care este opinia voastra despre barbatii romani?

gasiti ca s-au mai europenizat, adica si-au mai slefuit manierele si isi asuma responsabilitati in familie, sau au ramas aceiasi copii mari, egocentrici, mitocani in special cu sotia, petrecandu-si timpul acasa in fata televizorului cu o berica, sau citind ziarul in timp ce soata pune si ridica masa, se ocupa de copii aproape exclusiv si face mai toate corvezile zilnice?
Pun aceasta intrebare, deoarece in ultimul concediu pe care l-am petrecut cu prietenul meu francez intr-o vila la Bran, acesta a remarcat cu stupoare ca barbatii din familiile cazate in aceeasi vila, nu miscau un deget, stateau toata ziua in salon in fata plasmei, iar femeile puneau si strangeau masa si ii slugareau ca pe pasale.
Iar musiul meu, strangea si spala tacamurile, debarasa masa fara sa i-o cer o singura data. Ca sa nu mai pomenesc de cate ori a schimbat la pampersi si si-a spalat copilul la fund - lucru pe care l-am remarcat cu uimire prima oara in Franta, unde toti mecii o fac-mai putin arabii, negrii si alte etnii discriminate.
charmelen
Postat pe 31 August 2010 23:03
aici ai vrut sa ii lauzi calitatile prietenului tau?
anaROBERT
Postat pe 31 August 2010 23:51
Barbatii sunt asa cum ti-i obisnuiesti. Ii inveti sa primeasca totul pe tava, toata viata vor astepta asta. Problema nu cred ca sunt barbatii ci modul invechit de gandire al majoritatii, barbati si femei.
Rha
Postat pe 1 Septembrie 2010 00:03
eu cred ca mentalitatea se mai schimba,toate la timpul lor insa barbactul il ai asa cum il doresti....eu asta cred,drepturile ca si indatoririle sunt egale.
anaROBERT
Postat pe 1 Septembrie 2010 00:05
Cum iti anveti sotul asa il ai nu conteaza de ce natie e.
ines_kidz
Postat pe 1 Septembrie 2010 00:25
De la: ines_kidz, la data 2010-09-01 00:25:22 Cum iti anveti sotul asa il ai nu conteaza de ce natie e.



insa.....sa recunoastem ca mai sunt si exceptii dar nu facem abstractie la natiile lor....
anaROBERT
Postat pe 1 Septembrie 2010 00:26
De la: charmelen, la data 2010-08-31 23:03:31gasiti ca s-au mai europenizat, adica si-au mai slefuit manierele si isi asuma responsabilitati in familie, sau au ramas aceiasi copii mari, egocentrici, mitocani in special cu sotia, petrecandu-si timpul acasa in fata televizorului cu o berica, sau citind ziarul in timp ce soata pune si ridica masa, se ocupa de copii aproape exclusiv si face mai toate corvezile zilnice?
Pun aceasta intrebare, deoarece in ultimul concediu pe care l-am petrecut cu prietenul meu francez intr-o vila la Bran, acesta a remarcat cu stupoare ca barbatii din familiile cazate in aceeasi vila, nu miscau un deget, stateau toata ziua in salon in fata plasmei, iar femeile puneau si strangeau masa si ii slugareau ca pe pasale.
Iar musiul meu, strangea si spala tacamurile, debarasa masa fara sa i-o cer o singura data. Ca sa nu mai pomenesc de cate ori a schimbat la pampersi si si-a spalat copilul la fund - lucru pe care l-am remarcat cu uimire prima oara in Franta, unde toti mecii o fac-mai putin arabii, negrii si alte etnii discriminate.




Tre' sa fim sinceri, sau doar ... politicosi??

Mda ... nu stiu, dar cu siguranta cei "necizelati" ( nu spun mai mult) au neveste/ iubite/partenere cam de aceiasi conditie. Aici vorbim de diferente culturale (vezi exemplul tau, barbatul francez) si de stratificare sociala in cadrul ac. culturi. Raman la parerea mea, nu limba vorbita sau culoarea pielii ne diferentiaza, ci EDUCATIA!
cat_13
Postat pe 6 Septembrie 2010 20:36
cat -> de acord... si pt asta, nu e musai sa se bage cineva in seama ca s-a cuplat cu un frantuz. :P
eu_geminy
Postat pe 6 Septembrie 2010 20:56
barbatii romani e mirobolantzi,motzatzi,spilcuitzi....dar manierele le lipsesc (multora) cu desavarsire....
cu alte cuvinte - e cercopiteci...
preci
Postat pe 6 Septembrie 2010 22:05
La barbatii romani le lipseste inteligenta....Au mentalitatea aia sa moara capra vecinului..Si eu cred ca o practica cu toata lumea chiar si cu nevatasa...Si cu maicasa si cu toata lumea...De ar vindeo si pe bunicasa pt ceva bani ca sa nu mai trebuiasca sa munceasca...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 6 Septembrie 2010 22:35
si pe ma-sa, si pe ea,
ca e tanara si vrea...:))))
eu_geminy
Postat pe 6 Septembrie 2010 22:37
Berbatii sunt niste vagabonti care nu inteleg decat de bat...Le plac femeile aprige pt ca asta face parte din caracterul lor.....le plac femeile hotarate si care sa puna batul pe ei....dar adevarul ca si femeile trebuie sa fie serioare ca sa poata fii luate in serios de barbati....Dar nu sa te incurci chiar cu ultimul vagabont,,,ca sa te chjinui apoi sa scoti om din el,,ca o sa ai lupta nu gluma....
xenaprintesarazboinica
Postat pe 6 Septembrie 2010 22:42
hai sa recapitulam.
eu intai as vinde caprele soacrei, ca sa moara ea prima de ciuda.
dupa aia as vinde si soacra, ca... ce sa fac cu ea?...nu mai bine ma scap???
:PPP
:))
eu_geminy
Postat pe 6 Septembrie 2010 22:42
De la: xenaluptatoareainimoasa, la data 2010-09-06 22:42:44 Berbatii sunt niste vagabonti care nu inteleg decat de bat...Le plac femeile aprige pt ca asta face parte din caracterul lor.....le plac femeile hotarate si care sa puna batul pe ei....dar adevarul ca si femeile trebuie sa fie serioase ca sa poata fii luate in serios de barbati....Dar nu sa te incurci chiar cu ultimul vagabont,,,ca sa te chjinui apoi sa scoti om din el,,ca o sa ai lupta nu gluma....
xenaprintesarazboinica
Postat pe 6 Septembrie 2010 22:43
ai dreaq bagabonti... nu le-ar strica o cafteala crestineasca, de pastor...:D:)))))
eu_geminy
Postat pe 6 Septembrie 2010 22:44
barbatii romani sunt doar pt ei....si atat...nu au simtul raspunderii si nu le pasa decat de persoana lor punct...Si ei incearca normal...Daca femeia ii lasa,,normal ca isi bate joc de ea...Dar daca femeia ar fii desteapta si s-ar aprecia pea ea...nu sar lasa folosita de barbat si ar fii mai apriga si ma hotarata si ar avea grija sa fie si ea fericita..punct
xenaprintesarazboinica
Postat pe 6 Septembrie 2010 22:46
pana nu e trasa si fumeea in tzeapa crestineasca, tot nu e fericita, deci nu e punct...:)))
eu_geminy
Postat pe 6 Septembrie 2010 22:48
De la: xenaluptatoareainimoasa, la data 2010-09-06 22:43:57
De la: xenaluptatoareainimoasa, la data 2010-09-06 22:42:44 Berbatii sunt niste vagabonti care nu inteleg decat de bat...Le plac femeile aprige pt ca asta face parte din caracterul lor.....le plac femeile hotarate si care sa puna batul pe ei....dar adevarul ca si femeile trebuie sa fie serioase ca sa poata fii luate in serios de barbati....Dar nu sa te incurci chiar cu ultimul vagabont,,,ca sa te chjinui apoi sa scoti om din el,,ca o sa ai lupta nu gluma....


auzi... in Ardeal e o vorba:
cica pe barbat ii bine sa-l tii ca pe caine:
ziua legat bine, hranit bine, iar noaptea sa-i dai drumu' din lantz...:PPP
:)))
eu_geminy
Postat pe 6 Septembrie 2010 22:55
Ba sa stii ca negrii sunt foarte grijulii cu copiii lor. Si eu stau tot in Franta si am vazut foarte multi tatici simpatici cu copiii de mana, si chiar schimbandu-le scutelecele sau hranindu-i
mugure_alb
Postat pe 7 Septembrie 2010 22:44
berbatii romani e mitocani......
tutankhamon
Postat pe 7 Septembrie 2010 22:50
toti. in afara de mine. da' si io sunt berbat roman

iote unde-a ajuns vorba lu' neapuleaion
Thor_again
Postat pe 7 Septembrie 2010 22:55
Oare pe unde ati fost, chiar numai cei mitocani v-au sarit in ochi? Prietenul tau chiar nu a vazut pe niciunul fiind "cizelat"? Iar tu, care esti romanca, de ce nu i-ai explicat ca multe tin de cultura (unde barbatul avea un loc bine stabilit in gospodarie, iar femeia isi avea rostul ei), de nivelul de educatie, autoeducatie etc.? Eu as spune sa nu mai generalizam, ca barbati mojici , care stau numai "in fata plasmei" poti in toate tarile si culturile, ba, mai mult, chiar in toate paturile sociale.
Iar daca ar fi sa plecam de la ideea ta si ti s-ar raspunde cu: "dar femeile romance, ce parere aveti, s-au mai europenizat?". ... Daca ar fi sa mergem pe sinceritate, cred ca s-au europenizat mult mai putin decat barbatii romani.
Doinita201
Postat pe 7 Septembrie 2010 23:19
Cine io fi educat pe barbatii romani???
garbo074997
Postat pe 7 Septembrie 2010 23:25
ma doare creierul mic......parol!!!!
tutankhamon
Postat pe 7 Septembrie 2010 23:26
Asa caaaaaa mamici tinere nu va mai cresteti baietii fara nici o grija si nici o responsabilitate pt ca se ajunge la a fi neste copii la 30 de ani
garbo074997
Postat pe 7 Septembrie 2010 23:26
tutucut se poate si mai rau
garbo074997
Postat pe 7 Septembrie 2010 23:27
florisule.....nu copii breeee.....mitocaaaaani....n-auzi???
tutankhamon
Postat pe 7 Septembrie 2010 23:28
io habar n-am cum sunt barbatii romani, inca nu m-am incur_cat cu ei...:P
:))
eu_geminy
Postat pe 7 Septembrie 2010 23:29
florisule....mai raaaaau???? ...ioi...numa durerea in fund e mai rea.....dar am avut o colega ce o facut un furuncul acolo si, dupa tz sedinte la doctor cu dosu inspre el, o jurata fata ca nu mai spune in veci ca o doare acolo....asa caaaa......ma doare creierul miiiic.....
tutankhamon
Postat pe 7 Septembrie 2010 23:30
Barbatii romani? Nu stiu cum sunt, nu i-am cunoscut pe toti...
Luna_in_capricorn
Postat pe 8 Septembrie 2010 00:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum sa pun capat relatiei? 32 De la: Danistef277 9 Noiembrie 2009 21:44
Nu e ok ce mi se intampla....o parere obiectiva? 51 De la: garbo088037 29 Septembrie 2011 16:15
ce credeti? 17 De la: gmpa 19 Aprilie 2010 02:16
Paradoxu' Pandorei 31 De la: charmelen 4 Aprilie 2013 14:54
vreau sa ma impac cu fostul meu prieten .help me 8 De la: garbo26121996 23 Martie 2012 18:09
Setari Cookie-uri