lapte matern

Buna seara mamicilor,

Am o fetita dragalasa de sase luni pe care o mai alaptez. In perioada cand aveam mult mai mult lapte m-am muls si am pastrat laptele la congelator. As oferi mamicilor interesate din acest laptic foarte bun. Astept mesajele voastre la adresa eliza.ruse@gmail.com
kidz002994
Postat pe 13 Ianuarie 2010 00:03
Felicitari, un gest foarte frumos. Sper ca sunt mamici care sa profite de asa o oferta.
corina_dragoi
Postat pe 14 Ianuarie 2010 11:27
Sper si eu sa pot ajuta, mai ales ca nu prea mai am spatiu prin congelator
kidz002994
Postat pe 14 Ianuarie 2010 22:36
scuze,dar noi papam formula si nu i-as da lui bb lapte de la alta mamica pt nimic in lume.Am alaptat-o pe ina doar 3 saptamani si scuze, dar nu poate sti nimeni ce alte boli au avut mamicile care "doneaza"lapte matern in copilarie sau oricand.Mie mi se pare o prostie.Mai bine i-ai face bb-ului ceva cu el,orez...am inteles ca merge.
ina_rebeca
Postat pe 15 Ianuarie 2010 09:43
Prin lapte nu se "dau" bolile mamei din copilarie, sau ereditare. In plus orice mamica inainte de a ramane insarcinata si in timpul sarcinii isi face analizele complete. Ar fi absurd ca cineva care se stie cu mici probleme sa le imparta mai departe, mai ales cand e vorba de o printesa sau un printisor. Noi si acum, chiar daca papam de trei, sau patru ori pe zi mancare adaugam putin lapte matern pentru a o face mai gustoasa. Latele matern este mai bun decat orice formula sintetica. Sunt de acord ca fiecare are dreptul la o opinie. Sunt insa si mame care nu au lapte si ar dori sa le ofere micutilor ce este mai bun.
kidz002994
Postat pe 17 Ianuarie 2010 22:46
Stiti pe vremea lu` mama cand ne nascuse pe noi mamicile de azi daca in maternitate se intampla ca o mama sa nu aibe lapte sau nu se satura de la mama lui puneau copilul la san la alta mama.Sa suga in primele zile de viata era vital si important pentru un nou nascut.Acum nu prea se mai practica lucrul asta si nu stiu daca e chiar bine sau rau....
alinakatt
Postat pe 18 Ianuarie 2010 10:53
Mai mult decat atat, as adauga, se practica si azi, cu mamele de azi. E adevarat, prin intermediul spitalului se poate dona lapte de mama. Se intampla in Italia, e ceva normal, iar listele de asteptare pentru a intra in posesia acestui lapte sunt destul de lungi.
E clar ca facand acest "schimb" in privat, fara garantia unui spital, poate fi un pic mai greu de acceptat, insa atata timp cat cea care doneaza are toate analizele bune, la zi, laptele de mama este cel mai bun aliment pe care il poti da unui nou nascut.

corina_dragoi
Postat pe 18 Ianuarie 2010 11:14
Cunosc mamici care atunci cand au nascut au declarat ca au avut in copilarie hepatita si nu au fost lasate sa isi alapteze copii pana nu si-au refacut analizele.Dar daca exista mamici care nu au ce face si dau copiilor lapte CONGELAT de 6 luni de la cine stie cine,treaba lor.Mama nu mi-a dat o secunda lapte de la ea,nu a avut ,dar s-a intamplat sa lucreze in spital ,la pediatrie si m-a dat celei mai bune prietene care si ea nascuse cam tot atunci,sa beau un pic de lapte.Dar era de la o persoana cunoscuta si era PROASPAT.Facetzi ce vretzi .Cum laptele de vacutza este bun pt puiul de vacutza si laptele matern este bun pt bebele celei care il are.
ina_rebeca
Postat pe 18 Ianuarie 2010 11:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
AFTE BUCALE 5 De la: Aly_Fab 18 Aprilie 2010 19:51
inrijoare 6 De la: garbo273075 2 Octombrie 2012 07:53
baietelul meu intepat 6 De la: garbo111116 6 Iulie 2010 08:38
Carne de vitel 2 De la: horobeanu 30 August 2009 15:25
GRADINITE PRIVATE SAU DE STAT DE LA 3 ANI? 7 De la: pinicuta 12 Iulie 2009 09:24
Setari Cookie-uri