun si eu intrebarile : cate/care elemente; merita/nu merita efortul;
ii necesara,la ce ajuta,cat de eficienta este....casnicia?....si lista de intrebari poate continua....
suparatule,tie ti se pot parea multe lucruri inutile,ineficiente,dar asta nu inseamna ca ele nu functioneaza pt ceilalti.ti se poate parea si mersul pe jos ineficient si inutil,insa pentru altii poate fi esential.deci fiecare avem viziuni diferite asupra a ceea ce este util si functional in cazul fiecaruia.
venizigoldplated
Postat pe 13 Mai 2012 10:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cam cat ii firul de sandwich cu dragoste??? 38 De la: fleur_de_lis 9 Octombrie 2009 19:48
HBV - relatie/casatorie 8 De la: unknown_user 15 Iunie 2015 08:32
relatie 96 De la: Helen29 7 Decembrie 2009 13:57
TRADAREAPARTENERULUI-SPORT NATIONAL-FINALA 1 De la: crissreno 3 Decembrie 2009 02:55
Casatoria cu nuntaa OFFFFFF! 15 De la: joanna22 1 Aprilie 2013 22:04
Setari Cookie-uri