INFECTIA URINARA LA BEBEI

BUNA MAMICILOR.......VROIAM SA VA INTREB DACA V-ATI CONFRUNTAT CU ASA CEVA??

FETITA MEA ARE 6 LUINI SI DE VREO 2 ZILE ARE FEBRA.AM FOST CU EA LA DOCTOR SI MI-A SPUS CA ARE INFECTIE URINARA SI MAINE SA MERGEM IAR..

E CEVA GRAV/ CUM ATI TRATAT-O?


VA MULTUMESC
horobeanu
Postat pe 11 Februarie 2009 19:27
infectia urinara se diagnosticheaza si se trateaza dupa ce faci urocultura cu antibiograma, ca sa stii ce bacil este si la ce antibiotic raspounde. a avut si andrei de cateva ori: o data la nastere, o data la 2 luni, o data la 3 luni, o data la un an si o luna. se trateaza (in functie de gravitatea cazului) cu antibiotice sirop sau intravenos. nu e un capat de tara, se vindeca complet, nu recidiveaza daca se aplica tratamentul adecvat. dartre sa faci neaparat analizele de pipi, nu poti sa zici doar uitandu-te la copil"are infectie urinara" si nici sa ii dai medicamente fara sa stii daca vor avea efect asupra bacteriei care i-a atacat aparatul urinar.
ruschita
Postat pe 11 Februarie 2009 21:00
andrei avea o malformatie pe aparatul urinar, de asta a facut de mai multe ori, dar chiar si asa a fost de fiecare data alta bacterie
ruschita
Postat pe 11 Februarie 2009 21:09
multumesc.....din pacate am primit rezultatele la urina si trebuie sa ma internez cu bebe pt 3 zile...au spus ca e mai bine sa stea internata sub supraveghere decat tratament acasa.

ooofffffffffffff, sper sa fie bine.
horobeanu
Postat pe 12 Februarie 2009 16:36
ce mai faceti, sunteti mai bine?
ruschita
Postat pe 16 Februarie 2009 12:32
azi am iesit din spital . e mai bine.maine mergem iar la control .ii fac tratament acasa.nu mai are febra,acum.

va pup
horobeanu
Postat pe 16 Februarie 2009 19:30
ma bucur ca v-ati intors acasa si sanatate multa!
ruschita
Postat pe 17 Februarie 2009 10:06
multumim.....

acum luam tratament cu antibiotic,peste 4 zile tratament profilactic si pe 25 mergem iar sa facem test de urina.

e mai bine, numai are febra si a luat inapoi greutatea care a pierdut-o...deci zic eu ca suntem pe calea cea buna.

te pup
horobeanu
Postat pe 17 Februarie 2009 19:30
Si fetita mea de 2 ani si 9 luni are infectie urinara.Doctorul ne-a prescris antibiotice .Dupa ce am terminat tratamentul am facut analizele si inca mai are peste normal nu stiu ce in urina,asa ca ne-a prescris Urinal sa luam timp de 6 saptamani ,dimineata si seara,apoi sa facem din nou testele.Multa sanatate
oana_alexa2006
Postat pe 17 Februarie 2009 19:51
da si fetitei mele i-a facut antibiotic intravenos 4 zile, acum continui eu acasa cu antibiotic pe cale orala inca o saptamana si apoi tratament profilactic 3 saptamani.

apoi mergem la test de urina iar si daca nu e ok (sper sa nu fie cazul) facem nu stiu ce sa vada daca nu se duce urina la rinichi.febra i-a scazut si sper sa fie ok, ca a avut 39.6.

va pup si sanatate
horobeanu
Postat pe 17 Februarie 2009 20:35
urografie si cistografie se cheama, ca sa vada daca nu se intoarce urina in rinichi (reflux). daca e ceva, tinem legatura (ca noi suntem deja experti in urografii si cistografii, si refluxuri etc). Sper sa nu fie cazul, infectii urinare la fetite se pot face f usor (fiind deschiderea uretrei f apropiata de anus, se pot transmite f usor bacteriile), deci nu e neaparata nevoie sa fie vreo complicatie anatomica. Daca ii dai pe gurit antibioticele atata timp, da-i si ceva enterol, sau ecoflorina, sau biotics baby (noua 10 zile pe luna ne-a zis sa luam) : pt protejarea florei stomacale. Mai fa-i si ceva uroculturi si sumar de urina, pt ca antibioticele pot provoca o candida care ar tb reperata si tratata si ea ulterior.
ruschita
Postat pe 17 Februarie 2009 20:42
multumesc Ruscita....da, despre asta e vorba pt ca asa ne-a explicat si d-na doctor.am intrebat-o si daca trebuie sa-i dau ceva pt protejarea florei stomacale si mi-a spus ca nu, ca daca o alaptez e ok.eu inca o alaptez pe Bianca.

spune-mi te rog cd trebuie sa-i dau in timpul tratamentului sau dupa ce termin cu administrarea de medicamente? pt ca si mie mi se pare ff lung tratamentul pt un bebe asa de mic.

multumesc mult pt informatii

te pup

p.s. numele meu e Monica Horobeanu
horobeanu
Postat pe 18 Februarie 2009 08:54
andrei a luat antibiotice pe gurita de la 3 luni pana la un an si o luna NEINTRERUPT (in fiecare zi adica), si il alaptam in acest timp. (dupa care l-a operat, am stat o luna in spital pe perfuzii si i-a bagat antibioticele pe vena, iar la externare am reluat tratamentul pe gurita si l-am si intarcat). Chiar si alaptat, tot ni s-a zis sa luam ceva pt flora stomacala (e adevarat, antibioticele lui erau si f puternice, ba i-a mai dat si viusid pt ficat pt ca au zis ca ciprinolul pe care il lua el -unul din antibiotice- putea sa atace ficatul). Astea pt flora stomacala in timpul tratamentului de dau, ca sa contracareze "raul " antibioticelor fatza de stomac si intestin. Se poate da si dupa, de exemplu, daca nu i le-ai dat si se contstat ca s-a distrus flora stomacala (intestinala), se face atunci un tratament pt refacerea ei (dar este de dorit sa nu se ajunga acolo). Fii atenta, tu fa cum a zis dr , poate ce luati voi nu este un medicament f puternic (chiar, ce luati?) Daca incepe sa faca scaune moi (ca este f probabil), incepi cu o dieta "constipacioasa" (si tu si bb, daca alaptezi, tii si tu dieta): aveti voie doar orez, morcov, dovlecel, ceapa, banana, biscuiti fara crema, ceai de menta neindulcit, carnea fiarta sau la gratar, branza proaspata de vaca).Daca nu isi revine (lasa-o si tu o zi-doua), da-i urmatoarea zi o jumate de pliculet de enterol (dizolvat in putina apa, sau ceai de menta). Cu enterolul isi revine . (Andrei in max 4 zile de enterol isi revenea) Noua ne-a zis ca o sa putem depista daca s-a stricat flora stomacala, prin aceea ca o sa aiba scaune ff lichide si ff urat mirositoare si nu o sa isi mai revina cu nici unul din siropurile alea (enterolactis, ecoflorina etc), si ca atunci o sa trebuiasca sa mergem la dr pt tratarea florei. Cu micoza (candida de toate felurile:albicans, spp...ce nu i-a mai iesit lui andrei? ), analizele i le faceam la fiecare 10 zile (si urocultura si sumar de urina) si aparea in aanalize si ce candida e (daca era) si la ce e sensibila (ce medicament sa ii dam), mergeam la dr cu analizele si ne zicea ce doze trebuie luate din antimicoticul cu pricina, dupa 10 zile iar repetam analizele si tot asa. (in timp ce luam antibioticul, nu dupa ... ca oricum la noi"dupa" a insemnat "dupa un an )

Ce sa iti mai zic?tine legatura mereu cu dr, daca ti se pare ca e orice in neregula (daca e dr bun nu tre sa se supere ca apelezi la el pt orice temere ai avea, ca e mai bine sa depistezi din timp orice chestie decat sa nu ii zici lui de rusine , si pe urma sa vezi ca cine stie ce a ajunds sa se intample). Eu daca te mai pot ajuta cu ceva zi-mi. Pupici si sanatate multa!
ruschita
Postat pe 18 Februarie 2009 09:12
din ce oras sunteti? noi, din bucuresti
ruschita
Postat pe 18 Februarie 2009 09:16
buna...

acum ii dau SUPRAX si apoi o sa-i dau BACTRIM. e adevarat ca are mai multe scaune care sunt cam verzi si nisipoase, dar a spus dr. ca e normal e de la antibiotic.cd ma duc pe 25 cu ea sa-i ia proba de urina am s-o intreb iar despre .

si noi suntem din Bucuresti dar suntem plecati din tara. suntem in DOHA, QATAR.

oricum vad ca esti ffff activa si ai cele mai multe mesaje si raspunsuri pe forum.esti de mare ajutor.multumesc
horobeanu
Postat pe 18 Februarie 2009 10:30
mersi:) pai la cat am umblat prin spital, deja radeam cu sotul meu ca ar tb sa dau un atestat de asistanta medicala ceva Sanatate sa fie! Pupici! (de medicamentele astea eu nu am auzit, se pare ca mai am de invatat pt atestatul ala ) Va trateaza medicul de acolo sau cel din tara ? (cel de acolo presupun)
ruschita
Postat pe 18 Februarie 2009 10:45
unde vezi tu cate mesaje si postari are fiecare individ (sau doar ti s-a parut ca ai vazut mai des numele meu pe forum)? (de curiozitate)
ruschita
Postat pe 18 Februarie 2009 10:46
medicul de aici ne trateaza.

chiar ma gandeam ca poate esti medic pediatru.....dar imi pare rau sa aud ca experienta capatata e din propriile experiente cu bebele.sanatate multa iti doresc si sper sa nu mai avem probleme de genul asta.aici in doha e si mai greu pt ca avem concediu post natal ....doar 40 zile (da,ai citit bine) si apoi inapoi la lucru.asa ca iti dai seama, dupa ce incepi servicul si lasi bebele de nici 2 luni singur(cresa,nani,etc dupa posibilitati) numai de internari in spital sau alte lucuri neplacute nu iti arde. dar asta e,mergem inainte cu bune si cu rele,in orice colt de lume suntem,cu sau fara ajutor.important e sa ne fie bebeii sanatosi ca cu restul ne descurcam.

ai 625 de mesaje, apoi boaba cu vreo 300( care nu a mai scris deloc) , apoi fidelini parca cu 130....eu am abia 56. apare pe forum in partea stanga,unde scrie cine iti raspunde,de cand e membru si cate mesaje postate are.si poza daca are pusa la avatar.

va pup
horobeanu
Postat pe 18 Februarie 2009 11:02
da stiu unde scrie cate mesaje are fiecare, dar nu stiu unde este clasamentul (adica stiu ca sub poza apare si cate mes ai, dar nu stiu unde e lista cu toti si cu nr de mesaje date)
ruschita
Postat pe 18 Februarie 2009 11:21
nu e un clasament......dar de departe se vede ca esti in top...

nu mai are nimeni asa de multe.........600

dar tine-te bine ca vin puternic din urma...am 60

te pup
horobeanu
Postat pe 18 Februarie 2009 11:28
hai ca imiplace de tine, risul face bine la sanatate! pai na, acuma...putina concurenta nu strica (stii cum, tre s fiu cu ochii in 4, nu stiu cand ti se pune pata sa recuperezi si sa ma depasesti )
ruschita
Postat pe 18 Februarie 2009 11:48
si eu credeam despre Ruschita ca e medic. Acum sincer, Ruschita, n-ai facut nici o scoala, ceva legat de medicina?
a1_23
Postat pe 18 Februarie 2009 12:43
ce tare si dulci sunteti toate:) nu nu am facut nici o scola, decat cea a spitalelor (pe care n-am avut incotro decat sa o absolv cu cea mai mare grija ca doar era in joc sanatatea lui bb). Pana sa nasc nu stiam nimic de spitale, de pastile, nu dadeam spaga la dr, nu nimic. Dupa ce am nascut trebuia sa mergem cu bb la Grigore Alexandrescu (si nici macar nu azisem de le, dar sa mai stiu si unde este), si am mers chiar de a doua zi dupa ce am iesit din maternitate. Si cine a fost la Grigore stie ca este o poteca mare si lata in fata spitalului, asa de mare ca au si asfaltat-o ...ei bine..noi am facut-o Si tot stand pe acolo, am invatat nu numai ce imi trebuia mie, dar am mai invatat si de la celelalte cazuri (vedeam ce au si ce zice dr si cum evolueaza), ca de obicei ceilalti pacienti veneau dupa noi si plecau inaintea noastra. Iar cu unii inca ne mai intalnim (copii tot cu reflux urinar si din pacate la ei e mai grava treaba pt ca ei nu au stiut sa vina imediat dupa nastere si cand au depistat problema era deja cam tarzior...)

E, dar inseamna ca sunt tare oricum, daca am pacalit-o pe Boaba, care e rezident pediatru, sunt tare mandra de mine

Nu , sunt organizator de expozitii la Romexpo (apropo, saptamana asta incepe MODEXPO), si am absolvit ASE. Atat tot
ruschita
Postat pe 18 Februarie 2009 15:23
Stai ca mint:am dat bacul la anatomie, dar sa nu crezi ca mai tin minte ceva Doar imi suna cunoscut cate o substanta (ocitocina de exemplu, ca mi-au administrat la nastere si am zis "ocitocina!stiu!...aaaaa, oare ce era cu ea? " Iar despre crescut bebei (ca mi-am tot dat cu parerea la toate subiectele deschise pe tema), am citi tot ce am gasit de citit , mi s-a parut util si interesant.
ruschita
Postat pe 18 Februarie 2009 15:24
buna am o fetita in varsta de 10 ani si nu de curand am internat-o cu infectia urinara si infectie jos ,va rog sa-mi da-ti un sfat sa stiu cum sa o ajut mai mult

Postat pe 10 Aprilie 2009 21:59
buna...offfff,imi pare rau sa aud asta,dar oricum fetita ta e mai mare.ce sfat sa-ti dau,decat sa-i lasi pe doctori sa isi faca treaba si sa te rogi sa-i dispara.mie nu mi-a fost deloc usor,mi se rupea sufletul cd ii bagau perfuziile si plangea,nu-i gasea vena, apoi i se infunda si da-i si ia-o de la capat....apoi sa-i ia urina direct din vezica,analize.......apoi ne-am externat,da-i cu antibiotic 3 saptamani, tratament si ...culmea iar a facut febra si cd ne-am dus la control, infectia era iar acolo,nu disparuse...............dAR AU TRECUT TOATE SI ACUM SUNTEM BINE.peste o luna merg cu ea iar sa-i ia o proba iar sa vedem daca e ok.

ce sa-ti urez? sanatate si putere........va pup .
horobeanu
Postat pe 11 Aprilie 2009 15:44
Buna! Numele meu este Claudia . Am citit mesajele tale,in care spuneai ca ai un bebe cu reflux urinar si v-ati operat la 1 an si 1 luna. Am si eu un bebe care a fost diagnosticat in urma unei cistografii cu reflus urinar pe partea stanga grad IV. As vrea sa stiu si eu detalii in ce consta operatia, ce riscuri exista , si daca nu vi s-a sugerat sa o faceti si endoscopic. La ce spital v-ati operat? Ce doctor? Sunteti multumiti?
Noua ni s-a dat Sumetrolim sirop pe care sa- l luam zilnic pana la un an cand vom face din nou probabil o cistografie sa vedem cum mai stam. Multumesc anticipat. Daca se poate sa vorbim si la telefon. daca vrei sa-mi dai numarul de telefon.
adresa mea de mail nidofarm@yahoo.com
Multumesc mult si sper sa ma intelegi ca sunt disperata, am un gol imens in suflet.
Mai mult daca stie cineva o clinica in strainatate unde se poate rezolva refluxul endoscopic,i-as multumi mult daca m-ar informa.
focus
Postat pe 21 Aprilie 2009 16:24
buna
am si eu un bb de 2 ani
si i-am dat antibiotic dp ce a fost diagniosicat cu sallmonela
cand tb sa-i refac analizele?
va multumesc!
garbo245487
Postat pe 4 Noiembrie 2011 15:44
Dupa tratament, trebuie sa treaca 7 zile! Pt urocultura, ex sumar de urina se poate si mai repede.
Axl_22
Postat pe 4 Noiembrie 2011 15:50
Buna ruschita, desi postul e cam vechi sper sa mai vizitezi situl din cand in cand, Sunt proaspat tatic de 5 zile si bebelusul deja a facut o infectie urinara la 2 zile de la nastere. a reactionat f bine la antibiotic si acum speram sa venim acasa cat mai curand ca totul e ok, ia in greutate mananca totul e ok.

iti scriu aici pentru ca nu reusesc sa dau mesaj privat.
bebelusul nostru are bazinetul din dreapta al rinichiului dilatat pe la 2 cm la ultima masuratoare. mai sus ai zis ca si copilasul vostru avea o malformatie a aparatului urinar, motiv pentru care ma gandesc sa nu fie exact aceeasi situatie ca cea prin care ati trecut voi.
umeaza sa mergem la ecografie si eventual cistigrafie dar le luam pe rand.

mi-ar placea sa luam legatura cuma si sa mai aflu din experienta ta cu situatia asta. mailul meu e alex82in@yahoo.com daca nu te-ar deranja sa ajuti niste noi parinti foarte stresati :).
alexp
Postat pe 10 Noiembrie 2011 16:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ioana va intreaba 24 De la: garbo185480 9 Februarie 2011 04:29
mămică noua in uk 2 De la: garbo_477400 29 Octombrie 2017 09:27
Rana pe col! 1 De la: nickyely 22 Octombrie 2009 18:59
Ce parere aveti despre meniul vegetarian la sugari? 16 De la: Ciresica 25 Iunie 2010 05:14
Child Care 1 De la: kidz005245 9 Noiembrie 2009 20:04
Setari Cookie-uri