ce parere aveti despre emigrare in canada ?


Buna,vreau sa emigrez in canada si am primit raspuns ca am fost acceptata si sa ma prezint pt. interviu. Voi ce parere aveti,ati fost in cauza,e ceva serios,ce ma asteapta acolo ?
garbo027845
Postat pe 27 Februarie 2011 11:26
845,
in primul rand am auzit ca te verifica daca sunt reale toate datele pe care le-ai oferit
daca te-ai dat barbat si esti femeie ( ca si aici) ia-ti adio!
dor72
Postat pe 27 Februarie 2011 20:46
Salut.... Si eu as vrea sa emigrez in canada...Poti sa-mi dai niste amanunte, ce si cum trebuie facut? Am cautat joburi in Canada, dar nu prea am avut succes. Tie cat ti-a luat pana te-a chemat la interviu?
arima
Postat pe 11 Martie 2011 10:53
Nu prea mai este de emigrat in Canada. De fapt nici nu a fost vreodata dar oamenii erau neinformati si se aruncau cu capu inainte fara sa stie unde merg in realitate.
Acum au aparut situri (cum este urmatorul) care prezinta adevarata fata a tarii artarului.
http://emigrarecanada.wikidot.com/

Stii la ce sa te astepti.
Din 2004 si pina in 2009 emigratia romana in Canada a scazut cu aproximativ 600 persoane pe an continuu.

AnNr. emigranti romani in Canada
20004,430
20015,589
20025,689
20035,466
20045,658
20054,964
20064,393
20073,770
20082,754
20091,994
http://www.cic.gc.ca/english/resources/statistics/facts2009/permanent/10.asp
garbo196282
Postat pe 15 Martie 2011 04:28
avem o parere foarte buna

nu mai sta pe ganduri. tai-o!!!
michelle_
Postat pe 15 Martie 2011 10:48
nu, n-am fost in cauza ! ar trebui sa intrebi pe cei care au plecat deja acolo... si stiu mai bine decat cei care treiesc in romania !!! acum, te intreb si eu: stii bine limbile care se vorbesc acolo ? nu ma refer la chineza sau alte limbi ale miilor de emigranti, ci de franceza sau engleza ! ai o meserie care te poate face sa te integrezi in campul munci acolo ? pleci singur ? esti tanar ? suporti clima grea ? esti constient ca e la mama dracului si daca ai familie iubitoare in romania.... ???? eu cunosc oameni, am si prieteni acolo si ei s-au descurcat, dar dupa 5 ani de stat acolo, mi-au scris ca... tot un c..at e si acolo ! dar un c..at mai suportabil !!! depinde numai de tine si daca te-ai hotarat, atunci fa-o ! nu conteaza conditile de acolo, ci cum o sa te adaptezi tu cu ele. poate da, poate nu ! daca nu, peste 3-6 ani, poti sa te intorci la Vintzu de Sus fara nici o problema !!! si daca esti tanar, pana in 34,6 ani.... mai pot aparea ocazii si in alta parte ! ai pe cineva acolo, prieten, ruda, fost vecin... care sa te primeasca la o cafea si sa-ti mai dea curaj si informatii... ? si mai bine ! nu esti primul si nici ultimul si nici singurul... ! eu zic sa incerci, ca si alti milioane din toata lumea care au ajuns acolo ! ce pot sa fac, sincer, e sa-ti urez succes !!!! si mai ales, NOROC !!!!
barboneli
Postat pe 15 Martie 2011 13:35
dap!
michelle_
Postat pe 15 Martie 2011 13:44
uite-l mai!
iti veni de duca???
zambila
Postat pe 15 Martie 2011 13:46
De la: garbo196282, la data 2011-03-15 04:28:26Acum au aparut situri (cum este urmatorul) care prezinta adevarata fata a tarii artarului.
http://emigrarecanada.wikidot.com/


e drept ca nu fug cainii cu colacii in coada nici acolo, dar, spre deosebire de romanica, macar cate o chifla in botul vreunei pisici tot mai gasesti. cred ca pricepi metafora
in alta ordine de idei, exista o diferenta foarte mare intre "partea franceza" - adica estul Canadei si "partea britanica", adica vest. clima insa e ceea ce detesta cam toti cei care au plecat acolo, nu e usor sa inoti prin troiene de zapada vreo sase luni pe an.
Thor_again
Postat pe 15 Martie 2011 13:47
845, si eu te incurajez sa pleci. Dar nu uita ca ai nevoie de bani pentru asta. Multi!
ufishor
Postat pe 15 Martie 2011 13:48
zambilicio, dorul de duca e demult prezent... cam de cand am vazut ca in alte parti esti lasat sa traiesti, fara sa ti se spuna de la "centru" cand ai dreptul sa te pishi si ce ai voie sa mananci azi... din pacate insa, pentru mine e cam tarziu, ca sa nu mai spun ca acum, in canada nu as avea nici un suport, iar in singapore nu poti sa mergi ca la amarastenii astia de nemti sau englezi sau spanioli sau ce mai vrei tu, in ideea ca "voi gasi eu ceva de lucru". nu, acolo NU gasesti de lucru, ajungi sa muncesti in singapore numai si numai daca ai un contract obtinut inainte de a pleca acolo. bineinteles, se munceste pe sume de ordinul a zeci de mii de euro pe luna, dar albilor nu le este permis sa presteze munci necalificate, ci numai supercalificate - arhitectura, finante- banci (de nivel managerial, nu contabil amarat sau operator pe la ghisee), proiectare, inginerie electronica de performanta...
Thor_again
Postat pe 15 Martie 2011 13:52
mda,
este complicat si cu plecatul si cu ramasul...peste tot sunt avantaje si dezavantaje!
fiecare le stie pe ale lui
io parca mai am o umbra de indoiala, da' ma dumiresc io in final!
zambila
Postat pe 15 Martie 2011 13:57
spunea cineva de bani... da, pentru emigrare in canada trebuie sa ai vreo 10000 de dolari, pentru a te putea intretine sase luni, timp in care se presupune ca ai sanse sa iti gasesti de lucru. atentie, chiar daca ai primit acceptul sa fii primit, acceptul se poate anula daca nu faci dovada ca dispui de acesti bani.
Thor_again
Postat pe 15 Martie 2011 14:01
Buna,

Ma aflu de 4 ani in Canada, in provincia Quebec, asa ca daca ai intrebari referitor la viata de aici ( ma refer la partea francofona), go ahead.

Toate cele bune.
ellara
Postat pe 15 Martie 2011 18:35
brother, ti-au scos astia postu'

crez ca is de la doi si-un sfert, nu le-o fi picat bine cand ai spus ca in 5 minute ti-ai face bagajul si ai fi deja pe orbita canada
michelle_
Postat pe 15 Martie 2011 18:38
si io as pleca daca as avea cu cine...
sora_ilsi
Postat pe 15 Martie 2011 18:43
cum nu ai cu cine... ? cu 845 !!!
barboneli
Postat pe 15 Martie 2011 21:13
iote, sis, ca acum vazui si eu ca a disparut postarea. numai barboneli e de vina! nu cred ca nu le-a convenit alora c-am zis io ca as pleca in cinci minute, ci cred mai degraba ca nu le-a convenit ca i-am dat dreptate lui barboneli
Thor_again
Postat pe 15 Martie 2011 21:50
De la: Thor_again, la data 2011-03-15 21:50:19iote, sis, ca acum vazui si eu ca a disparut postarea. numai barboneli e de vina! nu cred ca nu le-a convenit alora c-am zis io ca as pleca in cinci minute, ci cred mai degraba ca nu le-a convenit ca i-am dat dreptate lui barboneli


tot asa m-am gandit si eu.... zau !!! au ceva cu mine... e clar ! OK, o sa fac reclamatie la Comisia Internationala a Forumurilor... sa le ia autorizatia !!!! ce inseamna asta... !!!!







barboneli
Postat pe 16 Martie 2011 00:05
De la: Alisto_Africando_1, la data 2015-11-18 07:05:19.HEllo Just learn as much as you can about how your indsutry operates in Canada. Its worthwhile to do a bit of home work and get used to the approach taken in Canada. There will definatley be differeces between how things are done in your country and in Canada so it will be necessary to adapt and the earlier you start the adaptation process the sooner you will feel completely comfortble with everything. This article may be useful in this vein: http://www.uniivaa.com/99-for-a-job-in-canada-you-need-to-swing-a-bat-while-on-skates


Ce mai faci Africando... tot prin Canada, tot prin Canada ?
barboneli
Postat pe 18 Noiembrie 2015 08:07
Cred ca da, ca a uitat sa mai vorbeasca romaneste.
Rotty
Postat pe 18 Noiembrie 2015 08:10
Draga Rotty, nimic imposibil. Nepotii mei ce locuiesc pe acele meleaguri de cand erau copii mici au mari probleme in a mai comunica in romaneste. Ma mai pufneste rasul cand imi pun cate o intrebare trei sferturi in engleza si vreo 2-3 cuvinte romanesti si ma mai intreaba cu tonul cel mai serios daca am inteles ce m-au intrebat. Asa ca... poate bietul om chiar are problema asta.
angel_forever
Postat pe 18 Noiembrie 2015 17:06
Da Angel, dar nepotii tai care locuiesc acolo de copii mici, nu cred ca au nici cea mai vaga intentie sa se logheze pe un forum romanesc.
"Bietul om" , nu e pentru mine decat un snob care vrea sa se dea mare.
Noapte buna.
Rotty
Postat pe 19 Noiembrie 2015 00:01
I am very sorry to announce you that, also your english is not correct. Asa ca, da-i, bre, pe romaneste!
Cazuri de astea, ohooo!!! Dupa doar trei luni de lucrat in alta tara, vin si isi rup limba in gura, ca, cica, nu mai stiu sa "vorbeste romaneste"! Nu stiau nici inainte, ce-i drept..
Schmetterling
Postat pe 19 Noiembrie 2015 08:45
Cunosc, cunosc. Caz concret, locuieste peste drum de mine.
Rotty
Postat pe 19 Noiembrie 2015 08:50
Schmetterling
Postat pe 19 Noiembrie 2015 09:08


Radeti voi, radeti... (am pauza cateva minute...) dar se pare ca au disparut total si definitiv cele 2 postari ale Africando... oare cum de au putut fi sterse si de ce... ?
barboneli
Postat pe 19 Noiembrie 2015 09:19
Intreaba la admini. Oricum, a ramas postarea citata de tine.
Rotty
Postat pe 19 Noiembrie 2015 09:22
Salut!Uite ce vreau sa spun,deci nu sunt experientele mele,depinde in ce provincie mergi ex:quebec sau british columbia.Pt mine emigrarea nu a fost o optiune pana acum dar nu cred ca va fii pe viitor,in primul rand schimba-ti mentalitatea de estic sau european acolo este vorba de teritorii vaste,orase mari comunitati romanesti foarte scindate,de multe ori te vei duce la greci la biserica,daca ai si latura asta,romanii in afara par a fi barfitori si isi reneaga originile.Un unchi de al meu dupa 20 de ani de America spunea ca nici acolo nu umbla cainii cu covrigi in coada ,se mutase in 4 orase,ca sa traiasca mai bine dar aici e vorba de USA.Un prieten canadian spunea dupa 2o de ani ( plecat dupa mineriada)ca de cand a ajuns in Canada si-a dorit sa se intoarca aici,clima aspra,calitatea oamenilor din comunitatea romaneasca din Ontario,i-a trebuit 20 de ani,sa se intoarca impacat,mai ciudat ca si fiica lui care este cetatean canadian doreste sa locuiasca aici(sau probabil in europa). Imi spunea ca , frigul si iernile de acolo erau insuportabile,sspre ex plecase de aici in aprilie copacii erau infloriti ,la amsterdam primavara,cand ajuns in canada viscol,zapezi mari,sa nu crezi ca si acolo totul este ca la carte.Iti doresc succes!
garbo_423602
Postat pe 11 Ianuarie 2016 11:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Barbati la andropauza... 234 De la: vivacedonna 19 Februarie 2010 21:28
Imi puteti da un sfat va rog 16 De la: quasaria 30 Decembrie 2011 15:29
Sa mai lupt, sau sa renunt? 20 De la: garbo_474672 10 Octombrie 2017 02:00
inselat 20 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 11:53
toti imi spun k m-a inselat,ea-mi jura ca nu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 29 De la: Flo_Pa800 21 Decembrie 2013 01:24
Setari Cookie-uri