Incompatibilitate copil -educatoare

Buna1
Fetita mea are 3,5 ani si de anul acesta merge la gradinita. Anul trecut a fost la cresa.
Ghinionul nostru, daca il pot numi asa, este ca are o educatoare mai in varsta, foarte autoritara, care nu stie sa se impuna in fata copiilor decat ridicand tonul la ei si care nu accepta ca un copil sa ii riposteze. Mentionez ca fetita mea cunoaste toate literele de tipar( atat cele mari , cat si cele mici, stie culolrile, cifrele, zilele saptamanii, anotimpurile, lunile anului), iar educatoarea ne-a reprosat ca am gresit invatand-o atatea lucruri.
Copilul plange si nu vrea sa mai mearga la gradi can este aceasta educatoare, care vrea ca acest copil sa faca numai ce vrea ea si sa spuna numai ce-i place ei sa auda. Problema "doamnei " a fost aceea ca nu a colorat bine , depasind liniile, dar fetitei mele nu ii place sa coloreze, ea prefera sa faca puzzle, sa i se citeasca.
Nu stiu cum sa procedam. De cate ori mergem sa luam copilul de la gradinita nu stim ce vom mai auzi, ce ne va reprosa educatoarea. Nu vrem sa facem scandal ca sa nu se rasfranga totul asupra cpilului. Va rog din suflet, dati-mi un sfat ! Ce sa fac
STANESCU_R
Postat pe 16 Septembrie 2010 15:06
schimba gradinita!! incearca in alta parte si asa nu ai parte de discutii
narcysa
Postat pe 25 Septembrie 2010 18:46
De ce s schimbi grdinia? Mai bine o iei pe aa aia de educatoare de guler i o trimii la un curs de pedagogie.
Majoritatea dascalilor in varsta spun ca e o greseala sa invete copilul anumite lucruri inainte de timpul lor. De ce? Pentru ca le da lor, dascalilor, de lucru in plus. Adica ii obliga sa isi puna mintea la contributie, ca sa tina acel copil ocupat cu alte activitati educative. Pentru ca e normal ca acel copilas sa se plictiseasca atunci cand educatoarea le explica despre lucruri pe care el deja le stie
Thor_again
Postat pe 25 Septembrie 2010 18:54
mdea, nu cumva sa se deranjeze prea tare..o discutie cu doamna in chestiune n-ar strica, copilul e copil, ea e adulta, sa se muleze pe el...

puturoase.. si tonul, n-ar strica sa se controleze, ar trebui sa stie, ori daca nu stie, sa i se comunice, ca un copil batut, bruscat , ori la care se tipa, nu invata altceva decat frica...

daca ar fi copilul meu, as fi extrem de atenta la modul in care i se adreseaza educatoarea si as impune limite, iar pe doamna as invita-o sa invete sa-si gestioneze starile.
Freya_
Postat pe 25 Septembrie 2010 19:20
Exact aia ziceam si eu... puturoase. O solutie foarte potrivita ar fi sa implice copilul in a o "ajuta" la corectarea celorlalti... dar, deh, iti trebuie un pic de scoala ca sa te duca mintea la a gasi solutii, altele decat "morala" si pedeapsa.
Thor_again
Postat pe 25 Septembrie 2010 19:28
doamna are 3 topice cu acest subiect. am scris si eu si am zis ca problema nu sta chiar asa. e mult mai nuantata. parintilor li se si mai pare. daca copilului i se da apa la moara acasa, daca e alintat si obisnuit sa faca el regulile, sigur ca nu-i convine"doamna"

una e cresa, alta e gradinita. nu stiu cum o fi doamna educatoare insa, din cate spune, e vorba si de motocuri. la gradinita trebuie respectat un program si anumite cerinte. daca li s-a spus sa coloreze, apoi coloreaza. daca le-a dat ceva de colorat si cerinta a fost sa nu depaseasca conturul, inseamna ca femeia a urmarit dezvoltarea puterii de concentrare, a atentia cat si dezvoltarea unor abilitati . prin scriere si desen se dezvolta muschii mici ai mainii.

si da. la gradinita copiii trebuie sa faca ce li se spune. nu face fiecare prichindel ce-l taie capul
nu e un loc unde plasezi copilul si acesta face doar ce vrea, cand vrea fara sa se supune nici unei reguli

la activitatile la alegere se fac si alde puzzle sau se citesc povesti

gradinita nu e cresa: papa , somn si joaca. exista o programa, o planificare, un orar, niste activitati obligatorii, niste cerinte.

vi se pare ca prichindeii stiu multe. poate stiu insa, una e sa ai cunostinte disparate si alta e sa fie sintetizate si legate intr-un sistem coerent de cunostinte.la 3 ani, nu prea stii nimic, thoru, chiar daca parintilor li se pare asta

si_totusi
Postat pe 25 Septembrie 2010 19:36
scumpo,
eu nu ziceam ca trebuie sa ii cante in struna copilului. Ziceam doar ca trebuie sa isi bata capul un pic pentru a gasi solutii sa il implice si pe el in activitatile alea didactice. Normal ca nu poate copilul sa fie lasat de capul lui in gradinita, ca doar gradinita nu-i doar un loc unde duci copilul ca sa stai tu linistit in timp ce esti la job sau la birt.
Dar cunosc si cazuri din astea de "educatoare" blazate, carora le pute orice afirmare a personalitatii copilului, chiar si nevinovata.
Thor_again
Postat pe 25 Septembrie 2010 19:43
de acord, exista program...

insa daca tipi la copil, ala mai repede se pierde decat se concentreaza si de frica nu mai invata nimic. trebuie mult tact si rabdare, fiecare copil face achizitiile in modul lui personal, si in timpul lui.

eventual explici parintilor in ce stadiu e copilul lor si le recomanzi sa faca exercitii cu el acasa, daca respectivul copil face achizitiile mai greu.
Freya_
Postat pe 25 Septembrie 2010 19:44
ce ziceti voi e corect insa, rind sa cred ca nu educatoarea e problema- in cazul de fata

sunteti oameni destepti si, daca cititi atent , veti vedea ce am vazut si eu. ceva nu se potriveste

1. uitat ce scrie acolo, la nivelul de cunostinte. la 3,5 ani e cam mult, stiu ce poate asimila un copil la aceasta varsta. in nici un caz, nu poate stapani alfabetul . copiii pana la varsta de 5 ani, incurca lunile anului . sunt niste particularitati de varsta.

2. povestea cu "fetitei mele nu-i place sa coloreze ci sa faca puzzle". adica, fetita trebuie sa faca doar ce vrea.de asta tind sa cred ca i se da copilului apa la moara



si_totusi
Postat pe 25 Septembrie 2010 19:58
bre staneasco, e clar ca copila-i un geniu, fata, n-are ea nevoie de babele astea de la educatie... mai bine-o scoateti de la gradinitza si-o dati derect la modelling...
zambil
Postat pe 25 Septembrie 2010 20:51

ba la psihologie sau jurnalism...
preci
Postat pe 25 Septembrie 2010 20:56
caz
educatoarea le spune parintior ca fetitza are tulburari de comportament,aproape ca a facut-o retardata,m-au intrebat ce sa faca,ca doar aveau nevoie de gradi ca de aer,iar tipei ii putea rau..
umblati la cadouri,zic..
dupa ce au cadorisit-o educatoarea "a descoperit" ca fetiza stia sa citeasca,o! dar cate nu stia?!

ne place,nu ne place.. asta-i naravu' ..
iasomia
Postat pe 25 Septembrie 2010 21:09
dap...
un caz obisnuit de nesimtzeu tratabil cu shpagareu cronic...
preci
Postat pe 25 Septembrie 2010 21:13
corect

bine ca mi-au terminat copiii scoala,ca mi s-a acrit...
la doctori ma duc doar la privat de-acu'.
sper sa nu ma mai lovesc de shpagi si atentii..
iasomia
Postat pe 25 Septembrie 2010 21:25
De la: STANESCU_R, la data 2010-09-16 15:06:32Buna1
Fetita mea are 3,5 ani si de anul acesta merge la gradinita. Anul trecut a fost la cresa.
Ghinionul nostru, daca il pot numi asa, este ca are o educatoare mai in varsta, foarte autoritara, care nu stie sa se impuna in fata copiilor decat ridicand tonul la ei si care nu accepta ca un copil sa ii riposteze. Mentionez ca fetita mea cunoaste toate literele de tipar( atat cele mari , cat si cele mici, stie culolrile, cifrele, zilele saptamanii, anotimpurile, lunile anului), iar educatoarea ne-a reprosat ca am gresit invatand-o atatea lucruri.
Copilul plange si nu vrea sa mai mearga la gradi can este aceasta educatoare, care vrea ca acest copil sa faca numai ce vrea ea si sa spuna numai ce-i place ei sa auda. Problema "doamnei " a fost aceea ca nu a colorat bine , depasind liniile, dar fetitei mele nu ii place sa coloreze, ea prefera sa faca puzzle, sa i se citeasca.
Nu stiu cum sa procedam. De cate ori mergem sa luam copilul de la gradinita nu stim ce vom mai auzi, ce ne va reprosa educatoarea. Nu vrem sa facem scandal ca sa nu se rasfranga totul asupra cpilului. Va rog din suflet, dati-mi un sfat ! Ce sa fac
garbo_Nico
Postat pe 22 Octombrie 2010 10:15
Buna ! Cum a evoluat situatia cu fetita ta ?
Intervin in acest subiect pentru ca oarecum am o situatie asemanatoare . Fetita mea a inceput gradinita in septembrie foarte incantata , dupa cateva zile a inceput sa maraie si sa spuna ca nu mai vrea la gradi . dupa doua saptamani s-a imbolnavit si a trebuit sa o tin acasa 3 saptamani . Acum mergem din nou la gradi dar in fiecare zi e tot mai rau , plange si abia mi-o zmulge educatoarea din maini . mentionez ca fetita este foarte sensibila si este tare atasata de mine . Ieri mi-a spus ca domna a lovi-o pt ca a strigat in timp ce se uitau la desene . acum eu nu stiu cum sa gestionez aceasta situatie pt ca nu sunt sigura ca afost asa . Poate d-na a atins-o cumva si fetita fiind mai smiorcaita a crezut ca a lovit-o . Nu as vrea sa suporte micuta consecintele unei discutii cu educatoarea , dar parca nici nu pot lasa problema asa .
garbo_Nico
Postat pe 22 Octombrie 2010 10:50
Mentionez ca educatoarea este mai in varsta , mai exigenta ,dar pana acum am auzit doar lucruri bune despre dansa ! va rog sa-mi dati niste sfaturi pt ca nu stiu cum sa procedez ca sa nu sufere fetita !
garbo_Nico
Postat pe 22 Octombrie 2010 10:52
Timpul atrecut, fetita s-a adaptat foarte bine la gradinita, iar doamna in cauza a descoperit ca acest copil este cu totul altfel decat ceilalti (i-a aratat ca daca trebuie sa coloreze poate face acest lucru, dar cere tot timpul si activitati care sa o solicite intelectual).Copilul le-a aratat ca stie foarte bine sa citeasca si sa faca tot felul de lucruri pe care un copil de varsta aceasta nu le face.
Problema initiala a fost ca doamna o are in aceasta grupa pe nepoata ei (fetita fiicei sale)si doza de invidie este foarte mare.De curand a trecut la sentimente mai bune pentru ca cele doua pitice sunt foarte bune prietene.
Acum atacurile s-au mutat asupra profesoarei de engleza, care este foarte tanara si are alte metode de predare decat ea.
Speram ca pe viitor sa se rezolve totul.
STANESCU_R
Postat pe 22 Octombrie 2010 15:25
vrei sa zici ca fetita ta la 3 ani si 5 luni"Copilul le-a aratat ca stie foarte bine sa citeasca " am inteles eu bine??? stie sa citeasca???
ori e vreun geniu ori tanti e doar o alta inchipuire.
Si_totusi a accentuat foarte bine nu educatoarea e problema ci copilul.

La gradi sunt reguli care trebuie respectate.
si ar mai fi inca ceva...in prima postare nu isi suporta educatoarea pentru ca tipa OK?
Acum revi "Problema initiala a fost ca doamna o are in aceasta grupa pe nepoata ei..."
faptul ca este nepoata ei ehh ...
1.nu-i o crima

2.cu siguranta copilul tau nu stie ca X e nepoata educatoarei(asta tu ,adultul, o sti)

3.daca e gradi de stat clasa are cel putin 30 buc. talibani, care urla,plang,vor la mama,se bat,arunca jucariile,se iubesc samd iar unul dintre acesti 30 este si nepoata si cu siguranta a trecut si ea prin starile care le-am enumerat.


AAAA si sa nu uitam chiar daca copilul tau pana mai ieri nu mintea,de la 3 ani si jumatate incolo plus trecerea de la o etapa la alta(in cazul asta cresa /gradi) o sa inceapa sa minta.
ameno
Postat pe 22 Octombrie 2010 20:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vand scaun auto graco 0-9 kg cu baza de fixare in masina 1 De la: kidz006845 16 Noiembrie 2010 09:37
Supliment nou-nascut 2 De la: garbo_405480 28 Septembrie 2014 06:28
indemnizatie crestere copil II 23 De la: klaus77 16 Decembrie 2010 22:01
Dans irlandez pentru copii 1 De la: garbo_7245 6 Septembrie 2012 14:32
mini-fotomodele 1 De la: babyfotomodel 17 Iulie 2010 09:14
Setari Cookie-uri