Se impune sau nu o despartire/divort?

Buna tuturor! am avut intentia de a scrie un mesaj la divorturi dar m-am infranat si am deschis aici subiectul intrucit in subconstient stiu ca vreau sa ramanem o familie.De la inceput va spun ca e un caz real, nu e ceva scris de dragul artei, nu este inventat sunt implicati 2 copii mici si noi, mama si tatal.Vreau sa primesc sfaturi cat se poate de pertinente, cu cat mai multe sfaturi primite de la pers. care au trecut printr-un astfel de eveniment cu atat ma bine.Cateva informatii: avem o relatie de 12 ani(5 prietenie) si restul de casatorie din care au rezultat 2 copii frumosi , sanatosi, lumina ochilor nostri.De-a lungul timpului, mai ales de cand a aparut primul copil, deci de vreo 6 ani, au inceput frecusurile, oboseala, rutina, neintelegerile, discutiile cam tot ce poate aparea intr-o fam. cand apare un copil, dar...........asta nu inseamna ca am clacat caci am avut bunici care au stat cu copilul, noi ne-am plimbat, eu m-am recreat cand am vrut,nu a fost pana la urma extraordinar de greu caci am avut ajutor si inca avem de la parinti...........bun.......discutiile incepeau de la mine, recunosc, o tipa cam rigida, perfectionista.........ii ceream sa faca curat, splat copil/copii, iesit afara, ajutor cat mai mult in casa, cicaleli ca n-a facut aia ca n-a facut ailalta..............dar una peste alta treceam peste.............dar mi s-au adunat toate animozitatile astea in creier, am inceput singura sa ma fac sa ma indepartez de el(mi-am impus eu sa fac asta........) am incercat sa-l fac sa se simta de 2 bani, i-am reprosat multe.............deci dupa mai multe discutii legate de divort(toate apropurile/discutiile de divort eu le-am initiat desi eram constienta ca nuasta vreau dar ma gandeam ca-l sperii foarte tare...........si bineinteles ca s-a speriat.......ma iubeste foarte mult(o simteam mai demult acum nu vreau eu sa simt), ma trateaza f. bine, ce vreu eu e cam litera de lege, copiii sunt viata lui, familia e f. imp. pt. el-ii da o siguranta inviata, dupa spusesele lui, nu se vede divortat, nu vrea divort, decat daca eu insist...........ma rog acum un an tot la o discutie f. aprinsa i-am spus ca poate continua casnicia daca indeplineste 2 cerinte: sa mergem la consilier marital si sa-mi jure in biserica ca nu s-a sarut/ culcat cu altcine de la inc. rel. noastre..............si ce credeti?
asta s-a intamplat in aprilie anul trecut.............deci dupa 1 an nu a facut nimk in acest sens, nici nu a deschis discutia, nimk, se eschiva cand bateam apropouri.....nimik pana zilelel trecute cand n-am mai suportat(va dati seama 1 an intreg cat am asteptat, cat m-am macinat. cate scenarii) si iata discutia, vestile aflate:de frica, de lasitate, de delasare(spusele lui) nu a facut nimk, desi stia ca o sa vina vremea darii de seama.De ce nu a putut sa-mi jure? pt. ca voia sa vb cu un preot(mi-a spus de anul trecut ca asta vrea, numai ca n-a facut-o din motivele de mai sus).......am adus discutia pe aceasta panta, a refuzat sa-mi zica ce voia sa discute cu preotul, m-a asigurat ca nu s-a culctat cu o alta............dar totusi era ceva ce nu voia sa-mi spuna............bun...........mi-am pus in actiune toate "mestesugurile" mele si pana la urma am aflat:la un team building(care se organizeaza anual de firma), acum 2 ani, a baut intr-o seara f. mult, un amic, coleg le-a zis celor prezenti,( 4 in total) sa mearga la el in apart. de hotel sa continue bauta si ca are si o supriza............se pare ca n-a stiu despre ce e vorba intrucit nu el tb. sa fie acolo ci un alt coleg........care din prea multa bautura nu a mai putut merge in aprt. si cum surpriza era pt. 4 baieti a fost luat el, care probabil putea sa mearga pe picioarele lui............deci toti 4 au plecat in aprt. unde pe langa bautura au venit 4 fete platite, care au dansat si apoi fiecare si-a luat in "posesie" un barbat;acum din ce mi-a relatat(i-am cerut sa-mi povesteasca ca unui amic, ca unei per. adulte ca unei pers. cu care n-are nimk de ascuns, caci tocmai ii spusesem ca nu ma agit, avand in vedere ca tot ne desparti)....tipa a apucat sa se ajeze pe el, pe canapea probabil(n-am intrebat) i-a facut un masaj, la mangiat, l-a sarut pe piept, l-ar fi desfacu la pantaloni...........moment in care unul din baieti(tot sot, cu 2 copii mici, ceva mai putin baut) l-a tras de acolo si l-a dus in camera lui, de fapt fiecare in camera lui;imi spune ca e o zona neagra in mintea lui, are franturi nu stie ce afacut cap-coada.Dimineata si-a intrebat un alt coleg care a ramas acolo daca s-ar fi sarutat cu tipa - ala i-a zis ca nu (pt. ca fetele, ca sa nu zic c.....ve nu s-ar saruta pe gura cu clientii- asta i-a spus colegul, cunoscator intr-ale fetelor de acest tip si apoi ca, chiar nu s-a sarutat.........el nu tine minte).Cum i-am spus ca-mi imaginez ca apipait-o , ca doar nu tinea mainile pe canapea.............deci a avut puterea de a-mi spune ce s-a intamplat, puterea de a-mi spune ca nu din vointa lui a plecat ci ca l-a scos acel coleg...........ei deci marea intrebare ce pot eu sa fac?ce trebuie sa fac? sa lupt? sa trec? e ceva grav? nu stiu...........recunosc fata de mine insami ca vreau sa divortez pt. ca il mai iubesc desi lui nu i-am spus de mai bine de un an si am avut grija sa-i zic direct acest lucru, am avut grija sa-i zic f. multe, inclusiv ca fac sex cu el nu dragoste, ca deh...am si eu nevoile mele, multe i-am zis sa-l fac sa se simta prost..............sa-l vad ca vine in genunchi, ca promite"marea cu sarea"............cred ca am scirs fffffff mult, sper sa fie cineva sa citeasca si sa ma sfatuiasca ce ar fi bine sa fac( eu sunt f. orgolioasa, mandra, nu prea fac compromisuri si daca fac am grija sa i le aduc aminte, sunt sa i maleabila doar atunci cand cred eu............nu prea cred in zodii dar el e taur cica "familist";inutil sa spun ca daca as povesti cunoscutilor m-ar ciritca pe mine ca sunt exagerata, bla, bla, bla.........pt. povestea de la team buligidng nu stiu ce-ar zice.......voi ce ziceti?
ilia2007
Postat pe 21 Martie 2011 13:27
saracul om...daca tot il obligi,il fortezi si il acuzi...NA ca ti-a indeplinit si dorinta...asta e Data viitoare nu mai fii atat de schitzata si fi om...nu-l indeparta tu cu mainile tale.Cat draq crezi ca poate sta omul sa capete bolovani in ceafa
ameno
Postat pe 21 Martie 2011 13:35
ilia ... tu cum vezi viata? ... un om care tot jura ca nu fura... si tu ca inchizitia ... sa cauti motive... asta e viata? Din ce spui tu sotul tau face mai mult decat fac de obicei barbatii. Ce mai vrei? Din ce vad eu esti un pic cam posesiva. Tu stii daca mai vrei sa stai in casnicie. Oare crezi ca vei gasi cineva perfect?
cricat
Postat pe 21 Martie 2011 13:53
da, da cum sa nu ..............simt ca esti cam tot de genul masculin..............ii dadeam eu "in cap"dar aveam grija sa ma si revansez...........ideea e cum sa iau acest episod, care mi-a zdruncinat aseara existenta, care m-a lasat fara aer, care m-a facut sa-mi vina sa vomit........si vb serios............asa am simtit............imi povestea si imi sasrea inima cand in picioare, cand in stomac.................nu pot descrie starile...............dar am putut aprecia sinceritatea...........si m-am purtat f. bine (adica fara crize.etc............); nu sunt vrajitoarea pe matura dar imi place sa am sub control totul, sa-i stiu gandurile, conceptiile, sa simt ca e al meu in totalitate fiindca eu asta am facut.........i-am oferit tot ce a vrut, din pct. de vedere sexual, sentimental, sustinere in plan profes..............si ma ma trez. cu o asemenea "surprise"............e f. greu de suportat........
ilia2007
Postat pe 21 Martie 2011 13:59
ilia ... vrei sa stii cati dintre barbati au fost in cluburi cu dansatoare sau au avut experiente de acest gen.... eu nu vreau sa stiu. Probabil ca toti au incercat, curiozitatea e mare. Chiar trebuie sa faci atata caz?. Si asa o sa/i scoti ochii toata viata pentru asta ... si el o stie.
cricat
Postat pe 21 Martie 2011 14:04
cricat, foarte bine imi spui.................dar sunt asa de furioasa incat nu vreau sa ma gandesc pe cine as putea gasi (intre noi fie vb. stiu ca pe dl. perfect nu-l voi gasi............asa cum nci noi nu suntem perfecte).............dar stii vreau sa fie perfect dupa standardele mele (ii mai dau voie la o bere cu colegii, la un team building desi stiam ca se antreneaza cu colegii la o bauta.........si pan la urma am avut ceva dreptate.............ideea e ca tb sa merg si eu atunci, evident cazata la o penisune ceva, cum s-a dus sotia altui coleg............dar i-am spus ca nu vreau sa merg ca sa nu ma creada asa disperata, geloasa ca acea sotie(el imi spusese ca daca vreau sa merg........sa merg) deci pot sa ma infranez cand vreau, el nu ma acuza de prea multe.............recunoaste ca multe au plecat de la comoditatea lui, delasarea lui........ok dintre alte dicutii cu fetele, din citit carti, povesti, net e intr-adevar mai sus decat majoritatea barbatilor................dar nu asa cum vreau eu.......
ilia2007
Postat pe 21 Martie 2011 14:06
un partener de viata nu se leaga de tine prin certificatul de casatorie! nu esti posesoarea lui, 'sotul tau' e un barbat si ca sa fie al tau, trebuie sa-l iubesti. "leaga-l" prin sentimente, nu-l ucide, nu-l sufoca! ce nevoie de control te impinge sa rascolesti in gandurile si sufletul lui? ce comunicare aveti? nu poti intra cu bocancii in sufletul unui om....
ilia ..nu te impune, lasa-l pe el sa ofere.
ufishor
Postat pe 21 Martie 2011 14:09
ce parere am? esti proasta ( de obicei ma abtin de la un astfel de vocabular)
si o sa ti-o spui tu singura, atunci cand il vei pierde....definitv
nici nu am ce sa comentez. Eu una nu te-as suporta o secunda, sa fie clar.
Tu stii ce vrei...vorba aceea pleci nearuncata si vii nechemata
sincer , se impune un divort....din partea lui
i-ai oferit tot?????????????/
tot ce il poate conduce spre despartire, poate
si zi-i asa, ti-a fost inima zdrobita? dar sufletul lui de atata umilinta? dar orgoliul lui de barbat?
dar stresul pe care i-l provoci zilnic? auzi sustinere, si tot ce vrea....
Unde esti Roby, sa vezi tu aici muiere!
dor72
Postat pe 21 Martie 2011 14:13
Ilia...

" ii mai dau voie la o bere cu colegii, la un team building desi stiam ca se antreneaza cu colegii la o bauta.........si pan la urma am avut ceva dreptate.............ideea e ca tb sa merg si eu atunci, evident cazata la o penisune ceva, cum s-a dus sotia altui coleg "

asta inseamna control ... neincredere in persoana de langa tine... oricine se satura de 'lant' .

Daca nu ai incredere in omul de langa tine si trebuie sa il urmezi peste tot nu faci casa buna.

Nici eu nu m-as simti in largul meu asa controlata...
cricat
Postat pe 21 Martie 2011 14:17
bun, e curiozitatea mare, el e scapat din cusca ca sa zic asa................dar acea promisiune facuta la inc. casncicie? dar copiii? dar planselete nevestei cand o afla? nu ar tb sa fie mai presus decit masajul, atingerea unei fete?la un club mi-as cerut odata voie sa se duca(uite ca acu imi amnitesc de asta), un club deschis de fratele unui coleg (ala de spuneam mai sus ca stie ca fetele astea nu se saruta pe gura)...........l-am last, mi-a spus ca au dansat fete pe langa ei (nu stiu daca s-au asezat pe piciorul lui, cred ca am uitat)............dar am stiut, mi-a povestit(ei bine, bine nu mi-a picat.........dar am inghitit galusca si am facut-o pe nevasta deschisa, moderna, nici el nu mi-a interzis nimk niciod. -ma duc la masaj, la un tip, si altele pe care alti barbati nu le-ar concepe)...........dar nu stiu e intr-adevar casnicia inchipuita de mine doar un tablou care nu se mai reflecta in zilele noastre? eu ma oftic foarte tare, simt ca sunt si am fost luata de fraiera...............daca mai calcam si eu pe bec poate, poate era ok..............dar am fost numai a lui, a fost singurul barbat si am luptat cu fam. mea pt a fi cu el............si de asta ma oftic...............simt ca m-a prostit............de fapt s-a schimbat, o recunoaste si el (nu a fost asa la inceput dar deh.........atunci studenti acum alte chestii, functie ok, bani, plecari foarte multe, cunostinte f. multe................iar eu cu copiii acasica, nimk pt mine profesional.........anii au trecut)...........ma duc sa umez o tigara ca iar ma buseste plansul............imi fac bine interventiile voastre.
ilia2007
Postat pe 21 Martie 2011 14:17
ilia, esti ipocrita, si daca ramai asa, nu meriti un sot bun si onest. O stii si tu.
ufishor
Postat pe 21 Martie 2011 14:25
oau..............dor..............da esti dura cu mine, nu asa.............poate imi prinde bine, de-aia si scriu aici, poate ma" destept" da zii tu acu, ti-ar pica bine un asemenea "eveniment fericit"? cum l-ai lua? din cate cred ai trece peste el...............dar cum poti? zi-mi si mie,,,,,,,,,,,,,vreau sa ramn cu el, mor.....................sa ma atinga, sa fim impreuna.............pana in gat mi-a stat aseara sa i-o cer dae evident m-a impiedicat mandria...............si apoi eu tocmai ii spusesem ca vrea divortul..............bine acu eu sunt ca oaia care stiga lupu, lupu.........sau cam as ceva...........si am mai zis nu sunt vrajitoare..............i-am zis destule dar stie, recunoaste ca a avut o vina in ce i-am reprosat, aproape mereu am avut dreptate..........hai ca ma duc sa fumez, astept sa vad ce-mi mai ziceti............poate cine stie?
ilia2007
Postat pe 21 Martie 2011 14:25
daca am inteles bine tu nu ai serviciu .... si toata preocuparea ta este sa-l coordonezi pe el. Cauta ceva de lucru. Nu ai nevoie de bani, gaseste ceva sa/ti placa, un hobby. Apropo cicalitul barbatului si cresterea copiilor nu este hobby.
Eu zic sa te intorci in viata REALA si sa te temperezi ca nu ai dreptate. Inca mai poti sa dregi casatoria asta. Faci din tantar armasar, ce zic eu aici din purice faci armasar.
cricat
Postat pe 21 Martie 2011 14:26
ilia, de fapt tu plangi acum pentru ca iti dai seama, in adancul inimii tale, cat de mult ai gresit si ce repede poti sa il pierzi...
cum naibii sa mai fie la fel ca atunci...daca te-ai omorat atatia ani sa il schimbi si acum exlami ca nu mai e cel cu care te-ai casatorit...
ce vezi acum este "rezultatul muncii tale"
asa-i ca nu iti place? pai ia fii tu sincera cu tine, intelege ca nu esti tu buricul pamantului si incerca sa inveti ce inseamna respectul fata de celelalt
te doare si faptul ca tu ai crezut ca ai langa tine un robotel, pe care il lasi fara baterii cand ai chef, si il setezi dupa bunul plac, iar acum cineva a avut acces la "jucaria" ta, fara permisiune si s-a jucat putin, pe furis....
dor72
Postat pe 21 Martie 2011 14:27
fetelor ..... de ce mi se pare ceva cusut cu ata alba???
si noi am picat precum musca.....
cricat
Postat pe 21 Martie 2011 14:29
cri...povestile astea 'la cald' gen 'mi-am rupt o unghie azi dimineata, ce ma fac?' sunt jocuri de audienta...Brusc, ai o revelatie...viata ta se duce de rapa?? Anii de casnicie au fost traiti in deriva sau strict dupa impuls? A existat un plan, un scop, o destinatie? Si culmea, ne intreaba pe noi! mda....
ufishor
Postat pe 21 Martie 2011 14:33
asta-i genul de fomeie: Nu te las sa traiesti da nici sa crapi !!! unele isi merita soarta
si cand merge la pisu( ca-i dai tu voie evident) face doar tri stropi ca mai mult nu-i permis....
ameno
Postat pe 21 Martie 2011 14:36
Ufi.. nu zic ca nu ar putea fi adevarat. Asta a fost senzatia mea.

Si persoane controlate de pereche pana si la imbucatura de la pranz exista.
cricat
Postat pe 21 Martie 2011 14:39
cricat, am spus nu-i o inventie, e caz real nu pot sa spun cine sunt de unde sunt, etc.............dar nu-mi arde de gluma, am vb. cu o prietenas cu altcine nu pot vb............n-am cum...........am scris aici fiindca tot sunt inscrisa pe aces site si am mai citi tot felul de povesti, sunt 2 copii mici..............nu-i nimic cusut..............vreau sa ma luminez, vreau sa ma "educ", vreau ajutor profesional(il astept pe el sa vad daca vrea, acum in ultimul ceas cand a inteles ca si lumea lyui i se naruie nu numai a mea).............bun oi fi si ipocrita, nu am incredere in el, dar nici in mine..............nu mai credti ca-s chiar obtuza............vreau o casnicie frumoasa, armonie, sa stim unul de altul, sa stim ce ne macina............poate vreau controlul............dar vreau sa stiu ce pot face eu..........am nevoie de sfaturi, de niste indrumari nu de acuzatii,desi sunt bune, mi le insusesc.............dar nici el nu-i super mielusel..........intrebarea e cat de mult ii pot permite anumite chestii, ar tb acest episod sa ma inversuneze(asta cu distractia lui neconsumata? sau tb sa trec peste? si cum?
ilia2007
Postat pe 21 Martie 2011 14:42
da cri, asa e!
are varu` meu o 'controloare'!!!!! da` el cica a gasit solutia! face mult sex cu ea, asa o obliga sa taca
ufishor
Postat pe 21 Martie 2011 14:42
ia spune-i si lu sotzu sa intre pe garbo, sa vedem care dintre voi vrea controlul in casa.Daca el umbla cu catzoharla vocsita il aranjam noi.Daca nu..... te tratam pe tine de controlul absolut
ameno
Postat pe 21 Martie 2011 14:45
n-am rabdare sa citesc pana la sfarsit...
cum poti sa ai tu niste doleante, sa ceri tu Ilia, cand ai fost cam... n-am cuvinte cum sa te numesc... puturoasa, rea, egoista? si ar mai fi dar bag seama ca e o poveste din aceea de 2 lei de la televizor, veniti si voi cu altceva
Laura_M
Postat pe 21 Martie 2011 14:48
si daca-s doi copii mici/ mari, pana la urma nu conteaza... tre sa fie si adevarat?
Laura_M
Postat pe 21 Martie 2011 14:49
nu-i controlez nici imbuncatura, nici pisu..............a avut grija si el sa-mi mai puna piciorul in prag............haideti nu ma mai luati o cruella...........tot ce am vrut sa controlez a fost fidelitatea lui.............pe asta am vrut sa fiu sigura........a mai corespondat pe mess, mail cu cate o colega, a recunoscut ca mai sarit calul( in acest sens de a coresponda............nu ca ar fi iesit la o cafea), mi-a explicat in amanunt ce afost, eu am intels, am trecut peste...........desi bine spui ufi ...........ca mereu ii scot ochii.........deci n-am chiar asuper mieluselul langa mine............am un barbat care spune ca ma iubeste , ca-i i-am placut si slaba si cu forme rubensiene, asa cum sunt acum, dupa 2 nasteri, nu m-a facut nicod. sa ma simt nedorita.........dar are si el scaparile lui pe care i le pot trece cu vederea (ii ajut cu placere pe parintii lui, cu bani, nu ma impotrivesc, chestii de-astea de fam.) sunt fff a dracului cand vine vb de fidelitate...............aici vreau sa detin contrloul..............tocmai pt. a nu ma simti prostita.............este acesta intamplare un caz de prostire? trbuie sa ma simt umilita? sau poraosta cum spune ufi? voi cum v-ati simti? ei iata ca v-am cam pus pe tapet toata viata mea...........
ilia2007
Postat pe 21 Martie 2011 14:50
ufi ....

ilia ... eu zic sa treci peste.... cum ?? Gaseste-ti alta preocupare decat spionatul si crosetand povesti cu final asteptat... el inseala....
De ce a trebuit sa-l intrebi acum un an daca te-a inselat ? si apoi sa stai un an intreg sa te intrebi de ce nu ti-a raspuns. Ce vroiai sa-ti spuna daca nu avea ce. Sunt altii care jura ca nu fura si au ditamai ratza in gura.
cricat
Postat pe 21 Martie 2011 14:51
mic tapetul asta
io zic sa-i pui GPS si un chilot cu cifru in rest succesuri la controlat.
Boala mare nesiguranta asta ehehehe
ameno
Postat pe 21 Martie 2011 14:55
cred ca ai uns tapetul asta cu aracet si ai uitat sa-l lipesti

am si eu o problema si nu stiu daca ma puteti ajuta... m-am incaltat invers... ce sa fac?
Laura_M
Postat pe 21 Martie 2011 14:58
tusi_Oli
Postat pe 21 Martie 2011 14:59
ilia da-mi adresa de email sa-ti trimit un mesaj cat se paote de haios cu ce sa-i faci atunci cand l-ai prins ca te inseala
tusi_Oli
Postat pe 21 Martie 2011 15:01
fiinda acum 1 an am avut iarasi o mare discutie si atunci i-am cerut ac. 2 lucruri ca sa pot merge eu mai departe..........deci acum 1 an el fusese la teambuilding dar iata ca nici acum dupa 1 an nu mi-a spus nimk, nu a facut nimk, nici sa vrea consiliere , nici sa jure(ok, e o masura de-a mea cam exagerata...........dar asa puteam eu sa contnui ac. casnicie).........am stat 1 an asteptandu-l pe el sa vad cum vrea el sa mearga casnicia, dar el nimk...............de frica, delasare, etc............desi am mai spus nu vrea divortul................
laura................ce sa-ti spun? nu e deloc poveste.............daca vrei sa ma criciti/ajuti fa-o intr-un mod frumos............asa de interventiii de-astea n-am nevoie desi ma asteptam si la de-astea
ameno - mi-ar placea sa intre dar n-o s-o faca, nu prea crede, nu-i place sa-si expuna viata, mai ales acum cand ar citi si ar stii ca-i vb de noi............s-ar regasi in poveste.............dar poate totusi am sa-l fac.............o sa mai citesc mesajele mai tarziu.
Va multumesc,oricum.
ilia2007
Postat pe 21 Martie 2011 15:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Caut un prieten! 70 De la: Mihrimah 8 Aprilie 2017 13:38
CASATORIA ESTE INVESTITIA VIETII. 216 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:22
O iubire ce m-a distrus. 19 De la: deita21 9 Mai 2012 21:04
Dragoste sau bani? 63 De la: garbo172304 18 August 2014 18:17
Mi-as fi dorit sa aiba mai multa experienta .... 59 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:21
Setari Cookie-uri