COPILUL NU VREA SA MANANCE...

buna cate kg are baiatul si ce program are de masa (orele la care seveste masa)
anisoara_kidz
Postat pe 14 Februarie 2010 23:35
la cine te referi anisoara? a lmeu are 1 an si 4 luni si prima masa este la 10:0(atunci ne trezim)si papa pireu de fructe cu biscuiti la ora 12:30 papa ciorbita de legume sau supite de orice apoi facem nani o ora ne trezim papam un fruct sau un iaurtel la 17:00 papam cartofi piure sau mamaliguta iar seara ultima masa o avem la 21:00 crenbwsti sau orice alceva (ce avem la masa mancare usoara)dar specific copilu lmeu papa orice la orice ora nu il cresc ca la carte ca nici noi nu am crescut asa si nu am avut nici o problema.
anaROBERT
Postat pe 14 Februarie 2010 23:39
buna fetelor! scz k deviez de la subiect dar am o prob...am o bebelina de 8 luni fara 3 zile,inainte dormea toata noapte de la 22 la 7 dim akum de vreo 2 sapt se trezeste ba plangand sau doar smiorcaindu-se de vreo 4-5 ori ...sunt disperata nush ce sa fac...am incercat si faza cu ceaiul dar ea kre nu bea inainte ceai akum peste noapte termina o sticlutza(de 160 ml) ...am observat k si gingia e umflata si se chinuie sa iasa dintishori numai nu ies o data ...ma gandesc k si asta e o prob,in rest racita nu e ,nasucul nu curge ziua doarme cam de 2-3 ori kte o ora...mai am o nelamurire: este o prob k nu i-au iesit dintishori pana la 8 luni...e normal?
eu_mino
Postat pe 15 Februarie 2010 00:03
bun eu_mino o data exacta a dintisorilor nu este se spune ca pana la 2 dentitia bebelusului se completeaza dar nu se stie si perioada in care ii ies nu are nimic noua ne-au iesit primii 2 la 6 luni cunosc cazuri si la 4 luni o vecina de a mea are fata 9 luni si nu are dintisori deci nu este o problema.cu somnul esti o norocoasa ca pana acum 2 sapt dormea asa noi nici acum la 1 an si 4 luni nu dormim ne trezim din 3 in 3 ore sa papam ,ca bea atata ceiuc iar nu este o problema ceaiul este foarte bun se poate sa fie de la dintisori daca se trezeste si plange sau ''maraie'' dar oricum consulta si un doctor pt linistea voastra iar preventiv dao in gurita cu call gel pentru dintisori.pupici si sanatate.
anaROBERT
Postat pe 15 Februarie 2010 00:13
multumesc pt sfaturi si incurajari anarobert !
eu_mino
Postat pe 15 Februarie 2010 00:46
nu ai pentru ce eu_mino....oricand va pup si sa fiti sanatoase si sa va faceti mari
anaROBERT
Postat pe 15 Februarie 2010 01:10
Copilasul meu are 3 ani si nu vrea sa mestece mancarea...orele de masa sunt fixe,adica la 8 dimineata:cereale la 12:30 ciorbita sau tocanita..d-astea-pasate cu blender! 13-15 30 somnic,16 00 danonino sau fructe seara iar cereale...nu mesteca...ce ma fac...?Am incercat dar vomita...l-am mai lasat iar am incercat...la fel...si tot asa...ca nu vrea sa manance singur...asta e o alta discutie
irinuk_kidz
Postat pe 15 Februarie 2010 09:29
buna,eu am ofetita de 3ani care mananca foarte bine , si un baietel de 5ani care nu mananca decat sandvich-uri,ouo,lapte,cereale,cateva fructe si ciorba strecurata.nu mananca mancare gatita sub nici o forma.are pofta de mancare,dar nui place mancarea gatita.
girafa
Postat pe 15 Februarie 2010 09:37
buna..dragelor. si fetita mea de 2 ani si jumatate, nu prea mananca mancare.
in schimb lapte baga la greu. si nopatea mai mananca 2 biberoane de lapte.
m-a zapacit. nu stiu cum sa o dezvat de acest obicei.
garbo106422
Postat pe 15 Februarie 2010 10:45
scuze dar la 3 ani sa nu mesteci mancarea nu este normal.
Merge la gradinita? Acolo cine ii da mancare pasata?Cred ca nimeni nu o sa-i faca lui separat.Lasa-l sa faca foamea, chiar crezi ca nu stie ce sa faca cu dinti si maselele?Intre mese nu rontaie nimic copilul asta?
Si cu orele fixe... mai lasa-le naibi de ore fixe.Nu a crapat nimeni daca a sarit o masa....
La 3 ani deja stie ce sunt biscuitii,fructele, coltul de paine....Marul tot pasat il dai?
Eu fac prajituri impreuna cu Barbara si deabea asteapta sa le scot din cuptor ca sa le manace....
Scuze dar in mare parte este si vina ta....
alinakatt
Postat pe 15 Februarie 2010 11:03
am un baietel de 3 ani si nici el nu vroia sa manince nimik.l-am lasat fara mancare pana seara,cand mia cerut el.de atunci maninca tot ce -i dau eu .nu mai face mofturi la nici un fel de mancare.mi-a fost foarte greu
cenghergabi
Postat pe 15 Februarie 2010 11:34
asta e idea Cenghergabi, e imposibil sa nu manance ceva copilul acela fara sa nu mestece.Cat poate fi de capos sa nu inghita ceva pe parcursul unei zile intregi.? Eu asa as face, il pun la masa, nu mananca il dau jos de pe scaun simplu si la subiect fara teorii si morala iar daca vine el sa ceara ii pun acelasi fel de mancare din nou si sa vedem ce se intampla.Refuza, foarte bine, pana la urma foamea invinge si incepe sa si mestece.
alinakatt
Postat pe 15 Februarie 2010 11:53
Buna fetelor si eu am o fetita de 18luni si 12 zile si are zile cand nu vrea sa pape.Ma chinui cu ea si incerc tot felul de combinatii.Sunt zile cand mananca foarte bine, dar sunt zile cand refuza mancarica.II dam si vitamine, vitamina C cate 10picaturi/zi si suc de portocale in fiecare zi, dar parca nu ajuta cu nimic.Acum in perioada asta cere foarte mult si suzeta, si i-am verificat gingia si este inflamata.O zi buna si astept si eu sugestii de la voi.
Corina_Ada
Postat pe 15 Februarie 2010 13:05
pai de asta nu mananca , ii ies dinti. o sa ii treaca, fiecare are perioade si perioade.
pinicuta
Postat pe 15 Februarie 2010 14:00
Da fetele ,nu vrea nimic.Daca-i dau ceva in mana,imi da mie...cand era mai mic,la fel facea...cu pofta de mancare nu stam prost,ca avem,dar ce am observat eu este ca nu stie sa mestece...le inghite intregi bucatile,iar daca sunt prea mari,se ineaca...Nu stiu cum as putea eu sa-l invat sa mestece...asta vine de la sine,nu...?In ceea ce priveste infometarea...m-am gandit si la asta...dar NU POT SA-l las nemancat o zi intreaga... ..
irinuk_kidz
Postat pe 15 Februarie 2010 15:13
a,si inca ceva...vom merge la gradi in toamna asta...daca nu o scot la capat cu mestecatul,o sa il dau la program scurt...sau sa-l las la program lung...poate acolo,de foame va mesteca...?cu toate ca am exemple in jurul meu de copii care nu mananca deloc la gradi...
irinuk_kidz
Postat pe 15 Februarie 2010 15:18
buna mamicilor eu nu cred ca ''infometarea''la un copil de 3 ani este o solutie il luati cu frumosul ii vorbiti,ii explicati cum se face faceti voi dupa care si ei este probabil ceva greu dar fiecare etapa din viata bebelului trebuie luata ca atare si cu rabdare veti reusi,se poate ca la gradi sa se ia dupa alti copii si sa manance sau iar se poate lua dupa altii si sa nu manance cert este ca prin infometare cu copii la o varsta asa fragila nu va merge.
anaROBERT
Postat pe 16 Februarie 2010 00:16
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 16 Februarie 2010 00:36
irinuk dar intre mese in timpul zilei nu papa biscuiti,pufuleti,mar,banana sa urmaresti sa vezi daca pe astea le mesteca poate numai mancare nu vrea sa o mestece obinuit cu mancarea pasata
anaROBERT
Postat pe 16 Februarie 2010 01:00
Si la Barbara in grupa( ea este la cresa) era o fetita care nu vroia deloc sa manance nimic acolo, facea foamea pana venea sa o ia acasa.Cred ca a tinut-o asa vreo luna intreaga.Fetita tinea una si buna ca ea nu mananca pentru ca nu este facuta mancarea de mama sau bunica ei.Au ajuns la disperare atat ingrijitoarele cat si mama fetei.Pana la urma au reusit sa o faca sa manance pe fetita, au convins-o ca mamica ei este la bucatarie si prepara.Mama fetitei ii spunea inainte de plecare ca merge impreuna cu Tanti Flori la bucatarie sa-i faca de mancare daca promite ca o sa manance la pranz.Incet incet si-a dat drumul si acum nu mai zice NU la masa.Tot e bun ca doar a facut mama.Sunt creduli si daca sti cum sa-i iei reusesti repede cum sa-i convingi
alinakatt
Postat pe 16 Februarie 2010 10:35
infometarea nu inseamna sa-l lasi sa crape de foame, mai poate insemna si saltatul unei mese.La 3 ani nu mai este un bebelus, la 3 ani poate sa fie si el in stare sa zica imi este foame acum la ora 11 nu la ora 12.Chestia cu programul fix de masa mie cel putin mi se pare o prostie.
Chiar daca iti este mila de el ca nu manaca si iti este greu lucrul acesta sa il faci copilului, cum am mai zis il pui la masa ii pui farfuria in fata cu mancarea care NU i-o mai pasezi in nici un fel...mananci bine, nu jos de la masa fara tam tam si daca revine la ganduri mai bune ii dai acelasi fel nu ii schimbi meniul.
alinakatt
Postat pe 16 Februarie 2010 10:43
anaRobert:intre mese nu vrea nimic..am incercat si cu dulce gandindu-ma ca o sa fie tentat nu ... o sa incerc incet incet... intai sa-l determin sa puna mana pe lingurita aia si apoi o sa incerc sa-l invat sa si mestece... In dimineata asta l-am pus la masa cu farfuria in fata...Luca papa singur..."NU VREAU"l-am dat jos...el inca se joaca la masa...i-am scos si jucariile... s-a intors si imi impingea mie farfuria,sa-i dau eu...nu i-am dat...pune Luca mana pe lingurita...NU VREAU...l-am dat iar jos...si eu a trebuit sa plec la servici...a ramas cu bona...va fi dificil... dupa ce reusesc sa-l fac sa pape o sa renunt si la blender...step by step...e greu si pentru el...stiu asta...de aceea il iau incet...
alinakatt:ce varsta are pitica ta?
irinuk_kidz
Postat pe 17 Februarie 2010 09:04
Irinuk a mea are 2 ani si 8 luni.
Sper ca nu te superi pe mine ca sunt mai directa dar totusi ma gandesc logic, la 3 ani deja stiu sa vorbeasca fac diferenta intre morcov, banana, pufuleti,ciorba sau carne si lista continua.Ei de exemplu nu ii plac morcovi in mancare daca ii las in bucati mai mari asa ca ii dau pe razatoare si ii mananca.Cred ca tine de aspect lor in farfurie ca daca ii dau crud il rontaie fara nici o problema. Si ea are mic dejun , pranz si cina ca mese principale dar eu nu tin neaparat la ore fixe.Intre mese mananca te miri ce.Dimineata inainte sa plecam la gradi are chef sau nu sa bage ceva in gura.La intrebarea :esti sigura ca nu vrei sa mananci?raspunsul ei este :las`pap la gladi cu tiptipii``Indiferent daca mananca sau nu acasa de dimineata,mai manca si la gradi micul dejun.Pranzul il face la gradi iar dupa ora 4 cand ajungem acasa face inventarul la frigider la propriu vorbind.Ba vrea iaurt simplu,ba paine unsa cu ceva,ori biscuiti sau chiar nimik.La cina daca am pregatit ceva ce nu-i pe gustul ei mai stramba din nas dar variantele mele de raspuns sunt acelasi manaci bine, nu seara buna!
alinakatt
Postat pe 17 Februarie 2010 11:30
Buna dimineata dragi mamici, si eu sunt de parere ca copilul mananca cat si cand ii trebuie,nu trebuie fortati ca vomita sau isi fac scrba,fetitei mele de 1,7 luni ii dau mesele principale ale zilei si sunt multumita ,arata bine,nu s-a imbolnavit de loc pana acum si am intarcat-o doar de 2 saptamani,multa sanatate !
diana_maria_kidz
Postat pe 17 Februarie 2010 11:39
Cand am zis ca ar fi si vina ta....presupun, ca poate nu-i dadeai de cand era mai mic ceva de rontait intre mese pe idea de ai nu strica foamea sau cum am mai auzit la alte mame ca nu-i da biscuiti sau altceva ca face firimituri prin casa sau da pe jos si trebuie toata ziua sa stai cu matura dupa el....
Si intr-un fel ai gresit si tu hranind-ul pana la 3 ani cu mancare pasata, o fi mai comod nu zic nu dar el nu si-a dezvoltat simtul mestecatului.El stie ca doar trebuie sa deschida gura si mancarea aluneca pe gat.
De la 8 luni daca nu gresesc se gasesc in comert cereale cu bucatele tocmai pentru a stimula copilul sa mestece ca se presupune ca deja are ceva dinti in gura.
Cred ca ar trebui s-o instruiest si pe bona in sensul asta, sa fie ferma pe pozitie sa nu-i mai faca mancare pasata deloc si eventual sa uite prin casa ``strategic``biscuiti sau un colt de paine si sa se faca ca nu observa daca le ia sa manance.Il rupe foamea pana la urma.La 3 ani deja stiu multe lucruri, au un vocabular bine dezvoltat,stie ce este de mancare si ce nu.Ei stiu ca din frigider vine mancarea nu din dulapul de haine....
Acum daca te-am suparat cu ceva, asta este mea culpa!
alinakatt
Postat pe 17 Februarie 2010 11:42
alinakatt:Nu m-ai suparat,doamne fereste am cerut parere si mi s-a dat...nu am fost never una care sa aiba mare grija la pitic sa nu cumva sa faca mizerie...dimpotriva...am incercat de pe la 6 luni sa-i dau ceva sa molfaie...poate nu am fost destul de consecventa...dar el nu vroia...azi,am vorbit cu bona si mi-a spus ca dimineata a luat cateva lingurite si nu a mai vrut iar la pranz a cerut el papa,a papat aproape tot singurel si carnita i-a taiat-o la cutit...si cica a mancat asa.. .el e un copil foarte cooperant,important e sa stiu eu cum sa ma port cu el...mie acum imi pare rau ca nu sunt langa el sa-l ajut sa evolueze...
irinuk_kidz
Postat pe 17 Februarie 2010 15:16
Buna, nu e nici o problema au iesit dintisori si la 1 an si ceva, bebele meu are 6 luni jumi si la fel a incep sa se trez noaptea plangand doctorita spunanadu-mi ca e de la dinti, asa ca stati linistiti nu sunt probleme doar dintii care ii chinuie
mihlaur
Postat pe 17 Februarie 2010 15:23
Scuze , laura ma numesc, cea cu mesaj de dinainte
mihlaur
Postat pe 17 Februarie 2010 15:25
si eu consider la fel totul depinde de tine ca mama(irinuk)sa sti cum sa il abordezi tu esti mama lui si il cunosti cel mai bine dar si bona lui car ear trebui sa insiste ca banuiesc ca o mare parte din timp sta cu bona,oricum nu este ceva de speriat o sa vezi ca incet incet o sa inceapa sa pape ca un om mare.pupici si sanatate.
anaROBERT
Postat pe 18 Februarie 2010 01:55
Irinuk un pas inainte. Sti la ce m-am gandit eu cand ai zis ca, cu bona a mancat maruntit....probabil ca pe tine te simte mai stresata din cauza faptului ca te framanti mult ca el nu mananca si poate sa-l intimideze acest lucru si in felul lui de a nu da gres adopa atitudinea refuzului pentru ca i se pare cel mai bun lucru sa-l faca.Plus ca stie ca daca insisti sa-i dai mancare normala(nu pasata)pana la urma renunti si ii dai ca de obicei.Atunci el mananca si automat nu mai vede insistenta la tine si lucrurile intra in normal.Probabil ca bona il prostesta mai usor, si petrecand major parte cu el ea nu se streseaza asa tare ca si tine,logic ca nu este copilul ei in cauza.Atunci si el ia totul cu mai multa nonsalanta si cum ziceai si tu coopereaza mult mai bine.Ei sunt smecheri si exploateaza tot si poate nu ar fi rau sa-l implici direct in pregatirea mesei (ceva usor) sa poata sa participe el, ceea ce creaza el cu manutele lui e mult mai bun decat ce faci tu deobicei.Tu binenteles ca trebuie sa mananci cu o pofta greu de stapanit ceea ce a facut el, chiar sa va bateti pe mancare.Ei sunt la varsta cand au o imaginatie fff bogata si deja pot gati imaginar (in cazul fetelor, dar nu e o regula...)
alinakatt
Postat pe 18 Februarie 2010 09:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
laptic de vaca,lapte praf sau de amandoua? 29 De la: dancris 11 Mai 2010 13:55
cum ii invatam la olita 74 De la: office_salinasusesi_ro 12 Aprilie 2010 23:33
mancare bebelus 7 luni 4 De la: Ioana_Vereaga_1 29 Aprilie 2014 17:49
amigdalita la copii 17 De la: ank_seby 17 Martie 2017 12:45
STARILE DE VOMA LA BEBELUSI 6 De la: habibi 16 Februarie 2011 11:42
Setari Cookie-uri