meniul bebelusului de 9-10 luni

Buna fetelor,cum arata un meniu al unui bebe de 9-10 luni?
Bebele meu papa cam la 3-4 ore..intre mese ii dau apa.
6,30 bea un biberon cu lapte
10,00 fructe cu cereale, sau fructe cu iaurt si piscot
13,00 piure de fructe cu carnita (curcan, vita, peste sau ou)
17,00 mamaliguta cu iaurt sau cereale
19,30 un biberon cu lapte.
Astept sfaturi de la voi!
felideni
Postat pe 19 Noiembrie 2008 11:58
eu ,la varsta asta ii dadeam cam de toate sa manance;ii dau sa guste si daca ii place ii mai dau(smantana,sarmale,ciorba...);nu va mai tot luati dupa carti si dati copiilor sa guste,astfel vedeti ce la place;asta e parerea mea
rexona
Postat pe 20 Noiembrie 2008 08:38
atunci de ce medicul recomanda sa nu dai carne de porc pana la 2 ani chiar 3? ca e plina de toxine si hormoni asta toata lumea stie, dar dati-le la copii de toate si sa nu va mirati ca mai tarziu au probleme-viermisori etc....eu cred ca studiile acestea nu au fost facute aiurea, pe vremea bunicii nu s-au stiut de ele dar bunicii nu mancau atatea chimicale ca noi.anul trecut am cumparat carne de porc de la o sateanca si la controlul sanitar-veterinar a fost respins, cica ficatul era bolnav si ni s-a recomandat sa aruncam carnea.carnea de porc are si colesterol, nu degeaba suntem pe locul 1 la boli cardiovasculare in Europa.(eu am colesterolul mare, tata si socru au facut infarct la 50 de ani) mai bine ii dau sfecla rosie si spanac(dupa 8 luni), decat sarmale.
La noua luni sa ii dai orice e cam devreme .....parerea mea.
dia28
Postat pe 28 Noiembrie 2008 12:23
Noi mancam asa:
ora 3.00 - un biberon de lapte cu 2 masuri de cereale
ora 9.00 - un biberon de lapte cu 2 masuri de cereale
ora 11.00 - un mar sau o banana
ora 14.00 - crema de legume cu branza/peste/pui/galbenus
sau pilaf de pui
ora 18.00 - iaurt cu cereale
ora 22.00 un biberon de lapte cu 2 masuri de cereale
Intre mese bem circa 200 ml suc de morcov cu mar si portocala si uneori biscuiti. In rest ii mai dau sa guste si din ceea ce mancanc si eu , pentru ca este foarte pofticios si cere si pentru ca eu am un regim foarte light, fara prajeli sau grasimi. Am vazut ca ii place foarte mult painea si uneori ii mai dau cate o coaja sa-i faca de cap.
shinning
Postat pe 1 Decembrie 2008 18:04
La noi cam asa arata meniul(are 10 luni si 2 zile) :
*6-6.30- 180ml de lapte(apa +6 masuri)
*10 - cereale/mere rase cu branzica/banana cu branzica/paine cu unt
*13 - pireu de legume cu carnita de pui/ficatel,spanac cu ficatel ,ou cu cartof si broccoli,ou cu crenvusti (piept de pui) si iaurt,sau alte combinatii
*16 - banana cu branzica de vaci , orez cu branzica , mere cu biscuiuti pt bebe,paine cu unt(daca nu i-am dat de dimineata)
*19 -240 ml lapte(apa + 8 masuri)
* 21-22 -lapte 240 ml(apa + 8 masuri).
Cam asta este meniul nostru zilnic.cateodata ne mai abatem sau papam banana intre mese.Apa nu lipseste niciodata din meniu,zilnic bea cel putin 250 ml apa.
adelafistis
Postat pe 11 Februarie 2009 12:16
dati-mi si mie o reteta cu broccoli ca sa vad daca-i place puiutului meu.
SEBY1YEAR
Postat pe 1 Martie 2009 09:30
eu ii dau broccoli cu carnita de vita. retet e asa: fierb carnita de vita si brocoli separat. carnita o tai, broccoli il pasez cu furculita si adaug iaurt zdravan de la napolact. lui mihnea ii place foarte mult si e si sanatos. pofta buna!
felideni
Postat pe 1 Martie 2009 15:37
Poti sa incerci broccoli cu orice.Noi am dat din intamplare in magazin si de atunci folosim aproape in fiecare zi.Poti pune in supica sau sa faci pireut cu legume.Se fierbe ffffff usor si pun pariu ca-i va placea mititelului tau.Mai nou noi am incercat mazarea care ii place de asemenea.Spor la gatit si pofta mare
adelafistis
Postat pe 1 Martie 2009 16:08
merci frumos de retete o sa-l trimit maine pe sot ca tot e liber sa-mi ia sa-i fac si eu lui sebi si sper ca ati primit martisoare frumoase.
SEBY1YEAR
Postat pe 2 Martie 2009 15:08
fetitei mele ii place f mult sa manance brocoli cu carnita de pui,peste sau ii mai dau cu branzica de vaci si smantana.Fierb separat brocoli si ii dau cu carnita fiarta.Si am si eu o intrebare cand ii pot da mazare acum ea are 8luni si 3sapt.si de care mazare?
maria_serafim
Postat pe 3 Martie 2009 15:31
Eu ii dau lui Darius mazare de la 8 luni.Daca ai acasa sau daca nu este buna si cea din comert.Eu i-o fierb si dupa aceea o pisez intr-o sita ca sa se duca coaja(exista daca nu pericolul sa se inece).Pofta mare!!!!!
adelafistis
Postat pe 3 Martie 2009 16:34
mazarea uscata e foarte grea pentru pitici, e ca si fasolea uscata. daca aveti mazare cruda sau verde puteti sa le dati, daca nu e prea devreme pentru cea uscata. am citit ca mazare uscata, fasole boabe si varza numai dupa trei ani, dar fiecare face cum doreste.
felideni
Postat pe 3 Martie 2009 21:05
nu i-am dat inca mazare dar am citit undeva nu stiu acum unde ca ar trebui sa-i pun un catel mic de usturoi in supica ma gandesc ca nu o sa-i placa gustul voi ati incercat?
SEBY1YEAR
Postat pe 4 Martie 2009 12:39
poti sa ii dai ceapa/usturoi fiert in mancarica.eu i-am dat de la 8 luni.acum la 10 luni i-am dat ceapa cruda intr-o zi..putin de tot sa guste...nu a zis ca e rea. ii place si lamaia,nu se stramba.inainte preferam sa ii fac doar suc de portocale
dia28
Postat pe 5 Martie 2009 16:21
i-am pus si eu azi in supica dar s-a cam strambat la inceput desi era unul mic de tot dar a sesizat imediat gustul pana la urma a mancat tot ceapa nu i-am dat decat fiarta si nu mixata
SEBY1YEAR
Postat pe 6 Martie 2009 16:14
buna eu brocolii ii folosesc la out (ca si spanacul) carnita....
dariabeatrices
Postat pe 5 Aprilie 2009 10:44
si apropo cu "de toate" la varta de 9-10 luni, nu sunt deacord nici eu, prea multi copii obezi si cu tot felul de boli, respectati varsta bebelui si datii sa pape ce-i sanatos si cu cat mai putine toxine
dariabeatrices
Postat pe 5 Aprilie 2009 10:46
asa este poate noi cand am fost mici am papat 'de toate' ca parintii nostri nu aveau acces la informatie asa cum avem noi acum.eu zic sa nu facem experiente pe copii nostri si sa le oferim ce consideram noi ca e bun tinand cont si de varsta care o au.duminica placuta AN CONTINUARE VA DORIM
silviatatu
Postat pe 5 Aprilie 2009 10:51
da cam asa este oricum pe vremea noastra aceste "de toate " erau cam limitate si cred ca parintii nostri cand zic "de toate" nu se referau la multitudinea de dulciuri, chipsuri sau fast food sau miile de sucuri care mai de care pline de chimicale si e-uri acum vorba aceea fiecare mamica este responsabila de puiutul ei si toate bune
SEBY1YEAR
Postat pe 5 Aprilie 2009 12:37
Doamne Fereste, sarmale, la 10 luni?? extrem de exagerat, opinia mea mai bine luati-va dupa carti ca nu degeaba au fost scrise, ca riscati sa va predispuneti copiii la obezitate, boli cardiovasculare, diabet etc....pai daca ii dau sa guste niste slanina si ii place sa ii mai dau? ce stiu copii la 10 luni ?? Noi adica parintii punem bazele sanatatii copiilor, care oricum la un momentdat vor manca si chestii nepermise dar macar cat depind de noi sa fie hraniti sanatos....oh God
alloisa_r
Postat pe 5 Aprilie 2009 20:24
Nici eu nu pot intelege mamicile care dau de toate. Doamne, dar de ce-i grabiti asa?
Alimentatia nesanatoasa la aceasta varsta se va vedea in adultul de mai tarziu:probleme cu stomacul, obezitate, boli de inima, ficat, samd. Respectati-le trupusoarele curate.
O viitoare mamica sunt.
negrea_oana
Postat pe 6 Aprilie 2009 13:12
Daca o sa faca eneterocolita sa nu va intrebati de ce dragi mamici care va dati mari ca stiti voi ce este bine pt copilul vostru.Credeti ca daca a atins varsta de 9luni gata este suficient de mare sa le dam apropae orice trebuie sa avem mareeee grija de alimentatia copiiilor nostri macar pana la 2ani ca sunt foarte sensibili noimamicile nici macar o clipa nu banuim cum ii putem imbolnavi din cauza noastra din te miri ce nu degeaba sunt medici pediatri care ne tot invata despre cum sa ii hranim sa avem grija.Eu va pot spune si recunoaste ca am gresit fata de fetita mea de 9luni pt ca ma duceam la medicul de familie cu ea si niciodata nu eram multumita de greutatea ei dar doctorita da si nu ma intreba despre alimentatia ei imi spunea ca este bine ce ii dau eu acolo este bun pana m-am enervat si m-ma dus la pediatru si cand a auzit cate greseli am facut in alimentatia copilului mi-a spus ca de aceea copilul nu ia cat trebuie in greutate chiar daca ea mananca si nu refuza dar totul trebuie dat cu o limita cu un program intr-un anumit fel si sa stin ce anume am voie ca daca nu risc sa pateasca si alte lucruri si mai neplacute. Sanatate voua mamicilor si bebeilor vostri.
maria_serafim
Postat pe 6 Aprilie 2009 15:06
bebelusul meu are meniul:
ora 5.00-6.00- 180ml de lapte
ora 9.00-10.00- 3 masuri de lapte si 100ml de apa cu ceriale mai ingrosat, ca un piure
ora 13.00-14.00- spanac cu carnita de pui sau pilaf cu carnita, sau supa crema de legume cu carnita, sau piure de cartofi cu branzica, sau un galbenus de uo fiert bine cu iaurt sau cu zeama de supita, sau ficatel de pui cu supita si bine inteles mai si mancam pe langa meniu si cate un pic de paine:) muscam singuri.
17.00-18.00- piure de fructe cu biscuiti
20.50-21.50- 180ml de laptic
12.00-1.000- un biberon cu laptic
intre mese toata ziua ii dau un biberon cu ceai , apa, sau suc de fructe natural facut in casa si cativa pufuleti naturali pe care ii adora :)
sa guste din macarea adultilor ii dau numai daca nu are carne de porc
pofta mare bebelusi
miha_mn
Postat pe 6 Aprilie 2009 17:55
nu va suparati ati putea sami spuneti ce tip de peste dati la copil sa manance, caci as dori sai dau si eu bebelusului meu , va multumesc
miha_mn
Postat pe 6 Aprilie 2009 18:02
pt miha-mn ii poti da file de pangasius este un peste alb la gust mai fad nu are gust de peste si sa fie proaspat nu congelat ,pastrav care este un peste foarte gustos dar mare atentie ca are multe oase.
maria_serafim
Postat pe 6 Aprilie 2009 18:12
si eu tot cu pangasiun am inceput.acum i-am dat si hamour si vad ca nu a avut probleme.

succes
horobeanu
Postat pe 6 Aprilie 2009 20:29
eu ai dau somon fiert cu putina sare si apoi amestecat an pireut sau mai nou asa simplu si ai place f mult...e cam scump dar merita
silviatatu
Postat pe 6 Aprilie 2009 21:35
Buna dimineata,

Meniul nostru este urmatorul:
6,30 - 7,00 un biberon de lapte (180 ml. apa + 6 masuri lapte);
10,00 - piure de fructe (mere, pere, banane, kiwi);
14,00 - supita de legume si piure de legume cu carnita de pui, de vita, peste, ficatel, galbenus de ou;
18,00 - iaurt cu banana si biscuite sau branzica de vaci cu mar copt;
21,30 - un biberon de lapte (210 ml. apa + 7 masuri lapte).

Peste eu i-am dat file de somon, dar stau si ma intreb daca am facut bine pentru ca este un peste mai gras. Daca aveti ceva sfaturi in privinta asta, va rog.
Cristy_kidz
Postat pe 7 Aprilie 2009 07:34
eu din nefericire nu am gasit somon proaspat asa ca i-am dat pastrav si pangasius oricum cu somon-ul as fi vrut sa intreb pentru ca este o excelenta sursa de acizi omega 3 dar are si cantitati importante de triptofan,vitamina d, seleniu, b3,b6,b12 , fosfor, magneziu, proteine,etc asa ca ai facut chiar foarte bine si un copil sanatos
SEBY1YEAR
Postat pe 7 Aprilie 2009 20:52
Buna,dragi mamicii!Spuneti-mi si mie va rog frumos,la cate luni ati introdus voi painea,untul(untul pe paine),crenvusti de pui si sunca presata in alimentatia bb-ului?Fetita mea are 8luni jumate si inca nu a papat nimic din ceea ce am specificat.Pupam mamiciile si bb-ei!
mihabartesch
Postat pe 30 Iunie 2009 20:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
centru pentru copii-Constanta 1 De la: kidz003615 4 Septembrie 2009 17:10
Am nevoie de ajutorul vostru mamicilor..!! 4 De la: Ioana_Elys_1 14 Iunie 2015 11:27
baietelu meu 3 De la: Tabarcea_Adoriana_1 25 Ianuarie 2016 14:23
Pentru proaspete mamici cu bebei de max 4 luni din Bucuresti sau imprejurimi 3 De la: fify 4 August 2009 16:13
pestele 60 De la: nicoletta_kidz 25 Octombrie 2010 05:55
Setari Cookie-uri