trecerea pe lapte praf

Buna mamici! Am si eu o problema destul de mare si poate cineva a trecut cu bine peste o situatie asemanatoare. Albert are 10 luni si vreau sa-l intarc, insa am incercat sa-i dau lapte praf_milumil3_si nu il suporta Ba chiar am incercat eu mai serios(proasta miscare) si si-a provocat singur voma, saracutu Precizez k eu simt ca nu mai am asa mult lapte cum aveam acum o lna, de exemplu (noaptea ma suge de 3,4 ori si dimineata ramane fara papa). Ce pot sa fac? Oare sa incerc lapte de vaca?Mi-e frica sa nu vomite iarasi. Decat sa-l chinui...
irinush23
Postat pe 27 Noiembrie 2008 20:56
si noua pediatrul ne-a recomandat milumil sau nan jr, de fapt a zis ca orice lapte praf pt varsta copilului, dar am luat nan si miroase oribil de-ti vine sa versi, si Andei (1 an si 3 luni, pana acum l-am alaptat la san) nu il primeste. Dar alt medic care il are in evidenta de cand s-a nascut si la care am mers pt toate problemele lui mi-a zis ca cel mai aproape de laptele matern este TOPFER, se gaseste la farmaciile DONA. Am gasit (azi l-am luat), e ca Milumilul 2 pachete in cutie, costa vreo 500.000, ce ne-a dat noua are gust si aroma de fructe, asa ca cerealele alea cu fructe pt bebelusi, sper sa se acomodeze repede si sa ii placa, nu stiu ce sa zic. Sa ne tii la curent daca reusesti sa treceti pe lapte praf, cum ati facut, ce metoda, ce lapte a preferat etc, sigur se confrunta multe mamici cu problema asta.
ruschita
Postat pe 27 Noiembrie 2008 22:22
buna fetele....am si eu o intrebare ce miros avea laptele nan jr???ca al nostru nu miroase m-ai facut curioasa....ca eu nan ii dau deliutzei de cand avea 3 aptamani....cred ca era expirat ala care l-ai nimerit u....altfel nu imi explic...pupici si somik pufos!!
deliarebecca
Postat pe 1 Decembrie 2008 20:29
am uitat sa mentionez: mie nu-mi place laptele in general, ca bebelus aveam intoleranta la lactoza . Ca data nu era expirat, acuma nu stiu in ce conditiil-au tinut astia la farmacie, dt nu parea sa aiba ceva, altceva decat un miros care mie nu-mi place Nu stiu sa ti-l descriu. Si Milupa HN 25 (de care a buaut bb chiar cu drag cand avea 2 luni si diaree) mie-mi mirosea super naspa (lapte cu gust de morcov )
ruschita
Postat pe 1 Decembrie 2008 23:18
mi-a mai venit o idee pt introducerea de lapte praf: daca laptele nu il vrea asa gol, dar mananca cereale cu lapte, poti sa ii pui un strop de cereale in lapte ca sa ii dea gust de cereale, poate asa o sa il bea. sau putina cacao (dupa un an), sau sa incerci lapte din ala cu gust de banane sau cu alte gusturi (humana HN e cu gust de banane de ex)
ruschita
Postat pe 3 Decembrie 2008 21:48
humana 3 (dupa 8 luni) e cu gusturi diferite: banana, vanilie, mar.
a1_23
Postat pe 4 Decembrie 2008 16:26
laptele de vaca se da dupa varsta de 1 an
a1_23
Postat pe 4 Decembrie 2008 16:54
ruschita nu am auzit de farmacia DONA pana acum, cert este ca in Piatra-Neamt nu este voi cauta poate prin Bacau. Cred ca am sa-i dau lapte cu gust de ceva (banane de ex. pt ca de alea papa cu mare pofta). Am zis sa fac pauza o spatamana de cand i-am dat deoarece nu vreau sa-l 'sperii'. Mai incercam, oricum. Multumim pentru mesaje
irinush23
Postat pe 4 Decembrie 2008 17:44
noi suntem din bucuresti. da, poate nu exista farmaciile dona in toata tara, asa este...
ruschita
Postat pe 4 Decembrie 2008 22:02
sunt mama unei fetite de 1 an si 5 luni pe care am alaptat-o pana la 1 an si 2 luni. Dupa nopti nedormite, poate si 8-9 mese de cate 5 minute pe noapte, m-am decis sa incepem intarcarea. Pana la 10 luni am alaptat-o exclusiv la san. Trecerea am facut-o foarte incet fiindca voma laptele praf. Te sfatuiesc sa faci un mic efort , vreo saptamana sa colectezi inainte de masa de seara laptele tau si sa il amesteci cu laptele praf...intai o proportie mai mare de lapte matern si apoi cresacand usor cantitatea de lapte praf. Noi asa am reusit. Ziua nu o mai alaptam si seara aveam destul laptic (150ml) si amestecam in prima faza cu 30 ml lapte praf...apoi am mai scazut cant de lapte matern si am crescut laptele praf. Si mie mi se parea un miros ciudat la laptele praf dar am constatat ca asa miroase el...pana la urma e un lapte artificial...asta e...Laptele de vaca e mult prea salin iar daca va ganditi la economie chiar nu se merita, e acelasi lucru. Noi am inceput tot cu milumil si nu il tolera...apoi humana...la fel (diaree si voma) si in final Nestle Nan 3. Oricum pana s-a obisnuit stomacul cu el se balona foarte tare si a trebuit sa-i pun cateva saptamani in fiecare biberon 15 picaturi de Sab-Simplex. E important ca masa de seara sa ii ajunga ca sa nu se mai trezeasca peste noapte , pentru a avea la masa de dimineata suficient lapte de la san. Apoi am scos masa de dimineata...bea laptele la biberon mai mult in somn ...nici nu si-a dat seama si asa am renuntat in final la san. Pot sa va zic ca a fost intarcarea mai usoara decat ma asteptam. Nu a plans nici o noapte dupa san...iar dupa 3 saptamani nici nu mai stia de "tete". In schimb a primit suzeta...asa ca de supt nu s-a lasat inca...
Va doresc mult succes!
vince
Postat pe 9 Februarie 2009 08:52
Obisnuirea copilului cu lapte praf se face la varsta de 2 -3 luni,neintrerupand alaptatul la san,Intzarcarea se face foarte usor la 9 luni fara efort,copilul fiind obisnuit cu lapte praf.
kidz000353
Postat pe 27 Martie 2009 08:21
asta e si parerea mea. pe andrei l-am alaptat exclusiv la san, si acum chiar si intarcat nu accepta laptele gol. pe urmatorul copil am sa il obisnuiesc din timp cu laptele praf. Desi... am auzit de copii care au supt biberon si cand li s-a diversificat alimentatia nu au mai vrut laptele praf ci numai mancarici, pt ca , sa fim seriosi, laptele praf miroase graozanic, eu nu as bea asa ceva! Cred ca pana la urma depinde de individ, nu stiu ce sa mai zic... Dar merita oricum ncercata obisnuirea mai din timp a copilului cu laptele praf:daca merge, bine, daca nu, asta e... (oricum si daca se obisnuieste cu biberon, pe urma o sa fie greu sa il dezveti de el)
ruschita
Postat pe 27 Martie 2009 08:50
Buna fetelor! Sa revin: Albert are acum 1 an si 2 luni si nu am reusit sa-l fac sa pape nici un alt fel de lapte, de nici un fel. Drept urmare nu mai mananca deloc lapte, vrea vreo 2 guri cand ma vede pe mine ca beau. Pupici
irinush23
Postat pe 28 Martie 2009 10:58
lapte uht in combinatie cu cereale nestle cheerios .Is cu miere si lasa laptelui un gust dulce,iar cerealele moi pot si mestecate cu gingiile lui.Eu i-am dat asa si i-o placut.
kidz000353
Postat pe 28 Martie 2009 20:36
Ma sperii cand vad cat de greu se intarca copii.Fetita mea are 9 luni si pe la 10 as vrea sa incep intarcarea.lapte prea mult eu nu mai am,si cred ca acum e timpul,vreau ca pana la un an sa o dezvat
Problema mea cea mai mare este ca nu bea nimic la biberon,nu suporta biberonul,ceai ,apa sau suc bea numai cu canita,asadar cum sa fac?
Ce ma sfatuiti?
adela83
Postat pe 13 Aprilie 2009 09:58
buna.fetita mea are 9 luni si am intarcat-o acum 2 saptamani fara nici o problema.dar nu am intrerupt dintr-o data alaptarea si cam in decurs de 2 saptamani.si astfel nu am avut nici eu dureri si nici ea nu a suferit.

mai rau e cd adoarme ca vrea titzi dar o pacalesc cu un pic de ceai si gata.

acum nu mai am probleme.si eu eram speriata dar a fost mai usor decat credeam.

asa ca sfatul meu e s-o iei usor,usor...

succes
horobeanu
Postat pe 13 Aprilie 2009 10:14
kidz000390 incearca sa-i inlocuiesti mesele de lapte cu mancare nici sebi nu bea cu biberonul bea totul cu canita noi mai avem 2 mese de "titi" ziua si una sau 2 noaptea dar il mai las la san pana la 1 an si ceva ai putea incerca de pe acum pe langa san sa-i dai si un alt lapte dar nu de vaca pana la 1 an. Ii pui in canita sa bea ea eu asa ii fac lui sebi. Poti sa-i dai si branzica si iaurtel asa ca va doresc multa bafta.
SEBY1YEAR
Postat pe 13 Aprilie 2009 13:02
multumesc de sfaturi,daria oricum mananca trei patru mese pe zi,iar titi e asa de pofta.
totusi suge de patru ori pe zi ,intre mese,mai ales cand trebuie sa o culc.
nu vreau sa o intarc brusc,si am reusit ca noaptea sa o obisnuiesc sa suga doar o data,ca pana acum doua sapt sugea de trei patru ori.
vedem noi ce va fi pe viitor
adela83
Postat pe 13 Aprilie 2009 18:42
cred ca asa este cel mai bine nu sufera nici bebe dar nici mama si toate bune
SEBY1YEAR
Postat pe 15 Aprilie 2009 12:40
Te gandesti la vacanta?
w w w.taberelemele . ro
haihui
Postat pe 6 Mai 2009 18:55
haihui daca mergem in tabara trec si copii mai usor pe lapte praf ca deja pe toate topicurile numai de tine cu taberele dam...
SEBY1YEAR
Postat pe 7 Mai 2009 21:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Topic: Offtopic ! 1884 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 14:50
VITAMINA D3 SOL.INJ 1 De la: alinacristina 24 Martie 2010 16:11
Bebei din Baia Mare 6 De la: ateona 14 Februarie 2009 22:29
meniul bebelusului de 9-10 luni 64 De la: felideni 12 Martie 2013 16:40
BRONSITA 2 De la: nicoleta26 13 Februarie 2010 19:38
Setari Cookie-uri