Se naste fratiorul! Ce ne facem cu gelozia?

Buna ziua mamici. Ma adresez mamicilor cu ceva mai multa experienta decat mine, poate ma ajuta cu ceva sfaturi.
Am un baietel de 1 an si 6 luni si in cam o luna se va naste fratiorul pe care este deja gelos (cred) si mai mult decat atat urmeaza sa ne mutam in casa noua iar planul este sa-l mut in camera lui.

Sa detaliez un pic situatia. Eugen este un mamaos, nu vrea sa manance, sa bea sau sa doarma decat cu mine (in afara de cresa unde e linistit). Acasa nu accepta pe nimeni altcineva daca eu sunt in casa. Noaptea inca se trezeste cel putin o data si daca nu sunt eu urla cat il tin plamanii, asa a fost din prima zi si sincer am inercat tot ce se putea incerca, nu am putut face nimic pana acum.

As avea nevoie de niste sfaturi de cum as putea face ca nasterea fratiorului si schimbarea casei, cam in acelas timp, sa-l afecteze mai putin , sa nu-l faca sa sufere, si in acelas timp sa-mi usureze si mie viata

corina_dragoi
Postat pe 13 Ianuarie 2010 14:17
Chiar vroiam sa te intreb cum se descurca Eugen cu ideea?Si Sebi e un gelos si jumatate ca sa zic asa daca ma vede cu alt bb in brate ma stie lumea oricum el o sa fie ceva mai mare cand o sa-l fac pe bb 2 asa ca va fi si mai greu zic eu...
SEBY1YEAR
Postat pe 13 Ianuarie 2010 14:21
incearca sa-i faci mici cadouri, nu substantiale, ceva ce sti doar tu ca i-ar place care sa fie din partea fratiorului.E destul de maricel ca sa inteleaga de la cine a primit anumite lucruri ma gandesc eu.Pune-te cu el la povesti si incearca sa faceti lucruri care sa-l includa si pe fratiorul din burtica.Ceva de genul ii citesi ceva si din cand in cand te opresti si il rogi pe el sa-i spuna celui din burtica ce urmeaza in poveste.Daca reuseste sa-i adreseze ceva acolo cat de mic fate ca el rade din burta ca sa prindea incredere sa fie amuzant si o sa se simta important ca el il invata ceva nou.La fel si cu el te duci impreuna si te consulti cu el sa-i cumperi un anumit lucru si implicit ii iei si lui sa nu se simta dat la o parte.
alinakatt
Postat pe 13 Ianuarie 2010 14:25
trebuie sa-i ceri tot timpul parerea sa il intrebi daca lui Marco i-ar place ceva... sau crezi ca daca iti fac tie o sa-i placa si lui Marco, etc...
Ai facut bine ca l-ai dus la gradi din timp ca ar fi putut interpreta ca o parasire din partea ta si ca acum pe el il duci la gradi ca sa stai cu Marco acasa.
alinakatt
Postat pe 13 Ianuarie 2010 14:28
Oricum nasterea lui bb 2 aduce schimbari majore in rutina si situatia familiala.BB1va fi cu siguranta afectat de schimbare si va fi gelos mi se pare normal, simtind ca bebe ii "fura" toata atentia parintilor. Este important sa ai grija tu ca mama pentru ca situatia sa nu fie perceputa si traita in mod dramatic de Eugen.Trebuie sa mentii un echilibru in felul in care acorzi atentie ambilor copii.Eu zic ca ar fi bine sa-l implici si pe Eugen sa-l faci sa creada ca e si bebele lui oricum imaginea pe care o va avea cand te vede cu bb 2 in brate nu va fi una usoara ci una de exludere,abandon...nu intelege de ce i-a fost furat locul lucru pe care numai tu poti sa-l echilibrezi.
Multa bafta!
SEBY1YEAR
Postat pe 13 Ianuarie 2010 14:32
te intreaba vreodata cum mananca, doarme... bebe din burta?are interese fata de el?
daca atunci cand vorbesti cu el de bb nu schimba subiectul si nu reactioneaza diferit decat de obicei eu cel putin cred ca e un semn bun.Cand o sa vi cu el acasa o sa te priveasca mai altfel decat de obicei asta cu siguranta, dar din prima zi de cand ajungi acasa sa-l implici in tot ceea ce tine de fratiorul lui, o sa vezi ca, curiozitatea o sa-l impinga al cunoaste .O sa fie gelos ca il vede la tine la titi dar dai si lui sa vada ce papa el,daca vrea leganat ca si Marco, leagana-l si pe el si incet incet o sa inteleaga ca el e mai mare ca nu mai este bebe mic si o sa-l iubeasca.
Eu cred ca o sa fie bine!!!
alinakatt
Postat pe 13 Ianuarie 2010 14:44
Fetelor va multumesc pentru raspunsuri si pentru sfaturi. La multe dintre ele m-am gandit si eu insa teoria e diferita de practica. Sunt convinsa ca o sa-l iubeasca, pt ca e foarte sociabil si ii plac copii dar o sa fie si gelos pe mine, pe tati, pe bunicul, chiar si pe caine.
alinakatt ce spui tu este mai degraba aplicabil la un copil ceva mai mare. Eugen are doar 1 an jumate si nu este inca capabil sa inteleaga unele lucruri, sa poarte o "conversatie". De fratior ii spun mereu, el i-a invatat si numele, si cand il intreb unde e fratiorul sau ii spun sa-l salute imi ridica bluza si ma pupa pe burta, uneori imi pune masinute sau ma mangaie dar alte ori am imprsia ca nu intelege nimic.
Pe de alta parte ma nelinisteste si schimbarea casei (nu putem evita si nici anticipa sau amana), a locului de dormit pentru Eugen exact in acelas timp cu nasterea fratiorului. Offff .... si mai avem si o masea care nu ne lasa sa dormim de vreo saptamana

corina_dragoi
Postat pe 14 Ianuarie 2010 11:15
Eu in schimb abia astept sa-i vad impreuna (dupa ce depasim momentul critic de adaptare).
Am pregatit deja camera lor - pana acum aveam doar 2 camere si ne mutam la 3, am vopsito albastru deschis, am cumparat covor cu masinute, strazi, case, un ceas super dragut Cars, stele de pus pe tavan care lui Eugen ii plac foarte mult... in fine cam tot. Cred ca o sa-i cupar lui Eugen ceva pentru camera sau un cadou dragut din partea lui Marco pe care sa il dau la venirea acasa cu bebe asa cum spune alinakatt.

corina_dragoi
Postat pe 14 Ianuarie 2010 11:20
aaa.. si inca ceva, credeti ca o sa vrea sa suga si el din nou ???? Eu sper ca nu
corina_dragoi
Postat pe 14 Ianuarie 2010 11:22
alinakatt ce spui tu este mai degraba aplicabil la un copil ceva mai mare. Eugen are doar 1 an jumate si nu este inca capabil sa inteleaga unele lucruri, sa poarte o "conversatie". De fratior ii spun mereu, el i-a invatat si numele, si cand il intreb unde e fratiorul sau ii spun sa-l salute imi ridica bluza si ma pupa pe burta, uneori imi pune masinute sau ma mangaie dar alte ori am imprsia ca nu intelege nimic.


te contrazic Corina e capabil sa poarte o conversatie si intelege multe.Chiar el prin faptul ca iti ridica bluza si il saluta si ii pune masinutele ``in fata``adica pe burta el poarta in felul lui o conversatie cu fratiorul lui.E interesat 100% de cel din burtica.
Incerca la masa sai zici lui Eugen sa-i dea si lui Marco sa pape, vezi cum reactioneaza.Ii spui ca si lui ii este foame si vrea sa pape ce mananca el.O sa fie mai incurcat dar nu m-as mira sa te mazgaleasca pe burta cu o lingura de mancare
Eu am o prietena care a nascut de curand al doilea bb, iar cel mare a vrut sa suga si el dar a zis ca-i iahh si las sa mance cel mic ca nu-i bun la gust.Era mai maricel decat al tau, deci poti sa te astepti sa guste din nou titi
alinakatt
Postat pe 14 Ianuarie 2010 11:37
da si eu am auzit de frati mai mari care voiau iara sa suga pt ca il vedeau pe cel mic la san. e normal, cat suge cel mic sta la tine in brate. deci daca suptul indreptateste copilul sa stea in bratele mamei, poate si cel mare sa aspire la acest tip de imbratisare (ca doar esti si mamica lui, nu?), dar dupa cum zicea si alinakatt o sa ii treaca repede pt ca nu-i mai place gustul. (sau poate nici nu o sa ceara deloc)
pinicuta
Postat pe 14 Ianuarie 2010 17:04
fetita mea nu vrea deloc un fratior! ce ma fac? uitati ce zice http://viatadebichon.blogspot.com/
RoxyB
Postat pe 14 Ianuarie 2010 23:14
roxanabr, bati campii.
catelul tau e foarte frumos si pare foarte fericit si dulce. DAR SA-TI POSTEZI LINK-UL CA SA ATRAGI VIZITE E MAI BINE SA-TI FACI CONT PE animale.ro, nu sa le pacalesti aici pe mame. nu e frumos sau corect ce faci, ti-o spun cu toata sinceritatea, desi sunt o mare iubitoare de animale si eu si am doi ingerasi acasa.
elebi
Postat pe 15 Ianuarie 2010 10:35
alinakatt sa sti ca ai avut dreptate, ieri cand manca i-am zis ca si fratiorului ii este foame si mi-a ridicat bluza si a inceput ca imi impinga lingurita in burta
Azi dimineata a trebuit sa-l trezesc cu o ora mai devreme pt ca aveam programare la ecografie si Eugen nu vroia sa se trezeasca pentru nici unul dintre motivele obijnuite (mergem la copii, te duce buni cu masina, etc) asa ca i-am spus ca mami tre sa se duca sa-i faca poza lui Marco si pe urma il arat si lui. Surpriza... Eugen practic a sarit in picioare si a fost mai cuminte ca niciodata la imbracat.
Cred ca i-am subestimat eu capacitatea de intelegere.
Sa vedem daca dupa ce se naste o sa mai fie asa entuziast
corina_dragoi
Postat pe 15 Ianuarie 2010 12:12
Cat despre supt, voi ziceti ca e ok sa-i dau sa guste daca cere? Si daca ii place? Ar fi cam aiurea sa reinceapa sa suga la 1 an jumate
corina_dragoi
Postat pe 15 Ianuarie 2010 12:14
evident ca e ok sa-i dai daca vrea (nu ii face rau cu nimic, ca si compozitie vorbind, si apoi il linisteste si se simte si el egal ca grad de iubire a ta fata de el si fratior). o sa se dezvete la loc, cel mai probabil nu o sa ii placa gustul, si apoi daca merge la cresa poate sa inteleaga ca cei mari asa ca el papa mancare cu lingura si bebelusii mici asa ca fratele lui si ca alti bebei adevararati sau de jucarie papa lapte (eventual din biberon)
pinicuta
Postat pe 16 Ianuarie 2010 16:30
nu reusesc sa postez nimic pe topicul asta
de cateva zile nu reusesc sa scriu aici...ziceam ca eu ultima venita din cei 4 frati cati suntem aveam san cu lapte iar fratele meu mai mare cu un an si jumatate sanul cu cacao
alinakatt
Postat pe 19 Ianuarie 2010 10:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum ne ferim de pericolele internetului? 2 De la: forbiden 12 Aprilie 2010 11:11
Super bona pentru Bucuresti si Pipera 13 De la: SEBY1YEAR 4 August 2009 13:27
Cum aleg hainutele copilului? Din ce materiale sa fie confectionate? 11 De la: garbo_383092 25 Noiembrie 2013 22:40
Bona Titan 1 De la: kidz000826 22 Februarie 2010 13:00
in atenta tutoror mamicilor care vor sa scape de un scaun de masina 2 De la: adrica 18 Februarie 2010 22:24
Setari Cookie-uri