ma ajuta cineva?????????????????????????????????????????

buna mamici!!!!!!poate sa ma ajute si pe mine cineva raspunzandu-mi la intrebari.. nasc luna viitoare,vreau sa stiu daca se mai da la nastere banii aceia ptr trusou 150 de lei si alocatia aceia ptr nou nascut care se da o data ptr fiecare copil 230 de lei parca era.... si alocatia se primeste la 3 luni dupa ce depun actele?cumva da si din urma?sunt foarte ingrijorata pentru ca eu nu am nici un fel de venit,nu am mai lucrat inainte sa raman insarcinata... sunt o mamica singura care am decis sa pastrez bebele ptr ca nu sunt de accord cu avortul,orice copilas merita dreptul la viata la lumina soarelui....bine ca si eu imi doresc enorm copilul....taticul bebelui ne-a parasit spunandu-mi ca si eu si bebele putem sa si murim k nu-l intereseaza nimic,nu pot sa contez pe nici un fel de ajutor din partea lui ma uraste si pe mine si copil dar nu stiu de ce,vrea doar sa isi faca viata,sa se distreze...chiar ar fi buni acei banuti pana ma pot angaja:( pana acum pot sa zic cu tristete ca nu i-am cumparat nimic bebelusului meu ca nu am avut bani ca fiecare mamica care se pregateste de nastere,nu am hainute nu am nimic pregatit:(....nu stiu ce o sa ma fac....astept un raspuns si va multumesc anticipat...:*:(
mihaela89
Postat pe 23 Septembrie 2010 23:17
incepand cu luna iulie nu se mai da trusou 150 lei si prima de nastere 230. Iar alocatia pentru copil este de 42 lei daca nu ai servici.
Lowiny
Postat pe 18 Octombrie 2010 10:07
nu mai stie nimeni ce se mai intampla, dar atata timp cant nu a aparut o noua lege ramane in vigoare cea veche, deci se dau banii aceia.
garbo178946
Postat pe 8 Decembrie 2010 11:33
Buna ziua. Numele meu este Ramona Gazdac. Nu am putut sa raman imuna la strigatul tau de ajutor, cu atat mai mult ca si eu sunt mama a doua fetite . Daca situatia impune ajutor si nu ai gasit nimic de munca intre timp nu ezita sa ma contactezi ramona@cgg.ro
Ramona_Gazdac_1
Postat pe 1 Februarie 2012 17:11
Imi pare rau sa-ti dau un raspuns negativ in ceea ce priveste trusoul si prima de nastere.
Cum esti mama singura si fara venituri incearca sa contactezi asociatia Pro-vita,ai avea asigurata subzistenta pana la nastere intr-unul din asezamintele sociale de la Valea Plopului sau Valea Strezii (te poti informa pe site-ul Pro-vita), iar ulterior te pot ajuta crescandu-ti copilul pana te mai pui pe picioare. Eu as putea sa-ti ofer niste lucrusoare pentru bebe (majoritatea sunt de fetita) scrie-mi un mesaj daca ai nevoie si de alte sfaturi. Curaj, sper sa se rezolve cat mai bine pentru tine si bebe.
charmelen
Postat pe 1 Februarie 2012 17:20
scuze, n-am vazut ca topicu era din septembrie 2010; oricum oferta mea ramane deschisa, daca mai esti interesata.
charmelen
Postat pe 1 Februarie 2012 17:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cresa Nr 13 sector 6 - centrul de zi Neghinita 3 De la: garbo_491598 6 Septembrie 2018 12:15
Lectiile de Canto asigura un viitor stralucit copilului? 4 De la: clubul_de_muzica 21 Martie 2015 09:46
Evoluia conceptului de inteligen 25 De la: daniilia 15 Noiembrie 2011 16:40
Clubul de Muzica.ro se da startul inscrierilor in noul an scolar 2017/2018 !! 1 De la: clubul_de_muzica 25 August 2017 14:02
Buna 1 De la: garbo260292 18 Ianuarie 2012 17:40
Setari Cookie-uri