Rosu in gat

Buna!

Nu stiu ce sa fac cu Tudor al meu... are aproape 6 luni si mi-a spus doctorita ca are rosu in gat... mi-a dat Ospamox si Panadol...
Problema e ca al meu copil nu are febra, nu ii curge nasul, motiv pentru care nu as vrea sa-i dau antibioticul...
Voi ce ma sfatuiti? Voi ce ati facut?
andracalin
Postat pe 24 Februarie 2009 18:56
buna..... eu zic ca trebuie urmata decizia doctorului. dar daca ai dubii,cel mai bine du-te si la un alt doctor sa mai vezi o alta parere si sa te linistesti.

poate acum e doar rosu in gat, dar in cateva zile poate sa ii apara si febra sau sa aiba temperatura.

te pup si succes
horobeanu
Postat pe 24 Februarie 2009 22:08
nici eu nu inteleg de ce ti-a dat antibiotic si panadol, daca zici ca nu face febra. o suparar altceva in rest? un pic de congestie faringiana, rosu in gat, au aproape toti copii, si al meu de cate ori mergeam cu el la controale ziceau ca are un pic de cogestie si ca asa au aproape toti copii. si cand plange oricum e mai rosu..
a1_23
Postat pe 24 Februarie 2009 23:28
buna si noi am avut rosu in gat..dar noi am facut si febra mare 39,3 am ajuns noaptea la 4 la urgenta.... am facut tratament injectabil ampicilina cu gentamicina..dupa ce am terminat injectiile am trecut si noi pe ospamox... sa nu o intoarca...o gramada de tratament am facut si noi...abea am scapat zilele trecute...azi mergem la pediatru sa vedem cum se mai prezinta ca saptamana trecuta inca haraia, dar rosu in gatut nu mai avea... parerea mea este ca ar trebui sa urmezi sfatul medicului..dak nu ai incredere in dr mai mergi si la un alt pediaru si mai ceri o parere.... si vezi dak iti pune acelasi diagnostic si dak iti recomanda acelasi tratament... pooop si multa sanatate la bebic....
deliarebecca
Postat pe 25 Februarie 2009 08:28
dar tuseste, face ceva?eu zic sa cauti un dr mai "citit", ca asta nu pare prea stapan pe situatie... Noua cand am avut rosu in gat si febra chiar 39.6, ni s-a spus ca e ..faringita parca, si sa nu luam nimic decat antitermice (nurofen si panadol), dar si astea pt ca facea ebra nu asa doar de dragul de a lua. mai vb si cu alt medic neaparat! eu nu sunt de parere ca trebuie facut abuz de medicamente nici la oameni mari dar la copii!
ruschita
Postat pe 25 Februarie 2009 10:33
Multumesc pentru raspunsuri.... pana la urma nu i-am dat antibioticul, la sfatul unei prietene care e si ea doctorita... este adevarat ca nu e de copii, dar are experienta cu ei, avand multe prietene si rude cu copii mici...
problema e ca inca mai tuseste, de 2-3 ori pe zi, ca si pana acum... si au trecut 4 zile....
asa ca ma vad oarecum nevoita sa incep antibioticul, pentru ca nu prea e nicio ameliorare... tot asa tusea si inainte, poate putin mai mult...
multumesc de ajutor....
andracalin
Postat pe 26 Februarie 2009 09:12
eu stiam ca antibioticul e pt infectii nu pt tuse, ma rog...
ruschita
Postat pe 26 Februarie 2009 15:03
CINE A DAT ACEST TRATAMENT?MEDICUL DE FAMILIE SAU PEDIATRU?
DACA COPILUL NU FACE FEBRA NU-I DAI ANTIBIOTIC.IN FRANTA SI BELGIA SE ASTEAPTA 2-3 ZILECHIAR DACA FACE COPILUL FEBRA , SE INCEARCA ANTITERNICE SI DACA NU TRECE FEBRA,STAREA GENERELA E INFLUIENTATA SI COPILUL NU SE ALIMENTEAZA ATUNCI SE INCEPE ANTIBIOTICUL.
CA DACA TOT DAM ASA ANTIBIOTICE O SA CAPETE O REZISTENTA ............
JOJO29
Postat pe 26 Februarie 2009 20:59
PT TUSE II DAI EURESPAL, HUMEX DACA TUSEA E PRODUCTIVA .
COPILUL MEU A AVUT O TUSE REZIDUALA DE APROXIMATIV 2 SPT . IN REST ERA F ACTIVA , CU APETIT, FARA FEBRA .
DAR TU FACI CUM VREI
JOJO29
Postat pe 26 Februarie 2009 21:04
curata i nasucul bine( cu nazomer-apa de mare)
chiar daca nu se vad mucisorii poate sa ii curga pe gat si sa il irite
sinupret mi se pare mai usor de administrat pentru tuse
vb cu prietena doctora
asteptam vesti
carmenn7
Postat pe 26 Februarie 2009 21:38
1. ii curat nasul cu apa de mare... am dat si 200 lei pe un aspirator de nas, de imi venea sa plang cat am vazut cat e de scump... muculetii sunt uscati, nu-i curge nasul...
2. la pediatru am fost cu el si ne-a zis sa-i dam antibiotic... poate si ca eram presati de vaccinul de 6 luni pe care nu l-am facut inca pentru ca era bolnav...
3. acum i-a trecut, dar daca asta e solutia pentru rosu in gat, data viitoare nu-i mai dau...
4. multumesc, mamicilor si o primavara frumoasa... fara raceli, fara rosu in gat, fara cazaturi din leagan...
andracalin
Postat pe 2 Martie 2009 12:21
buna, ne intereseaza desigur orice informatie referitoare la cum sa crestem imunitatea copiilor. Daca poti sa ne spui spune-ne te rugam
ruschita
Postat pe 6 Martie 2009 15:26
pai cel mai bun produs pt stimularea sistemului imunitar este TRANSFER FACTOR 4LIFE....un extras din colostru si din galbenusul oului de gaina...poate stimula activitatea sistemului imunitar cu pana la 283% !!!!...pt detalii www.4life.com sau www.4life-romania.ro
silviu_m74
Postat pe 7 Martie 2009 17:43
pai pe mn m-ar interesa niste tratamente naturale d imunitate.eu deja ii dau copilului meu septilin
oana21_kidz
Postat pe 4 Decembrie 2009 16:55
lasa-mi o adresa de mail unde iti pot trimite detalii despre poate cel mai eficient produs destinat sistemului imunitar aflat actualmente pe piata mondiala...100% natural !!!
silviu_m74
Postat pe 5 Decembrie 2009 17:15
Fetita mea are 6 ani si de 2 zile tuseste, insa doar dimineata vreo 5 min. iar in timpul zilei foarte foarte rar. Si asta fiindca a tipat cat au tinut-o plamanii prin parcul de distractii, cu vreo 3 zile inainte. Nu stiu daca ar trebui sa-i dau antibiotic, numai findca are amigdalele rosii. Nu are febra, nu-i curge nasul. Ce parere aveti?
Alyss_kidz
Postat pe 7 Decembrie 2009 16:08
buna si eu am o fetita de 1an si5 luni si mia facut rosu in gat si am fost la doctorita si mia dat panadol si o suspensie panadolu sa sti ca e bun si pentru dureri in gat si dentare e bun daca nu merge cu panadol dute la farmacie si ziii sati dea o suspensie ceva pt ca e mai bn mai vorbim cand vezi mesaju pa si sanatate multa
garbo158864
Postat pe 20 Iunie 2010 17:34
Fetita mea are 9 luni si acum o luna nu a mancat nimic doua zile, nu a vrut sa deschida gura nici pentru o lingurita de mancare, a supt in schimb san. A facut si febra peste 38 si am mers la medic. Mi-a spus ca are rosu in gat si de asta nu mananca si mi-a dat reteta cu cexil si eurespal. Pentru ca nu avea nici un alt simptom i-am dat doar panadol pentru febra si in urmatoarea zi a inceput sa manance, nici febra nu a mai facut si am scapat de antibiotic, pana acum nu a luat niciodata antibiotic si sunt de partea celor care dau antibiotic doar cand nu exista alta solutie. Sanatate tuturor bebeilor si cat mai putine medicamente!
Miruxi
Postat pe 20 Iunie 2010 17:49
fetelor,fetita mea de 6 ani a luat tone de antibiotic si in al 5-lea an a fost diagnosticata cu astm.cititi va rog articolul despre antibiotice si astmul la copii si ve-ti vedea cat de mult ii sensibilizeaza si eu am vazut pe pielea fetitei mele.de cand am citit am schimbat placa dar putin cam tirziu dar e bine si acuma.eu la tot ce am citit si la toate medicamentele ce le-a primit si ea si cea mica de 4 anisori am constatat ca la rosu in gat trebuie;pt gat hexoral d-p-s daca o doare tare daca nu doar d-s si la p tantrum verde spray,pt nas olynth d-p-s si seara sau ce stiti voi ca le face bine la copii vostri,ex vibrocil,10 zile claritine sau aerius,pt tuse productiva d-p humex cu carbocisteina si seara plantusin cu miere,propolis si vit c,si nurofen daca are febra d-p s si daca nu are febra tot asa deoarece este singurul antiinflamator.asa am facut sapt aceasta cu a mica si am fost la dr si mi-a spus ca nu se aude nimic la plamini deci nu trebuie antib.daca nu tuseste sau tuseste sec atunci nu-i da-ti humex ci doar plantusin deoarece este calmant iar propolisul este antibacterian.si...neaparat echinaceea!!!!cititi si ve-ti vedea ca toate fac bine.primele 2 zile si 2 nopti e normal sa faca febra deoarece lupta anticorpii dar din a 3 a zi ar trebui sa faca mai rar febra si a 4 zi deloc dar daca febra este constanta 3 zile din 3 in 3 ore sau 4 in 4 atunci urgent la dr sau la urgenta.eu am facut asa cu cea mica si a 4 zi deja a fost o mca zapacita ca si inainte de febra si frisoane si de:mama ma doare gatul.eu le dau in sept immunomix 2 sapt apoi 10 zile pauza si iar 2 sapt iar in martie repetam si vad ca trecem mai usor peste iarna.nu spun ca nu racim deloc dar mult mai usor si am scapat de urgentele de noapte.sanatate la copilasi si voua.
simochirila
Postat pe 31 Octombrie 2010 22:22
buna am copil d eun an jumate ,mereu i miroase gurita ,doctorita spune ca e rosu in git imi da tot eurespal insa nu tuseste ,ce ma sfatuiti?????////
adry_brunetuta
Postat pe 11 Martie 2011 01:03
mereu face rosu in git si i miroase gura il trateaza medicu cu eurespal si ospamox spray de aici incepe coplicatii pe baza lor cintinua roseata si ajung la febra si apoi la vomitaturi si dezitratari internindu-ma in spital a primti de 4 ori antibiotic avind 2 internari deja
adry_brunetuta
Postat pe 11 Martie 2011 01:07
vreau si eu ce e de facut cu rosu in gat k bebeita de de 5 luni are o saptamana de cang fc si temp 37.8 mereu....noi suntem in italia si pediatra nea recomandat un antibiotic dar nu si a fc efectul si nu stiu ce sa i fc ma gandesc sa incep cu leacuri babesti......are cineva un sfat sau o parere
Melissa_Andreia_1
Postat pe 5 Mai 2011 13:15
Pt orice fel de tuse da-i KOFLET himalaya,este pe baza de plante si face minuni.Eu pt imunitate ii dau baietelului meu de 1 an si 9 luni Probiotics plus costrum asa se numeste si pt dezechilibrul florei intestinale si dereglari imunitare ii dau Baby jarro.Adevarul e ca tre sa avem rabdare cu produsele naturiste dar sunt mult mai sanatoase pt copii nostri decit antibioticile care isi fac efectul imediat.
ianis_ioan
Postat pe 4 Noiembrie 2011 12:30
buna as avea si eu intrebare am fost cu fata mea de 1 an si 1 saptamina la doctor si mia dat humex pt tuse neproductiva am citit pe prospect si zice ca nu e recomandat copiilor sub 30 luni .a mai folosit careva siropul?
lenuta87
Postat pe 20 Noiembrie 2011 11:49
Salut. Aceeași problema o am și eu cu fetița de 5 luni. La fel mi-a prescris medicul antibiotic amoksiklav si panadol. Si stau în dubii cu antibioticul ca nu știu dacă sa ii dau sau nu,numai că am văzut ca nu ii trece cu panadol. Inca se agravează. Ajutați-ma

Anca_Andreea_Timbus_1
Postat pe 14 Martie 2016 13:40
O idee.
Eu imi bandijonez un deget cu tifon, prepar o soultie de apa cu sare (se fierbe apa cu sare din aia bruta, (se gaseste la kg varsata).Las sa se raceasca apoi inmoi degetul bandijonat in solutie apoi ii ii deschid gura si "sterg" cu tifonul gatul inflamat. IImediat dupa ii dai sa bea ceai. Fetita ta e mica si trebuie sa fii atenta sau sa rogi pe cineva care a mai facut asa ceva ( mama, soacra, vecina, bunica). Tratamentul se repeta, daca e nevoie dimineata si seara.
Deliaaa
Postat pe 14 Martie 2016 14:10
Si eu sunt de acord ca rosu in gat se poate trata fara antibiotice. Folositi natura ca prim ajutor. Mierea, usturoiul , ridichea neagar cu miere, multe lichide si nu in ultimul rand siropul Prospan pe baza de iedera. Siropul usureaza expectoratia si este tolerat atat de adulti cat si de copii. Multa sanatate va doresc!
garbo_435100
Postat pe 21 Martie 2016 01:15
Be smart girls, nu tot ce se vinde in farmacii si ce arata la tv e bun. Folosesc isla de mai multi ani si sunt foarte multumita pentru ca nu tre sa cumpar toate medicamentele din farmacie ca sa scap doar de o roseata in sau o raguseala. E valabil si pt copii pt ca e natural...
garbo_435100
Postat pe 19 Decembrie 2016 12:49
Ma mir cit de repede dam antibiotic cind nu este cazul. Foarte corect zici... sunt simptome care au foarte multi copii. Eu trec opeste astea cu simpe drajeuri de supt Isla si fara alte medicamente super puternice si scumpe.
garbo_435100
Postat pe 17 Ianuarie 2017 21:15
Deci nu cumparati tot ce vedeti prin farmacii, cumparati doar produsele carora li se face reclama pe forum.
roxana1deac
Postat pe 17 Ianuarie 2017 23:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
O problema care ma macina de cateva luni!! 11 De la: vasilicasavoiu 19 Martie 2009 13:39
mirositul gurii la copii 3 De la: oto_otto 29 Iulie 2009 09:48
Calmarea durerilor dentare 14 De la: andra2k8 5 Iulie 2011 14:32
Mamici din Resita? 536 De la: office_salinasusesi_ro 22 Aprilie 2010 16:27
De la ce varsta ati introdus in alimentatia copiilor mezelurile usoare , gen sunca presata, parizer din piept pui etc? 12 De la: ruschita 14 Ianuarie 2009 16:28
Setari Cookie-uri