vrea sa ma pararseasca pentru ca sunt bolnava:(

Ma aflu intr-o situatie foarte dificila. Pe scurt: sunt casatorita de 2 ani dupa o relatie de 3 ani cu un barbat care continua sa ma surprinda in fiecare zi. Am diabet, tip 1, de la 18 ani si nu am ascuns niciodata acest lucru. Nu a parut sa-l deranjeze, si am avut grija sa-i explic tot ce inseamna aceasta boala de la primele intalniri.
De cateva zile a inceput sa-mi spuna ca nu mai suporta boala mea, ca traieste intr-un stres continuu si simte ca nu mai poate. Cu ce i-am gresit? Boala e sub control...nu am nevoie de ingrijiri speciale si mi-am indeplinit datoriile de sotie tampita. Mereu l-am pus pe primul plan si poate de aici a inceput totul. Cand mi-a spus aceste lucruri am simtit ca nu mai pot respira... Cum poate sa fie asa de las? Spune ca ma iubeste...si ca vrea sa ramanem prieteni.....mi-a venit sa-l lovesc. M-am abtinut cu greu, ma consider o persoana pasnica. Mi-a distrus increderea care o aveam in mine si ma gandesc cu groaza ca boala devine modul de a fi caracterizata. Tot ce fac, calitatile si defectele mele au pierdut in fata bolii....
Nu stiu ce sa fac, cum sa fac....nu gasesc puterea sa vad dincolo de ziua de maine. Nu am pe nimeni care sa ma inteleaga.
Nu sunt o copila. Am 28 de ani si cand m-am casatorit am crezut ca fac cel mai bun pas. Mi-a demonstrat de nenumarate ori ca m-am inselat. Cuvintele grele sunt la ordinea zilei si totusi, nu pot pleca....De cand mi-a spus, simt ca sunt dispusa sa fac orice numai sa nu-l pierd.
Am mandrie si orgoliu. Tot imi spun ca o sa-mi fie mai bine fara el, ca renunta la cel mai bun lucru din viata lui......si totusi nu pot.
Nu reusesc sa-l inteleg....Acceptam mai usor daca gasea alt motiv sa divorteze? Sau eram la fel de disperata....
Am trecut prin atatea impreuna......sau am fost singura in tot atata timp si nu am vazut asta? Cum poate un rahat de boala sa castige?
imi cer scuze. Pare un subiect banal cu o solutie simpla. Nu am avut cui sa-i spun aceste lucruri.
Multumesc
miruna_andreea2001
Postat pe 29 Noiembrie 2010 08:48
parerea mea e ca ...altul e motivul pentru care vrea sa te paraseasca...si se ascunde ..sub motivul bolii tale...ca nu te iubeste e clar...renunti la cineva doar cand nu iubesti persoana respectiva..ca doar n/ai SIDA ...e doar diabet ce naiba...cu ce/l deranjeaza pe el...diabetul tau?
hai sa fim seriosi...si da/i pace....arata/i ca esti bolnava doar fizic ...shi nu shi cu capul...drepr urmare da/i papucii doar pentru ca ai auzit asha ceva...ca nu mai suporta boala ta...
......nu are rost sa il mai tolerezi intr/o relatie daca el asha pune problema.
garbo171675
Postat pe 29 Noiembrie 2010 09:22
multumesc.
miruna_andreea2001
Postat pe 29 Noiembrie 2010 10:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Va doriti un venit suplimentar? 1 De la: garbo108812 23 Martie 2010 20:21
De ce oare barbatii se comporta urat cu femeile si le considera proaste? Poate ca sunt prea tolerante si prea bune cu barbatii 66 De la: xenaluptatoareainimoasa 5 Noiembrie 2010 15:19
Egoismul este o forma de altruism? 16 De la: Lingura_si_Strachina 26 Mai 2013 16:13
gelozia copiilor 16 De la: aida71 28 Octombrie 2011 12:44
Am ajuns sa iubesc 144 De la: garbo166660 27 Octombrie 2011 14:53
Setari Cookie-uri