PETITIE pentru ca indemnizatia mamicilor sa ramana 85% din media veniturilor nete pe 12 luni anterioare nasterii

va rugam semnati !!! si trimiteti linkul la cat mai multe persoane!

http://www.petitieonline.ro/petitie-p43516046.html
Ihi
Postat pe 11 Mai 2010 17:06
Parerea mea e ca e in zadar!Gunoii astia vor face ce vor!va dati seama daca au ajuns sa taie din pensii si salarii cum sa nu taie si din indemnizatiile noastre?!rusine ca am ajuns in halul asta!!cui ii pasa de copilasii nostrii?
Szilvia_kidz
Postat pe 11 Mai 2010 17:19
sal fetelor! nu va mai stresati si stati linistite k nu sunt ei asa gunoaie de oameni incat sa nu se gandeasca la copilasi...basescu a anuntat ieri clar k nu se taie nimic din indemnizati...
eu_mino
Postat pe 11 Mai 2010 20:05
Si dupa inca o zi s-a razgandit.......
ERICK
Postat pe 13 Mai 2010 18:33
dumitrescualinacristina e foarte greu sa taie indemnizatiile pt ca poti actiona statul in instanta si castigi garantat si mai poti cere si despagubiri. Eu sincer nu cred ca o sa taie nimic din indemnizatii. Una e sa spui ceva si alta e sa o pui in practica.
viobregar
Postat pe 13 Mai 2010 18:38
Eu tot mai sper sa nu taie aceasta indemnizatie, ce vina au copii care sunt niste inocenti si nevinovati ca guvernul a intrat prea tare in visteria statului cu decizii financiare dezastroase ...................
ibanescom
Postat pe 14 Mai 2010 09:40
Nu este normal ca aceasta indemnizatie sa scada. Sunt atatia oameni in Parlament, Senat etc... care au salarii foarte mari si nu fac nimic si de la care ar putea sa le ia din bani. Cu o indemnizatie de 600 lei nu se poate descurca nimeni. Este mult prea putin pentru nevoile unui copil mic. Trebuie sa putem face ceva!
garbo052802
Postat pe 14 Mai 2010 12:08
La fel de greu e sa "tai" si pensiile. Legea nu se aplica retroactiv (doar in penal se poate). Dar uite ca ROMANIA E TARA TUTUROR POSIBILITATILOR!
Mai putin aceea de a trai decent!!!
ERICK
Postat pe 14 Mai 2010 18:41
aici nu e vorba de aplicare retroactiva a legii ci de o modificare a ei, nu o sa te puna sa returnezi banii.
Si in penal are aplicabilitate retroactiva doar legea mai favorabila...asa ca...
viobregar
Postat pe 14 Mai 2010 21:57
Am si eu o intrebare in leg cu taierea indemnizatiilor. Oare nu putem merge la curtea constitutionala? Eu sunt decisa ( daca se poate ) sa dau statul in judecata. Pentru ca nu se poate asa ceva. Sotul meu e somer, iar daca imi iau din banii copilului ramanem cu 7 mil ( din care 5 avem datorie la banca...)
bluerose
Postat pe 15 Mai 2010 21:11
bluerose nu are a face curtea constitutionala, acolo doar se verifica constitutionalitatea legiilor. Dar poti da statul roman in judecata. A fost un caz aici in Alba de tripleti care a dat directia muncii in judecata, dar a pierdut la ultima cale de atac ca nu a dat si guvernul Romaniei si a luat-o de la inceput a dat in jdecata directia muncii, parlamentul si guvernul romaniei si cred ca a castigat. Si eu sunt hotarata sa dau statul in judecata, desi sincera sa fiu imi este foarte greu sa cred ca vor scadea indemnizatiile
viobregar
Postat pe 15 Mai 2010 21:20
buna am si eu o intrbare, vor scadea si indemnizatiile de 6 mil sau dor cele de 85%
relly
Postat pe 16 Mai 2010 01:09
Cele de 6 mil nu scad. Indemnizatia ramane in acte 85% din media veniturilor nete pe 12 luni anterioare nasterii si se aplica aceasta minunata noua reducere cica o vreme pana ne mai revenim..............
Rose68
Postat pe 16 Mai 2010 09:14
Buna tuturor, sunt o proaspata mamica si as dori si eu sa ma alatur voua prin semnarea acestei petitii. Sunt de acord ca poti sa dai statul in judecata ca sa-ti obtii banii , dar ganditi-va in primul rand la faptul ca dupa ce depui dosarul pentru indemnizatie, primesti banii abia peste 6-7 luni (sau cel putin in orasul Dej jud. Cluj asa se obisnuieste) timp in care bebelusul tau are nevoie de lapte ,pampers si multe altele. De unde faci rost de bani in acest timp? E OK intr-o familie cu doi salariati , dar ce fac mamele singure? Aceasta intrebare si-o pun guvernantii nostrii? Eu cred ca ar trebui sa-i dam in judecata impreuna, NU AU DREPTUL SA-SI BATA JOC DE COPII NOSTRII !!!!!!!!
marybella71
Postat pe 20 Mai 2010 11:18
Draga Blue rose si eu sunt in aceeasi situatie, adica sotul meu e somer, mai avem un baietel de 7 ani si eu abia am nascut ,mai precis pe 10 mai. Din ce vom mai trai nu stiu pentru ca si eu am 7 mil datorie la banca.Hai sa ne unim pentru copii nostrii ca sa aiba un alt viitor, sa nu ajunga ca noi sclavii statului.Suntem mai rau ca pe vremea lu' Ceausescu.
marybella71
Postat pe 20 Mai 2010 11:23
Buna ziua dragi mamici.
Cu toate ca pupiul meu are 34 de ani,sunt alaturi de voi in demersul facut de voi pentru mentinerea indemnizatiei de 85% din venitul mediu pe ultimile 12 luni.
Sa le fie rusine. Sunt niste inconstientii dragii nostri parlamentari.
kidz005185
Postat pe 30 Mai 2010 06:59
si eu am semnat petitia, si sotul meu, am trimis-o tuturor prietenilor si sunt convinsa ca multi au semnat... si eu sunt mamica, am o fetta de 1 an si 2 luni, sotul meu e somer de o luna, ratele la banca se ridica la 1400 ron, pana acum ne descurcam binisor, dar acum e groaznic, nu stiu ce o sa facem... dar oricum ar fi, si daca am fi fost in situatia in care sotul meu ar fi castigat bine, e dreptul meu ca mama sa am aceasta indemnizatie, am muncit 9 ani si am cotizat pentru banii astia!! nu pot sa cred ca e adevarat ce se intampla in tara asta, unde legea e chiar pentru prosti, ca cei smecheri o sfideaza, mai ales cei care ar trebui sa ne apere drepturile! pai cum e normal??? noi cotizam pentru aceasta indemnizatie si nu avem dreptul decat la o suma minima - ia sa vedem, ei ar putea sa traiasca cu suma asta macar o saptamana, nu o luna????!!!! cotizam pentru CAS si dupa cum stiti platim aproape tot, mai nou si consultatiile la medicul de familie, sa nu mai spunem ca se striga sus si tare ca pentru gravide analizele sunt gratuite sau mai stiu eu ce, eu nu ma beneficiat de gratuitate decat la analizele uzuale de sange!!! cotizam o viata intreaga pentru pensie, si uitati ce se intampla cu pensionarii!!! eu am o idee: sa nu mai cotizam!!! pai de ce trimitem bani la stat?? pentru ce cotizam??? a! uitasem de somaj, pentru care cotizam la randul lui, si scade si asta cu 15%!!! pai banii aia pe care ii "cotizez" sa intre frate la mine in buzunar si vad eu ce fac la pensie, la somaj, pentru cresterea copilului, ca oricum ajung la "vad eu ce fac"!!!
si stiti ce e mai grav??? ca putem sa facem noi ce vrem, sa ii dam in judecata, sa facem petitii, ca tot acelasi e rezultatul: n-ati vazut cu profesorii din buzau? si-au castigat drepturile prin hotararae judecatoreasca si li s-a spus: ASA SI????? SFIDARE PE FATA, BATAIE DE JOC, DISPRET!!! cu asta suntem tratati si, din pacate, desi sunt o persoana foarte optimista, sincer, nu mai am putere sa sper ....
imi cer scuze ca sunt asa suparata si ca imi vars nervii aici, nu ma doare atat de mult faptul ca suntem intr-o situatie groaznica, pentru ca din fericire avem parinti crae ne ajuta, desi dupa scaderea pensiilor... ma doare cumplit faptul ca suntem tratati ca niste animale in custi, infometate ca sa ii distram pe stapani!
etinc3lle
Postat pe 30 Mai 2010 08:29
imi cer scuze penru literele mancate, dar credeti-ma ca nu mai vad de nervi!!!
etinc3lle
Postat pe 30 Mai 2010 08:29
nu va stresati ca oricum se vor taie
asta e,macar unele mame care primeau 4000 ron vor vedea cum este sa cresti copilul din 650 cum il cresc si eu.
julcsy
Postat pe 30 Mai 2010 13:05
julcsy dar tu ai cotizat la stat cat a cotizat o mamica care ia 4.000lei?
viobregar
Postat pe 30 Mai 2010 13:15
Asa-i la noi: sa moara si capra vecinului!
petronela_luncanu
Postat pe 30 Mai 2010 13:42
nu am cotizat atat dar oricum daca eu imi cresc copilul cu acesti bani pot si altii.Nu spun ca e destul 600 dar plafonul putea fi si 2000
julcsy
Postat pe 30 Mai 2010 15:48
si eu tot cu 600lei i-mi cres copilul si am cotizat la stat 11 ani.
lasati ca din 4000 pot scade dar din 600 ce mai scad
violeta0740
Postat pe 30 Mai 2010 15:59
indemnizatia de 600 nu scade, se scade numai din cele care se incadreaza la 85%
viobregar
Postat pe 30 Mai 2010 16:51
Salut. Eu cred ca conducatorii nostrii pe care i-am votat tot noi au crescut cu lapte de capra (capra neagra) de nu isi dau seama ceea ce fac.
bubulica_kidz
Postat pe 30 Mai 2010 21:22
Sa ramana asa cum e sau chiar sa creasca!
helgabenedek
Postat pe 30 Mai 2010 21:41
petronela ai dreptate din pacate asa gandesc majoritatea vecinilor. Invidia asta bat-o vina...
Julcsy nu e vorba de putut, ca aici nu e vorba numai de cresterea copilului ci e vorba si de tine ca doar indemnizatia e a MAMEI nu a copilului. Si unde exista corectitudine sa luam indemnizatie la fel daca eu cotizez pe luna 1.300 lei la stat si tu 130 lei? Corect era sa nu fie un plafon ci sa fie un procent din salariu, cum e acum 85% din net de exemplu, dar fara limita inferioara.
viobregar
Postat pe 30 Mai 2010 21:47
Si eu am semnat aceasta petitie; dar nu cred ca cineva o sa tina cont de ea. Parerea mea este ca trebuie sa ne ajutam singure. Ganditi-va la un singur lucru: daca pana acum nu stateam pe roze de acum o sa fie si mai rau iar in viitorul nu foarte indepartat o sa fie mai mult decat ingrozitor (si nu sunt de felul meu o pesimista).
Eu personal m-am gandit sa plec undeva unde oamenii nu sunt batjocoriti asa cum sunt in tara aceasta; si culmea, pe banii lor.
Deja s-a furat aproape tot ce se putea fura iar acum nu mai au bani nici macar sa ne arunce cu praf in ochi; dar totusi se fura in continuare "pe datorie", datorie pe care tot noi o sa o platim pana la urma.
Si ce este mai grav este ca nimeni nu face nimic!!!!
nicoletta_kidz
Postat pe 30 Mai 2010 22:40
Am uitat sa mai adaug ceva: mai sunt o multime de naivi care inca mai cred in promisiunile celor de la putere. Nu ii pot numi conducatori sau oameni politici pentru ca nu sunt; sunt doar niste parveniti, unii chiar fara un minim de educatie care au devenit milionari in euro scotand la mezat munca si bunurile acestei tari.
Acesti naivi isi merita soarta!!!

Iar acele femei, care din pacate mai sunt si mame desi nu cred ca merita, care se bucura ca aceasta indemnizatie nu mai este 85% mi se pare ca sunt de o rautate extrema. In aceasta rautate isi vor creste si copii si astfel si o parte din generatia viitoare va fi compromisa.
Cred ca fiecare mama doreste tot ce este mai bun pentru copilul sau si daca unele dintre ele au reusit sa le ofere mai mult este meritul lor.
Sa fie clar: nu statul ne ofera ca si cadou acesti bani, noi singure ne platim aceasta indemnizatie din banii cu care am cotizat atat noi cat si sotii nostri ani la rand la asigurarile sociale cu un procent considerabil din veniturile noastre.

Dar unora li se pare mai normal ca acesti bani sa fie folositi de unii pentru a-si cumpara case si masini scumpe.
nicoletta_kidz
Postat pe 30 Mai 2010 22:56
Nenorocitii astia or sa faca ce vor ei nu o sa se gandeasca la copii nostri ptr.ca ei si copii lor sunt aranjati pe toata viata!Nu stiu pana unde poate sa ajunga bataia asta de joc!Am ajuns o tara de 2 lei care este condusa de o gasca de golani!
elenastoicescu2007
Postat pe 30 Mai 2010 23:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
2 baieti 22 De la: Eugenia69 27 Iunie 2011 19:47
copilul meu nu ma mai asculta 6 De la: mamiamea 16 Octombrie 2009 15:45
Pangasius 24 De la: iullius 31 Mai 2009 12:53
rosu in gat 9 De la: anaROBERT 19 Februarie 2010 01:31
cand este bine sa mearga la scoala 9 De la: tatusilvia 17 Aprilie 2009 23:51
Setari Cookie-uri