alimentarea la copii

Buna!As vrea sa va intreb care este masa unui copil de 9 luni Baiatul mau mi se para ca maninca foarte putin.
kidz007983
Postat pe 8 Octombrie 2010 20:55
Piticul meu are acum 10 luni si 3 saptamani. Iti pot spune cam ce manca la 9 luni. Avea 5 mese a cate 200 - 250 de grame fiecare. EX. la 7 - lapte formula , la 10 - fructe + branza + 2 biscuiti, la 14 125 gr piure ( legume + carne , ficat sau ou ) + 125 gr supa limpede fara nimic in ea, ora 18 - 1 iaurt de 150 gr + 5 biscuiti de bebe sau o portie de cereale din cele care se fac cu apa, iar la ora 21 lapte formula 240 ml . Si el e din cei care manaca foarte bine, chiar daca manaca mai putin nu e cazul sa te sperii , daca ia in greutate in continuare.
garbo171174
Postat pe 17 Octombrie 2010 16:32
la 9 luni diversificati mincarea deci ai de unde sa alegi in cazul in care iti sare peste o masa ,nu maninca poti sai dai cei place poti completa cu fructe.,baiatul lam hranit dupa carte insa pe fata dupa sfaturile celor batrini concluzia e ca baiatul maninca mai bine iar cu fata am si acum probleme dar daca medicul tau spune ca e bine nu-ti face griji si noi am trecut prin asta multa sanatate
166116maryeta
Postat pe 17 Octombrie 2010 17:04
buna. ar fi bine intai sa ne spui ce mananca cel mic, ce greutate are...daca este alaptat artificial sau la san.

eu cred ca o mama stie cel mai bine cand ii trebuie micutului ceva... simte, o are in sange.

si eu ma documentez si iau retete care mai de care mai diverse de pe internet, si incerc sa ii fac mesele cat se poate de distractive si cu mancarici gustoase.

trei extra mese in afara de laptic sunt suficiente.

sanatate
aly_fab
Postat pe 22 Octombrie 2010 01:01
daca al tau mananca putin uite ce mananca al meu la 11 luni:

dimineata la trezire nimic....
la 8 abia daca mananca 3 patratele de paine ci 2-3 lingurite de mar sau alte nebunii
la 11 jumate nu vrea nimic dar poate reusesc sa ii dau uneori un ou facut omleta
la 3 nu vrea nimic,dar iar ma chinui cu 2-3 bucatele de peste cat degetul meu mare
la 5-6 seara formula desi nu o vrea,dar insistam,
la 22:00 formula dormind ca treaz nu vrea
si la 3a.m. formula
daca vreau sa ii dau ziua sa bea nu vrea nimic....

astea dureri de cap...de 5 luni e asa sau scuze,6 luni!!!
si nu stiu cum naiba are 10kg si aproape 11 luni...si 77cm....

bafta cu micutii vostri
namyi
Postat pe 25 Octombrie 2010 20:01
Dragos are 10 luni si jumatate si mananca asa: 7.00 formula 200 ml, la 11.00 fructe cu branza de vaci sau cu biscuiti, la ora 15 supa de legume cu carne de pui, vita, ficat, ou, peste, ciorba, la 19.00 un iaurt simplu sau budinca de lapte cu gris sau branza cu smantana si cu mamaliga sau cereale iar la 22.00 lapte formula 200 ml. Nu i-am cantarit niciodata mancarea, iam facut din ochi si oricum cand nu mai vrea ma atentioneaza ca s-a saturat. Oerle sunt aproximative ca n-o fi neamt sa manance numai la fix.
kidz007980
Postat pe 3 Noiembrie 2010 20:19
De la: kidz007980, la data 2010-11-03 20:19:04Dragos are 10 luni si jumatate si mananca asa: 7.00 formula 200 ml, la 11.00 fructe cu branza de vaci sau cu biscuiti, la ora 15 supa de legume cu carne de pui, vita, ficat, ou, peste, ciorba, la 19.00 un iaurt simplu sau budinca de lapte cu gris sau branza cu smantana si cu mamaliga sau cereale iar la 22.00 lapte formula 200 ml. Nu i-am cantarit niciodata mancarea, iam facut din ochi si oricum cand nu mai vrea ma atentioneaza ca s-a saturat. Oerle sunt aproximative ca n-o fi neamt sa manance numai la fix.



kidz007 ai un baiat frumos foc...ptiu sa nu-l deochi...sa va traiasca copilasii
namyi
Postat pe 4 Noiembrie 2010 15:52
buna tuturor, nu am mai intrat pe forum de ceva vreme, nu am avut timp si laptopul mi s-a stricat.
fata mea a facut 2 anisori deja. nu a mancat lapte praf deloc de cand am oprit alaptarea la san, asta fiind pe la un an si 2 luni. mancarurile preferate: borsurile si carnitza, pestele. de fapt manaca 2 mese principale compuse din supe cu legume si carnitza. pestele il prajesc si il fac cu rosii si ceapa si il mananca cu orez fiert(stil filipinez). deci ea nu a iubit niciodata laptele praf si cerealele. in locul lor manca biscuiti, paste, croasant, iaurturi, ou si cascaval.
ea consuma carne o data de 2 ori pe zi in fiecare zi, nu stiu daca e bine, dar asa e programul nostru.
va pot da o reteta de supa, in Moldova i se spune zama de gaina.
ai nevoie de:
bucati de pui sau gaina mai grasute
un cartof
o ceapa doua
patrunjel, morcov, telina si postarnat
taietei cu ou, bors acru sau lamaie
un ou si o lingura de smantana, piper si sare
cum se prepara:
se fierbe gaina pana ce devine frageda. in apa s-a pus in prealabil sare si o ceapa. intre timp se taie cubulete cartoful si celelalte radacinoase. cand carnita e fiarta se adauga legumele taiate. cand cartoful e aproape gata se aduaga in supa taieteii, apoi inainte de a opri focul se pune in supa albusul de la ou si apoi se presara frunze de patrunjel si telina. ultimul lucru care il facem este sa batem galbenusul de la ou cu smantanica si turnam amestecul in supa. se acreste cu bors sau lamaie sau alt acritor sa ii zic asa.
foarte sanatoasa si copii in general iubesc zama de gaina.
va urez pofta mare si buna. va pup
irene13
Postat pe 5 Noiembrie 2010 07:48
apropo, am uitat sa spun ca eu pun si ciupercute si boabe de porumb in supa, dar astea sunt optionale.
irene13
Postat pe 5 Noiembrie 2010 08:40
FETELOR CU DIVERSIFICAREA LA 5 LUNI JUM.CUM STAM CE SFATURI IMI PUTETI DA.AM AJUNS ACOLO.MA SPERII CE FAC FETELOR.HELP.
OACHI2010
Postat pe 20 Noiembrie 2010 20:22
Da, e buna "zama de gaina" am folosit-o si eu
*
...particip la un concurs foto, si va rog muuult de tot ajutati-ma cu un vot si pentru fetita mea dragalasa :
- scoateti eventualele spatii libere ce pot aparea in link:

http://www.verze.ro/Concurs-foto/Concurs-foto-copii-Asteptandu-l-pe-Mos-Craciun/Fetite-1-an-6-ani/Fetita-mea-829.html

Multumesc muuuult
funny_lucky
Postat pe 22 Noiembrie 2010 16:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mini fotomodele constanta 1 De la: garbo160501 7 Iulie 2010 11:44
are mofturi si plinge numai in prezenta mea 82 De la: cory_emy 10 Decembrie 2010 01:36
Incompatibilitate copil -educatoare 2 De la: si_totusi 16 Septembrie 2010 16:01
Concurs 1 De la: garbo173050 21 Octombrie 2010 09:21
Incompatibilitate copil -educatoare 19 De la: ameno 22 Octombrie 2010 20:09
Setari Cookie-uri