ce e de facut ?

.. dupa 5 ani de comert (sef de magazin ) , am hotarat sa inchei acest capitol pe fondul oboselii si rutinei
Noul meu job este ca si inspector in asigurari . Simt ca am gresit . Nu ma regasesc deloc
e o munca care era de facut dupa program , cel putin asa cred ...
Locuiesc intr-un oras mic si posibilitati de angajare cam putine .Imi incolteste in minte ideea
cautarii unui job in strainatate numai ca sunt o mama singura si asta inseamna sa plec la pachet .Am tot cautat pe situri cate ceva dar in afara de munci in agricultura sau asistente , nu prea gasesti altceva . Ideea relocarii intr-un oras mare iar e de luat in calcul numai ca e greu cu locurile de munca in aceasta perioada . Voi ce ati face in locul meu ?
Cum ati proceda ?


.. chiar am nevoie de un sfat , nu vreau apostrofari si asta pentru ca mi le fac singura !
multumesc
lilus
Postat pe 12 Decembrie 2010 14:59
Incearca sa faci un curs de reprofilare pentru ca ai timp datorita pogamului mai flexibil la noul job. Cat despre munca in strainatate as spune ca este ff greu avand in vedere ca esti mama.Multa bafta!
bica1976
Postat pe 27 Decembrie 2010 19:30
eu m-as intoarce in comert .muncesc mai mult si mai greu dar imi mai si clatesc ochiul , mai ales ca sunt singura si nu-i chiar bine .
las strainatatea , vreau sa fiu doamna in tara mea .
liaiedera
Postat pe 27 Decembrie 2010 19:38
Permite-mi sa-ti spun ca oboseala si rutina de care spuneai ca erai prinsa la locul de munca anterior, este tot rezultatul neragasirii tale. Probabil trebuie sa te reinventezi gasindu-ti adevarata veleitate.Incearca sa te indrepti catre o tinta pe care cu siguranta fiecare dintre noi am avut-o la inceputul carierei noastre.Cred ca tu ti-ai uitat tinta ! Mai nou este ca traiectoria acestei tinte o vei modifica definitiv pentru ca acum esti o mama singura si nu trebuie sa te lasi prada rutinei! Numai bine si tinta precisa !
kristina251268
Postat pe 28 Decembrie 2010 10:58
multa dreptate ai ..ai atins un subiect sensibil .. tinta
multi dintre noi ne luam cu una alta si uitam de fapt de unde venim ,ce facem si incotro ne indreptam. Inspiratia lipsa , revelatie deloc si timpul trece
Ne trezim la un moment dat si grabiti cautam in toate partile ceva salvator pentru ca stii ca poti da lumii ceva din tot ce ai acumulat . dar daca nu esti acolo la locul potrivit raman doar niste nazuinte

multumesc ca-ti pasa!

lilus
Postat pe 28 Decembrie 2010 22:39
am sa fac un curs de make -up , este o pasiune , mai ales ca la baza sunt cosmeticiana

multumesc de sfat
lilus
Postat pe 28 Decembrie 2010 22:41
De la: lilus, la data 2010-12-28 22:41:49am sa fac un curs de make -up , este o pasiune , mai ales ca la baza sunt cosmeticiana

multumesc de sfat


Buna,

Poate ca nu ar fi o idee rea nici sa combini...make-up cu coafura, sau mai stiu eu ce...vei putea sta si acasa cu copilul, momentan, evident, iar apoi, dupa ce iti vei fi creat o lista de clienti, cine stie? poate vei deveni din nou sefa, dar peste afacerea ta, care te va multumi si sufleteste, nu doar financiar...

Doamne ajuta!
matza_blanda
Postat pe 29 Decembrie 2010 17:32
ar fi o idee, numai ca asta e un hoby nu as putea sa fac numai asta si sincer nu imi explic de ce . Probabil ca pt un sagetator e prea putin si sa fii linistit parca e prea de tot !
( mi-as dori sa nu fi inteles ca tin musai sa fiu sef , asta am fost niste ani ca si titulatura dar munca era pe masura )
Un nou an mai bun !
lilus
Postat pe 30 Decembrie 2010 21:32
Buna,

Stiu sigur ca in asemea cazuri nu se da sfaturi. Sfatul meu insa ar fi ca alegerea sa o faci cu inima .

Mult succes!
Nirvana
Postat pe 4 Ianuarie 2011 15:48
mda..,sa alegi cu inima e tot ce trebuie,in ce priveste alegerea locului de munca..
roby_cado
Postat pe 4 Ianuarie 2011 16:28
Si eu sunt o mama singura si mi a fost tare greu dar am gasit de lucru intr un oras apropiat s fac naveta de 5 ani .Este obositor dar decat in orasul meu limitat mai bn asa.Sfatul meu incearca ceva intr un oras f apropiat.Nu trebuie sa tii cont de ce spun eu.Doar ti am spun cum am procedat eu.SUCCES.
carmen_mioara2007_yahoo_com
Postat pe 4 Ianuarie 2011 18:14
sunt convinsa ca e complicat , dar ai reusit si te felicit !
lilus
Postat pe 5 Ianuarie 2011 20:13
Stimata doamna,
A munci in strainatate, nu este asa simplu. ..! In primul rand, trebuie sa invatati o limba straina, daca nu stiti deja, cel putin engleza, daca vreti sa aveti un job, cat de cat onorabil...! In nici un caz de sef...( scuzati, doar romanii vor sa fie toti "sefi" sau "patrononi" . Doar in Romania a munci este o rusine...
Dupa care trebuie sa aveti o rezidenta ( o casa a d-voastra, ori cu chirie...)...
Sa aveti niste bani de care sa dispuneti pana va gasiti job-ul la care aspirati....
Sa fiti dispusa, a munci orice (spalat vase, dat cu matura, etc....mai putin autostrada...) pana veti invata foarte bine limba tarii in care doriti sa mergeti, si veti capata rezidenta....
Problemele sunt ample si diverse...viata in strainatate nu este asa simpla, cum o descriu unii laudarosi, sau badante cand vin in tara....
Mai mediati....
S-aveti sucese...!

Ana
garbo181430
Postat pe 5 Ianuarie 2011 20:49
Buna Ana,
stiu despre ce vorbesti cand spui de viata din strainatate !
Am stat 1.5 ani in Germania si 3 ani in Italia dar cand eram mai tanara asa ca stiu ce inseamna
cat despre limba straina nu se pune problema ,italiana , engleza si germana e ordinea la cat de bine vorbesc aceste limbi
Cred ca am nevoie de un fir de care sa ma agat , restul stiu ce urmeaza
Cat despre munca , tot ce inseamna infrumusetare la o femeie sunt calificata , de multi ani nu mai practic asta ca am facut altceva adica am vrut sa fac altceva si nu pot raspunde de ce , am tins catre alte culmi
Sunt o femeie activa si care se adapteaza usor !
lilus
Postat pe 9 Ianuarie 2011 11:12
Stimata doamna,

Ceva in interiorul d-voastra doare...Poate si un loc de munca...durerea este o alta, mai profunda...Strainatatea credeti ca ar fi rezolvarea...
Stiu, viata acasa este dificila, dar in strainatate este dura...ziceti ca, cunoasteti realiatea strainatatii...de ce nu a-ti ramas?!
Eu, sunt de cativa ani, departe de ACASA, nu-mi lipseste nimic din tot ce-nseamna material, dar sufletul meu, este pustiu...pamantul de-acasa e SFANT, chiar daca-i sarac...
Se spune ca, cei ce-si parasesc tara, sunt blestemati - sa nu-si mai gaseasca niciodata linistea si locul...Eu, traiesc acest sentiment, si toti cei plecati de-acasa, care sunt sinceri, recunosc acest lucru...
Mai meditati doamna,

Cu prietenie,
Ana
garbo181430
Postat pe 9 Ianuarie 2011 20:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
probleme digestive 7 De la: garbo_453036 18 Mai 2017 14:23
Dieta Montignac 3 De la: garbo_1155 27 Martie 2012 19:09
Dieta in afectiunile cardiovasculare 2 De la: eu_geminy 2 Noiembrie 2010 11:05
Dieta pentru detoxifierea de primavara 19 De la: garbo_1155 19 Ianuarie 2017 13:19
ce droguri sunt sapte pacate si diavol rosu????? 2 De la: panty_C 29 Ianuarie 2012 16:25
Setari Cookie-uri