este necesara anestezia?

mereu prin filme si prin documentare am vazut ca se face o anestezie epidurala. dar am si optiunea de a nu face aceasta anestezie? ca eu vreau sa simt tot, asa sunt eu mai masochista de fel cu corpul meu . mi-e frica sa nu pierd nicio secunda........
annutza84
Postat pe 29 Mai 2009 12:12
bineinteles ca ai optiunea de a nu face anestezia. Nu te poate obliga nimeni sa faci nimic (ca sa nu mai zic ca nu ti-o face nici la cerere daca nu o platesti, plus ca sunt dr care nu sunt de acord cu ea), deci daca vrei fara anestezie tot ce trebuie sa faci e sa vb cu dr si sa ii zici nu dl dr, eu nu vreau anestezie, eu nasc asa fara si cu asta basta
pinicuta
Postat pe 29 Mai 2009 13:55
multumesc mult pt raspuns
annutza84
Postat pe 29 Mai 2009 14:06
multumesc mult pt raspuns
annutza84
Postat pe 29 Mai 2009 14:06
eu zic ca da, este necesara.acum depinde de tine cat esti de rezistenta la durere.eu am cerut epidurala ca nu mai puteam rezista......si nu vad ce sa pierzi, pt ca daca faci epidurala o sa fii amortita de la bazin in jos...

acum ai sa vezi atunci si daca poti sa nasti natural, elaegerea ta. dar eu zic ca si metodele astea sunt pt a ne usura suferintele si acum mai toata lumea opteaza pt nastere cat mai usoara. adr decizia e a ta.

succes
horobeanu
Postat pe 29 Mai 2009 14:18
buna eu am nascut normal fara anestezie.....si sa stii ca durerile nu sunt asa groaznice sunt suportabile...nici cand m-a cusut nu am simtit dureri mari...asa ca sfatul meu este dak vrei sa nasti fara anestezie se poate.si dupa cum ti-a spus si pinicuta nu iti face nimeni anestezie dak u nu o soliciti....pooopicei si te asteptam sa ne spui cum a fost la nastere...
deliarebecca
Postat pe 29 Mai 2009 14:20
eu am trecut prin doua nasteri fara anestezie!si nu am mai murit mentionez ca cu primul copil am avut un travaliu de 19 ore de obosita ce eram aproape adormeam si imi puneau apa rece pe frunte sa nu adorm perfuzii etc,cu al doilea bebe am avut doar 5 ore de travaliu si tot asa fara anestezie,acum tu hotarasti ce iti doresti cu adevarat,eu iti doresc nastere usoara si un bebe sanatos
silviatatu
Postat pe 29 Mai 2009 16:23
Si eu am zis ca o sa incerc fara epidurala dar am cerut-o si erau pregatiti in caz ca o vreau.dar cand au inceput contractiile si durerea era tot mai mare ca ma indoiam de nu mai puteam ,i-am zis sotului sa cheme asistenta .si chiar atunci nu era acolo in sala si am tipat una tare la sotul meu sa o caute ca saracul a iesit urgent din sala sa imi aduca asistenta .mentionez ca eram singura in sala de nasteri( tot travaliu am stat in aceiasi sala -aproape 13 ore).nu am amortit complet,simteam inca durerea pe o parte .si la cusut nu am simtit nimic.
La urmatorul iar am sa cer epidurala ,mi-e frica de durere.
ninutza_kidz
Postat pe 30 Mai 2009 17:25
nici eu nu am fost convinsa ca voi dorii epidurala la nastere, dar mi-am luat kitul pt siguranta si bine am facut....am cerut epidurala dar nu pt ca erau de nesuportat durerile, ci pt ca se intrevedea un travaliu destul de lung pe timp de noapte...au fost 12 ore si efectul epiduralei (cel putin doza pe care am primit-o eu) a tinut cam 1 1/2 ore...am primit 2 doze pe parcursul travaliului si a fost ok...spre sfrasit insa, cand erau contractile mai puternice si la intervale f scurte (din min in min) deja nu mai avea efect epidurala, a trecut cea timp de cand mi-o facuse si dupa dilatare de 6-7 nu iti mai face nimeni...sincer in momentele acelea as fi dat orice pt o epidurala... nu credeam ca o sa am putere sa imping, dar am avut, si a 2 a oara tot natural as naste cu epidurala
garbo039736
Postat pe 13 August 2009 17:34
mie mi-au tot injectat, la anumite intervale de timp, si chiar cand m-am dus sa nasc a venit anestezista si mi-a mai facut o doza (doar era evident ca urmau durerile cele mai mari)
pinicuta
Postat pe 13 August 2009 22:19
verisoara mea a nascut sambata si si-a luat si ea kit si a zis ca mai bine sa il aibe decat sa ceara pe acolo.
a zis ca la un moment dat nu a mai putut de durere, o lua cu lesin si a cerut anestezie si acum ii pare rau ca nu isi aduce aminte primul contact vizual cu bebelina, iar acum sta numai cu ochii pe ea , dar cel putin a scapat de durerile alea
mama a zis ca ne-a nascut pe mine si pe frati-meu fara anestezie si ca durut-o si pe ea, dar dupa ce am iesit parca nu a avut nimic, a uitat tot

pupici fetele
annutza84
Postat pe 14 August 2009 15:16
pai ce legatura are anestezia cu a nu vedea copilul? ca anestezia nu te adoarme, deci dupa ce nasti iti aduce copilul sa il vezi, in timp ce tu esti inca pe masa, chiar daca ai facut anestezia.
pinicuta
Postat pe 14 August 2009 15:18
buna ziua si eu am nascut fara epidurala, iar travaliul a durat numai 2 ore dar nu as mai recomanda la nimeni sa mai nasca fara epidurala. Au fost niste dureri ingrozitoare. E adevarat ca imediat dupa expulzarea bebelului nu te mai doare nimic eu una n-am mai simtit nimic poate si pentru ca eram foarte obosita si emotionata.Daca aveti posibilitatea sa nasteti cu epidurala faceti-o eu una n-am stiut am aflat dupa ce am nascut. Am discutat cu sotia verisorului meu care este casatorit in Spania si mi-a povestit ca acolo medicul ginecolog nu concepe ca femeia sa nasca cu dureri, acolo nasterile nu comporta niciun fel de durere.
Sarcina si nastere usoara celor care urmeaza sa nasca in curand.
Si pupici la cele cu bebei deja nascuti
fleurentina
Postat pe 14 August 2009 16:15
nu stiu daca ai nascut sau se mai urmareste subiectul asta. eu am nascut cu peridurala si am simtit TOT. cred ca am urlat mai tare decat altele care au nascut normal fara anestezie langa mine. plus ca 2 saptamani nu am putu merge, nu am putut sta in fund si alte complicatii la care doctorii spuneau la urgente ca astea sunt efectele adverse ale periduralei. dar inainte nu mi-a spus nimeni ca are si efecte si sa imi faca un test de anestezie sa vada daca isi face efectul sau nu. asa ca fetelor aveti mare grija cu anestezia. nu stiu cum ar fi fost fara ea, dar stiu ca a fost groaznic si cu ea.
aliadi_kidz
Postat pe 27 Septembrie 2009 14:10
eu am nascut cu epidurala dar sincer nu prea si-a facut efectul.Am simtit tot timpul,poate nu chiar asa de mult cat as fi simtit fara, dar de simtit dureri am simtit destul de bine. Am avut si travaliu destul de lung si anume 15 ore.Mi s-a facut si mie de 3 ori "refill", dar ultima data a fost cam cu 3 ore inainte de nasterea propriuzisa. La a 2 a nastere as opta tot pentru epidurala, dar mai este pana atunci :)
cocutza_kidz
Postat pe 2 Octombrie 2009 20:50
Ajuta-ma sa-i fac sotului o supriza frumoasa votand mesajul meu postat pe urmatorul link:

http://www.ilovemilka.ro/mesajmsgid=d4708a734373b6b10c3d13749cb2df07

Multumesc frumos de ajutor!!
fleurentina
Postat pe 3 Februarie 2010 10:04
fetele

pentru cine este interesa - avem site specializat de anunturi de copii, anunturile sunt gratuite - asa ca sa tot postam ca sa vindm chestiile ramase mici de la puii nostri!
sau sa cumparam daca e nevoie....

plus ca mai sunt pe acolo si alte chestii ce ne-ar putea interesa - ursitoate, picturi pereti, bone....

era sa uit :) - kidanunt.ro se numeste site-ul salvator :)

yupiiii
marissax
Postat pe 15 Martie 2010 21:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna.fetelor.(mamicilor...si.viitoarelor.mamici..) 1 De la: rashela 19 Februarie 2010 16:02
Cezariana la maternitatea Braila 6 De la: garbo_11330 6 Martie 2013 17:32
Nasterea prin hipnoza 1 De la: SorinaV 6 Martie 2009 22:57
Cursuri pt gravidute 13 De la: alinakatt 27 August 2009 16:46
Ce parere aveti despre celulele stem? 5 De la: garbo_406583 13 Aprilie 2017 15:19
Setari Cookie-uri