Diversificarea...Suc de fructe pt bebe!!

buna mamicilor....am nevoie de sfaturile voastre.

am inceput diversificarea la fetita mea, de 5 luni si jumatate.i-am dat prima data suc de morcov si nu i-a placut.apoi am incercat cu mar,nici asa nu a mers. acum ii dau para cu un pic de morcov si vad ca, cu chiu cu vai o pacalesc.

ce alte fructe pot sa mai incerc? mandarina , piersica???? si cam cat ar trebui sa continui cu acest suc de fructe pana sa incep sa-i dau si pulpa?

cand face 6 luni vreau sa incep sa-i dau si supa.

cd pot incepe sa-i dau si branzica cu mar? sau mar copt?


va multumesc
horobeanu
Postat pe 10 Ianuarie 2009 22:07
buna....poti sa-i mai faci suc si din piersica,para, sau combinatii intre morcov,mar,piersica,para....cam astea sunt cele mai indicate acum.....sfatul meu este sa nu ii dai deocamdata suc de portocale/mandarine/clementine(citrice in general)sunt acide pt stomacelul ei care inca nu este suficient de matur...eu la bebita mea i-am introdus citricele pe la 7 luni...si nu sucul de portcocala simplu in amestec cu morcov si mar,sau morcov+para etc...acum u faci cum consideri tu ca e mai bine pt puiul tau.....pupici si asteptam sa ne spui ce ai facut....pooooooop
deliarebecca
Postat pe 11 Ianuarie 2009 12:48
buna

si eu am inceput diversificarea de curand cu baiatul meu care sapt viitoare implineste 6 luni. Am inceput cu omogenizate de mar si de para. Fara suc de morcov, mar etc.. Dupa o saptamana i-am facut eu mar ras pe razatoarea de sticla. Baiatul a fost foarte receptivsi imi mananca cam jumatate de borcanel de omogenizat sau jumatate de mar/para.
Din cate stiu eu, urmatoarea fructa care se poate da este banana pasata. Caisa pe la 7 luni, piersica si kiwi (care sunt foarte alergenice) dupa 1 an
Saptamana viitoare incep cu sa-i dau manacare, nu doar fructe.. si anume: 150 ml de supa de legume (1 morcov, 1 cartof, 1 dovlecel fierte 1 ora intr-un litru de apa) in care adaug 3 linguri de crema de orez sau porumb si tapioca. Dupa o saptamana se pot adauga omogenizate de carne, si dupa inca o saptamana se poate incepe si cu legumele pasate.
Cam atat pentru inceput. Aceste sunt indicatiile pediatrului meu si am de gand sa le urmez pt ca vad ca baiatul reactioneaza bine.
corina_dragoi
Postat pe 13 Ianuarie 2009 19:48
http://www.kidz.ro/comunitate/forum/view_topic/27/Cand-incepe-diversificarea.html
ses
Postat pe 18 Martie 2010 22:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
rh negativ 8 De la: kidz002647 7 August 2009 08:35
SUPER CONCURS 7 De la: georgianaalexandramogos 10 Decembrie 2008 19:40
Mod de administrare Septilin 15 De la: garbo_5507 12 Iulie 2012 14:19
cate ecografii se fac pe parcursul sarcinii 3 De la: camy29 27 Septembrie 2009 23:03
Indemnizatia pentru cresterea copilului pentru mamele straine 3 De la: garbo074345 30 Noiembrie 2010 11:34
Setari Cookie-uri