Romania

Nu stiu ce se intampla cu oamenii astia, ROMANII. Le place sa traiasca in felul asta. lasa-ma sa te las. Fiecare da vina pe celalalt, se fuge de responsabilitate, fiecare vrea sa moara capra vecinului, ii intereseaza ce ai, de ce ai, cat ai. Sunt egoisti, nu le pasa decat de persoana lor, si sa iasa banu, motivele nu conteaza. Ca e moral, ca nu e, "banu sa iasa frate". Sunt niste sclavi, care se complac in viata lor amarata, dar toti vor sa fie cineva, chiar se cred cineva. Sunt atatea exemple, ca nu imi ajunge ziua de azi pentru a le insira aici. O turma de oi de 22 de miloane e condusa de 400 de lupi, si nimeni nu face nimic. Sunt incapabili sa faca ceva sa se schimbe situatia. Toti asteapta....''ce sa fac eu? , nu ma priveste pe mine, nu ma intereseaza" Cat am fost in tara, cand era vorba de manifestatie, nu conteaza motivul, taxa auto, nemultumiri in invatamant, in sanatate, am spus, hai sa mergem si noi (12 oameni eram in unitatea unde lucram),Toti au ridicat din umeri si au inceput sa se uite la mine de parca eram nebun. Ce imi bat eu capul. Asta a fost raspunsul.... Cel putin pt mine era dureros si descurajator. Ii doare in fund de ceilalti. Asta e unul din nu putinele motive pentru care am plecat din tara. Romani = lenesi, asteapta de la altii sa faca pentru ei, sa munceasca cat mai putin si sa castige cat mai mult,hoti, sa fure cat se poate, ba un litru de motorina pe zi de la munca, truse de chie de prin service uri , alimente. si e motiv de lauda si bucurie ,sa fure din fonduri nerambursabile si sa faca lucrari de 4-5-10 ori maI scumpe decat pretul real, invidiosi, sa moara capra vecinului, egoisti sa aive el, mult mult, cat mai mult. NICIODATA NU O SA AVANSATI DE LA NIVELUL ASTA DACA NU O SA VA PESE UNUL DE CELALALT. INVATATI SA VA UNITI. INVATATI SA VA AJUTATI DEZINTERESAT, FARA UN CASTIG MATERIAL. SCHIMBATI-VA MODUL DE GANDIRE CA O SA MURITI DEGEABA. GANDITI-VA LA URMASII VOSTRI, LA COPII NEPOTI, COPII CELORLALTI, VECINI, PRIETENI, DUSMANI. GANDITI-VA LA TARA AIA IN CARE STATI, CA O FACETI PRAF. SI NU DATI VINA PE GUVERN, CA POPORUL SANTETI VOI MAI ...''DESTEPTILOR" . PREFERATI SA DATI INAPOI CA 1000 DE BIVOLI IN FATA LA 5 LEI, SI SA ZICETI ,'' ASTA E, CE POT SA FAC EU'' ....TREZESTE-TE ROMANIA. Luati exemple de la alte tari, exemple bune. Uitati-va la Germania ( nu sunt in Germania) , A fost facuta plaf la propriu la sfarsitul razboiului. S-a ridicat din praf in 65 de ani. A ajuns la nivelu care este pt ca au fost patrioti si le-a pasat de tara lor, si de ce spune globul de tara lor. Au pus mana la treaba. Au economie, au autostrazi, au nivel de trai. Voi ce ati facut in 20 de ani? Ati lasat sa se vanda tot ce avea tara asta productie. DA, VOI, nu guvernele. Trec prin tara, si peste tot va d C.A.P. urile distruse, grajduri daramate, fabrici lasate pentru fier vechi .Ati furat totul .Am un sentiment de tristete si de deznadejde... Au murit o gramada e oameni in cea mai sangeroasa revoluitie a Europei. Revolutia decembrie 89. DEGEABA. A ajuns sa imi fie mie sila de romani, de stilul lor, dapai unui strain... Cei 5-10 % cat sunt diferiti (sper) si gandesc total opus la ceea ce am scris eu aici, au de suferit din cauza celor de mai sus. As mai putea scrie multe, dar inca o data va spun. TREZESTE-TE ROMANIA.
xenaprintesarazboinica
Postat pe 31 Iulie 2010 23:11
Hai sa ne tutuim..Cred ca nu ne-am inteles. Ia sa citesti mai bine ce am scris. Am spus ca mie scarba de romani, nu de Romania.'' A ajuns sa imi fie mie sila de romani, de stilul lor, dapai unui strain... '' NU am generalizat, cum se vede la sfarsitul postului, daca ai ajuns pana acolo. Daca nu dadeam 2 bani pe Romania nu imi mai pierdeam timpul sa scriu pe site-ul asta. Stateam impreuna cu turma mea de oi, ca doar eu aveam masina inscrisa, nu eram invatator, si nu prea sunt o fire bolnavicioasa. '' ....taxa auto, nemultumiri in invatamant, in sanatate, am spus, hai sa mergem si noi '' Totusi sper ca macar 1 persoana sa ii pese de ce se inampla in tara asta, dupa ce citeste ce am scris. Nu cred ca esti acea persoana. Vad ca sari cu....literele , citind gresit. Mai atenta, te rog... Ai dat cu batul in balta si aici si in celalalt comentariu.
LUATI AMINTE !!!
Daca o sa mai dansati mult pinguinul la miting o sa va fie din ce in ce mai bine, s-ar putea data viitoare sa va aduca orchestra... ''desteptilor''. TREZESTE-TE ROMANIA
xenaprintesarazboinica
Postat pe 31 Iulie 2010 23:13
Se pàre ca toti dorm! Se vede dupa postari! Ai dreptate! Asa suntem noi romanii::unii:: niste fraieri! Care asteptam ca sa faca celalalt ceva!
Jojolin
Postat pe 25 August 2010 07:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Fara titlu 40 De la: getuta 3 Decembrie 2010 23:31
LA MULTI ANI PETRA, PAULA, PETRU , PAUL SI DERIVATE!!! 2 De la: paulaprecup 29 Iunie 2009 16:24
vreau urgent o parere 1 De la: sebylovegyrls 22 Ianuarie 2011 22:03
hm... 4 De la: anaROBERT 11 Ianuarie 2011 00:30
Spovedanie 32 De la: eu_geminy 6 Noiembrie 2011 15:35
Setari Cookie-uri