tati se simte neglijat....

fetelor voi cum ati reusit sa aveti grija de bb ei si in acelasi timp sa nu va neglijati partenerul?...ingerashul nostru are 3 sapt,suntem singuri,doar eu si tati avem grija de ea,bunicii sunt plecati,iar eu am pus accent numai pe bb pana acum...deoarece nu mi a fost usor..tati ne ajuta la curatenie,la cumparaturi,dar nu l forjam prea mult ca il solicita si asa destul de mult serviciul.acum cateva seri,cand bb adormise,si vroiam sa dorm si eu imi zice ca de el am uitat de tot.tin sa va zic ca este topit dupa "fata lu tata" ,dar ii este dor de noi.si mie.....foarte mult dar nu stiu cum sa inclin balanta.si sper ca pe viitor sa ne intram in ritm si sa ma impart la 2 ca acum mi se pare imposibil.va pooop
carter
Postat pe 17 August 2009 10:38
incercati sa petreceti mai mult tmp impreuna, voi 2 cand doarme pitica, si toti 3 cand e ea treaza. dar oricum, tati trebuie sa inteleaga ca nasterea unui copil schimba natura relatiilor dintr-o familie, si prin asta vreau sa zic ca exista noi prioritati, mai puti timp liber , mai multa oboseala , si pana una-alta nu au trecut decat 3 saptamani. copilul cere atentie constanta ..as putea zice pana pleaca la casa lui tati trebuie sa se gandeasca la faptul ca pe langa sotia lui, acum esti si mamica lui bb, si bb e mic-mic si are nevoie de mamica lui, cat despre tine, la 3 saptamani nu poti decat sa ii acorzi sotului tau timpul tau si atat: adica relatii intime, abia dupa controlul de 6 saptamani.

tu profita de orice ocazie sa te odihnesti, daca exista cineva care te poate ajuta cu ceva nu ezita sa ii ceri ajutorul in orice privinta, eventual mai trimite-l pe tati sa o plimbe pe pitica si tu in timpul asta dormi, iar cand vine el si doarme ea, stati voi 2 impreuna. nu exagera cu muncile (nu trebuie sa faci curatenie de paste in fiecare zi, nu trebuie sa gatesti un meniu ca la restaurant pt fiecare masa, nu trebuie sa calci chiloti etc - nu ride ca stiu oameni care ii calca ), tu trebuie sa te odihnesti cat mai mult ACUM, ca sa ai si lapte pt bb, sa fii si bine dispusa, si pt tine si pt ea si pt tati, si apoi, daca nu te odihnesti nu vei avea timp si energie pt sotul tau deloc. gandeste-te (si el la fel) ca acum la 3 saptamani bebele mai mult doarme, dar cand o mai creste si o sa ceara si mai multa atentie, si va mai trebui sa ii faci si mancarici pe loc la fiecare masa, si sa stai sa o pazesti sa nu isi scoata ochii sau sa nu isi traga sertarele peste picioare, atunci sa vezi oboseala Vestea buna este ca dragostea copiluluisi nazdravaniile lui iti dau noi elanuri, si ca oricum cu timpul incepi sa te obisnuiesti si sa iti intri in ritm.
pinicuta
Postat pe 17 August 2009 11:37
si cel mai important: nu trebuie sa va ganditi ca "va impartiti la 2": nu trebuie sa existe concurenta intre sot si copil , pt timpul, dragostea, atentia celuilalt, ci trebuie sa faceti totul impreuna pt copil si a va iubiti ca si pana acum, sa nu uitati ca bb trebuie sa va uneasca nu sa va dezbine, zi-i sotului tau ca nu a pierdut o sotie ci a castigat o mamica si o fiica si ca tu il iubesti la fel de mult si ca in curand o sa se aseze toate in fagas (ca doar ce crezi, nu toti trecem prin aceleasi etape? )
pinicuta
Postat pe 17 August 2009 11:41
va multumesc pentru raspunsuri..azi m a sunat de la serviciu si mi a zis ca abia asteapta sa i creasca fetele sa le scoata in oras uffff..si eu care credeam ca daca imi creste ingerasul nu mai este asa de greu dsar se pare ca ma insel...cel putin nu mai plang odata cu ea...k in prima saptamana plangeam amandoua odata ...colicile astea...pff...pupici...
carter
Postat pe 17 August 2009 15:54
ei, fiecare varsta e cu greutatile si problemele ei, o sa fie mereu diverse stresuri dar cand mai creste nu se mai trezeste noaptea, apoi o sa inceapa sa mearga singurica, sa se joace , sa manance ca noi, o sa o dai la gradinita, nu o sa fie toata viata atat de obositor... fizic (poate mai degraba mental: o sa incepem noi cu intrebari "oare mananca destul?oare s-a integrat bine in colectivitate? oare nu umbla cu careva ? oare..oare..oare? )

stai linistita ca o sa va descurcati, doar sa fiti alaturi unul de altul, sa comunicati, sa va sprijiniti si sa nu va faceti reprosuri inutile
pinicuta
Postat pe 17 August 2009 16:11
nu vad de ce asteapta noi am iesit toti 3 de la 2 saptamani si ceva atunci am fost si eu in stare sa ies afara ca daca era dupa atti si sebi ieseau de cand am iesit din spital si totul depinde de voi sa fiti fericiti
SEBY1YEAR
Postat pe 17 August 2009 16:12
presupun ca voia sa zica "sa iesim toti 3 la o terasa, sa bem un suc etc"
pinicuta
Postat pe 17 August 2009 16:14
pai bb cred ca va bea un titi si ei pot sa bea un suc si sa se laude ce bb frumos au ca asa faceam si noi si inca mai facem numai ca acum sebi alearga prin toata terasa si daca se intampla sa fie vreun client cu vreun catel il terorizeaza de a doua oara cand ne vede sigur schimba terasa ca asa se intampla si prin parc ne stiu deja toate doamnele cu catei
SEBY1YEAR
Postat pe 17 August 2009 16:18
la o terasa sa bem ceva am fost si noi...el se referea sa mergem sa mancam...toti 3....oricum o bucatareasa desavarsita nu am fost niciodata dar cel putin ma chinuiam sa fac cate ceva ..ca acum...traiasca semipreparatele.... de o saptamana am inceput si eu sa mai fac si altceva in afara de a avea grija non stop de bb...stiti cuma fost la noi...ne asteptam sa ni se schimbe viata la 1800grade,....dar nu prea stiam ce ne asteapta de fapt si obisnuiti doar noi2,...unu pentru celalalt..acum ca a venit bb si ea este centrul universului nostru....noi am trecut pe planul al 2lea.deh....ne revenim noi.....ne facem mari pupici
carter
Postat pe 17 August 2009 16:26
ubita, daca sunteti sanatosi crede-ma ca asta este cel mai important. restul vine de la sine.
pinicuta
Postat pe 17 August 2009 16:29
carter
Postat pe 17 August 2009 16:35
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 5-6 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu programare
Tel. 0725 217 077 ( pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 16 Ianuarie 2010 08:38
ce are salina cu oarece sentimente intime de acasa poate stiu cei din conducere sa ne lamureasca
Reclama si iar reclama, macar postai reclama unde isi are rostul
alinakatt
Postat pe 16 Ianuarie 2010 11:46
hehe..pai poatye se practica chestii la salina aia...
pinicuta
Postat pe 16 Ianuarie 2010 16:31

Ma mai stiiiiiiii .......ca nu se practica dar ca terapie, habar nu avem noi cum se face intr-o sedinta de 50 min.pe podeaua Praidului
alinakatt
Postat pe 18 Ianuarie 2010 10:16
buna mamicilor! la mine stau lucrurile invers, decand am nascut sotul meu nu ma mai vede ca pe o femeie , se uita la mine ca la zana copiilor . nu stiu ce sa fac ii este frica sa se atinga de mine,vreau sa spun ca nu arat altfel decat aratam inainte de a ramane insarcinata deci nu e vorba de neatractie.ce pot sa fac ajutati-ma.
kidz007007
Postat pe 22 Februarie 2010 18:56
Vorbeste cu el si vezi unde-i problema mai exact>Daca tu nu reusesti incearca un ajutor de specialitate nu de alta dar am avut o colega care si-a obligat sotul sa asiste la nastere si a ramas traumatizat saracul acum vezi si tu ce crede sau ce isi imagineaza al tau.
SEBY1YEAR
Postat pe 23 Februarie 2010 15:21
office_salinasusesi_ro
Postat pe 7 Martie 2010 07:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Hainute, jucarii, incaltari la preturi modice 1 De la: adelaeu 28 Februarie 2012 21:05
infacol (impotriva colicilor) - 25 ron 2 De la: kidz007106 15 Martie 2010 21:43
ce peste mananca bebe? 7 De la: kidz007106 15 Martie 2010 21:19
la ce varsta isi dubleaza bebe greutatea 82 De la: viobregar 18 Martie 2010 20:34
Dezinfectie TBC 2 De la: funny_lucky 29 Noiembrie 2010 20:01
Setari Cookie-uri