o rugaciune foarte puternica

Bun gasit forumistelor.Vreau sa va dau aceasta rugaciune pentru ca este foarte puternica,si multa lume a obtinut ajutor in necazuri apeland la ea.Se spune noua zile de marti,si pe timpul cat se recita se aprinde o lumanare sfintita (de la biserica).


SF.Marta,ma indrept catre tine plina de incredere cerandu-ti ajutor.Cred cu tarie ca ma vei ajuta si ma vei sprijini cand mi-e greu.Spre a-ti arata recunostinta mea,iti fagaduiesc sa fac cunoscuta si altora aceasta rugaciune.Te rog cu umilinta sa imi aduci alinare in suferintele si necazurile mele.In numele negraitei bucurii care ti-a cuprins inima cand i-ai oferit adapost Mantuitorului lumii in casa ta din Betania,te implor roaga-te pentru noi si familia mea ca sa-l pastram pe Dumnezeu in inimi,astfel incat sa ne invrednicim a primi ajutor in nevoile noastre,mai ales in durerea care ma copleseste acum....../aici se spune dorinta.
Te implor ajutatoarea celor aflati in suferinta,infrange orice greutate precum ai infrant balaurul care zace la picioarele tale.Apoi se spune
1 Tatal nostru
3 X Bucura-te Marie,cea plina de har,Domnul este cu tine.Binecuvantata esti tu intre femei si binecuvantat este rodul trupului tau Isus.Sfanta Marie,Maica lui Dumnezeu,roaga-te pentru noi pacatosii,acum si in ceasul mortii noastre.Amin.

Sf.Marta ,roaga-te pentru mine si familia mea.
magdalena16
Postat pe 25 Aprilie 2012 00:34
cea mai puternica din toate,este rugaciunea inimii.
adica doamne iisuse hristoase,mantuieste-ma pe mine pacatosul.

apoi mai este paraclisul maicii domnului.
oricum multumesc ptr rugaciune,este frumoasa,si imi va folosi.
daniilia
Postat pe 30 Aprilie 2012 00:03
"cea mai puternica dintre toate" este cea in care crezi tu.
Poti sa reciti si luceafarul, daca tu esti convinsa ca o sa te ajute, atunci e "cea mai puternica" pentru tine.
quasaria
Postat pe 30 Aprilie 2012 00:09
Cea mai puternica rugaciune este...cum zice si danila..
smerandu-ti mintea,,,stopandu-ti gandurile Doamne Iisuse milueste-ma pe mine pacatoasa vindecami neputintele si intareste-ma..zii de multe ori,, apoi fa fapte bune,,,incurajandu-i pe altii,,,si intarindu-i si Dumnezeu te va intari si El pe tine.
ingerasulluptator
Postat pe 30 Aprilie 2012 20:26
Eu cred ca nu trebuie sa priveasca faptul ca smerenia fata de Dumnezeu inseamna umilinta...
Smerenia inseamna ascultarea sfaturilor Tatalui Ceresc,,Iisus Cristos...
Dumnezeu este tatal nostru si noi trebuie sa fim copiii ascultatori...Dar nu inseamna ca a fii ascultator pt ca Dumnezeu te invata de bine,,,inseamna ca te umilesti.. a considera ca Dumnezeu este Bun si ca sfaturile Lui duc la evolutie nu inseamna umilinta...
atunci cand te rogi trebuie sa te smeresti,sa iti supui mintea si sa iti stopezi gandurile tale si sa il rogi pe Iisus sa iti dea gandirea pozitiva...nu inseamna ca faptul ca un om accepta ca fara Dumnezeu nu se poate descurca si se roaga sa il ajute nu inseamna ca se umileste...
.

ingerasulluptator
Postat pe 30 Aprilie 2012 20:35
..... ....
barboneli
Postat pe 3 Mai 2012 23:07
eu ma gindeam doar ca magdalena are o poza foarte pioasa... un indemn la rugaciune... in rest... pe irina recunosc ca n-am citit-o.
quasaria
Postat pe 4 Mai 2012 01:00
Cea mai puternica rugaciune e aceea pe care o faci in inima ta-fara sa o "trambitezi" in lume...fara sa te "lauzi" cu ce te rogi ...
Cea mai primita rugaciune e aceea facuta in mijlocul naturii unde nu vede decat Domnul si aude numai El!!
In rest..sa ne purtam corect,omeneste,deschisi si iubitori...si uite ce "rugaciune" primita am facut!!
elisabeta_boia
Postat pe 5 Mai 2012 09:31
Pot s m rog oriunde/oricnd. Nu cred n rugciuni ''STAS''.
Axl_R
Postat pe 5 Mai 2012 10:05
Rotty
Postat pe 5 Mai 2012 10:40
De la: quasaria, la data 2012-05-04 01:00:00eu ma gindeam doar ca magdalena are o poza foarte pioasa... un indemn la rugaciune... in rest... pe irina recunosc ca n-am citit-o.


mmmda... ai gandit bine !!! numai ca pozitia e luata dupa rugaciune... mai ales ca i s-a si indeplinit !!!! adica i-a fost auzita si rezolvata... ! daca e asa puternica..... ! la rugaciune ma refer.
barboneli
Postat pe 5 Mai 2012 10:50
poti sa te rogi oricand ai o neclaritate,,intr-o problema in care nu gasesti o solutie...Roagate,,smeresteti mintea,,stopeazati gandurile,,,si lasa-l pe Iisus sa iti dea solutii...De cate ori te simti singura,,suparata,nelinistita,rogate ca mintea ta sa se inveseleasca si Dumnezeu sa iti dea solutii....ideii care sa te faca sa te simti mai bine
ingerasulluptator
Postat pe 5 Mai 2012 10:51
De la: Axl_R, la data 2012-05-05 10:05:22Pot s m rog oriunde/oricnd. Nu cred n rugciuni ''STAS''.


intrebarea mea e.... CUI ???? la mine inca nu ai incercat.......
barboneli
Postat pe 5 Mai 2012 10:51
De la: ingerasulluptator, la data 2012-05-05 10:51:06

"poti sa te rogi oricand ai o neclaritate,,intr-o problema in care nu gasesti o solutie...Roagate,,smeresteti mintea,,stopeazati gandurile..."

si lasa-l pe Iisus sa iti dea solutii...De cate ori te simti singura,,suparata,nelinistita,rogate ca mintea ta sa se inveseleasca si Dumnezeu sa iti dea solutii....ideii care sa te faca sa te simti mai bine


aha.... acum am inteles care e problema ta majora... ! tu "iti stopezi gandurile (gandirea...) si de aia scrii ce scri si cum scrii... ! pai cum naiba sa gasesc solutii la vreo problema de-a mea, daca imi stopez mintea... ???? si tu... cum "iti smeresti" mintea... faci vre-un tratament special... sau tu te-ai nascut deja fara ea.... ??? la minte ma refer !

barboneli
Postat pe 5 Mai 2012 10:57
Barbo! Io te acc aa cum eti! Tu poi?
Axl_R
Postat pe 5 Mai 2012 12:31
nu stiu ce e aia "acc:... dar daca tu ma accepti.... si eu te accept pe tine... !!!!
barboneli
Postat pe 5 Mai 2012 18:44
s zgrc bre, prescurtare.
Axl_R
Postat pe 5 Mai 2012 19:59
De la: barboneli, la data 2012-05-05 10:57:47
De la: ingerasulluptator, la data 2012-05-05 10:51:06

"poti sa te rogi oricand ai o neclaritate,,intr-o problema in care nu gasesti o solutie...Roagate,,smeresteti mintea,,stopeazati gandurile..."

si lasa-l pe Iisus sa iti dea solutii...De cate ori te simti singura,,suparata,nelinistita,rogate ca mintea ta sa se inveseleasca si Dumnezeu sa iti dea solutii....ideii care sa te faca sa te simti mai bine


aha.... acum am inteles care e problema ta majora... ! tu "iti stopezi gandurile (gandirea...) si de aia scrii ce scri si cum scrii... ! pai cum naiba sa gasesc solutii la vreo problema de-a mea, daca imi stopez mintea... ???? si tu... cum "iti smeresti" mintea... faci vre-un tratament special... sau tu te-ai nascut deja fara ea.... ??? la minte ma refer !

pai iti stopezi gandurile tale pt ca oricum sunt rele....si te rogi,,te smeresti citesti carti,,,si apoi vorbesti dupa cum te inspira duhul sfant..dumnezeu iti pune cuvintele pe buze si in gandire...este ceva incredibil...
ingerasulluptator
Postat pe 5 Mai 2012 20:22
Eu imi stopez gandirea si il las pe Iisus ca sa gandeasca pt mine....Citesc,ma rog ca Dumnezeu sa ma ajute ca sa pot merge pe drumul drept si ca toti inamicii mei sa fie dati la o parte din calea mea.Este ceva incredibil,,nici eu imi nu imi pot imagna cum de pot gandi asa....de loc si curat
ingerasulluptator
Postat pe 5 Mai 2012 20:25
De la: ingerasulluptator, la data 2012-05-05 20:25:38Eu imi stopez gandirea si il las pe Iisus ca sa gandeasca pt mine....Citesc,ma rog ca Dumnezeu sa ma ajute ca sa pot merge pe drumul drept si ca toti inamicii mei sa fie dati la o parte din calea mea.Este ceva incredibil,,nici eu imi nu imi pot imagna cum de pot gandi asa....de logic si curat
ingerasulluptator
Postat pe 5 Mai 2012 20:27
Din puul gndirii:,,nici eu imi nu imi pot imagna cum de pot gandi asa....de loc si curat"
Incredibil dar adevrat!
Axl_R
Postat pe 5 Mai 2012 20:28

Saraca!
Fss_ssu
Postat pe 5 Mai 2012 21:06
Rotty
Postat pe 5 Mai 2012 21:13
De la: ingerasulluptator, la data 2012-05-05 20:22:58
De la: barboneli, la data 2012-05-05 10:57:47
De la: ingerasulluptator, la data 2012-05-05 10:51:06

"poti sa te rogi oricand ai o neclaritate,,intr-o problema in care nu gasesti o solutie...Roagate,,smeresteti mintea,,stopeazati gandurile..."

si lasa-l pe Iisus sa iti dea solutii...De cate ori te simti singura,,suparata,nelinistita,rogate ca mintea ta sa se inveseleasca si Dumnezeu sa iti dea solutii....ideii care sa te faca sa te simti mai bine


aha.... acum am inteles care e problema ta majora... ! tu "iti stopezi gandurile (gandirea...) si de aia scrii ce scri si cum scrii... ! pai cum naiba sa gasesc solutii la vreo problema de-a mea, daca imi stopez mintea... ???? si tu... cum "iti smeresti" mintea... faci vre-un tratament special... sau tu te-ai nascut deja fara ea.... ??? la minte ma refer !

pai iti stopezi gandurile tale pt ca oricum sunt rele....si te rogi,,te smeresti citesti carti,,,si apoi vorbesti dupa cum te inspira duhul sfant..dumnezeu iti pune cuvintele pe buze si in gandire...

este ceva incredibil..."




exact !!! ceva INCREDIBIL... eu nu pot sa CRED !!!!! am incercat o data si n-am reusit !!!
barboneli
Postat pe 5 Mai 2012 22:05
@quasaria
M-ai dat gata cu afirmatia aceasta.
Rugaciunea este dialogul cu Dumneze sau cu o forta supranaturala divina (cum vrei tu sa-i spui). Nu poti sa te adresezi lui Dumnezeu recitand Luceafarul si tu sa vrei de fapt sa-I ceri sanatate, sau depasirea unui obstacol greu din viata ta, sau liniste sufleteasca. Vrei sa spui ca te relaxeaza, te face sa te simti mai bine si poti gandi mai lucid dupa. Da, dar numai dialog cu Dumnezeu nu e!
Rugaciunea este cu mult mai presus decat o poezie. Decat daca vrei sa cuceresti pe cineva. Atunci cu siguranta nu ai sa-i spui o rugaciune. O rugaciune puternica este cea facuta cu inima curata. Poti sa citesti carti intregi de rugaciuni, dar daca nu le spui cum trebuie, degeaba. Decat sa te umpli de cuvinte fara noima si pe care sa nu le intelegi, mai bine cateva dar cu gand curat. "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatosul" e suficient, daca o spui din toata inima. De aceea se mai numeste si rugaciunea inimii. Sau spuneti decat "Tatal nostru", care este o rugaciune atat de comleta, decat sa va pierderi in fraze fara inteles.
Frumos din partea autoarei topicului ca a dorit sa ne impartaseasca aceasta rugaciune, dar cred ca expresia "foarte puternica" e relativa. Puterea unei rugaciuni, intensitatea ei depinde de persoana care o rosteste.
Rugaciunile puternice sunt recunoscute ca fiind "Molitfele Sf. Vasile cel Mare" sau blestemele diavolului, dar daca nu ai o pregatire prealabila sau nici nu stii ce sunt sau ce inseamna cuvintele acelea, le poti considera ca si "Luceafarul", o poezie.
prezbiteros
Postat pe 6 Mai 2012 08:45
Axl_R
Postat pe 6 Mai 2012 09:26
NICI eu nu cred in rugaciuni , e ca si cum te duci langa un leu si il rogi sa te muste , e plictisit leul si sta linistit nu te musca , apoi nu mai te rogi la el si il ameninti si indata te va musca suparat ca l-ai deranjat . Stiu ca exista fantome si stiu ca nu exista Dumnezeu . Dar cu siguranta daca reusesti sa faci pe cineva sa ameninte un spirit , atunci acea persoana care vroiai sa pateasca ceva rau va pati , deci nu e chiar asa cum credeai , rugaciunea trebuie spusa oamenilor si nu spiritelor .
Ilie_Aurel
Postat pe 6 Mai 2012 10:19
... din ce in ce, mai complicat topicul... !!! de unde si vorba aia puternica.... "mare e gradina lui Dumnezeu" !!!!
barboneli
Postat pe 6 Mai 2012 13:17
De la: barboneli, la data 2012-05-05 22:05:20
De la: ingerasulluptator, la data 2012-05-05 20:22:58
De la: barboneli, la data 2012-05-05 10:57:47
De la: ingerasulluptator, la data 2012-05-05 10:51:06

"poti sa te rogi oricand ai o neclaritate,,intr-o problema in care nu gasesti o solutie...Roagate,,smeresteti mintea,,stopeazati gandurile..."

si lasa-l pe Iisus sa iti dea solutii...De cate ori te simti singura,,suparata,nelinistita,rogate ca mintea ta sa se inveseleasca si Dumnezeu sa iti dea solutii....ideii care sa te faca sa te simti mai bine


aha.... acum am inteles care e problema ta majora... ! tu "iti stopezi gandurile (gandirea...) si de aia scrii ce scri si cum scrii... ! pai cum naiba sa gasesc solutii la vreo problema de-a mea, daca imi stopez mintea... ???? si tu... cum "iti smeresti" mintea... faci vre-un tratament special... sau tu te-ai nascut deja fara ea.... ??? la minte ma refer !

pai iti stopezi gandurile tale pt ca oricum sunt rele....si te rogi,,te smeresti citesti carti,,,si apoi vorbesti dupa cum te inspira duhul sfant..dumnezeu iti pune cuvintele pe buze si in gandire...

este ceva incredibil..."




exact !!! ceva INCREDIBIL... eu nu pot sa CRED !!!!! am incercat o data si n-am reusit !!!
pai ca sa primesti pe Iisus in mintea ta si inima ta mai intai trebuie sa te curete de rele
ingerasulluptator
Postat pe 6 Mai 2012 13:19
...rugati-va sa-mi fie si mie bine!...doamne ajuta !...toti pacatosii!
caleidoscop
Postat pe 6 Mai 2012 13:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CONCURS 1 De la: garbo022125 6 Decembrie 2010 09:01
vreau sa cumpar un animal 12 De la: garbo_461943 15 Ianuarie 2017 19:57
Sandra 2 De la: rcc 11 Noiembrie 2009 10:40
castigi garantat!!! 1 De la: barboneli 12 August 2012 15:22
carne de vita 34 De la: 28 Decembrie 2009 12:50
Setari Cookie-uri