Buna,

Fetelor va rog sa ma ajutati cu un raspuns la o intrebare.Sunt in perioada in care primesc indemnizatia pentru cresterea copilului si as dori sa fac un credit pentru casa dar nu stiu daca se poate.Daca cineva a fost in situatia mea va rog dati un raspuns .Precizez ca sotul lucreaza iar eu am lucrat cu contract pe perioada nedeterminata in sanatate.Va multumesc!
papuselul
Postat pe 22 Aprilie 2010 13:57
se poate numai daca sotul tau scoate creditul si tu contribui cu salarul tau (in cazul tau indemnizatia) dar tu nu poti sa scoti credit... banuiesc k ai 800 lei si asa ai putea lua doar undeva un credit de 1500 ron-4000 ron! cel mai bine e sa te interesezi la banca la care ai vrea sa aplici creditul!
dar repet.. tu doar poti sa-ti ajuti sotul cu venitul tau , tu nu poti scoate!
succes!
ale_micutza
Postat pe 22 Aprilie 2010 19:42
buna, sotul poate, tu nu. Banii de indemnizatie nu se pun in calcul atunci cand vrei un imprumut! Succes!
ane_mary_kidz
Postat pe 22 Aprilie 2010 23:46
se pun.. numai daca cel care scoate creditul este sotul!
se ia in considerare cum k tu il ajuti cu venitul .. si poti calcula si tu acasa.. care este media dintre salarul lui pe cartea de munca + indemnizatia ta (in proportie de doar 75 % ) si o imparti la 30 % ... pt k rata nu poate fi mai mare de 30 % din salarile din casa... plus k iei si in calcul cate persoane sunt in intretinere!
ale_micutza
Postat pe 23 Aprilie 2010 14:57
Buna !
Poti face credit doare pe perioada cat iei indemnizatia .Adik daca mai ai mai mult de 6luni poti face pe minim 6luni si pe maxim cat mai ai de primit alocatia.
Stiu ca unele bancii accepta.Incearca !
AIDA1580
Postat pe 2 Mai 2010 07:52
Buna ,da se poate;stiu asta de la fratele meu a carui sotie(cumnata mea)este in aceasta situatie;ea primeste 85% din venit si acum ca a primit indemnizatia,o asteapta de ceva vreme ca a nascut la sf lui octombrie,a scos extras de cont si au aplicat pentru credit ipotecar;iti pot spune ca BRD-ul accepta,aici au facut ei,mai sunt si altele cum ar fi banca transilvania si parca alpha bank dar nu sunt sigura,de BRD stiu sigur ca ei aici au facut.Bafta
emilia2005_kidz
Postat pe 2 Mai 2010 08:19
Buna! Din cate stiu eu se pot face credite, doar ca te va calcula cu venitul de acum si nu stiu daca te vei incadra in criteriile de venit. Noi am facut asa un credit simplu de nevoi personale, dar suma mica. Oricum, iti doresc bafta si sanatate multa pentru cel mic!
iulia_coman
Postat pe 2 Mai 2010 09:17
buna,sunt in aceeasi situatie ca si tine,poti face credit deoarece banca iti cere adeverinta de salariu chiar daca esti in crestere copil,completeaza societatea adeverinta cu ultimile 3 luni lucrate de tine si dupa aceea poti depune actele,te instiintez ca societatea este obligata sa-ti elibereze adeverinta deoarece spui ca esti angajata pe perioada nedeterminata,si eu fac actele pentru casa si de aceea iti spun ca stiu sigur,dupa aceea se face venitul cumulat cu al sotului tau si daca va incadrati o sa primiti CASUTZA,el va fi titular de contract si tu coplatitor ,banca nu-ti ia in considerare cei 85% ci doar adeverinta ,bafta multa si tottodata este mai bine sa cotizezi acolo la casa voastra sa ai si tu dreptul la jumate .....nu se stie niciodata!Bafta multa si tine-ne la curent!
mihamedlife
Postat pe 2 Mai 2010 10:19
buna, referitor la intrebarea ta...m-am confruntat cu aceeasi problema, sunt banci care inca mai accepta ca venit indemnizatia dar foarte putine si au dobanzile destul de mari.
am apelat la o banka serioasa si mi s-a spus k de anul acesta s-au schimbat regulile si nu se mai iau in calcul nici pensiile pe caz de boala sau de handicap nici alte venituri , decat cele pt care platim impozit.
deci , indemnizatia fiind pe o perioada determinata nu ne e de nici un folos
kidz005959
Postat pe 2 Mai 2010 11:55
buna
da, poti lua credit, venitul luat in calcul este cel mai mic dintre valoarea indemnizatiei si salariul de dinainte ( ultimile luni inainte de a intra in concediu de ingrijire copil).
mihaela_roxana_ditu
Postat pe 2 Mai 2010 12:29
multumesc mult
papuselul
Postat pe 2 Mai 2010 14:24
multumesc mult
papuselul
Postat pe 2 Mai 2010 14:25
bineinteles ca va tin la curent si multumesc mult pentru sfaturi si urari
papuselul
Postat pe 2 Mai 2010 14:26
eu nu am incercat, dar o colega de-a mea a vorbit cu cineva de la firma si i-a completat adeverinta cu suma pe care o ia din indemnizatie ca si cum ar fi salariu. nu a trecut ca e in concediu de maternitate, ci a completat adeverinta ca si cum inca ar lucra. depinde de bunavointa angajatorului.
ladymarina
Postat pe 2 Mai 2010 16:02
dar daca ii mai cere si altceva , gen stat de plata, nu are cum sa aduca si o mai poate si raporta banca pt tentativa de fraudare.
cel mai bine cauta la banci si vezi acum care accepta situatia ta si ce acte iti cer.
incepe cu unicredit. stiu ca ei accepta
succes
mihaela_roxana_ditu
Postat pe 2 Mai 2010 22:49
Eu eram in maternal si am vrut sa facem credit pt a ne cumpara masina, nici o banca nu a vrut sa imi ia in calcul indemnizatia mea. Asa ca am luat creditul numai cu salariul sotului, sincer sper sa reusesti tu dar eu nu am reusit.
Si iti spun ca am incercat la toate bancile din Constanta.
Succes.
FILLIA
Postat pe 2 Mai 2010 23:26
Buna eu stiu ca singura care lua in calcul indemnizatia era raffaisen bank sper sa te ajute
cinsarcinata
Postat pe 3 Mai 2010 02:39
Buna,

Eu am incercat la BT si mi-au spus ca sub nici o forma nu imi pot da credit.
Poate gasesti o alta banca...

Numai bine!
dianecrii
Postat pe 4 Mai 2010 16:16
Buna, sa sti ca poti face imprumutul , eu am facut cand l-am nascut pe baiat dupa o luna , si mi-a acordat creditul cu indemnizatia si cu adeverinta de la servici. Deci poti sa te duci la Banca Tiriac sau la BRD acolo ti se va rezolva cu siguranta.
alexia12
Postat pe 4 Mai 2010 23:19
Buna ! Si eu sunt in aceeasi situatie , dar am gasit si banci care iau in cosiderare venitul meu . Incearca la Banca Raifaizen sau ANG
simona0676
Postat pe 4 Mai 2010 23:22
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 9 Mai 2010 09:42
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 9 Mai 2010 12:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
LOCUINTE ANL? 4 De la: nicoleta26 27 Mai 2010 16:01
Exercitii fizice pentru gravidute 5 De la: kidz007899 24 Iunie 2010 13:29
Vrei sa cumperi cel mai sigur scaun auto sau cel mai bun carucior din lume? 1 De la: bebe_land_ro 8 Februarie 2009 12:20
e vreo problema daca leam schimbat? 2 De la: anca16 9 Iulie 2011 00:40
Buna, 24 De la: chinabuye 9 Mai 2010 14:19
Setari Cookie-uri