Reactiile vaccinului de un an (MMR)...Atzi fost sau suntetzi shi voi in aceeasi situatie?

Buna mamici,
Noi tocmai am facut vaccinul de un an cu intarziere (doar o saptamana din cauza unei gripe) iar acum dupa o saptamana de la vaccin imi face febra nu mai mare de 38.1 rectal dar capul ei arde, chiar ma mir cum se poate sa aiba doar 38.1 si sa arda asha de tare.
Am fost la medic azi dimineatza shi a zis ca are roshu in gat foarte ushor(nu e nevoie de antibiotice) , dar febra este de la vaccin, sunt asha de speriata, mai ales ca asha sunt eu ma consum la maxim shi nu sthiu cum sa fac sa nu mai fiu asha :( , mi-as dori sa fiu mai nepasatoare sa zicem, ca sthiu ca nu e bine , pot sa ma imbolnavesc dar supararea mea e la maxim nici pofta de mancare nu am.
Sper sa trecem cu bine peste asta, apropo ii dau si Sumetrolim pentru roshul in gat sa nu se agraveze este doar un "dezinfectant"...poate ar trebui sa vorbesc cu un psiholog in legatura cu spaima mea impotriva bolilor in general.
Apropo lipseshte si pofta de mancare si nu accepta numai lichidele.
Atzi fost sau suntetzi shi voi in acceasi situatie?
Demian
Postat pe 14 Septembrie 2010 13:53
acum intreb si eu ca proasta Sumetrolinul nu face parte din cat. antibiotice parca????
pentru febra nurofen din 4 in 4 ore dar nu pe stomacul gol sau panadol se poate si nemancat.Sosete cu apa si spirt in picioruse, apa cu otet sau albus de ou la glezne, tample si manute.Cam astea imi vin acum in cap...
ameno
Postat pe 14 Septembrie 2010 13:57
nu este antibiotic.....este sulfamida...combinata cu trimetroprim....
nazirra
Postat pe 14 Septembrie 2010 14:04
sigur? atunci cine ma informat gresit pe mine
ameno
Postat pe 14 Septembrie 2010 14:06
De la: ameno, la data 2010-09-14 14:06:55 sigur? atunci cine ma informat gresit pe mine


batranul gugal
tusi_Oli
Postat pe 14 Septembrie 2010 14:12
Sumetrolim-ul este Biseptol,este chimioterapic-antimicrobian.
Fetitza mea raspunde bine la Paracetamol rectal si Ibuprofen sirop...medicul a zis ca pot sa-i dau shi de 4 oripe zi paracetamol si la 6 ore Ibuprofen, acum i-a scazut iar la 37.5 si doarme, poate mai peste o ora voi verifica din nou temperatura ei shi daca e cazul ii pun shosetutze (otet cu apa) in piciorushe.
Multumim pentru sfaturi
Demian
Postat pe 14 Septembrie 2010 14:33
nurofenul e pretentios,trebuie sa manance inainte de administrare.
incearca su nu ii pui supozitor peste zi decat daca e urgent(febra mare)
peste zi da-i mai bine sirop ce ai pe acasa si inainte de culcare eventual supozitor, trece noapte mai usor
ameno
Postat pe 14 Septembrie 2010 14:36
Multumim pentru sfat...oare cat va tzine "febra" asta, sa ma pregatesc psihic!?
Apropo cineva sthie ceva reteta de supica de fructe (mere), ma gandesc sa-i fac o supica de mere, sigur o va ajuta sa treaca mai ushor peste starile astea de cald-rece
Demian
Postat pe 14 Septembrie 2010 14:41
mere dar crezi ca ar fi buna???eu nu am facut niciodata.sa nu iti faca moale mai ales ca nu prea mananca.mai bine fai supica de pui aia da ca face bine.
ameno
Postat pe 14 Septembrie 2010 14:43
Nu m-as supara sa-mi faca moale pentru ca, avem probeleme si cu scaunul...hmmmm nu sthiu ca i-am dat doua zile la rand supica de pui, m-am gandit sa mai schimb
Demian
Postat pe 14 Septembrie 2010 14:45
da dar nu acum, ii cu febra si ii slabit.dai supica si altceva ca fel doi
ameno
Postat pe 14 Septembrie 2010 14:47
Mda...cred ca voi continua cu supica de pui, ai dreptate nu ma risc cu merele!?
Sanatate!
Demian
Postat pe 14 Septembrie 2010 14:53
Si fetita mea are febra si rosu in gat, dar nu are legatura cu vaccinul. Are un an si 6 luni. Tot acum vor sa-i iasa si niste maselute si caninii. Deasemenea nu are pofta de mancare, dar asta este din cauza rosului in gat. Ii dau nurofen si noaptea supozitoare (novocalmin sau paracetamol). Ne-a dat doctorita si un antibiotic (Cedax), Eurespal, Tantum Verde pentru gat. Neaparat si ceva pentru flora intestinala (Biotics, Dicoflor etc.).
Si alte sfaturi daca aveti....Eu am invatat multe de la voi si de la alte mamici cu copii mai mari.
Intrebare: Putem iesi la plimbare putin daca are rosu in gat? (NU in parc sa virusam si alti copii, doar plimbare).
E tare rau cand sunt raciti; nu au pofta de mancare (Maria a mancat ieri doar iaurt, paine si jumatate de banana), sunt mofturosi...
As prefera sa fiu eu bolnava.
nicoletta_kidz
Postat pe 15 Septembrie 2010 08:47
eu pe a mea daca nu avea febra o scoteam afara indiferent de vreme.
ameno
Postat pe 15 Septembrie 2010 14:17
Noi inca ne luptam cu starea asta febrila, nu mai mare de 38.1 nu mai mic de 37.3...ma gandesc coincidentza sa fie si ca ies dintzisorii (avem doar 3 dintzisori, doi jos unul sus), si plus vaccinul de un an despre care ne-a zis medicul ca 2 saptamani poate avea simptome de gripa si febra.
Shi eu o scot pe fetitza mea daca are roshu in gat dar incearca sa "ii astupi guritza" cu suzeta iar in caz de febra nu este recomandat sa o scotzi afara.
Sanatate!!!!!!!!!
Demian
Postat pe 15 Septembrie 2010 15:48
Multumesc foarte foarte mult pentru sfaturi!
Suzeta nu pot sa-i dau pt ca nu a vrut niciodata. Febra o tinem sub control cu antitermice.
Problema e ca ea este obisnuita sa iasa afara de 2 ori pe zi cate 2 ore aproape.
Am iesit si astazi afara totusi 15 min ca mi-a fost mila de ea.
Astazi a fost mai bine, a mancat un pic mai mult.
Vreau sa-i fac si niste analize; are 1 an si 6 luni si are 10,7 kg; la 1 an avea 10,5 kg. Mi se pare ca a luat foarte putin in greutate.
nicoletta_kidz
Postat pe 15 Septembrie 2010 23:24
Noi locuim in Irlanda si medicul de aici spune ca la febra sa o dezbrac si sa o racoresc, sa o tzin la aer mai rece nu infofolita si acoperita dar cel din Romania zice sa nu o scot afara.
Deci nici eu nu mai sthiu pe care sa-l ascult.
Am incercat sa ma comport normal si la temp.pana in 38.1 am scos-o dar la temperatura mai mare nici nu ma gandesc, imi imaginez cum ar fi sa ies eu afara cu temperatura, in nici un caz nu mi-ar pica bine...vara e altceva!
Noi am invins reactziile astea ale vaccinului si inceput de raceala dupa 3 zile de temperatura ridicata.Ne-a revenit pofta de mancare si de asemenea si fortza de joaca .
Sanatate multa si refacere rapida
Demian
Postat pe 16 Septembrie 2010 16:19
Mariei ii scade temperatura imediat ce-i dau Nurofen, ziua, si noaptea supozitor cu novocalmin. Febra e sub control. Problema e ca nu vrea sa manance. Cand vede mancare ii vine sa vomite. Nu stiu ce sa mai fac cu ea.
Legat de faptul ca unii medici recomanda sa racoresti copii la febra iar altii sa-i imbraci mai bine, si eu sunt nedumerita.
Ce pot sa-ti spun este ca aseara Maria avea putina febra, i-am pus un supozitor cu Novocalmin, am invelit-o, a transpirat mult si spre dimineata era mai bine.
nicoletta_kidz
Postat pe 16 Septembrie 2010 17:14
Exact asha facea si Raisa mea, inca mai face si acuma cand vedea mancare scotea limba din guritza ca shi cum ar da sa vomita, eu i-am dat dat sa manance supica de pui : un sfert de piept de pui, un morcov, un sfert de ardei galben, o ceapa mica (eu deobicei ii pun partea alba de la ceapa verde), o rosie mica (intreaga) si la sfarsit un cartof si putzin delicat de legume.
Ii place grozav de mult, binenteles doar zeama ii dau ... asha am tzinut-o 3 zile shi shi-a revenit, acuma papa orice.Incearca, poate va da roade shi la voi!
Sanatate multa!
Demian
Postat pe 17 Septembrie 2010 12:47
Asa i-am facut si eu supa, doar ca n-am pus rosie si delikat. A mancat un polonic si ceva dar cu toate jucariile in fata ei, cu cantece si poezii. Astazi am sa-i fac si cu rosie si delikat sa vedem...
A mai mancat cat de cat si niste orez cu fasole verde si piept de pui.
Dar mananca foarte putin fata de cat manca de obicei si cu multe mofturi.
Multumesc mult pentru sfat!
nicoletta_kidz
Postat pe 17 Septembrie 2010 14:11
De la: nicoletta_kidz, la data 2010-09-17 14:11:43Asa i-am facut si eu supa, doar ca n-am pus rosie si delikat. A mancat un polonic si ceva dar cu toate jucariile in fata ei, cu cantece si poezii. Astazi am sa-i fac si cu rosie si delikat sa vedem...
A mai mancat cat de cat si niste orez cu fasole verde si piept de pui.
Dar mananca foarte putin fata de cat manca de obicei si cu multe mofturi.
Multumesc mult pentru sfat!



Exact in aceeasi situatzie ne aflam shi noi...cum am zis acuma papa mai bine dar cine sthie pana cand, la noi mai trebuie sa iasa si dintzisorii, avem doar 3 :( altfel nu prea imi explic.
Exact asha mancam shi noi cu toate jucariile in fatza ei si desene cu Mickey Mouse .
Bafta si sanatate
Demian
Postat pe 17 Septembrie 2010 16:29
Buna .Noi nu prea am avut probleme,febra 37,6,ca si cum nu ar fi,Dar o prietena care are o dr de familie...a avut mari probleme cu bebe.Nu s-a uitat cu atentie in gatul lui,avea rosu in gat,si i-a facut convulsii.A sta cu el 2 sapt in spital.Ce sa le facem au si ei probleme...
ina_rebeca
Postat pe 19 Octombrie 2010 19:26
De ce folositi delikat in mancarea bebeilor?Incerca ti fara...e muuuuuuuuult mai sanatos.Stiu, e gustul mai bun,dar daca ii obisnuim din start fara ,e mai bine.Macar acasa,pt ca in momentul in care ii dam la cresa,camin....nu mai avem incotro.Eu nu mai folosesc de 10 ani delikat,maggie,etc...e adevarat la inceput mancarea mi s a parut fada,dar apoi m am obisnuit...si mi se pare chiar delicioasa acum.Plus sfatul gastroenterologului din tg mures,cand am fost internata a fost similar:fara "prostioare din astea" in mancarea copilului.Acum fiecare face cum doreste cu copilul lui,eu am vrut doar sa impartasesc din experienta mea...O zi buna tututror!
garbo097275
Postat pe 6 Noiembrie 2010 11:16
De la: garbo097275, la data 2010-11-06 11:16:09De ce folositi delikat in mancarea bebeilor?Incerca ti fara...e muuuuuuuuult mai sanatos.Stiu, e gustul mai bun,dar daca ii obisnuim din start fara ,e mai bine.Macar acasa,pt ca in momentul in care ii dam la cresa,camin....nu mai avem incotro.Eu nu mai folosesc de 10 ani delikat,maggie,etc...e adevarat la inceput mancarea mi s a parut fada,dar apoi m am obisnuit...si mi se pare chiar delicioasa acum.Plus sfatul gastroenterologului din tg mures,cand am fost internata a fost similar:fara "prostioare din astea" in mancarea copilului.Acum fiecare face cum doreste cu copilul lui,eu am vrut doar sa impartasesc din experienta mea...O zi buna tututror!


Nici eu nu mai folosesc de foarte mult timp; de curand insa am luat de la magazinul bio niste cubulete pentru supe cu legume; sunt cam scumpe dar sunt destul de bune. Le mai folosesc la mancarurile cu pui cumparati pentru ca la mancarea cu pui de la tara chiar nu are rost.
nicoletta_kidz
Postat pe 8 Noiembrie 2010 08:31
De la: nicoletta_kidz, la data 2010-11-08 08:31:30
De la: garbo097275, la data 2010-11-06 11:16:09De ce folositi delikat in mancarea bebeilor?Incerca ti fara...e muuuuuuuuult mai sanatos.Stiu, e gustul mai bun,dar daca ii obisnuim din start fara ,e mai bine.Macar acasa,pt ca in momentul in care ii dam la cresa,camin....nu mai avem incotro.Eu nu mai folosesc de 10 ani delikat,maggie,etc...e adevarat la inceput mancarea mi s a parut fada,dar apoi m am obisnuit...si mi se pare chiar delicioasa acum.Plus sfatul gastroenterologului din tg mures,cand am fost internata a fost similar:fara "prostioare din astea" in mancarea copilului.Acum fiecare face cum doreste cu copilul lui,eu am vrut doar sa impartasesc din experienta mea...O zi buna tututror!


Nici eu nu mai folosesc de foarte mult timp; de curand insa am luat de la magazinul bio niste cubulete pentru supe cu legume; sunt cam scumpe dar sunt destul de bune. Le mai folosesc la mancarurile cu pui cumparati pentru ca la mancarea cu pui de la tara chiar nu are rost.



Am inceput si eu sa-i fac supica fara delikat, se pare ca mananca si asa...
Multumesc pentru sfat :) nicoletta, ai dreptate in privintza delikat-ului e plin de chimicale.
O saptamana placuta si sanatate!
Demian
Postat pe 8 Noiembrie 2010 16:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
va rog sa-mi trimite-ti si mie cartea cu diversificarea mancarii la bebe 1 De la: garbo164689 7 August 2010 13:38
branza calcica 9 De la: SEBY1YEAR 5 August 2009 14:36
Altceva 1 De la: Mushu 24 Martie 2010 06:55
Mamici din Botosani pe aici..? 12 De la: kidz004135 17 Octombrie 2009 11:18
informatie 2 De la: rexona 13 Noiembrie 2008 08:38
Setari Cookie-uri