intrusi?

ce imi place mie la site-ul asta este faptul ca e plin de gospodine care nu inteleg nuante, dar batman-batman ca nevasta e o sfanta si familia e sfanta si restul femeilor (barbatilor) din afara cuplului niste animale de prada care abia asteapta sa smulga nevinovatu' partener de linga ei.
Cit dreak de indobitociti putem fi de niste acte? Ne definesc, ca om? Care e diferenta dintre relatia ca doi oameni casatoriti si relatia ca doi oameni necasatoriti care se iubesc si fac copii si stau impreuna n ani?
Sau nu admiteti ca poate face copii, o poate iubi si poate sta impreuna si cu cealalta?

Intrusul este cel care intevine peste un cuplu?
Care apare mai tirziu?
Si daca nevasta oficiala este un fel de trofeu sau razbunare care apare pe parcurs?
Ar trebui urita si blamata aia?
Chiar daca nu stie situatia?!

Sau nevasta e nevasta ca are acte la primarie si pe baza acelor acte se deruleaza toate judecatile de valoare?!
Just wondering....

Dilema e oarecum reala, face oarecum parte din viata mea reala - numai ca in realitate e certitudine, nu dilema. Stiu destul de bine ce sa fac. Intrebarea tinea pur de perceptia exterioara, nu de sfaturi.
quasaria
Postat pe 15 Iulie 2011 10:26
e perfect ca stii ce sa faci,albastro..

e f cald ..
iasomia
Postat pe 15 Iulie 2011 10:31
e foarte cald, intr-adevar...
Stiu ce sa fac.... Uneori razbunarea optima este sa iti fie bine.
quasaria
Postat pe 15 Iulie 2011 10:49
Q, candva am meditat pana am innebunit la realitatea asta a naibii de ciudata...Acum sunt in tratament si zic ca doar adevarul ne face liberi si ca doar in libertate ne simtim cat de cat bine. Acuma...ce e adevarul? Aceasta e intrebarea. Societatea a venit cu ideea sa faca legi, ca sa ne disciplineze cumva dar ele, legile acestea, se bat cap in cap si inima in inima cu legile naturii noastre-divine, daca crezi in Dumnezeu, naturii punct, de nu crezi. Nevasta putin inteligenta, nesigura, neindependenta material mereu va vedea in intrusa o fiinta cu spada! Si ce atu are? Ce arma are? Docomentul...eventual un copil, doi...Exista mari iubiri intre oameni necasatoriti si copii nascuti din aceste mari iubiri, dar daca ar ajunge iubirea! Nu ajunge! Este nevoie de curaj, este nevoie de spirit elevat, este nevoie de forta de caracter...de ambele parti. Este nevoie, zic. Rar, teribil de rar se intampla sa existe toate acestea de ambele parti...si in acelasi timp si spatiu!
Luna_in_capricorn
Postat pe 15 Iulie 2011 10:53
Q, si eu ma invart in acelasi cerc-copii, paradoxuri, casatorii cu acte, suflet ce tanjeste in alta parte, un alai de intrebari si suferinte (utile? inutile? habar n-am!), societate, legi si paralegi...nu am raspunsuri si-s cam obosita sa le mai caut, drept sa-ti spun...
Luna_in_capricorn
Postat pe 15 Iulie 2011 11:20
vad tot mai mult in jurul meu si aud oameni care, casatoriti fiind si naclaiti in nush`ce imuabilitate aroganta, sfidatoare a unor legi care tin de orice altceva, numai de fiinta psiho-afectiva nu, sunt de-a dreptul alienati, deposedati, spoliati de ei insisi. se cred lucizi, reali, cu picioarele pe pamant, cand, de fapt, traiesc cea mai mare minciuna si mascarada a vietii lor. habar n-au cine dreak zace in ei! cine mai sunt! si asta pt ca nu au curajul sa infrunte un adevar minim, obiectivandu-se. pur si simplu, am senzatia ca un act te indobitoceste, te transforma in omul pesterii. iti pierzi toata candoarea ce-o putea avea sufletul. iti pierzi conexiunea cu tine insuti/insati.
esme
Postat pe 15 Iulie 2011 11:39
Esme, asa e. Dar de cand e lumea lume se joaca mascarada asta de-a cuplul. Nu-i noua sub soare! Ma repet, e nevoie de inteligenta, de constiinta superioara, de curaj ca sa spui IMPARATUL E GOL!
Luna_in_capricorn
Postat pe 15 Iulie 2011 11:44
deci... luna... nici tu n-ai ajuns la nici o concluzie, nu?
O sa iti comunic concluzia la care ajung eu atunci, daca ajung la vreuna.
quasaria
Postat pe 15 Iulie 2011 12:02
luna, corect ceea ce spui!
sensul valabil al cautarii unui `inmultitor`, al cautarii unui intreg autentic, este acela care incepe de la tine catre celalalt. intai trebuie sa descoperi autenticul `eu`, pt a putea ajunge la originalul, autenticul `noi`. iar asta nu se face in pustiu, in singuratate, ci suspendand o vreme dependenta de unul sau altul, nu cum se intampla in general: daca am io senzatia ca nu mi-e bine cu unul, ma duc repede sa caut un altul, sa aflu care, pana mea, o fi lucrul ala care-mi lipseste si pe care tre` sa mi-l aduca si sa mi-l implanteze altcineva, chiar daca nu stiu ce-i cu mine, din ce sunt alcatuit, ce ma anima si ma coafeaza, ce nevoi reale si de cine am intr-adevar nevoie. nu! atunci trebuie sa ma intorc la mine, sa vad ce-i cu mine! cand cei doi nu sunt alesi cu sens, vor fi doar contingenti, si atunci cand vor fi alesi cu sens, vei constata ca dependenta devine o optiune, chiar un must!
esme
Postat pe 15 Iulie 2011 12:19
Q, astept cu (ne)rabdare...
Luna_in_capricorn
Postat pe 15 Iulie 2011 12:44
Da, Esme...ca' bine zici...
Luna_in_capricorn
Postat pe 15 Iulie 2011 12:46
esme, si cit la suta din populatie intelege asta?
Si cit la suta considera ca bine c ai pus laba pe unul/una, e bun luat, daca nu iti place da-i si lupta cu el/ea sa-l cioplesti prin partile esentiale, sa faci din leu pisica si daca ai dat cu barda prea tare si nu iti convine ce a iesit, ii mai lipesti niste plasturi... ca na, e al tau, e luat, e mandatory sa te intelegi cu el, ce mama dracului.... Familia conteaza, individul duca-se pe apa simbetii.

Nu intelegeam mult timp de ce femeile devin in timp obeze si crizate, si barbatii nesimtiti si betivi.... iote cum exista o explicatie....
quasaria
Postat pe 15 Iulie 2011 12:53
da, Q, asta e, din pacate!: cea mai cinica farsa, cea mai grotesca bufonerie a comediei umane!

ft trist!
esme
Postat pe 15 Iulie 2011 12:59
foarte trist! dar trist pt ei...pt ca nu inteleg nimic, pt ca sunt "surprinsi", chipurile, cand li se intampla lor
si atunci cauta vinovati, si cauta, si cauta...in intotdeauna exista altcineva (vinovat)

cum sa crezi ca te poate face altcineva fericit, cand tu nu sti ce-ti doresti? cum sa te astepti sa se gandeasca altul/alta la binele tau?? sa fim seriosi?? tu te gandesti? sigur ca nu...da'n rest, e plina lumea de altruisti
zambila
Postat pe 15 Iulie 2011 13:25
ciudat, cred ca ieri am scris "constatarea zilei"...care spunea ca ridicam victimizarea la rang de arta si intotdeauna, dar intotdeauna, altii sunt vinovati, numai noi nu
nush de ce, da' parca topicul lui Q se muleaza perfect pe frantura asta de gand

maztule,nu numai ca tot cauta vinovati, dar cauta si detalii...cat mai multe detalii...sa stie tot in amanunt...cu cine, unde, cand, cum, e mai frumos/a...e mai bun/a in pat...e mai..e mai...
eu cand ziceam ca oamenii au vocatia nefericirii, ehehe...
michelle_
Postat pe 15 Iulie 2011 14:42
vocatia nefericirii impartasite....he, he, he....

dor72
Postat pe 15 Iulie 2011 14:49
musai! adica cum? cum sa indrazneasca sa fie fericit/a cu altcineva?
nu nene....tre' sa moara cu legal/a de beregata, acum si pururea in veci vecilor amin...chit ca aia e doar singuratate in doi
michelle_
Postat pe 15 Iulie 2011 14:55
oooo, da!
cum am putut uita de detalii? si scormonit prin mail, prin telefon, urmariri, intrebari peste intrebari, reprosuri....
si la final, ce ai obtinut??
te alegi doar cu frustrarea si umilinta! la ce-ti foloseste sa stii detalii??
zambila
Postat pe 15 Iulie 2011 14:58
pentru vanitate....si autovictimizare....si ...sa il poti arata cu degetul pe diavol, tu, celalalt, care esti sfant, si te-ai sacrificat, si ai suferit...si tot diavolul pleaca...si ramai nauc, neintelegand ca tu esti izvorul tututror relelor....si ai luptat din rasputeri sa ajungi in aceasta situatie...nefericita...."din cauza lui/ei"
dor72
Postat pe 15 Iulie 2011 15:03
dor, corect! ai rostit cuvantul magic...si da-i si "lupta"...si lupta...si lupta...ca sa ce? ca sa obtii ce? ca partida e pierduta oricum...
si mai una...cateodata, nici macar nu e vina aluia de se uita fara sa inteleaga ce i se intampla, pentru ca pur si simplu se intampla, si nu intotdeauna exista explicatii rationale la chestia asta. si cum spunea cineva...nu pentru ca ala/aia ar avea ceva in plus, de multe ori are ceva in minus, da' tocmai aia te darama
adaptarea la realitate e grea, asta e problema...vrand-nevrand, cei mai multi inca au impresia ca viata e un basm, in care "el si ea" traiesc fericiti pana la adanci batraneti
desi, basmele ar trebui sa-si piarda dulceata la o anumita varsta, deh...
michelle_
Postat pe 15 Iulie 2011 15:14
no, acum sa nu generalizam!
si io m-am trezit intr-o astfel de situatie, fara ca macar sa caut sau sa intreb ceva
stiti cum ii aia cu adevarul care iese mereu la suprafata? no, cam asa ii!

toti gresim, important e sa nu persistam in greseala! zic si eu....
zambila
Postat pe 15 Iulie 2011 15:21
mie-mi spui? te loveste cate un adevar de-asta drept in moalele capului...exact in varfu' patului conjugal, hehehe
michelle_
Postat pe 15 Iulie 2011 15:31
michelle, eu in momentul asta sint asa de satula de ipocrizii incit nu stiu pe ce dreak se muleaza topicul asta, dar nu m-am putut abtine...
Sa zicem ca o persoana foarte apropiata tocmai a foutut si viata mea si viata proprie, doar asa, ca sa capete un nou pet - pet care evident ca nu are idee despre ce este vorba. Si s-a oripilat ca asta ar schimba ceva intre noi,.

Nu honey, nu schimba nimic... in afara de faptul ca m-am saturat de valea plingerii si iesi dreak din casa mea si din viata mea....
quasaria
Postat pe 15 Iulie 2011 15:47
mda
zambila
Postat pe 15 Iulie 2011 15:53
dap, the life is a bitch...you know what I mean...
si Q, sunt multi, prea multi oameni distructivi...macar daca s-ar limita la a distruge propria viata, da' nu...trebuie sa-o mai fouta si pe-a altora
se la vi tujur parsiva, deh...
michelle_
Postat pe 15 Iulie 2011 15:54
sa si-o fouta pe ea, pe viata adica, dimineata la prinz si seara. de azi incolo... si sa dea al de sus, care o fi ala, sa isi ia o nevasta care sa procedeze by the book: sa il astepte cu matura la usa pe dl. cu pretentii de "eu decid ce vreau sa fac", sa ii toarne nspe copii si sa il fugareasca cu ei in poale pe la toate sindrofiile unde va vrea dl. sa mediteze existential, singur. Iar daca dl. va avea nedumeriri: asta e. E nevasta-sa.
Poate asa va intelege in pashtele ma-sii ce e aia commitment, responsabilitate, asumarea deciziilor.

quasaria
Postat pe 15 Iulie 2011 16:04
oaliooo, Q...eufemistic vorbind, ti s-a ridicat temperatura la ulei
michelle_
Postat pe 15 Iulie 2011 16:14
Q......sunt de acord cu tine, cu prima postare! un suflet liber si pur, sincer...

motiv pentru care... cum spunea si luna_ ..a fost inventat certificatul ala roz, pacatos si urat, sa le aduca aminte oamenilor ce au, nu e vorba numai de responsabilitati (dar si).....si nu suntem frunza in vant.....

si tablele alea de legi.....punct de reper, trebuie sa ne ghidam dupa ceva...
Eugenia69
Postat pe 15 Iulie 2011 16:16
s-a gripat demult, m. - numai ca na, eu acum constat....
quasaria
Postat pe 15 Iulie 2011 16:17
Q, tigari si mult calm...o sa cam treci prin multe faze acum...
si, la temperamentul tau, o sa se lase cu descarcari electrice
michelle_
Postat pe 15 Iulie 2011 16:21

Recomandari

Setari Cookie-uri